Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Recomandare hidrofor

Montare balustrada exterioara

cea mai potrivita banca pentru ce...
 La multi ani @liviu_np!

Opel Insignia sau Renault Talisman

Parintii si cariera copiilor - ca...

Stand up sau autoironie, concetat...
 Antene gsm Medgidia

Criza alimentara, criza apei, cri...

achizitie auto nou de la dealer

Contor trifazic/pompa de caldura
 Prima masina - 0 experienta la vo...

e-distributie Muntenia s-a "m...

Livrare Hyundai i30 2022 cu DCT

Brother - Eroare scanare A9

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

alina83ct

alina83ct

New Member

• Grup: Members
Aveti idee daca se pot achizitiona cartele  SIM pentru internet in Bali? Se gasesc in airport?

sradu

sradu

New Member

Da, cred ca gasesti. Telkomsel au acoperire OK. Daca nu in aeroport, au la magazine cam peste tot. Shop around, ca preturile difera functie de packet si magazin. Au niste packete ciudate cu multi GB inclusi dar o parte sunt doar noaptea, altii pentru anumite aplicatii... vezi tu. :)

petre69

petre69

Guru Member

• Grup: Senior Members
o scurta recomandare , daca se poate
merg in bali si as vrea o combinata de plaja cu ubud
2-3 recomandari pt plaja si 2-3 pt ubud ar fi deajuns
multumesc
PS. e prima oara cand merg acolo iar timpul nu conteaza ca deocamdata am bilet doar dus , dar ca si preferinta ar fi undeva la 10-15 zile

sradu

sradu

New Member

Salut, iti recomand Kunang Kunang in Ubud (am fost acolo in urma unei recomandari de pe aici si nu mi-a parut rau). E un homestay in centru. Depinde acum ce vrei... daca vrei vila in rice field, sau vrei sa stai in centru, depinde de buget, etc...

La plaja nu stiu, zona Kuta - Seminyak e foarte comericiala si plina de hoteluri, baruri, etc... turism in masa. Nusa Dua e si mai rau > numai resorturi. Mai interesant poate fi pe la Amed sau in nord. Acolo poti face si ceva snorkeling / diving. Sau sa mergi in Nusa Lembongan. Sau, si mai bine, in Gili... sprijini si turismul acolo, ca tot au suferit cu cutremurele in August. Iarasi, depinde ce cauti, depinde de buget, etc...

Vad ca zici ca ai doar bilet dus. Cand zbori spre Indonezia e foarte probabil sa-ti ceara dovada biletului de zbor de intors (nu neaparat in Europa, dar sa arati ca iesi din Indonezia in mai putin de 30 zile).

Edited by sradu, 16 November 2018 - 10:20.

Hollow7

Hollow7

Junior Member

Salutare.

Inca nu am terminat de citit toate topicurile legate de indonezia / malaezia, dar vreau sa va scriu despre planurile mele so far.

Dupa ceva documentatie am ales impreuna cu logodnica mea sa mergem in Bali pentru vacanta de anul acesta. Daca tot mergem asa departe, am zis sa mai adaugam ceva destinatii.

Biletele de avion le-am luat de la Qatar, multi-city:  Bucuresti - Bali;  Kuala Lumpur - Bucuresti , pret total 2 persoane 1321 Euro , pentru luna Septembrie. Au fost chiar mai ieftine decat retur Buc - Bali , sau retur Buc- KL.
Urmand sa luam un low-cost pe ruta Bali-Kuala Lumpur doar dus ( am vazut ca tot variaza preturile, cel mai ieftin le-am vazut la 50 Euro / persoana)

Cazare momentan am luat doar in Kuala Lumpur, prin AirBnb la Paltinum Suites, in centru, 44 euro / noapte. Apartamentele par foarte spatioase, iar piscina de la ultimul etaj este spectaculoasa. Similar , la un pret chiar si mai mic am vazut la Regalia Suites.
Pentru Bali inca nu am rezervat cazarea dar inclin destul de mult spre Courtyard in Nusa Dua.

Planul momentan este 8 nopti on Bali, 3 in Kuala Lumpur. Credeti ca merita sa mai taiem din Bali si sa adaugam 2 nopti in Singapore? Sau ar fi prea obositor...

Daca aveti ceva observatii / recomandari, astept.
Mersi.

Edited by Hollow7, 17 May 2019 - 13:31.

mccrya

mccrya

Senior Member

• Grup: Senior Members
La a 2a vizita in KL, am stat la Platinum Suites si merita toti banii apartamentele alea. De piscina de la ultimul etaj, ce sa mai zic ....e fu**ing awesome ! Posted Image Posted Image .

La prima vizita in KL am stat aici https://www.shangri-...in-towers-room/ , la camera din link . Vederea e spectaculoasa cu turnurile in fata  

Chiar daca e obositor, Singapore merita vizitat fara nicio retinere ...civilizatia e la ea acasa acolo !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qn7LFYimGgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intre Bali si Singapore sau KL mergeti cu AirAsia .

Edited by mccrya, 18 May 2019 - 13:41.

sradu

sradu

New Member

@Hollow > nu ai ce face 3 nopti in KL. In 2 zile ai vazut tot. Chiar si intr-o zi. Centrul, Bukit Bintang, un palat, zona mai veche de pe langa gara... cam asta-i tot. Singapore cam tot asa, vreo 2 zile. Depinde ce-ti place sa faci. E si foarte cald, dupa vreo 2-3 ore iti iese pe nas si vrei la AC undeva. Adica mall/hotel.

Nusa Dua - in opinia mea - e cel mai neinspirat loc in care poti sta in Bali. E o zona de resorturi care a fost creata cam ca o rezervatie de turisti. Nu e nimic de vazut/facut acolo decat plaja/hotel. Plaja e Ok, dar cam atat. Seminyak e mai interesant. In Sanur n-am fost. Kuta e prea aglomerat si prea turistic.
Inca ceva > drumurile sunt aglomerate. Vei petrece ore bune pe niste drumuri inguste. Eu mi-as imparti timpul intre Ubud - de unde poti explora temple si destinatii in centru/nord - si Seminyak - de unde poti merge la Uluwatu, Tanah Lot.
Depinde ce vrei sa faci... mie de exemplu imi place sa ma plimb prin orezarii dis de dimineata :) La pranz sa o ard la un warung in the middle of nowhere cu un suc natural, o carte si un orez, mai un masaj, mai o bere... trece ziua :)
Ce nu-mi place e sa stau in masina in aglomeratie, sa ma ard in 30 minute peste tot la plaja, sa mananc la restaurante mari, etc...

Mai e o chestie > daca mergeti in Bali/Asia incercati sa va cheltuiti banii la homestay-uri sau hoteluri mici, la warung-uri, la taximetristii locali (nu Bluebird), etc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate