Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Turcia si UE.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

Poll: Vreti Turcia intr-o UE cu Romania? (29 member(s) have cast votes)

Vreti Turcia intr-o UE cu Romania?

  1. Da. (8 votes [27.59%])

    Percentage of vote: 27.59%

  2. Nu. (12 votes [41.38%])

    Percentage of vote: 41.38%

  3. Mi-e indiferent. (9 votes [31.03%])

    Percentage of vote: 31.03%

  4. Nu stiu inca daca vreau. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Apartine Turcia Europei? Ar fi bine sa intre in UE? Ar fi rau? De ce?
Va invit sa bateti campii cat vreti si sa va puneti sentimentele pe masa, oricat de crancene ar fi ele!
Informatii on-topic concise si linkuri (nu posturi kilometrice) ar fi binevenite.

#2
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
NU
Nici macar nu sunt in Europa ..
Sunt in Euro-Asia ca pozitie
Daca intra turcia at de ce nu si Rusia -> China-> Mongolia-> Japan-> si US ?

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
mi se rupe daca turcia intra sau nu in uniune (deocamdata).
sa vedem daca intram noi in uniune intai...

anyway... pana atunci, cel mai probail uniunea nu va mai exista...

Edited by Pollux, 20 June 2005 - 22:35.


#4
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Koniaku, on Jun 21 2005, 00:23, said:

NU
Nici macar nu sunt in Europa ..
Sunt in Euro-Asia ca pozitie
Daca intra turcia at de ce nu si Rusia -> China-> Mongolia-> Japan-> si US ?

<{POST_SNAPBACK}>

Apartenenta la UE nu mai e demult legata de pozitia geografica. La urma urmei, care este 'granita' politica si care e cea greografica?

Admisibilitatea/apartenenta la UE trebuie sa se bazeze pe impartasirea unor principii de constructie interna (politic, social, religios, etc.) si de asociere intre statele membre.

Nu vad de ce suntem noi mai cu motz 'european' decat turcii. Si hai sa nu ne mai fie frica de faptul ca-s musulmani. Islamul, iudaismul si crestinismul pot coexista bine mersi (chiar au facut-o foarte bine aproape 1.000 de ani). Daca lasa fiecare infatuarea la o parte (unii pe cea a trecutului si altii pe cea a prezentului) s-ar putea sa ne scoatem pana la aparitia urmatorului profet :-)

post edit:
Tocmai ce citii stirea asta: http://news.bbc.co.u...ope/4112568.stm
E adevarat ce scrie acolo? (scuze dar n-am informatii din Romania decat prin Internet)
Daca este, atunci sa nu ne mai infoiem atata..

Edited by mikhayah, 20 June 2005 - 22:44.


#5
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
sa nu uitam totusi ca turcii nu sunt prea simpatizati in europa
demult au ajuns pana in Austria ...
Demult dar nimeni nu uita ...

#6
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Koniaku, on Jun 21 2005, 00:47, said:

sa nu uitam totusi ca turcii nu sunt prea simpatizati in europa
demult au ajuns pana in Austria ...
Demult dar nimeni nu uita ...

<{POST_SNAPBACK}>

Din fericire resentimentele populare si politica nu merg mana in mana.
Ar fi periculos de ex sa-si aduca aminte si nemtii ca am sfarsit doua razboaie mondiale contra lor sau ca mai avem inca os comunist in noi s.a.m.d.

Iar austriecii isi aduc aminte mai degraba de armatele noastre de tzigani decat de cele turcesti.

Vorbind serios acum, turcii de acum si otomanii de atunci au tot atata legatura intre ei ca si noi romanii cei de acum cu romanii interbelici.

#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
Turcii nu au ce cauta in UE!

Nici la culoare nu seamana cu europenii, nici limba, nici religia, ... practic nimic!
Doar o bucata din istambul se afla in europa, restul turciei se afla in orientul mijlociu... practic in asia...

Astia ne-ar mai lipsi! Plus ca ar mai aparea o gramada de organizatii teroriste islamiste(de parca nu ar ajunge IRA si ETA) care au ca tinta cam pe toata lumea... astia ar lipsi sa se plimbe liberi prin toata europa...   :death:  :death:  :death: practic ar avea un culoar liber din lumea musulmana pana in inima europei civilizate... si se stie ca din turcia vin majoritatea drogurilor...

mikhayah trebuie sa fie "pe invers" in toate situatiile  :P

*********
@oarecare: vezi ca pot induce in eroare intrebarile... in titlu apare sus "..;O imposibilitate?" ... daca cineva nu se uita atent la intrebarea din poll "doriti turcia in UE?", ar putea vota da(adica da, o imposibilitate) crezand ca a votat impotriva turciei in UE... sper ca s-a inteles  :P

Edited by gtk, 20 June 2005 - 23:53.


#8
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

gtk, on Jun 20 2005, 23:48, said:

*********
@oarecare: vezi ca pot induce in eroare intrebarile... in titlu apare sus "..;O imposibilitate?" ... daca cineva nu se uita atent la intrebarea din poll "doriti turcia in UE?", ar putea vota da(adica da, o imposibilitate) crezand ca a votat impotriva turciei in UE... sper ca s-a inteles  :P

<{POST_SNAPBACK}>

Nu prea-s de acord; e o optiune in poll care zice "nu stiu inca daca vreau" si care clar nu se refera la starea de imposibilitate (asupra careia poti doar sa-ti dai cu parerea daca exista sau nu, nu si daca o vrei sau nu).
Adevaru' e ca, totusi, superficialii mi-ar putea strica rezultatele sondajului dar raul e facut, nu mai pot modifica acum...

#9
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
In conditiile in care criza "uniunii" Europene de acutizeaza iar aderarea Romaniei si Bulgariei devin problematice, situatia Turciei e cu atat mai delicata. Inainte de criza, conform unor declaratii ale lui Scheele, Uniunea planuia o extindere masiva, incluzand Bosnia Hertzegovina, Serbia, Macedonia si alte cateva state din zona.

Geopolitic vorbind, unde poti spune ca se termina Europa? unele studii geopolitice arata evolutia perceptiei asupra spatiului "european" de la o Europa redusa la tarile vestice si pana la o perceptie recenta, care ar include in Europa nu numai Turcia, ci si Nordul Africii, oricat de improbabil ar parea. pentru analize aprofundate de geopolitica si niste studii pertinente asupra extinderii UE, va pot recomada o serie de lecturi.

peace

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pina-i lumea n-o sa se gaseasca majoritate in europa pentru aderarea turciei. mai ales acum cind pe rind pica guvernele "social-democrate" in tarile de "baza".

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Orgoliile sunt prea mari. eu ma intreb daca UE are vreo shansa... darmite sa mai adere shi turcia.

#12
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Parca îi spunea Uniunea Europeana, nu Uniunea Panmondiala ...


Macar de ar fi avut rezerve de petrol importante sau alte bogatii cu nemiluita ...

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
iar daca te gandeshti la catzi turci sunt in germania... Turcia e ca shi in uniune.. sau sa folosesc un termen favorit de'a lu hadrian nastase... de-facto :)

#14
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

arty, on Jun 21 2005, 19:57, said:

iar daca te gandeshti la catzi turci sunt in germania... Turcia e ca shi in uniune.. sau sa folosesc un termen favorit de'a lu hadrian nastase... de-facto :)

<{POST_SNAPBACK}>

:roflmaofast:
GOOD POINT!

#15
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
CATEGORIC NU !!!

turcii sunt un popor necivilizat , care nu are ce cauta in ue ! in olanda e plin de ei (prima
minoritate) si vad ce fac aici ... eu vad numai copiii , ca sa nu mai vorbesc de adulti !
in al 2-lea rand , e o chestie de religie ! nu ne potrivim ... si sincer sa fiu , nici ungaria
si nici slovacia/cehia nu meritau sa intre , la fel cum nici romania nu e la nivel de UE !
dar deh , o sa isi dea ei seama de asta cand va fi prea tarziu (pentru ei) ! se strica
lumea , pipal , fugiti ...

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

arty, on Jun 21 2005, 18:57, said:

iar daca te gandeshti la catzi turci sunt in germania... Turcia e ca shi in uniune.. sau sa folosesc un termen favorit de'a lu hadrian nastase... de-facto :)

<{POST_SNAPBACK}>


da numa ca aia n-au drept de vot. si cum la toamna "conservatorii" or sa cistige in alegeri...

#17
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

aolex, on Jun 21 2005, 20:14, said:

CATEGORIC NU !!!

turcii sunt un popor necivilizat , care nu are ce cauta in ue ! in olanda e plin de ei (prima
minoritate) si vad ce fac aici ... eu vad numai copiii , ca sa nu mai vorbesc de adulti !
in al 2-lea rand , e o chestie de religie ! nu ne potrivim ... si sincer sa fiu , nici ungaria
si nici slovacia/cehia nu meritau sa intre , la fel cum nici romania nu e la nivel de UE !
dar deh , o sa isi dea ei seama de asta cand va fi prea tarziu (pentru ei) ! se strica
lumea , pipal , fugiti ...

<{POST_SNAPBACK}>

Ce ti-e si cu astia... romani care au uitat de unde au plecat. :puke:
-----
Europa civilizata lasa in bratele rusilor Romania (si alte tari de care zicea ahsta), romanii fac minuni sa supravietuiasca cincizeci de ani intr-un sistem (stalinist de-a dreptul de la inceput pana la sfarsit) in care, daca erai cinstit, mureai de foame si acum ni se reproseaza ca n-am luat lectii de tinuta si gratie, in conditiile in care suntem inca in salopeta reparand acoperisul sa nu ne cada-n cap.
Pot sa-ti reamintesc, maestre, de cate masacre ale unor populatii bastinase nevinovate si ce spirite de rahat sunt olandezii - in comparatie cu romanii? Sunt olandezii mai civilizati?
Eu nu ma simt mai prejos decat orice olandez.

#18
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
e adevarat ca Romania nu e la nivelul UE, dar macar atat ne datoreaza pentru varza care ne-a facut comunismul, partial din cauza lor.

nu inteleg de ce va luati de turci pentru religia lor? intamplator, in franta sunt foarte multi musulmani, veniti pe filiera algeriana/marocana/tunisiana etc. cu alte cuvinte, nu religia este cea care ar trebui sa dicteze o atitudine politico-economica. Cat despre lipsa lor de civilizatie... romanii sunt cu ceva mai buni? in plus, dintre romani si turci, cine are o civilizatie si o cultura mai consistenta si mai de durata? noi, cu cateva sute de ani de romanitate efectiva? sau turcii cu imperiul lor milenar?

topicul cere sa ne pronuntam asupra sanselor turciei sa intre in UE, asa ca imi reafirm pozitia: nu ma pot pronunta :D.

problema mea cu turcii e ca refuza in continuare sa recunoasca genocidul armean, dar asta e o alta problema.



:peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate