Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

Notebook Asus K52JR

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008
as vrea si eu sa cumpar un Notebook Asus K52JR-SX092D i3 350M 250GB 3GB HD5470
intrebarea mea este .. Se merita? as putea gasi ceva mai bun in banii astia ... m-ar interesa si ceva gaming (o fifa un warcraft) si poate ceva jocuri mia noi dar daca merge la mediu sunt multumit..
am cautat la placa video si hmm nu prea stiu ce sa zic ... totusi la 1gb ddr3 ar trebui sa duca cat de cat .. am vazut pe undeva ca are aprope 700mhz frecventa
nu sunt as la IT .. si as dori o parere.. ms

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Placa video e cea mai slaba din seria 5xxx. E ok ptr multimedia - inclusiv jocuri - stie DirectX 11, dar sa nu ai pretentii la detalii ridicate la jocurile mai noi.

#3
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008

 eiffel, on 17th February 2010, 13:57, said:

Placa video e cea mai slaba din seria 5xxx. E ok ptr multimedia - inclusiv jocuri - stie DirectX 11, dar sa nu ai pretentii la detalii ridicate la jocurile mai noi.

na pretentii mai mari de mediu si low la cele cu grafica foarte pretentioasa cum ar fi crisys nu am iti dai seama...
as dori totusi sa imi mearga un starcraft 2 cand va aparea , la anu , o fifa si de astea ... care sa mearga bine ... cam ce optiuni as mea avea ? inafara de asta de la asus dar sa zic cu o placa mai buna?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Starcraft 2 apare cica la vara, luna viitoare apare beta - e o stire de azi...
Din pacate nu sunt gamer asa ca n-am testat jocuri pe notebook-ul respectiv.
Pot doar sa-ti zic ca sunt ceva probleme cu accelerarea hardware  - nu functioneaza la filmele x264 - practic merge un pic si se inegreste ecranul si nu mai poti face altceva decat sa inchizi laptopul de la buton. E de la drivere si ca work-around am debifat din toate playerele optiunea DXVA. Pana apar drivere mai noi.

#5
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Am pus si eu un joc pe el asa de incercare ca nu sunt jucator, TrackMania si asta merge la detalii maxime. Altceva nu am pe el, nu stiu daca te ajuta.

#6
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008
hmm.. nici nu stiu ce sa fac :(
am mai cautat pe net ... de gasit am gasit acer care sa zicem ar avea componente mai bune...
eu m-am axat pe asta ca am vazut ca e i3 noua generatie .. si am vazut ca e 5470 1gb ddr3 .. care am crezut eu ca e peste cele din seria 4xxx .. dar se pare ca m-am inselat :(
este primu meu laptop si chiar am dificultati la gasirea unei variante bune ... daca ati mai avea opinii posesori acestui laptop (la jocuri ma refer)
track mania nu stiu ..nu l-am jucat .. m-ati ajuta enorm..
ms

#7
AzL

AzL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.02.2010
Salut. Si eu am aceeasi problema si am nevoie de ajutor. Dispun de 2500-2600 ron si doresc sa achizitionez un laptop. Intentionez sa l folosesc la mai orice (multimedia , net , ceva programe dar si gaming ...) Momentan am un sistem desktop Diablo Dual core 1.8 ghz , 3 gb ddr 2 , nVidia Fx7300 Gt video 256 , 256 bit. Doresc ca laptopul sa fie ceva mai potent decat pc ul (luand in considerare deja ca un laptop nu se compara cu un desktop de aceleasi performante)
Problema este ca am pus ochii pe acelasi laptop. Singurele lucruri care nu ma incanta sunt : faptul ca nu este de 17'' si faptul ca nu stiu ce poate placa aia video. Daca nu este o alegere buna in 2600 ron va rog frumos sa mi mai dati si alte variante si detalii eventual.Multumesc.
Ps:Swordfish nu am auzit prea multe pareri bune despre acer. Pusesem si eu ochii pe un sistem dar m am razgandit dupa ce am citit toate posibilile defecte.
    Este primul meu laptop asa ca ma bazez pe voi. Dati-mi niste variante bune si pe 17'' in 2600 ron va rog.

Edited by AzL, 17 February 2010 - 23:34.


#8
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008
da si eu am auzit despre acer ca nu ar fi asa fiabile... dar ma gandesc ca cu acea extensie pana la 3 ani nu ar fi problema ..ca na garantia e garantie :)... si era o oferta de luat in seama .. dar nu mai gasesc acel acer :( la comenzi sau in metro ..
acuma sunt in dubii :( nici nu stiu ce sa fac .. nici sa dau banii pe ceva si apoi sa gasesc unu mai bun :(
de asta as vrea sa am o arie cat mai mare  :| si cum nu prea am nici o treaba cu laptopurile fiind primu chiar nevoie de ajutorul celor cu mai multa experienta in acest domeniu .

#9
AzL

AzL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 17.02.2010
Sa fiu sincer acel asus cel putin legat de procesor este chiar ok. i3 , pe langa asta sa nu ignoram placa video care din cate am inteles nVidia 220M (1gb) e pe 128 bit , nu pe 64 ca majoritatea placilor :). Pana mea intr un buget de maxim 2650 ron as vrea ceva performant pe care sa ma si pot juca. Repet , eu am pe desktop ul meu nVidia Fx 7300 GT (256 cu 256 bit). 220M este mai performanta decat cea de pe desktopul meu ?

#10
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008
placa video e hd5470 la 1 GB ddr3 ... nu e nvidia // Asus notebook-asus-k52jr_sx092d -i3-350m-250gb-3gb-placa video hd5470-

Edited by Swordfish18, 18 February 2010 - 00:32.


#11
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008
http://www.cel.ro/la...b-4gb-hd5470-l/
ce spuneti de acestea ??
pe care sa il aleg dintre aceru de sus si
http://www.cel.ro/la...b-3gb-hd5470-l/

in seara asta as vrea sa dau comanda .. si nu stiu ce sa aleg .. sau sunt si alete variante mai bune ?

#12
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Sa-mi mai spun si eu parerea, ca si eu am studiat toate ofertele. Desigur ca o sa-ti recomand Asus-ul pentru ca asta l-am ales si eu.
Pro: Placa video care e cea mai slaba din sistem la Asus are 1GB, pe cand la Acer doar 512, deci Asus-ul va da un scor mai bun per total. Oricum asteptam drivere mai noi pentru aceasta placa pe Win7 si sigur va scoate un scor mai bun.
Garantie 2 ani la ASus vs 1 an la Acer.
Fiabilitate mult mai buna la Asus decat la Acer din studiile mele pe net.
Asus e si mai ieftin, doar ca ai HDD mai mic. Mie imi ajunge.
Mult mai frumos Asus-ul. Are si Facial Recognition (eu nu-l folosesc), dar ce ma incanta e palmul multi-touch.
Nu ai sa simti diferenta intre i3 si i5 pe aceste sisteme ca te tin in loc celelalte componente. Deja un i3 e cea mai buna componenta intr-un astfel de laptop. Trebuie sa astepam revolutia la celelalte componente (HDD, memorii).
Tastele la Asus sunt de forma celor de la Sony, doar ca flexeaza ca si la Acer dealtfel.
Asus are difuzoare Altec Lansing, Acer nu am vazut ce are.

Cam atat imi vine in minte, acum tu gaseste argumente pro si pentru Acer si alegerea e gata.

Edited by msjohntm, 18 February 2010 - 15:55.


#13
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008
ai incercat ceva jocuri??
eu am cautat pe youtbe sa vad ce poate placa video dar nu am gasit decat pt 4570..
care din ele e mai buna 457- sau 5470?

#14
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Pai nu te-ai uitat aici?

#15
Swordfish18

Swordfish18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.12.2008
vad ca e un pic mai buna asta 5470 ....
deci cred ca ma voi baga pa asus .. ca nu am mai gasit ceva mai bun in acesti bani bineinteles...
ar mai fi fost ceva mai bun dar in 30 si ceva de mil si e  o diferenta pe care nu o pot suporta...
ms inca odata ca m-ati ajutat sa ma decid..

#16
kkkotto07

kkkotto07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.06.2007
Am incercat eu niste jocuri: Wheelman, The Saboteur si Prototype. Merg foarte bine, laptopul se misca extraordinar pe Win 7( e primul meu laptop), sunt foarte multumit de el.

#17
kkkotto07

kkkotto07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.06.2007
Am incercat si Fifa 2010, merge bine cu detaliile la maxim. Curiozitatea in gaming fiind satisfacuta o sa trec la dezinstalarea lor pt ca un laptop totusi tb sa ramana un laptop. By

#18
Antybyotyck

Antybyotyck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.11.2006
Salut tuturor,
Am si eu Asus K52JR si eram foarte multumit de el, pana saptamana trecuta cand am reinstalat win7.  Am downloadat toate versiunile de drivere pt Jmicron PCI Express Gigabit Ethernet Adapter, am cautat si dupa denumirea din device manager (PCI\VEN_197B&DEV_0250&SUBSYS_19051043&REV_03)
Nu mai pot instala placa retea imi zice error cannot start device(code 10), si nu merge pl retea.
Stie cineva cum se rezolva problema respectiva?
Multumesc anticipat .


Asus K52JR

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate