Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#217
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nu am fost in Nusa Penida pentru ca nu am avut foarte mult timp (2 saptamani) si mi-a fost frica de ce mi-au povestit unii, cum ca barciile alea (speed boat) sunt super nesigure, valuriile sunt mari, iar curentii puternici, astfel ca multi vomita, li se face rau pe barca sau se lovesc pe acolo. Un turist mi-a spus ca s-a spart un geam de pe o barca si a cazut exact pe o turista care era plina de rani dupaia. Cel mai safe cu un ferry boat, dar care e mai scump si circula mai rar.

Topul locatiilor dupa mine, este cam asa:
1. Nusa Dua, un complex ultra modern, cu verdeata, strazi bune, aproape 0 localnici, security peste tot si hoteluri de 5 zile, cu plaje super frumoase si civilizate si foarte curate. Singura chestie negativa, este ca nu traiesti Bali cu adevarat de acolo, fiind intr-o bula de lux, complet rupta din peisaj.
2. Uluwatu, multi rusi, turisti mai tineri, restaurante bune, plaje frumoase, peisaje si apus wow. Seara in schimb este bezna, nu ai infrastructura, nu ai activitati seara. Pe timp de zi si cu un scuter este super.
3. Canggu, tineret, distractie, baruri, cluburi, beach house, surfing, doar ca totul este departe una de alta si trebuie neaparat mijloc de transport in comun.
4. Ubud, foarte traditional, mai ieftin, mai verde, dar si umiditatea mai ridicata, seara activitati putine, in schimb mancare buna.
5. Seminyak, foarte haotic, multa agitatie, multi vanzatori ambulanti, dar plaja frumoasa, beach cluburi frumoase, seara pulsanta.
6. Jimbaran, un mix intre oras si plaja. Este ok, dar nimic wow, nu as sta pe acolo, nu m-a atras foarte tare.
7. Kuta, un fel de litoral romanesc in stilul australian. O combinatie intre australieni beti si familii, plus aici vin si multi localnici, dar si de pe alte insule (vezi multe femei cu batic).
8. Legian, care este un pic un ghetto. Peste tot se vind droguri, sex, masaje si suveniruri chinezesti de proasta calitate, dar o plaja decenta.

Enjoy Bali si daca mai ai nelamuriri, iti stau la dispozitie.

Edited by business11, 11 July 2023 - 16:30.


#218
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Teoretic vorbind se modifica niste legi in Indonesia incepand cu 2025 si tara o sa devina ceva mai radicala. De multi ani parlamentul indonesian incearca apropierea Bali-ului la restul tarii din toate punctele de vedere (in special religios). Chiar daca indonesienii si mai ales politicienii afirma ca ei sunt muslumani, dar care nu practica religia intr-un mod radical, se tot incearca introducerea ideologiei musulmane peste tot. Astfel ca si in Bali in special in partea Kuta-Denpasar vezi foarte multe femei cu baticuri si incet incet vor sa ii "misioneze" de la hindu la islam.

In Indonesia din 2025 sexul intre necasatoriti este pedepsit (dar doar atunci cand o ruda te da in gat sau esti prins de cineva facand acest lucru). Pentru turisti practic nu ar trebui sa fie o problema.

In rest nu stiu ce s-ar putea introduce cum spune colegul.

#219
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Mda, veșnica problema legat de religie și prima modalitate de control in masa a populației apărută in lumea asta. N as vrea sa intru in polemici pe tema asta, dar mai este oare credință când te obliga sa faci/nu faci ceva…


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate