Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Tenerife

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1696 replies to this topic

#1657
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 14.03.2006
A stat cineva mai recent la Caribe Apart. in Playa de Los Americanos? Ceva pareri am citit, unele sunt mai vechi, ma intereseaza sa fie curat, pozitia pare destul de buna, nu stiu cum e cu parcarea (am vrea sa inchiriem masina), la hotel si in general.

#1658
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,645
  • Înscris: 12.12.2006
In plus, nu-i prea deranjeaza turistii care stau la hotel. Ii deranjeaza “nomazii digitali” si cumpararea apartamentelor cu scopul de a fi inchiriate pe termen scurt prin Airbnb sau booking - aceste lucruri au dus la cresterea preturilor la apartamente (de inchiriat si de cumparat), ceea ce face viata localnicilor tot mai scumpa.

Edited by mdt, 02 April 2024 - 15:30.


#1659
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013
Sunt acum aici si nu stiu cum sa abordez o mica problema...am inchiriat o masina de la Cicar, am luat toate asigurarile posibile, am platit cash. Ieri dimineata am gasit-o lovita in parcare. O zgarietura destul de urata pe spoilerul spate. Oare sa sun la ei, sa anunt undeva acest eveniment? Pot fi ceva probleme la predare?
Alta curiozitate...pe autostrada au limita de 120km/h...n am depasit-o dar pe limitarile de 80 sau 60, nu cred ca chiar le-am respectat, de fapt mergeam in ritmul traficului. Oare au ceva camere?

#1660
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,645
  • Înscris: 12.12.2006
In Spania in general da, sunt camere pe autostrada si vin amenzi. In particular in Tenerife nu stiu dar ma astept ca da.

Avand asigurare nu ar trebui sa fie probleme mari. Vezi daca aveti vreo hartie prin masina cu instructiuni ce sa faceti in caz de accident/incidente de genul asta.

#1661
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Au pe naiba. Am mers de fiecare dată cu 140 - 160kph și nimic. Referitor la CICAR / asigurare, mergi la un punct de-ale lor și arată-le situația. Pentru tine nu vor fi probleme.

#1662
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View Postblackiesasha, on 09 aprilie 2024 - 08:32, said:

Sunt acum aici si nu stiu cum sa abordez o mica problema...am inchiriat o masina de la Cicar, am luat toate asigurarile posibile, am platit cash. Ieri dimineata am gasit-o lovita in parcare. O zgarietura destul de urata pe spoilerul spate. Oare sa sun la ei, sa anunt undeva acest eveniment? Pot fi ceva probleme la predare?
Alta curiozitate...pe autostrada au limita de 120km/h...n am depasit-o dar pe limitarile de 80 sau 60, nu cred ca chiar le-am respectat, de fapt mergeam in ritmul traficului. Oare au ceva camere?

Nu sunt probleme. Le poti spune cand predai masina, daca chiar doresti, dar asigurarea ta este full.
La mine niciodata cand am predat masina nu au venit sa o verifice.

Cat despre viteza... in cele cateva luni petrecute acolo am facut cateva mii bune de km, iar pe autostrada niciodata nu am menajat masinile. De la 120-130km/h in sus am mers de fiecare data si nu am primit nici o amenda. A trecut mai bine de un an de cand am revenit acasa, deci banuiesc ca nu sunt sanse sa mai primesc acum.

#1663
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013
Multumesc la toti care au raspuns. Maine cand voi preda masina am sa vad daca va fi vreo problema cu julitura respectiva.

#1664
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am avut pana cu masina de la Cicar. Le-am dat telefon sa ii informez si mi-au zis ca nu e nici o problema sa predau masina si aia e. Cand am predat-o nu s-a uitat nimeni la ea. La Cicar ai totul asigurat, asa ca nu ai nici un risc.

Radare de viteza exista fixe si mobile. Din cate stiu majoritatea nu functioneaza si din cand in cand mai stau ei in masina si verifica viteza. Eu am stat 3 luni acolo si pe autostrada 160-180 unde se putea fara nici o problema.

Aici e o lista cu radare, care dintre ele functioneaza nu iti pot spune: https://www.tfservic.../radarfallen-1/

#1665
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013
Dar daca intirzii cam 1 ora predarea masinii, vor vrea ceva in plus?
A schimbat wizz ora de plecare si am uitat sa schimb si ora de predare a masinii corespunzator.

#1666
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Posibil ca da. Unele companii iti calculeaza jumate de zi sau chiar o zi in plus, daca nu predai masina la timp.

Cel mai bine dai telefon la hotline si vezi ce iti zic.

#1667
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013

 blackiesasha, pe 09 aprilie 2024 - 12:07, a scris:

Multumesc la toti care au raspuns. Maine cand voi preda masina am sa vad daca va fi vreo problema cu julitura respectiva.

Final...am predat masina, de fapt cheia, ca la masina nu s-a uitat nimeni. M-a intrebat doar daca rezervorul e plin, am zis da si mi-a inapoi garantia de 48 euro. Super companie Cicar. Daca toate ar fi la fel, ar fi nemaipomenit.
Referitor la masina, am primit un Opel Corsa automat cu 20k km. A mers impecabil, marea surpriza placuta a fost existenta Android Auto, asa ca am avut navigatia pe ecranul masinii. Plus camera spate si senzori parcare, foarte utili.
Minusul vacantei a fost ca am pierdut Teide... din cauza vremii nu a mers telecabina 2 zile la rand. Asta este, ramane pe data viitoare.

#1668
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 05.09.2005
Super. Si eu am rezervat la ei pentru la vara un Seat Ibiza automat. Ar fi misto sa aibe Android Auto si senzori de parcare...

#1669
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013

 mynameismada, pe 10 aprilie 2024 - 16:40, a scris:

Super. Si eu am rezervat la ei pentru la vara un Seat Ibiza automat. Ar fi misto sa aibe Android Auto si senzori de parcare...

Nu e sigur ca iti da Seat...eu rezervasem de fapt un Peugeot 208 automat si am primit Opel Corsa.

#1670
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Niciodata nu primesti 100 % masina aleasa. Intodeauna scrie "masina cutare sau din aceasi categorie".

Eu am vrut un Fiat Spider 124 ca am zis ca merita un cabrio acolo. Cand am ajuns nu au avut, le-am facut tam-tam si mi-au dat un Abarth Spider 124, nu am zis nu.

#1671
Hazideon

Hazideon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 23.06.2008

View Postbusiness11, on 11 aprilie 2024 - 09:21, said:

Niciodata nu primesti 100 % masina aleasa. Intodeauna scrie "masina cutare sau din aceasi categorie".

Eu am vrut un Fiat Spider 124 ca am zis ca merita un cabrio acolo. Cand am ajuns nu au avut, le-am facut tam-tam si mi-au dat un Abarth Spider 124, nu am zis nu.

Ce sa zic ca eu bookuisem un Opel Crossland X, cu vreo 150 euro/saptamana in acel moment... si am primit Abarth-ul mentionat de catre tine, la aceeasi bani, desi era de vreo 4-5 ori mai scump. M-au intrebat daca il vreau... am zis ok. Posted Image

#1672
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 05.09.2005
Da, stiu. Nu conteaza masina cata vreme e aceiasi clasa (sau superioara) si imi da automata. Ce ziceam este ca daca ce imi dau ar avea Android auto si senzori de parcare, ar fi super.

Am fost in Tenerife in 2021, dar am luat de la AutoReisen, un Seat Ibiza, dar era destul de basic.  Bine, a fost foarte ieftin, din punctul meu de vedere, am dat 368 euro pentru o luna, 19 iunie - 19 iulie.

#1673
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 17.04.2006
Locuitorii din Insulele Canare plănuiesc proteste și greve, ca reacție împotriva turismului excesiv. Activiștii spun că localnicii sunt forțați să doarmă în mașini și chiar în peșteri:

https://economedia.r...in-pesteri.html

Incepem sa observam un tipar sau visam in continuare?

#1674
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 22.02.2011
Am bilet de avion! Ne mai primesc sau ne iau la pietre pe aeroport?


https://youtu.be/hM5...9yBfnHgnWBvWQZQ

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate