Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#181
alina83ct

alina83ct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2011
Aveti idee daca se pot achizitiona cartele  SIM pentru internet in Bali? Se gasesc in airport?

#182
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Da, cred ca gasesti. Telkomsel au acoperire OK. Daca nu in aeroport, au la magazine cam peste tot. Shop around, ca preturile difera functie de packet si magazin. Au niste packete ciudate cu multi GB inclusi dar o parte sunt doar noaptea, altii pentru anumite aplicatii... vezi tu. :)

#183
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
o scurta recomandare , daca se poate
merg in bali si as vrea o combinata de plaja cu ubud
2-3 recomandari pt plaja si 2-3 pt ubud ar fi deajuns
multumesc
PS. e prima oara cand merg acolo iar timpul nu conteaza ca deocamdata am bilet doar dus , dar ca si preferinta ar fi undeva la 10-15 zile

#184
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
Salut, iti recomand Kunang Kunang in Ubud (am fost acolo in urma unei recomandari de pe aici si nu mi-a parut rau). E un homestay in centru. Depinde acum ce vrei... daca vrei vila in rice field, sau vrei sa stai in centru, depinde de buget, etc...

La plaja nu stiu, zona Kuta - Seminyak e foarte comericiala si plina de hoteluri, baruri, etc... turism in masa. Nusa Dua e si mai rau > numai resorturi. Mai interesant poate fi pe la Amed sau in nord. Acolo poti face si ceva snorkeling / diving. Sau sa mergi in Nusa Lembongan. Sau, si mai bine, in Gili... sprijini si turismul acolo, ca tot au suferit cu cutremurele in August. Iarasi, depinde ce cauti, depinde de buget, etc...

Vad ca zici ca ai doar bilet dus. Cand zbori spre Indonezia e foarte probabil sa-ti ceara dovada biletului de zbor de intors (nu neaparat in Europa, dar sa arati ca iesi din Indonezia in mai putin de 30 zile).

Edited by sradu, 16 November 2018 - 10:20.


#185
Hollow7

Hollow7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.04.2009
Salutare.

Inca nu am terminat de citit toate topicurile legate de indonezia / malaezia, dar vreau sa va scriu despre planurile mele so far.

Dupa ceva documentatie am ales impreuna cu logodnica mea sa mergem in Bali pentru vacanta de anul acesta. Daca tot mergem asa departe, am zis sa mai adaugam ceva destinatii.

Biletele de avion le-am luat de la Qatar, multi-city:  Bucuresti - Bali;  Kuala Lumpur - Bucuresti , pret total 2 persoane 1321 Euro , pentru luna Septembrie. Au fost chiar mai ieftine decat retur Buc - Bali , sau retur Buc- KL.
Urmand sa luam un low-cost pe ruta Bali-Kuala Lumpur doar dus ( am vazut ca tot variaza preturile, cel mai ieftin le-am vazut la 50 Euro / persoana)

Cazare momentan am luat doar in Kuala Lumpur, prin AirBnb la Paltinum Suites, in centru, 44 euro / noapte. Apartamentele par foarte spatioase, iar piscina de la ultimul etaj este spectaculoasa. Similar , la un pret chiar si mai mic am vazut la Regalia Suites.
Pentru Bali inca nu am rezervat cazarea dar inclin destul de mult spre Courtyard in Nusa Dua.

Planul momentan este 8 nopti on Bali, 3 in Kuala Lumpur. Credeti ca merita sa mai taiem din Bali si sa adaugam 2 nopti in Singapore? Sau ar fi prea obositor...

Daca aveti ceva observatii / recomandari, astept.
Mersi.

Edited by Hollow7, 17 May 2019 - 13:31.


#186
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
La a 2a vizita in KL, am stat la Platinum Suites si merita toti banii apartamentele alea. De piscina de la ultimul etaj, ce sa mai zic ....e fu**ing awesome ! Posted Image Posted Image .


La prima vizita in KL am stat aici https://www.shangri-...in-towers-room/ , la camera din link . Vederea e spectaculoasa cu turnurile in fata  

Chiar daca e obositor, Singapore merita vizitat fara nicio retinere ...civilizatia e la ea acasa acolo !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qn7LFYimGgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Intre Bali si Singapore sau KL mergeti cu AirAsia .

Edited by mccrya, 18 May 2019 - 13:41.


#187
sradu

sradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.07.2004
@Hollow > nu ai ce face 3 nopti in KL. In 2 zile ai vazut tot. Chiar si intr-o zi. Centrul, Bukit Bintang, un palat, zona mai veche de pe langa gara... cam asta-i tot. Singapore cam tot asa, vreo 2 zile. Depinde ce-ti place sa faci. E si foarte cald, dupa vreo 2-3 ore iti iese pe nas si vrei la AC undeva. Adica mall/hotel.

Nusa Dua - in opinia mea - e cel mai neinspirat loc in care poti sta in Bali. E o zona de resorturi care a fost creata cam ca o rezervatie de turisti. Nu e nimic de vazut/facut acolo decat plaja/hotel. Plaja e Ok, dar cam atat. Seminyak e mai interesant. In Sanur n-am fost. Kuta e prea aglomerat si prea turistic.
Inca ceva > drumurile sunt aglomerate. Vei petrece ore bune pe niste drumuri inguste. Eu mi-as imparti timpul intre Ubud - de unde poti explora temple si destinatii in centru/nord - si Seminyak - de unde poti merge la Uluwatu, Tanah Lot.
Depinde ce vrei sa faci... mie de exemplu imi place sa ma plimb prin orezarii dis de dimineata :) La pranz sa o ard la un warung in the middle of nowhere cu un suc natural, o carte si un orez, mai un masaj, mai o bere... trece ziua :)
Ce nu-mi place e sa stau in masina in aglomeratie, sa ma ard in 30 minute peste tot la plaja, sa mananc la restaurante mari, etc...

Mai e o chestie > daca mergeti in Bali/Asia incercati sa va cheltuiti banii la homestay-uri sau hoteluri mici, la warung-uri, la taximetristii locali (nu Bluebird), etc...

#188
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
S-a cam pus praful pe topicul asta, informatii mai calde......chiar nu mai are nimeni?
Cand zic calde ma refer....dupa jumatatea anului 2022.
Odata cu explozia preturilor(la orcie produs,orice domeniu) nu aveau cum sa scape bieltele de avion.
Eu, impreuna cu sotia, pandim de vreo jumatate de an niste bilete(doar avion) si am cosntatat ca din Iulie.....August 2002 si pana acum, de la 800 euro,pretul a ajuns....binisor peste 1.100 euro/pers.Daca alegi un program de zbor mai lejer(escala mai scurta) pretul sare de 1300 euro.
Nu am citit chiar topicul insa ma intereseaza cat de mult renteaza inchirierea unu scuter in comparatie cu, combinatia taxi+sofer? Cat de safe este folosirea mopedului, cat de educati in trafic sunt balinezii, etc, etc.
Daca aveti ceva informatii mai actualizate despre preturi/oferte/ponturi/legaturi  in ceea ce priveste transportul cu avionul pana acolo sau orice alte informatii importante care tin de aceasta destinatie va rog sa le impartasiti, pentru ca vad ca Bali este o destinatie din ce in ce mai agreata de romani.

#189
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 13.06.2005
7 - 22 mai, 767 euro
Cu Turkish prin Istanbul - 16 ore... Poate nu e bun sezonul, nu știu...40kg bagaj de cala inclus...

Edited by dansysro, 08 January 2023 - 15:25.


#190
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Foarte foarte bun, atat pretul, orarul de zbor, compania,perioada....insa sotia n-are concediu in perioada asta.
Multumesc ptr promptitudine.

#191
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
Hello,

tot analizez pe unde sa mai merg si Bali este in faza de research, am doua intrebar:

1) vad ca ideal e sa iti inchiriez scuter, tinand cont ca nu stiu sa merg cu un scuter si mai ales ca sunt si cu un copil dupa mine, nu se pune problema sa pot inchiria unul. Sa imi inchiriez masina pare ca iarasi nu e o solutie viabila, tinand cont de haosul de pe strazi, am experienta ,cat de cat, in astfel de locuri dar parca nu as vrea sa ma risc aici. Deci ar mai fi varianta sa inchiriez masina cu sofer. Ce sfaturi imi dati ? am inteles bine ?
2) ca si destinatie de plaja pare ca nu e asa deosebita. Am inteles eu bine ? Ca si scuba diving , merge ?

#192
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
@mparvu

Masina cu sofer este solutia optima.
Am facut rezervare la https://balitravelo.com/ si m-au plimbat pe unde am vrut eu cu aprox $50/zi (in 2018)

Despre plaja si scuba nu ma pronunt pt ca am vizitat plaja din Seminyak doar spre apus, in rest am stat la piscina hotelului Posted Image

Attached Files



#193
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
Salutare tuturor.Ma puteti ajuta cu ceva sugestii referitor la ce agentii locale as putea folosi pentru organizarea unor excursii private cu plecare din Kuta.Multumesc.

#194
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 08.02.2011

View Postdansysro, on 08 ianuarie 2023 - 15:23, said:

7 - 22 mai, 767 euro
Cu Turkish prin Istanbul - 16 ore... Poate nu e bun sezonul, nu știu...40kg bagaj de cala inclus...
danysiro, poate ne intersectam prin Bali......in perioada 03.05 - 24.05 2023 vom fi si noi acolo.
Bilete luate cu Qatar, escala la Doha decenta (7 ore la dus si 4 la intors) 1750 e 2 persoane dus intors.
Vom sta in Ubud 8 nopti, 3 in Gili Air, 3 in Sanur, 2 in Nusa Penida si 3 in Nusa Dua.
E bun sezonul in mai, stai linistit. Sezon secetos, nu f aglomerat.

#195
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004

 mondo_76, on 16 martie 2023 - 10:16, said:

danysiro, poate ne intersectam prin Bali......in perioada 03.05 - 24.05 2023 vom fi si noi acolo.
Bilete luate cu Qatar, escala la Doha decenta (7 ore la dus si 4 la intors) 1750 e 2 persoane dus intors.
Vom sta in Ubud 8 nopti, 3 in Gili Air, 3 in Sanur, 2 in Nusa Penida si 3 in Nusa Dua.
E bun sezonul in mai, stai linistit. Sezon secetos, nu f aglomerat.
Noi vom merge in Octombrie si ne gandeam tot la 3,4 locuri de cazare. Te rog impresii si pareri dupa ce reveniti. Dau o bere, nu raman dator :)

#196
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Mi-am luat 01.07.-22.07.2023 bilete Vienna - Doha - Denpasar (1400eur de persoana, dar cu escala de 1 ora si putin).
7 zile in Ubud, restul in zona Seminyak/Kuta.
  • Pentru durata asta o sa imi inchiriez un scuter, pentru cei care au fost recent acolo va rog cu un mic info in legatura cu scuterele. Am inteles ca vor sa modifice legiile, dupa ce turistii nu au grija in trafic si nu respecta legiile.
  • Care este cea mai buna solutie de schimbat banii?
  • Care este cea mai buna solutie de tip taxi? O sa trebuiasca sa schimb intre 2-3 cazari si am de mers cu bagajele dupa mine?
  • Am inteles ca e grava situatia cand vine vorba de bauturi si mancare acolo, ca sunt toate lucrurile nespalate, apa nu este potabila, etc. Chiar asa de grava situatia?
Va salut!

#197
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 08.02.2011
Sunt in Bali de pe 4 mai. Stai relaxat man. E bine aici,.nu iti face probleme. Ajung acasa pe 24 mai,.in weekendul urmator o sa dau mai multe amanunte asa cum am promis mai sus.

#198
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 08.02.2011
Va salut!
Asa cum am promis, cateva impresii din Bali. Am stat in Bali 21 zile, care au inclus 3 nopti in Gili Air si 2 nopti in Nusa Penida.
Compania aeriana a fost Qatar Airways, escala la Doha, totul la superlativ.... Nimic de reprosat. Biletele au costat vreo 8500 lei 2 persoane dus intors, luate in decembrie.
Acum informații legate de bani..... SIM.... Transport.
Cum aterizati, platiti viza VOA, (35 USD fiecare) sau 500.000 rupii de persoana. Exista ghisee, se poate plati cu cardul. Noi am avut USD. Urmeaza ghiseul unde se obtine viza, prezinti chitanta ptr plata acesteia. Va luati bagajele de cala, apoi mai este un control unee vi se va cere un QR CODE. Qatarul ne a indrumat de pe aeroportul Otopeni ptr obtinerea acestuia. Simplu, on line, unul singur pentru o familie.
Dupa aceea veti observa, in aeroport, ghisee ptr schimbarea banilor. Va recomand sa schimbati doar cat sa ajungeti la cazare. In aeroport schimbul valutar e clar mai mic decat in orice oras. 50 dolari ar trebui sa va ajunga ptr SIM card si deplasare. Majoritatea homestayurilor asigura si transportul de la aeroport la un pret corect.
Noi am luat un SIM de la TELKOMSEL cu 50 GB undeva la 18 USD cred.
Acum o informatie ff importanta: descarcati va 2 aplicatii de ride sharing, respectiv GRAB si GOJEK. Ultima merge doar cu numar de Indonezia, deci dupa ce va luati SIM ul. Sunt echivalentul UBER si BOLT din Europa, preturi ff bune, curat, usor de folosit.
Despre insula :
Frumos, vegetația si fauna extraordinare, ffff cald, umiditate uriasa (in Ubud des 100%). Oameni superbi, cua zâmbetul pe buze mereu, trafic INFERNAL in special in Ubud, Canggu, Kuta, Semyniak, Denpasar. Destul de murdara insula si Oceanul Indian.
Fiind sezon uscat acum niciun fel de pbl cu tantarii sau alte insecte.
Mancarea buna, peste așteptări, nu foarte condimnetata pentru noi, ieftina. Am mancat la warunguri de familie, ieftin si bun. Fara niciun fel de pbl stomacale (noi suntem umblati si prin astfel de zone, Africa de Nord, obisnuiti).
Am vrut sa inchiriem un scooter, era fff ieftin, 60.000 rupii pe zi, adica vreo 20 lei. No way!! Haos mai mare ca in Cairo sau Marrakech. Se circula pe stanga.... Am ales varianta cu sofer personal, 150 lei pe zi..... Sau Grab sau Gojek.
Despre atractii..... Superbe templele (Tanah Lot nr. 1, Uluwatu, Besakih, ulun Danu Beratan, Tirta Empul, Goa Gajak, Goa Lauak) cascadele Nunungan, Tukad Cepung, etc., parcurile Monkey Forest, Sangeh, Taman Ujung. Mare grija la maimute, fura! Fara ochelari de soare, lantisoare. Grija la genti, rucsaci, telefoane. Am vazut cum unei turiste din Asia i au furat pasaportul din poseta si l au distrus. Rupeau foile din el... Ca fulgii de pe gaina.
Plaje..... Nu excelează Bali in plaje. Cele mai frumoase in opinia mea sunt cele din sud, Melasti Beach, Pandawa, Balangan Beach si Nusa Dua.
In Nusa Penida sunt 2 superbe, dar greu accesibile: Diamond Beach si Kelingking Beach. Superbe, in genul Porto Katsiki sau Navaggio.
Recomand din tot sufletul terasele de orez, sunt superbe si..... Esenta acestei insule: Jatiluwih si Tegalalang. Ambele merita cu prisosință.
Inca ceva..... Bali e un loc foarte safe..... Mai safe ca orice loc din Europa. Oamenii sunt minunati.... Am intalnit doar oameni prietenosi.
Ce locuri de cazare recomand? Clar Ubud, obligatoriu Ubud as zice. De aici se pleaca spre orice. Apoi..... as zice Sanur..... Si Nusa Dua.
Daca aveti alte intrebari, nelamuriri..... Va ajut cu placere.
A fost o aventura superba pentru noi la capatul lumii, speram sa ne intoarcem candva.
PS. In Ubud, un localnic ne a aratat o poteca printre orezarii.... Cateva ore am plutit intr o alta dimensiune..... Superb.... Localnici care lucrau pamantul si vindeau ulei virgin de cocos, pastai de vanilie, scortisoara, cuisoare, fructe...


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate