Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#91
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
La un "autobuz" de 24 de persoane fa bine si ia-ti la zborul de seara, nu te muta nici dracu la urmatorul zbor, plus ca nu raman atatea locuri libere in avion.
Oricum, respectele mele pentru curajul de a fi "capitan" la un grup de dimensiunea asta. Nu te risca cu conexiuni de genul ala, mai ales ca daca ceva va merge prost va fi vina ta pentru proasta organizare. Eu nici nu ma gandesc sa organizez ceva pentru altcineva decat mine+nevasta. Daca e sa iasa rau (si a iesit de cateva ori) macar ma injur singur c-am fost bou, nu ma mai injura si altii.
Bafta!

#92
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postalexxxxx, on 21st September 2011, 16:58, said:

La un "autobuz" de 24 de persoane fa bine si ia-ti la zborul de seara, nu te muta nici dracu la urmatorul zbor, plus ca nu raman atatea locuri libere in avion.
Oricum, respectele mele pentru curajul de a fi "capitan" la un grup de dimensiunea asta. Nu te risca cu conexiuni de genul ala, mai ales ca daca ceva va merge prost va fi vina ta pentru proasta organizare. Eu nici nu ma gandesc sa organizez ceva pentru altcineva decat mine+nevasta. Daca e sa iasa rau (si a iesit de cateva ori) macar ma injur singur c-am fost bou, nu ma mai injura si altii.
Bafta!
La fel si la mine. Dar la mine se mai enerveaza si nevasta-mea daca iese prost, nu ma lasa sa ma enervez singur!

#93
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postalexxxxx, on 21st September 2011, 16:58, said:

La un "autobuz" de 24 de persoane fa bine si ia-ti la zborul de seara, nu te muta nici dracu la urmatorul zbor, plus ca nu raman atatea locuri libere in avion.
Oricum, respectele mele pentru curajul de a fi "capitan" la un grup de dimensiunea asta. Nu te risca cu conexiuni de genul ala, mai ales ca daca ceva va merge prost va fi vina ta pentru proasta organizare. Eu nici nu ma gandesc sa organizez ceva pentru altcineva decat mine+nevasta. Daca e sa iasa rau (si a iesit de cateva ori) macar ma injur singur c-am fost bou, nu ma mai injura si altii.
Bafta!

:) cateodata parca e mai greu sa organizez ptr mine si nevasta :)
separat de asta - data trecuta am organizat ptr 16 insi in Kuala Lumpur, Singapore si Thailanda, 17 zile si multe multe transferuri si cazari si a iesit incredibil (am ras in continuu) - asta ma face sa cred ca o sa fie ok si acum (chiar daca o sa fim mai multi) - e posbil sa ma insel :) oricum am o problema la cazari - mie nu-mi place sa stau la hoteluri mari - in general stau la B&B-uri mai intime, dar cum noi suntem 24 insi/12 duble, nu prea gasesc cazari. am vb la pensiunea la care a stat Imperator in bali si mai au 7 camere ptr ian :( (probabil o sa fiu nevoit sa impart grupul).

View PostPitzifelnic, on 21st September 2011, 17:32, said:

La fel si la mine. Dar la mine se mai enerveaza si nevasta-mea daca iese prost, nu ma lasa sa ma enervez singur!

:) corect

plec cu sotia in toscana cateva zile in oct si nu ne intelegem la pensiune - ea vrea in san gimignano, eu vreau la mama dracu......
le-am zis astora cu care am plecat/plec in asia - copii! sa nu aud un scancet de la voi dc se intampla ceva - era sa pierdem un transfer in kuala lumpur - nu zicea nimeni nimic .... :)

Edited by benji81, 21 September 2011 - 16:44.


#94
fl0han

fl0han

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2011

View Postbenji81, on 21st September 2011, 10:10, said:

beton preturile metal.

eu ajung in singapore la 14.20(cu qatar) si urmatorul zbor cu air asia este la 16.20 - voi ce ziceti? e cam in scurt, nu? (nu mai tin minte dar parca trebuie sa schimb si terminalele....:( )
Deobicei airasia are intarziere ... Cu noroc ajungi, noi am zburat anul asta in martie din londra in jakarta unde aveam timp de schimbare a terminqlului in jakarta 2 ore, problema este ca in ryiad am prins furtuna de nisip si am ajuns in jakarta cand trebuia se inchidea check-inul spre bali, toata lumea zicea ca nu-l mai prindem... L-am prins si am mai si asteptat dupa el cu tot cu schimbarea terminalului.., succes , vremea e f faina in ianyarie acolo, desi e sezon ploios, ploua maxim 2 ore pe zi daca ai ghinion, in martie voi fi si eu acolo dinnou...

#95
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea are intarzieri , si eu am fost asta iarna cand era foarte aglomerat, nicio cursa nu a avut intarziere si au fost vreo 8 cred

#96
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
O intrebare, pentru cei care au zburat ceva mai mult cu AA sau alte companii in general.

Daca, spre exemplu, am un zbor de la KL spre Bali la ora 6:00 p.m., as putea sa le cer ( in masura in care au locuri ) sa ma mute la zborul care pleaca la 4:00 p.m. ??? adica mai devreme si nu mai tarziu, cum se mai intampla cateodata.

#97
fl0han

fl0han

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2011

View Postmetalactual, on 29th September 2011, 08:52, said:

O intrebare, pentru cei care au zburat ceva mai mult cu AA sau alte companii in general.

Daca, spre exemplu, am un zbor de la KL spre Bali la ora 6:00 p.m., as putea sa le cer ( in masura in care au locuri ) sa ma mute la zborul care pleaca la 4:00 p.m. ??? adica mai devreme si nu mai tarziu, cum se mai intampla cateodata.
Daca ai luat biletul la promo in niciun caz daca e regular probabil o sa te coste vreo jumate de bilet... Dar poti incerca

#98
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Categoric o sa incerc daca o sa fie cazul, sa nu am intarzieri. Promo este.
Daca mai stie cineva, alte experiente?

#99
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
@metalactual: poti fara probleme, insa doar la aeroport. Daca ajungi mai devreme, te duci la service desk sau la ticketing, explici ca ai un zbor/barca/tren/whatever de conexiune care si-a modificat orarul si pleaca mai devreme decat stiai si te pun in avionul care pleaca mai devreme, fara nici o taxa si fara nici o problema. Evident, vorbesti si zambesti frumos,  preferabil vorbesti cu cineva de sex opus. Se poate, insa tine de cel cu care vorbesti daca vrea sau nu, toate problemele de genul asta mi s-au rezolvat rapid. Vorbesc din experienta, nu-mi dau cu parerea.
La companii de linie nu prea merge, decat daca ai in conditiile de zbor stipulat "standby at the airport", sau, tot asa, explici ca e o situatie deosebita si vorbesti cu cine trebuie. Deobicei e disponibila pentru clasele mai scumpe de economy, probabil doar Y. Cum pe-aici toata lumea merge cu "oferte", nu prea se-aplica.

Edited by alexxxxx, 29 September 2011 - 11:29.


#100
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Multumesc @alexxxxx !!
Sa vad daca ajung la timp din KBR la KUL, dupa care incerc "figura" pentru KUL-DPS, daca tine.

In alta ordine de idei: poate recomanda cineva o firma loco ( eventual site ) care se ocupa cu rafting-ul. Doresc ceva lejer, nu am incercat niciodata si nu vreau un tur de forta sa-mi rup fizicul pe acolo. Un traseu mai bland dar nici sa adorm.

Tot sap pe Bali si observ ca lucrurile nu sunt deloc ieftine. Ma refer la cazari, transport, excursii, etc. Probabil sunt f. multi turisti. Adevarat, caut lucruri mai de doamne ajuta dar in niciun caz categoria lux. Sunt de acord ca poti sa stai si in camere de 25-30$ dubla dar parca nu prea imi convine sa ma duc pana la capatul pamantului si sa dorm ca pe vremea studentiei.

Gili - pana in aceste insule transportul rapid chiar este scump, nu gasesc sub 100 eur/pers. dus-intors + noapte cazare medie. Pare a fi si un ferry care face ~8h ??

#101
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
si eu as fi vrut gili, dar am renuntat pana la urma (mai ales ca zice Cezar acum cateva pagini ceva legat de malarie .... :) )
oricum in bali mi s-au parut ok preturile la ce am vazut pana acum(pe net) (comparand cu thailanda), noi meregem in off season si probabil asta e motivul...

#102
fl0han

fl0han

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2011

View Postbenji81, on 29th September 2011, 14:34, said:

si eu as fi vrut gili, dar am renuntat pana la urma (mai ales ca zice Cezar acum cateva pagini ceva legat de malarie .... :) )
oricum in bali mi s-au parut ok preturile la ce am vazut pana acum(pe net) (comparand cu thailanda), noi meregem in off season si probabil asta e motivul...
ai vazut pe net ca in bali e mai ieftin ca-n thailanda? unde?

#103
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bali este foarte ieftin :-) Si mie mi s-a parut la fel , mai ieftin ca Thailanda

#104
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postfl0han, on 30th September 2011, 10:42, said:

ai vazut pe net ca in bali e mai ieftin ca-n thailanda? unde?

ma refeream strict la cazare (in ubud), comparand cu Phi Phi

#105
fl0han

fl0han

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2011

View Postbenji81, on 30th September 2011, 11:45, said:

ma refeream strict la cazare (in ubud), comparand cu Phi Phi
Ubud ar trebui comparat cu chiang mai si Phi phi cu Kuta... oricum in ubud ai deunde alege cazare dar o cazare decenta incepe de la 40 de dolari si merge pana la 2000. nu uita ca poti negocia pretul...

#106
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In Ubud o cazare foarte decenta am avut cu 30 USD. In Kuta la 30 USD nu e foarte decenta.

Edited by MembruAnonim, 30 September 2011 - 15:23.


#107
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postfl0han, on 30th September 2011, 15:54, said:

Ubud ar trebui comparat cu chiang mai si Phi phi cu Kuta... oricum in ubud ai deunde alege cazare dar o cazare decenta incepe de la 40 de dolari si merge pana la 2000. nu uita ca poti negocia pretul...

nu pot compara exact ptr ca nu am fost in toate locatiile. tu vad ca ai fost, deci stii mai bine. oricum, 40 usd / 28 euro mi se pare ok.

Edited by benji81, 30 September 2011 - 15:41.


#108
fl0han

fl0han

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.09.2011

View Postbenji81, on 30th September 2011, 16:36, said:

nu pot compara exact ptr ca nu am fost in toate locatiile. tu vad ca ai fost, deci stii mai bine. oricum, 40 usd / 28 euro mi se pare ok.
Exista multe b&b cu pret si conditii f bune si nu o sa le gasesti pe tripadvisor, in ubud conteaza si locatia in care e construit, ii destul de nasol sa trebuiasca sa treci noaptea pe scurtatura din monkey forest...iti recomand tegal sari in ubud, site-ul lor nu-i f updated la poze dar pe tripadvisor ai poze, daca cauti ceva mai scump gayatri villas, excelent

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate