Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ambulanta vs. SMURD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#199
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Sunt seriosi la SMURD, am sunat la 112 pentru o batrana, au venit si au repus-o pe picioare, au si aparate portabile, vin repede si nu i-au cerut decat buletinul. Ambulanta normala, in alt caz (bunica unui prieten la 80 si mult de ani) s-a lasat asteptata foarte multa vreme si il suna la un moment dat o operatoare sa intrebe daca mai e nevoie, cred ca era inainte de 112.
Tin minte cand traia strabunica cum trebuia sa mintim cand intrebau varsta, daca ziceam 90 nici nu veneau.
Mai nou am aflat ca poti sa-ti faci abonament la ambulanta privata, nu zic la cine ca sa nu fac reclama dar pentru in jur de 20 ron pe luna iti asigura servicii.

#200
Dr_X

Dr_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2010

View Postfire_chief, on 3rd September 2010, 20:07, said:

te doare tare? cu o spaga in buzunar, trece repede
stii cum e...
deh, la voi toata lumea  face asta
esti manjit sau poate esti un  imaculat...e posibil sa fii tu omul care nu ia bani amaritilor care ajung pe mana voastra
dar...nu uita....reprezinti trecutul si un sistem odios, putred si inuman
totul se plateste doctore..asa-i?
hai ,ti pupa "semidoctul"!
Numai lozinci peceriste populeaza singura-ti circumvolutiune de sub sapca. Am suficienti bani ca sa nu astept de la pacienti. Ce am primit am dat echipei. Am vazut destui pacienti fara sa primesc bani si in afara programului. Si am dat bani ca ajutor pentru medicamente de mai multe ori decat vei reusi tu in toata viata ta de de mucos de acum inainte! Dupa unii ca tine ar trebui sa concediem 15 000 de angajati de la Ambulanta si sa lasam 2 500 de habarnisti!

Quote

ps: is pompier draguta...nu ti-ai dori sa-mi dai tu de munca vreodata...la casa ta sau la masina ta, asta  ca ipoteza de lucru
Se vede lesne ce esti. Te-am vazut de multe ori: stai iarna in masina sa nu ingheti cand oamenii tai muncesc la foc. Stii a da din deget nu a pune mana. Sa te chem pe tine? Nu, multumesc! Te-am vazut cum lucrezi si nu am trebuinta! Pentru asta avem un tanc cu care stingem 3 strazi, nu doar o casa. Ca sa nu fie nevoie sa vii tu sa faci totul porcoi cu apa si apoi sa te lauzi la tv.

Quote

ps2: promit ca prima data cand ma vad cu raed o sa-l intreb de misteriosul care a luptat alaturi de el la smurd si acum spune ca smurdul e asa si pe dincolo

Non licet bovi, quod licet Jovi!

Este in fibra de speculant a Dr-ului Arafat sa se amestece cu "peizanii". Iar acestia crezandu-se amici sa se laude cu asta ba sa-l si sune pentru tot felul de avioane. O data ca a doua oara... Nici tu nu faci exceptie. Chiar te rog sa ma parasti cand il vezi, daca vei avea curaj destul. La cat de suspicios l-am vazut in ultima vreme nu vei apuca scoate mai mult de trei balbe si apoi te va pasa mai departe. Eu nu scriu aici ca sa afle el. Oricum primeste extrase periodice din discutiile pro/contra SMURD de oriunde si pe care nu le citeste niciodata. Il intereseaza expres numai ce apare pe sticla. Eu scriu aici pentru cei care se inchina la SMURD, precum coreenii la statuia lui Kim Ir Sen, ca sa deschida ochii. Nu fii asa pasionat despre mine sau altii ca mine. Nu ne-am luptat atat de eroic cum iti inchipui. Doar ne-am facut meseria si ne-am pastrat coloana vertebrala. Din cauza asta am ales sa nu mai colaboram cu dansul si avem pareri diferite despre SMURD. Unii dintre noi au acum posibilitatea cat se poate de legala, data de functie, si dreptul moral, dat de trecutul comun, sa vorbeasca cu dansul oricand fara nicio limitare. I se spune unde greseste. Ca nu vrea sa inteleaga asta e alta problema care tine de paranoia puterii.

View PostFrom 4th September 2010, 00:21:

o intrebare pentru cei din SMURD ...
cate ore de pregatire au in domeniul medical?
Iti raspune eu: 168 de ore!

View Poststalnet1, on 4th September 2010, 01:05, said:

daca vorbim de cele de la locul de munca ....mai multe ca la stat
Da! Hai sa vorbim si de orele petrecute in UPU dupa terminarea pregatirii. Acestea unde intra? La voluntariat? Ar fi bine daca ar fi asa. Dar majoritatea stau degeaba sau nu fac nimic din ce le-ar trebui lor in teren. Dar cei care coordoneaza pregatirea au ajuns la concluzia ca numarul de ore fiind insuficient, trebuie sa faca o corectie a la romani: mai mult si mai prost la UPU. Q.e.d.

View Poststalnet1, on 4th September 2010, 01:53, said:

cunosti ,..fara numar ...abureala de spagar !
poate stiai de zvonul ala care le-a zburlit vertebrele inainte de a lua drumul emigrarii ? ala cu flagrantul?
situatia darima oricum hilarul.
sa te uiti la bani si sa te kaci pe tine ca-ti pune catusele  :console: romania nu are farmec fara spaga ! e pur si simplu
inacceptabil!
cum s-au decis ei mititeii sa emigreze  :puke:
nu stii mestere...nu stii
sa-ti spun cam cu cat pleaca un ortoped de la urgente zilnic? in lei e bun? ala din patriotism nu pleaca !
Sa-ti spun eu o intamplare despre un flagrant. Cu ceva timp in urma s-a comandat un flagrant la Ambulanta, undeva in Ro. Asa, demonstrativ probabil. Beleaua a cazut intr-un loc si pe un coleg care culmea e de alt rit si chiar nu primeste. Cand au vazut la locul solicitarii pentru ce gogoasa s-a facut apelul si insistenta cu care "apartinatorul" le indesa in buzunare o suma mare de bani toti din echipa au inteles ca ceva nu-i coucher si au refuzat mai tare sa primeasca si apoi si-au terminat solicitarea cat s-a putut de repede. Medicul s-a linistit cu greu abia in cateva zile. Au trecut cateva luni si, intr-o zi, vine o solicitare pentru o lipotimie intr-o sala de tribunal unde, au aflat apoi, se judeca un caz de... mituire. In sala medicul il recunoaste pe apartinatorul de mai sus imbracat in haine de gradat. Si ofiterul il recunoaste pe medic dar nu discuta nimic intre ei. Trec un numar de ani si medicul respectiv se muta in alt loc din tara dar tot la Ambulanta. Intr-o seara doctoru' baftos da ochii iar cu respectivul de data aceasta pacientul fiind pe bune, o aritmie cu prognostic rapid letal dar care este rezolvata bine pentru ca s-a deplasat medic si nu paramedic. Apartinatorul are ghinionul sa fie singur si pare sa il fi recunoscut pe medic dar nu stie de unde. Probabil emotia momentului greu prin care trecea ruda lui ii intuneca un pic judecata. Cand imbarcau pacientul pentru spital apartinatorul a strecurat pe scaunul din dreapta soferului un pachet mare de cafea. Medicul si asistentul urcati deja in celula nu au vazut. Soferul nici atat ca era noapte si era musai sa grabeasca drumul. La sosire in lumina de la UPU s-a vazut pachetul. Soferul nestiind povestea l-a pus in torepedou si pe drum la plecare i-a spus medicului. Acesta a cerut sa intoarca masina, a luat pachetul, a mers in cabinetul de unde n-apucase inca sa plece pacientul s-a inreptat catre apartinator si intinzandu-i pachetul a spus: "draguta, nu te supara pe mine dar, uite aici avem lumina mai buna si martori cati vrei, mai putem incerca o data?!". Apoi respectivul lesina, medicul nostru il aduce si pe el la simtiri iar totul are un happy end prost ca la americani: sunt prieteni si acum si merg des amandoi la pescuit.
Medicii care isi fac meseria cum trebuie au dreptul sa primeasca bani de la pacienti. Numai cei care conditioneaza ingrijirea medicala de bani ar trebui judecati. Si atunci vom incepe cu Casa de Asigurari, cu farmaciile, cu spitalele, etc. Acestea nu acorda ingrijire medicala sau medicamente pe bani?
Este o lege veche de cand lumea. Un medic multumit financiar este un medic bun. Peste tot in lume medicii sunt platiti bine ca sa aiba bani pentru carti, amante si curve, pentru casa si familie, ca sa le ramana mintea limpede pentru pacienti, nu sa isi bata capul unde sa mai munceasca sa castige bani. Numai comunistii au crezut ca un juramant va conditiona constiinta si munca unui medic. Este o eroare fundamentala de intelegere pe care o faci si tu alaturi de multi altii! Comunistii au dorit ca un om invatat sa fie calarit de un netot. Si dupa multe din parerile de aici comunismul pare mai aproape de noi decat era inainte de al doilea razboi mondial.
Sunt mititei dar ai nevoie de ei. Dar acum nu-ti pasa ca esti sanatos. Pot sa plece afara sau la puscarie. Crezi ca spaga ta pe care sigur o vei da cand va fi nevoie va chema cel mai bun doctor la capul tau. Gresit! Nu va mai fi nimeni! Vei da spaga la gropar sa te scape mai repede. Te plangi numai de cei care iti iau banii si ii ierti pe cei din auza carora ti se iau banii !

View Poststalnet1, on 4th September 2010, 02:15, said:

e o realitate dar sa nu deviem de la subiect
p.s. vin medici arabi ,moldoveni am vazut,albanezi...(dar repede mai invata si astia cum e mersul sau la asta or fi venit)
N-ai vazut nimic! Medicul de la Titu-Dambovita unde a murit copilul saptamana aceasta este din Moldova. Medic Internist de garda la Pediatrie. Ca in multe alte mici spitale din Romania. Emigrant. Mai vrei?

View Poststalnet1, on 4th September 2010, 01:37, said:

azi in jurul orei 16 am iesit de la upu  daca ii intorceam unei zdrente de doctorite buzunarul drept al halatului pe dos  
culegeai lejer 400 euro ..
\\vrei sa ma aflu mai consistent in treaba cu activitatea ambulantei?
macar aia se califica -cinic-pe pacienti ...
ambulanta se califica pe buzunae ...intotdeauna tardiv cu rezultate asemanatoare medicinei legale
E zdreanta pentru ca: nu si-o trage cu tine, nu-i pasa de tine, nu face parte cu tine, e mai buna ca tine, nu esti in stare sa spui altceva despre dansa?
Fii mai consistent cu orice doresti. Cu Ambulanta, si ne vei ajuta sa scapam si noi de uscaturi. Sau aici sau pe site urile unde se discuta propunerile legislative. La cat de vivace te vad cu nervul epitetelor poate reusesti ceva. Nu stii cum se face asta? Nu iti cunosti drepturile? Inseamna ca nu iti cunosti nici obligatiile! Atunci parerea ta nu conteaza!

#201
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View PostDr_X, on 4th September 2010, 13:40, said:

E zdreanta pentru ca: nu si-o trage cu tine, nu-i pasa de tine, nu face parte cu tine, e mai buna ca tine, nu esti in stare sa spui altceva despre dansa?
Fii mai consistent cu orice doresti. Cu Ambulanta, si ne vei ajuta sa scapam si noi de uscaturi. Sau aici sau pe site urile unde se discuta propunerile legislative. La cat de vivace te vad cu nervul epitetelor poate reusesti ceva. Nu stii cum se face asta? Nu iti cunosti drepturile? Inseamna ca nu iti cunosti nici obligatiile! Atunci parerea ta nu conteaza!

iti promit un raspuns serios ,pina atunci:
1.zdreanta aia sa ti-o traga tie !(inclusiv prin buzunarul halatului). e mai buna ca mine ? o fi! dar o mai cauta unii care se simt "capra" (adica cu banii luati si ochii in soare )
asta e scara valorilor in medicina romaneasca : care are buzunarul mai gros e cel mai bun deci cel mai cautat !
la cat de"vivace" ma vezi (cu nervul epitetelor) mergi tu pe "site uri "legislative si legifereaza SPAGA  ca drept al platii"de cand lumea " adica fix ca la curve :banu jos ochii la usa ! (cata-i evolutie !)

" Atunci parerea ta nu conteaza!"
si de ce ar trebui sa conteze ? tu ai pretentia asta ? :w00t:

cat despre povestea cu acuzatorul si acuzatul care ajung impreuna la pescuit...m-am razgandit ! nu-ti mai promit un raspuns serios!...torni gogosi si te rog sa-mi "sari" postarile

Edited by stalnet1, 04 September 2010 - 15:20.


#202
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Te plangi numai de cei care iti iau banii si ii ierti pe cei din auza carora ti se iau banii !

Am inteles. Sistemu' ticalosit ii de vina! Am o intrebare: de ce nu luati exemplu de la colegu' ala "de alt rit" care acuma merge la pescuit cu militianu'? El poate trai fara spaga?

#203
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Bun, am inteles cam cum sta treaba si cu echipajele de Prim-Ajutor.

1. Cursurile de paramedic, ce-i drept, ar trebui sa dureze MACAR 1 an-1 an jumate, in care sa se invete si abordul venos, precum si alte manevre. Nu am nimic cu pompierii, dar aici este vorba de SISTEM.
2. Raca asta intre SMURD si Ambulanta, ar trebui macar diminuata. Din toate discutiile reiese faptul ca: medicii de la SMURD si Ambulanta ar trebui sa aiba ACELASI SALARIU, la fel din asistenti. (mi se pare normal)

Datorita unui bun prieten, am aflat si responsabilitatile pe care le are un medic, un asistent si cele pe care NU le are un paramedic.

In alta ordine de idei, in opinia mea, TOTI medicii de familie ar trebui sa lucreze SI pe Ambulanta (indiferent de tip). - acest lucru ar ajuta ENORM, mai ales datorita lipsei de personal.

Si as dori sa nu va mai certati atata pe forum, ca acest lucru, fi-ti convinsi ca nu ajuta pacientul! Incercam aici, sa evidentiem probleme sistemului sanitar (in deosebi cel pre-spitalicesc).

______________

In legatura de SPAGA. Aici sunt persoane si persoane. Eu am spus: sunt persoane care IAU si altele care NU IAU. Cineva zicea ca medicul POATE accepta banii de la pacient, atata timp cat banii NU SUNT DATI pentru a imbunatati serviciile acordate de doctor.

Aici cred ca gresesti! Atata timp ca un medic/asistent/paramedic/sofer/notar/jurist este platit pt. munca prestata, normal (nu cunosc legislatia), NU ar avea voie sa primeasca bunuri materiale/banii, INDIFERENT de motiv!


Provizoriu, ar fi o solutie, ca pe masinile de Prim-Ajutor de la SMURD, sa se puna un asistent. Dar traim in Romania

Edited by iordache4991, 04 September 2010 - 17:15.


#204
Dr_X

Dr_X

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.05.2010

View Poststalnet1, on 4th September 2010, 16:13, said:

" Atunci parerea ta nu conteaza!"
si de ce ar trebui sa conteze ? tu ai pretentia asta ?
Sigur si incerc, asemenea altora, atat cat este posibil sa devina cat mai reala aceasta pretentie! Din cauza asta traim acum si nu inca in "iepoca de aur"! Pentru ca altii ca si mine au dorit asta inainte. Citind ce ai scris iti urez sa joci fotbal mai bine decat cugeti, altfel vai de turloaiele tale. De ce iti mai pierzi timpul pe aici sau de ce ne faci pe noi sa pierdem timp raspunzandu-ti tie daca tu nu crezi in ce faci? Oi fi si tu doar vreun "arunca-piatra"?
Fiecare dintre noi este important pentru ceilalti. Ca persoana fizica, ca spirit si ca inteligenta. Dreptul la opinie este un drept elementar scris si in Art 19 si, consecutiv, dreptul la conducere in Art 21 din Drepturile Omului. Ar trebui sa te gandesti serios la locul si rostul tau intre ceilalti. Atatia ani de dirijism au facut ca spatiul public sa fie al celorlati ca raspundere si al tau numai pentru drepturi.
Ai dreptate pentru ce ai scris mai sus pe viitor chiar am sa iti sar posturile.

Quote

cat despre povestea cu acuzatorul si acuzatul care ajung impreuna la pescuit...m-am razgandit ! nu-ti mai promit un raspuns serios!...torni gogosi si te rog sa-mi "sari" postarile
Realitatea depaseste fictiunea!

View PostFrom 4th September 2010, 16:27:

Am inteles. Sistemu' ticalosit ii de vina! Am o intrebare: de ce nu luati exemplu de la colegu' ala "de alt rit" care acuma merge la pescuit cu militianu'? El poate trai fara spaga?
Si eu si el si altii ca noi putem trai fara spaga. Voi dati spaga crezand ca fortati soarta, ca veti primi mai multa atentie decat vecinul, ca veti avea conditii mai bune si tratament mai bun. Gresiti! In loc de spaga mai bine v-ati intreba angajatorul daca v-a platit CAS ul cu adevarat ca sistemul sa aiba banii necesari. Si in loc de spaga v-ati face asigurari private de sanatate ca sa fiti tratati mai bine in alte spitale decat de stat. Dar va este mai usor sa va cheltuiti banii pe tigari si bautura cat sunteti sanatosi decat sa ganditi la viitor. Mai vinovat este cel care corupe decat cel care ia.

View Postiordache4991, on 4th September 2010, 18:08, said:

Bun, am inteles cam cum sta treaba si cu echipajele de Prim-Ajutor.
1. Cursurile de paramedic, ce-i drept, ar trebui sa dureze MACAR 1 an-1 an jumate, in care sa se invete si abordul venos, precum si alte manevre. Nu am nimic cu pompierii, dar aici este vorba de SISTEM.
2. Raca asta intre SMURD si Ambulanta, ar trebui macar diminuata. Din toate discutiile reiese faptul ca: medicii de la SMURD si Ambulanta ar trebui sa aiba ACELASI SALARIU, la fel din asistenti. (mi se pare normal)
Datorita unui bun prieten, am aflat si responsabilitatile pe care le are un medic, un asistent si cele pe care NU le are un paramedic.
In alta ordine de idei, in opinia mea, TOTI medicii de familie ar trebui sa lucreze SI pe Ambulanta (indiferent de tip). - acest lucru ar ajuta ENORM, mai ales datorita lipsei de personal.
Si as dori sa nu va mai certati atata pe forum, ca acest lucru, fi-ti convinsi ca nu ajuta pacientul! Incercam aici, sa evidentiem probleme sistemului sanitar (in deosebi cel pre-spitalicesc).
1. Atat de mult? Cine crezi ca are atata rabdare si bani pana la un an jumatate? Cele 1400 de ore sau 8 luni din USA sunt suficiente pentru prima treapta de EMT-First Responder. Abia apoi restul treptelor pana la Paramedic trebuie analizate in functie de nevoi. Este deja plina tara de asistenti cu 3 ani de pregatire (discutabila si aia pentru multi!) ca sa mai cheltui bani pentru alte pregatiri. Stii de ce nu angajeaza asistenti cum propui tu? Pentru ca s-ar vedea limpede concurenta si nu complementaritatea: aceleasi masini, tot cu asistenti ca la Amb, dar alti bani pentru cladiri, alte dispecerate platite, etc. Unde este castigul pentru omul de rand? Nicaieri acum! Si cand vorbim de C-urile SMURD este mult mai costisitor un medic, mai ales de medicina de urgenta, ca sa il scoti in prespital dupa 5(4) ani de pregatire. Pe cand asa cu "paramedici" foarte putini inteleg ce vad dar le plac culorile. Din cauza aceasta SMURD este o structura de administrat si apa la moara saraca a pompierilor. De ce nu exista un raport detaliat si transparent al cheltuielilor si investitiilor SMURD din ultimii 5 ani?
2. Cearta va disparea cand SMURD va reveni la ideea din care s-a nascut si a crescut ata de bine: un sistem complementar si de rezerva pentru urgente in prespital. Aici nu e vorba numai de bani. Ci si de principii clamate si nerespectate. Sau cearta va disparea cand SMURD isi va atinge un nivel maxim de incompetenta vizibil pentru toti. Sau cand se va transforma in alta Ambulanta identica celei de acum - stiu "paramedici" care s-au apucat sa faca scoala de asistenti. Deci ei simt mai bine decat Dr. ul Arafat in ce directie se merge. Tot spre Ambulanta de acum. Doar ca mai rosie.
Cat priveste dorinta ta ca MF sa faca garzi la Amb sau SMURD gresesti. Medicina de urgenta este o medicina dificila si cere o minima conditie fizica pe care multi dintre medici de la o varsta incolo nu o mai au. Au ales MF, nu au ales MU si dorinta si libertatea de alegere trebuie sa le fie respectate. Atata timp cat nu exista o situatie speciala MF trebuie sa faca doar MF. Exista alte alternative pana sa se apeleze la MF ca ultima solutie. In plus exista un loc clar pentru MF in solutiile pe care le-am oferit de atatea ori pentru a iesi din situatia de acum.
Incercam sa informam despre sistem pacientul care incearca sa isi asigure un rol in luarea deciziilor. Certurile apar cand unora nu le place adevarul sau opinia contrara lor oricat de argumentata ar fi. Pentru multi inca somnul ratiunii naste monstri.

Quote

In legatura de SPAGA. Aici sunt persoane si persoane. Eu am spus: sunt persoane care IAU si altele care NU IAU. Cineva zicea ca medicul POATE accepta banii de la pacient, atata timp cat banii NU SUNT DATI pentru a imbunatati serviciile acordate de doctor.
Adevarat! Majoritatea medicilor accepta banii ca semn doar de multumire si respect!

Quote

Aici cred ca gresesti! Atata timp ca un medic/asistent/paramedic/sofer/notar/jurist este platit pt. munca prestata, normal (nu cunosc legislatia), NU ar avea voie sa primeasca bunuri materiale/banii, INDIFERENT de motiv!
Ti se pare ca este vreunul din noi platit la valoarea muncii prestate? Asta e teorie. Trebuie aplicata!

Si in final un rezumat de aici

View PostFrom 26th May 2010, 10:29:

Una peste alta, pe subiect, fara o campanie agresiva de EDUCARE a populatiei care TREBUIE sa priceapa ca:
1. Ambulanta nu este firma de transport persoane.
2. Ambulanta nu se cheama ca ai racit.
3. Ambulanta nu se cheama ca te caci imprastiat sau, din contra, ca nu te mai caci de 3 zile.
4. Ambulanta nu se cheama ca s-a imbatat barbati-tu si ti-a tras una peste bot.
5. Ambulanta nu se cheama ca nu ESTI IN STARE sa-ti iei tratamentul la timp.
6. Ambulanta nu se cheama ca ai mancat ca dobitocul pana n-ai mai putut si acum te doare bila.
nu veti avea niciodata parte, cei care CHIAR aveti nevoie de o ambulanta rapid, de raspuns prompt si eficient.
Si inca ceva: dincolo de politica si acuze de spagi sau mai stiu eu ce, sa va fie clar un lucru, doamnelor si domnilor: in orice tara/sistem din lume, sanatatea COSTA, si COSTA AL NAIBII DE MULT. E alegerea voastra daca vreti sa fiti dusi cu ambulanta la spital, acesta aflandu-se peste drum de blocul vostru (am avut cazuri), sau daca vreti ca voi sau cineva apropiat sa poate beneficia de ajutor cand a facut un infarct...

Acestui hei-rupism, din care se intrupeaza SMURD ul, in tarile normale i se opune o analiza clara si un proiect transparent. Nu cred ca voi vedea prea curand o argumentare solida pentru SMURD. Deasemenea numai in Ro, inca o pseudo-democratie, se putea rula un asemenea plan si pe atat de multi bani, fara a da socoteala platitorilor de taxe si impozite. Sper, in ciuda semnelor, ca SMURD sa reuseasca in orice fel sa iasa cu bine la liman si lucrurile sa se clarifice. Pentru ca intr-o zi cand rudele mele sau prietenii mei sa aiba nevoie de ajutor sa il primeasca pe cel mai bun posibil calitativ si nu doar o solutie "originala" made in Romania.

Dr_X

#205
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View Postedy_wheazel, on 4th September 2010, 14:27, said:

Am inteles. Sistemu' ticalosit ii de vina! Am o intrebare: de ce nu luati exemplu de la colegu' ala "de alt rit" care acuma merge la pescuit cu militianu'? El poate trai fara spaga?

in plan ideatic...si nici macar ...
m-am plictisit ingrozitor de povestitori "de bine"
in realitate lucrurile stau fix asa : daca intri in spital,urgente etc  lefter ...esti mincat ...
in rest e abureala chioara !...parerea lui conteaza . :rolleyes: ..
mai ales noua definitie a spagii..
Majoritatea medicilor accepta banii ca semn doar de multumire si respect! :punk:  :roflmaofast:  

.atentie ...e aplicabila oricarui domeniu(magistratura politie,administratia cimitirelor...politicieni ..etc etc )

cretinul meu de patron a dat doi afara pt ca i-a omenit lumea cu cate 100 de mii vechi!
pacat ca mi-a scapat definitia asta sa le-o spun fostilor colegi !

Edited by stalnet1, 04 September 2010 - 19:53.


#206
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Poststalnet1, on 4th September 2010, 16:13, said:

...
asta e scara valorilor in medicina romaneasca : care are buzunarul mai gros e cel mai bun deci cel mai cautat !
...

cata dreptate ... din cauza asta e SMURD-ul mai admirat


esti desigur revoltat ca o "interventie" a SMURD ... a se citi doar transportat de la accident pana la spital

... costa cam 1600 Euro



... in schimb tratamentul in spital ... investigatii operatii ... tratament mai multe zile ... toate la un loc ...  costa 400 Euro



parca erai impotriva risipei banului in sistemul de stat  ^_^

#207
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009

View Poststalnet1, on 4th September 2010, 20:31, said:

in plan ideatic...si nici macar ...
m-am plictisit ingrozitor de povestitori "de bine"
in realitate lucrurile stau fix asa : daca intri in spital,urgente etc  lefter ...esti mincat ...
in rest e abureala chioara !...parerea lui conteaza . :rolleyes: ..
mai ales noua definitie a spagii..
Majoritatea medicilor accepta banii ca semn doar de multumire si respect! :punk:  :roflmaofast:  

.atentie ...e aplicabila oricarui domeniu(magistratura politie,administratia cimitirelor...politicieni ..etc etc )

cretinul meu de patron a dat doi afara pt ca i-a omenit lumea cu cate 100 de mii vechi!
pacat ca mi-a scapat definitia asta sa le-o spun fostilor colegi !

NU sunt de acord! Uite, in Franta de exemplu, daca la spital (de stat, mentionez)INCERCI sau ai BAGAT in buzunarul unei asistente 5 euro, se uita la tine, si te intreaba: "Ce-ati spus sa va cumpar??". O ruda apropriata mi-a spus! Asa sa traiesc pana maine! La ei stii cum multumesti? Citez: "Un zambet, un multumesc, si o urare de bine! ATAT! "

Daca am ajuns sa dam bani ca sa multumim un serviciu pe care l-am platit deja, ajungem in anii '70!
ASTA VREAU SA SE SCHIMBE IN ROMANIA! Sa nu multumim prin bani! Plus ca 80% dintre noi, o consideram verde-n fata SPAGA si nu "multumire".

Crezi ca s-au schimbat discutiile de gen: "Uite i-am dat un milion spaga la medicul ala, sa-mi faca si mie un CT" in "Uite, i-am dat un milion drept multumire ca mi-a facut CT-ul" . Tot una e. Diferenta e ca in primul caz banii sunt dati inainte de serviciu, iar in al doilea banii sunt dati dupa.


Legat de SMURD. Ce sunt perfect de acord cu ei, e un sistem militarizat. Si ce ar fi vrut sa se faca este ca paramedicii astia sa aiba grade militare SI sanitare. NORMAL CA NU SE VA COMPARA UN MEDIC, niciodata, cu un astfel de om, dar, s-au oprit doar la un curs de BLS ...... (prea putin! incat sa mearga pe salvari)

#208
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007
se poate sterge-multumesc

Edited by stalnet1, 04 September 2010 - 20:19.


#209
fire_chief

fire_chief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 27.05.2008
la cit timp ai sa ,hectare de posturi pe aic,i doctore, eu cred ca esti un medic de succes
cat despre jignirile pe care le arunci,prefer sa le ignor
...
pentru ceilalti cititori ai topicului
relatiile intre ambulanta si smurd sunt incomparabil mai bune de cind la conducerea ambulantei a venit alice grasu care l-a inlocuit pe frustratul de cismaru
acum...chiar se coopereaza in interesul pacientilor
cel putin asta e situatia la bucuresti

doctore, nici macar nu ti-am dat report pentru jigniri...nu merita efortul

Edited by fire_chief, 04 September 2010 - 21:13.


#210
tbone112

tbone112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2011

View Postiordache4991, on 21st February 2010, 01:46, said:

LE:

Acuma mi-am dat seama, cum de unii paramedici administreaza perfuzii. E vorba de module.
Daca un paramedic are 5 module sau mai multe pot da perfuzii. M-am informat pe net.
Cei care au modulele I, II, III, IV, respectiv I,II,III nu pot da.

www.smurd.com
paramedici indiferent de pregatire nu au voie sa administreze perfuzi sau medicatie   Ordinul 1092/2006   citestel si o sa vezi  si sunt 3 module   nu mai multe modulul IV ce probabil ai vazut din medicina de urgenta sau mai bn zis REMSSY este pentru medici
probabil ce ai vazut tu ca administreaza perfuzi si au scris pe spate paramedic sunt defapt asistenti medicali cu scoala postliceala sanitara de 3 ani sau ma rog acum este facultate si are 4 ani  care din diferite motive au ales sa lucreze la pompieri   multi nu aveau libera practica dar au luato cand a aparut smurdu in judetul lor   si daca aveau mai putin de 5 ani decand au terminat scoala au dat un examen si au luato si stau pe post de paramedic din motive financiare probabil salariul fiind aproape dublu plus facilitatile legate de gradul militar

View PostKokoshmare, on 13th July 2010, 17:18, said:

Paramedicul din USA este la acelasi nivel cu asistentii nostrii ?
nu este un pic mai sus are voie sa administreze niste medicamente sau sa faca niste proceduri medicale pe care asistentul de la noi nu are voie   dar este un alt sistem de invatamant   format pe ani de pregatire si practica mai bn zis ore +examene   uitate pe gradati  unde le vezi cv gen gradele de la Spitalul floreasca dar cu alta semnificatie cei cu 2 si 3 lini sunt mai sus ca la noi  cei cu o linie sunt la acelasi nivel cu asistentul  iar cei cu v sunt mai jos adica doar prim ajutor   de la 1 v adica cv gen crucea rosie la noi   pana la 3

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate