Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004
Deoarece nu am gasit un topic in care sa se discute despre experientele voastre in Indonezia, in special in Bali, deschid eu acest subiect - daca exista deja , imi cer scuze si rog moderatorul fie sa il stearga, fie sa mute discutia.

Dorim sa mergem in "saptamana" de miere in Bali pentru cateva zile deoarece unde sa inchiriem o vila privata, cu piscina si altele incluse, in perioada sfarsit Iulie - inceput August 2010.
Vom face o escala de cateva zile in Singapore, unde ai ce vedea si apoi 4 nopti in Bali

Pana acum am gasit bilete de avion la EUR 1,150 dus-intors de persoana (CLUJ - BUC - Singapore - Bali - si retur) cu KLM si o companie indoneziana, ceea ce e foarte ok.Am dat similar pana in SUA si inapoi anul trecut in August.

A fost cineva in Bali, si poate sa imi dea recomandari despre zona unde sa rezervam vila, si exemple concrete? In plus un do / Don't ar fi foarte apreciat.

Multumesc!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
http://forum.softped...howtopic=373257

ziceai ca ai cautat?

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdiud, on 11th February 2010, 15:26, said:

Deoarece nu am gasit un topic in care sa se discute despre experientele voastre in Indonezia, in special in Bali, deschid eu acest subiect - daca exista deja , imi cer scuze si rog moderatorul fie sa il stearga, fie sa mute discutia.

Dorim sa mergem in "saptamana" de miere in Bali pentru cateva zile deoarece unde sa inchiriem o vila privata, cu piscina si altele incluse, in perioada sfarsit Iulie - inceput August 2010.
Vom face o escala de cateva zile in Singapore, unde ai ce vedea si apoi 4 nopti in Bali

Pana acum am gasit bilete de avion la EUR 1,150 dus-intors de persoana (CLUJ - BUC - Singapore - Bali - si retur) cu KLM si o companie indoneziana, ceea ce e foarte ok.Am dat similar pana in SUA si inapoi anul trecut in August.

A fost cineva in Bali, si poate sa imi dea recomandari despre zona unde sa rezervam vila, si exemple concrete? In plus un do / Don't ar fi foarte apreciat.

Multumesc!
Pretul de 1150 euro la avion mi se pare imens, in general gasesti un 700 - 800 pana la Singapore sau si mai putin la KL si de acolo inca 50 euro pana in Bali. Asta vara, am gasit 650 pe Turkish (e drept, din Buc, OTP - IST - SIN), daca ma miscam mai repede, luam la 575, dar asta e....

Despre Bali, depinde ce vrei - mare sau non-mare. Si nu prea inteleg ce inseamna vila privata - adica sa ai o vila pentru tine ? Sa stai singur (ma rog, voi 2 adik :)...

Edited by ferrellroo, 22 February 2011 - 22:51.


#4
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004

View PostImperator, on 11th February 2010, 16:51, said:

Am scris niste lucruri pe blogul meu despre Bali, uite-te acolo. Pretul de 1150 euro la avion mi se pare imens, in general gasesti un 700 - 800 pana la Singapore sau si mai putin la KL si de acolo inca 50 euro pana in Bali. Asta vara, am gasit 650 pe Turkish (e drept, din Buc, OTP - IST - SIN), daca ma miscam mai repede, luam la 575, dar asta e....

Despre Bali, depinde ce vrei - mare sau non-mare. Si nu prea inteleg ce inseamna vila privata - adica sa ai o vila pentru tine ? Sa stai singur (ma rog, voi 2 adik :)...


Merci frumos pentru raspuns.

Biletul este asa( perioada 28 iulie - 5 august)
Cluj - Buc - Cluj : 82 EUR
Buc - Singapore - Buc : EUR 850 ( Klm)

Singapore - Denpasar - Singapore : EUR 220 - nu am gasit low-cost pt ruta asta, inca... :) -mai caut
In total - 1,150 EUR.
Noi vom sta si in Singapore 3 zile ,unde amgasit cu EUR 380 la un hotel de 5 stele aproape de Marina Bay.

In Bali, e vorba de vila asta:  http://www.booking.c...baeb21f7bb47091

ne-am dori un concept similar cu cel din link.
Vreau si mare si stat la soare, putin vizitat, si gustat vacanta cu liniste :)

Zona asta e aproape de Kuta, pt putin shopping...

Daca sunt zone mai frumoase in Bali, poate le aflu, fie de pe blog , fie citind topicul de care am fost "avertizat" mai sus ( desi am cautat cam 20 de minute - dupa Bali pe subiecte)
O sa ma uit si pe blogul tau.

Multumesc!

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdiud, on 12th February 2010, 14:56, said:

Merci frumos pentru raspuns.

Biletul este asa( perioada 28 iulie - 5 august)
Cluj - Buc - Cluj : 82 EUR
Buc - Singapore - Buc : EUR 850 ( Klm)

Singapore - Denpasar - Singapore : EUR 220 - nu am gasit low-cost pt ruta asta, inca... :) -mai caut
In total - 1,150 EUR.
Noi vom sta si in Singapore 3 zile ,unde amgasit cu EUR 380 la un hotel de 5 stele aproape de Marina Bay.

In Bali, e vorba de vila asta:  http://www.booking.c...baeb21f7bb47091

ne-am dori un concept similar cu cel din link.
Vreau si mare si stat la soare, putin vizitat, si gustat vacanta cu liniste :)

Zona asta e aproape de Kuta, pt putin shopping...

Daca sunt zone mai frumoase in Bali, poate le aflu, fie de pe blog , fie citind topicul de care am fost "avertizat" mai sus ( desi am cautat cam 20 de minute - dupa Bali pe subiecte)
O sa ma uit si pe blogul tau.

Multumesc!

He, he shopping the fitze nu e la Kuta, ci pe Orchid Road in Singapore, Kuta este o statiune de backpackeri :) Gasesti suveniruri, DVD-uri la 1 euro, fake-uri, arta balineza, carti de gatit si tot ce e fain prin Asia de Sud Est. Seminyak este ok, cum de asemenea si Nusa Dua e o zona de lux, dar in Nusa Dua vei gasi mega-Hyatt-urile si Hiltoanele lumii.

Despre low cost airlines - Singapore - Bali sunt cel putin 2, dar s-ar putea sa mai apara (zice lumea):
http://www.airasia.c.../hk/en/home.jsp
http://www.jetstar.c...x/en/index.aspx

Pentru zborul OTP - SIN nu prea am avut timp sa ma uit si saptamana asta sunt in vajaiala (Cairo, Kiev, etc).

O sa scriu in curand despre Bali pana acum am scris despre un super guesthouse la 18 euro dubla si despre Hyatt Sanur

#6
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004

View PostImperator, on 12th February 2010, 18:23, said:

He, he shopping the fitze nu e la Kuta, ci pe Orchid Road in Singapore, Kuta este o statiune de backpackeri :) Gasesti suveniruri, DVD-uri la 1 euro, fake-uri, arta balineza, carti de gatit si tot ce e fain prin Asia de Sud Est. Seminyak este ok, cum de asemenea si Nusa Dua e o zona de lux, dar in Nusa Dua vei gasi mega-Hyatt-urile si Hiltoanele lumii.

Despre low cost airlines - Singapore - Bali sunt cel putin 2, dar s-ar putea sa mai apara (zice lumea):
http://www.airasia.c.../hk/en/home.jsp
http://www.jetstar.c...x/en/index.aspx

Pentru zborul OTP - SIN nu prea am avut timp sa ma uit si saptamana asta sunt in vajaiala (Cairo, Kiev, etc).

O sa scriu in curand despre Bali pana acum am scris despre un super guesthouse la 18 euro dubla si despre Hyatt Sanur


Salutare
Nu imi trebuie shopping de fitze, pt ca asa ceva o sa am, daca e nevoie, in Singapore.

Am vazut guest house-ul de pe blogul tau...este extraordinar si la banii aia...

Ar fi foarte bine daca poti sa imi recomanzi, daca ai vazut sau stii, o vila privata, de genul celei puse de mine in link....fiind dupa nunta, de asta avem nevoie,....nu vreau hotel cu sute de clienti (plus copii) in zona :D

#7
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Deoarece topicul trebuia ( este deja ) deschis in" Vacante in ASIA" , am schimbat titlul in Bali .  
Va rog frumos sa discutati numai despre Bali !  
Multumesc.

Edited by ferrellroo, 20 February 2010 - 01:17.


#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdiud, on 15th February 2010, 12:01, said:

Salutare
Nu imi trebuie shopping de fitze, pt ca asa ceva o sa am, daca e nevoie, in Singapore.

Am vazut guest house-ul de pe blogul tau...este extraordinar si la banii aia...

Ar fi foarte bine daca poti sa imi recomanzi, daca ai vazut sau stii, o vila privata, de genul celei puse de mine in link....fiind dupa nunta, de asta avem nevoie,....nu vreau hotel cu sute de clienti (plus copii) in zona :D
Personal nu prea stiu nici o vila, dar iti dau un link... sa ai ce compara :)

http://www.allbalivillas.com/

#9
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004
Gata, am cumparat biletele!! Bali si Singapore here I come!!!

Am gasit CLJ - IST cu Tarom - 205 EUR si IST - SIN cu 575 EUR - perioada 5-18 august.
Din Singapore mergem cu ceva low-cost - cred ca Air Asia sau Jet Star...sa vad ce mai spune lumea despre ei pe forum...

Mai ramane sa gasesc cazare...

#10
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdiud, on 23rd February 2010, 11:12, said:

Gata, am cumparat biletele!! Bali si Singapore here I come!!!

Am gasit CLJ - IST cu Tarom - 205 EUR si IST - SIN cu 575 EUR - perioada 5-18 august.
Din Singapore mergem cu ceva low-cost - cred ca Air Asia sau Jet Star...sa vad ce mai spune lumea despre ei pe forum...

Mai ramane sa gasesc cazare...
Felicitari !
Am zburat si cu Air Asia si cu Jet Star, ia care e mai ieftin fara mari probleme... Daca nu ma insel, Jet Star-ul iti da un sendvis gratis :) Eu am ales Jet Star de la SIN la DPS pentru ca parca era o idee mai ieftin, dar asta variaza de la o zi la alta.

#11
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004

View PostImperator, on 23rd February 2010, 11:59, said:

Felicitari !
Am zburat si cu Air Asia si cu Jet Star, ia care e mai ieftin fara mari probleme... Daca nu ma insel, Jet Star-ul iti da un sendvis gratis :) Eu am ales Jet Star de la SIN la DPS pentru ca parca era o idee mai ieftin, dar asta variaza de la o zi la alta.

Multumesc...sper sa vie de bun augur...

M-am uita la Air Asia si Jetstar; la retur nu prea "ma coafeaza" Jetstar pt ca aterizeaza prea tarziu in Singapore, ca sa mai prind zborul spre Istanbul.

Legat de Air Asia - ultimul zbor din DPS spre SIN aterizeaza la ora 20. Eu am zbor spre Istanbul la ora 23. ==> am 3 ore intre zboruri - nu stiu daca ma incadrez in timp - fiind low cost cam inatrzie ( imi amintesc exprientele cu WIZZ din Cluj si Roma si ma ia cu frisoane ).

Am mai intrebat si pe Tripadvisor pe altii care au calatorit cu AA pe aceasta ruta, sa vad ce spun..

O sa revin cu update si pt cazare deoarece or fi si altii interesati de Bali pt 2010, si poate prinde bine.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdiud, on 23rd February 2010, 20:54, said:

Multumesc...sper sa vie de bun augur...

M-am uita la Air Asia si Jetstar; la retur nu prea "ma coafeaza" Jetstar pt ca aterizeaza prea tarziu in Singapore, ca sa mai prind zborul spre Istanbul.

Legat de Air Asia - ultimul zbor din DPS spre SIN aterizeaza la ora 20. Eu am zbor spre Istanbul la ora 23. ==> am 3 ore intre zboruri - nu stiu daca ma incadrez in timp - fiind low cost cam inatrzie ( imi amintesc exprientele cu WIZZ din Cluj si Roma si ma ia cu frisoane ).

Am mai intrebat si pe Tripadvisor pe altii care au calatorit cu AA pe aceasta ruta, sa vad ce spun..

O sa revin cu update si pt cazare deoarece or fi si altii interesati de Bali pt 2010, si poate prinde bine.
3 ore e cam din scurt. AK are cam 75 - 80% punctuality, as alege alt zbor.

#13
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 17.11.2004
Gata, am luat si biletele din Sin in Denpasar  - cu Air Asia - si mi-am luat marja de la 16.00 la 23.00 pentru retur ca nu cumva sa intarziu la munca, dupa concediu :)

Biletele au costat, cu tot cu bagaj la cala de persoana, pentru fiecare zbor, SGD 500 - adica 130 EUR de persoana, dus-intors, ceea ce super ok.

Mi-ar face placere sa descopar si alti romani in Bali in perioada in care mergem noi :)

#14
alin16aly

alin16aly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.11.2007
Salut Imperator,

Merita sa-mi rup cateva zile din vacanata din Thai pt 4-5 zile in Bali? Cate zile imi sugerezi sa stau in Bali? Pana acum imi suradea ideea sa merg 3 zile in Hong Kong, dar de cateva zile as vrea sa renunt la Hong Kong pt Bali. Ce imi zici de asta?
Perioada vacanta: 19 iul - 6 aug. Zbor cu Turkish Airlines Buc - Ist - Bangkok. As vrea ca pe 20 sa plec cu Airasia in Bali, pe 25 cu Airasia in Singapore, pe 26 sau 27 cu Tiger Airways in Krabi. Sa stau 2 zile in Krabi, 2-3 zile in Phi Phi, 3-4 zile in Koh Samui si 2 in Bangkok.

#15
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postalin16aly, on 27th June 2010, 12:29, said:

Salut Imperator,

Merita sa-mi rup cateva zile din vacanata din Thai pt 4-5 zile in Bali? Cate zile imi sugerezi sa stau in Bali? Pana acum imi suradea ideea sa merg 3 zile in Hong Kong, dar de cateva zile as vrea sa renunt la Hong Kong pt Bali. Ce imi zici de asta?
Perioada vacanta: 19 iul - 6 aug. Zbor cu Turkish Airlines Buc - Ist - Bangkok. As vrea ca pe 20 sa plec cu Airasia in Bali, pe 25 cu Airasia in Singapore, pe 26 sau 27 cu Tiger Airways in Krabi. Sa stau 2 zile in Krabi, 2-3 zile in Phi Phi, 3-4 zile in Koh Samui si 2 in Bangkok.
Da, du-te in Bali... mai ales ca acolo e sezon secetos, iar in restul locurilor unde te duci e sezon ploios... Merita din plin. HK vs. Bali e simplu - daca vrei sa vezi o metropola (e drept, foarte faina), du-te la HK, daca vrei sa vezi natura, flori si obiceiuri locale, du-te in Bali. Mie imi place mult Bali si nu cred ca nu numai mie

#16
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Vreau  sa plec si eu in Bali la sfarsitul lui iunie, 7 zile, dar nu ma hotarasc la cazare. Transport am gasit de la o agentie din Rom. cu 1020 eur de persoana cu taxe incluse. Pentru cazare.... m-ar tenta o vila cu un dormitor, sa vrea ceva mai intim, excursia asta fiind cadou pentru sotul meu la aniversarea a 20 de ani de casatorie.
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?

#17
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View PostBlackBliss, on 25th January 2011, 11:40, said:

Vreau  sa plec si eu in Bali la sfarsitul lui iunie, 7 zile, dar nu ma hotarasc la cazare. Transport am gasit de la o agentie din Rom. cu 1020 eur de persoana cu taxe incluse. Pentru cazare.... m-ar tenta o vila cu un dormitor, sa vrea ceva mai intim, excursia asta fiind cadou pentru sotul meu la aniversarea a 20 de ani de casatorie.
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?

Buna,

Mi se pare foarte mult 1020 e biletul de avion. noi de ex plecam peste cateva saptamani la kuala lumpur ( din istanbul) cu 475 euro de pers iar din KL in Bali cu air asia am vazut zboruri pe la 80 euro. Imperator poate sa te lamureasca mai bine. pe de alte parte daca nu vrei sa te complici zbori direct dar...platesti. Noi vrem sa ajungem in bali anul asta si cred ca o sa iau un open jaw ( cred ca asa se numeste) - buc - hong kong si intoarcerea din singapore sau kuala lumpur ( sunt conexiuni bune cu bali) si tot ies mai ieftin.

#18
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postdiud, on 12th February 2010, 14:56, said:

Merci frumos pentru raspuns.

Biletul este asa( perioada 28 iulie - 5 august)
Cluj - Buc - Cluj : 82 EUR
Buc - Singapore - Buc : EUR 850 ( Klm)

Singapore - Denpasar - Singapore : EUR 220 - nu am gasit low-cost pt ruta asta, inca... :) -mai caut
In total - 1,150 EUR.
Noi vom sta si in Singapore 3 zile ,unde amgasit cu EUR 380 la un hotel de 5 stele aproape de Marina Bay.

In Bali, e vorba de vila asta:  http://www.booking.c...baeb21f7bb47091

ne-am dori un concept similar cu cel din link.
Vreau si mare si stat la soare, putin vizitat, si gustat vacanta cu liniste :)

Zona asta e aproape de Kuta, pt putin shopping...

Daca sunt zone mai frumoase in Bali, poate le aflu, fie de pe blog , fie citind topicul de care am fost "avertizat" mai sus ( desi am cautat cam 20 de minute - dupa Bali pe subiecte)
O sa ma uit si pe blogul tau.

Multumesc!


salut...
daca cauti cazare gen vila te poti uita si la komaneka at monkey forest din ubud.....noi am stat acolo si a fost de vis....daca te uiti cauta pool villa....
uite si review-uri de pe tripadvisor....www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g297701-d307569-Reviews-Komaneka _at_Monkey_Forest-Ubud_Bali.html

Edited by danusz, 25 January 2011 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate