Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#55
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006

View Postradulesca, on 12th March 2011, 16:17, said:

Mai poti merge si Bucuresti - Kuala Lumpur tot cu Turkish , gasesti in septembrie cu 660 euro. Din Kuala Lumpur te mai costa inca 120 Euro dus intors pana in Bali in perioada aia, au mai multe zboruri pe zi.

Nu e numai Turkish, e combinat cu Malaysia Airlines din Instanbul , si are escala de 17 ore la dus, pierzi o zi.  Turkish nu opereaza ei direct pe Kuala Lumpur.

#56
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Sau poti incerca o combinatie cam asa :

Bucuresti - Istanbul cu Tarom/Turkish cam 200 euro biletul

Istanbul Sabiha - Colombo ( Sri Lanka) cu Fly Dubai - e vreo 270 euro biletul ( escala in Dubai)

Colombo - Kuala Lumpur  cu Air Asia  - Am gasit la 100 euro biletul pt iunie

Totul e sa se combine orele cat de cat . Mai este si transferul Ataturk - Sabiha in Istanbul , ceea ce este oleaca mai complicat . E o varinta cu bataie de cap

Ce bun ar fi fost un Pegasus care sa aterizeze pe Sabiha in locul Tarom/Turkish . Si ca pret ar fi iesit probabil mult mai ieftin

Edited by menumorut81, 12 March 2011 - 22:38.


#57
radulesca

radulesca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.09.2008

View PostLaurbalaur46, on 12th March 2011, 21:30, said:

Nu e numai Turkish, e combinat cu Malaysia Airlines din Instanbul , si are escala de 17 ore la dus, pierzi o zi.  Turkish nu opereaza ei direct pe Kuala Lumpur.

Aha, deci eu am visat doar ca am zburat in februarie Bucuresti-Istanbul-Kuala Lumpur cu escala de aproape 3 ore la Istanbul  :rolleyes: . Da, Istanbul -Kuala Lumpur a fost operat de Malaysia Airlines.
Escala la zborul de intoarcere a fost similara, nicidecum 17 ore.

#58
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
Sunt inca anesteziat din thai ( respectiv PP), dar asta nu ma opreste sa ma apuc de treaba ptr urmatoarea iesire. Pe lista scurta au ramas Costa Rica si Bali ( sau ambele daca exista bani).

Cum e mult mai ieftin sa ajungi in SE asia o sa incep cu Bali ( sper eu in sept anul asta). Mi-a recomandat cineva o insula, tot in Indonezia, lombok - stie cineva ceva? (nu am vazut mentiuni despre aceasta insula).
Ma gandeam sa las plaja de sfarsit aici, in Lombok, dar nu stiu absolut nimic.

Merci

Edited by benji81, 15 March 2011 - 17:38.


#59
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbenji81, on 15th March 2011, 17:38, said:

Sunt inca anesteziat din thai ( respectiv PP), dar asta nu ma opreste sa ma apuc de treaba ptr urmatoarea iesire. Pe lista scurta au ramas Costa Rica si Bali ( sau ambele daca exista bani).

Cum e mult mai ieftin sa ajungi in SE asia o sa incep cu Bali ( sper eu in sept anul asta). Mi-a recomandat cineva o insula, tot in Indonezia, lombok - stie cineva ceva? (nu am vazut mentiuni despre aceasta insula).
Ma gandeam sa las plaja de sfarsit aici, in Lombok, dar nu stiu absolut nimic.

Merci
Lombok e langa Bali... e mai slab dezvoltata si e o zona de hippie (unde postul de politie e la 100 km), se cheama Gili :) Ce se intampla acolo nu e foarte islamic. Spre deosebire de Bali csre e hindus, Lombok e musulman, chiar foarte musulman. E OK, e mai ieftina, e mai putin dezvoltata si ladi back, are in schimb malarie, dar probabil va fi eradicata in urmatorii cativa ani

#60
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View PostImperator, on 15th March 2011, 18:08, said:

Lombok e langa Bali... e mai slab dezvoltata si e o zona de hippie (unde postul de politie e la 100 km), se cheama Gili :) Ce se intampla acolo nu e foarte islamic. Spre deosebire de Bali csre e hindus, Lombok e musulman, chiar foarte musulman. E OK, e mai ieftina, e mai putin dezvoltata si ladi back, are in schimb malarie, dar probabil va fi eradicata in urmatorii cativa ani

Merci Imperator,

M-am "linistit" atunci cu Gili - malaria se trateaza parca, nu?- cred ca o sa ma multumesc cu bali totusi :)

#61
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postbenji81, on 15th March 2011, 18:24, said:

Merci Imperator,

M-am "linistit" atunci cu Gili - malaria se trateaza parca, nu?- cred ca o sa ma multumesc cu bali totusi :)
Da, se trateaza fara probleme

#62
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006
Gata am facut bookingul... 24-30 Iunie  voi fi in Bali.  Am ales Sanur, plaja pare ok si zona linistita .  Hotel Mercure Resort Sanur .  

Turkish Airlines pt Buc-Ist -Singapore . Si  Air Asia pt Singapore-Bali .  Plus vizitat Singapore jumatate de zi la intoarcere.  


:thumbup:

#63
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008

View PostImperator, on 15th March 2011, 19:43, said:

Da, se trateaza fara probleme
O prietena de familie (de 61 de ani,doctoritza pensionata recent) a murit saptamana trecuta de malarie(in Timisoara,poti sa vezi presa) dupa ce a fost la niste prieteni(medici nemti) in Ghana.Se pare ca nu s-a protejat inainte (cu medicamente) iar la spital a ajuns  prea tarziu,dupa cateva zile de simptome...asa ca pare totusi serioasa treaba cu malaria...am sa ma mai interesez pina in august cu privire la Bali si imprejurimi,daca mai aflati ceva va rog postati.

#64
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdrliviu73, on 24th March 2011, 05:09, said:

O prietena de familie (de 61 de ani,doctoritza pensionata recent) a murit saptamana trecuta de malarie(in Timisoara,poti sa vezi presa) dupa ce a fost la niste prieteni(medici nemti) in Ghana.Se pare ca nu s-a protejat inainte (cu medicamente) iar la spital a ajuns  prea tarziu,dupa cateva zile de simptome...asa ca pare totusi serioasa treaba cu malaria...am sa ma mai interesez pina in august cu privire la Bali si imprejurimi,daca mai aflati ceva va rog postati.
Nu exista malarie in Bali, in schimb sunt zone in Lombok. Java este de asemenea destul de malaria-free

#65
conectico

conectico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2010
vine cineva de pe forum in bali in perioada 2-9 mai?

#66
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006
M-am intors de vreo 2 sapt din Bali .  Frumos , cam departe :) , insa merita .   Zbor Buc-Instanbul-Singapore-Denpasar .  TURKISH + Air Asia

Cum ajungeti in aeroport Denpasar se ia VOA Visa on Arrival, 25 USD de pers . Puteti scoate bani de la ATM din zona de ridicat bagaje, sunt 3 , de la cel care am scos eu (cel din mijloc, nu mai retin numele bancii) avea limita per extragere de 3 mil rupii (cam 300 USD) .   Dupa ce se iese din aeroport, se face dreapta si dupa 2-3 metri aveti Cabina de Taxi cu tarife fixe .  Pana in Sanur parca 95.000 rupii (aprox 10 USD) .  La intoarcere un Taxi Bluebird mi-a luat 75.000 rupii, deci nu e f mare diferentza.

Ce am facut / vizitat :

1- RAFTING & ELEPHANT SAFARI RIDE  : http://www.baliadven.../...at=0&page=1
Platit din tara prin PayPal .  De fapt am cumparat de la Bali Discovery, reseller , insa totul a fost ok .  Rafting prin jungla pe raul Ayung (White Water Rafting), f frumos.  Dupa pranz bun, mers in parcul din padurea Taro pt plimbare cu elefantul, hranit elefanti si show .  Totul organizat ca la carte, agentia e detinuta de un australian .

2- Jucat cu delfini : http://www.balidolphins.com/  .  Facut boking din tara, platit la fata locului .  Putin neorganizati, in ziua excursiei nu a venit masina , dupa cateva SMS-uri cu persoana de contact am reprogramat pt o alta zi .   Delfinii sunt tinuti intr-un tarc pe mare in apropiere de Sanur, cam 5 min cu barca de la tarm . O experientza unica :)

3-Vizitat templul Uluwatu , dupa mers la dans tradiþional Kecak, si la final cina Jimbaran .   Luat excursie de la BALI AGUNG TOURS    , facut rezervare in tara, platit la sofer la sfarsitului turului.   http://www.bali-agun.../detail-92.html
Atentie la maimutzele din templu , fura orice este sclipitor si interesant, eu stiam deja si nu am avut surprize .  Dansul tine cam 1 ora , intrarea 70000 rupii .   Cina , la orice restaurant v-ar duce e putin piperata (dublu, triplu fata de o cina normala), insa privelistea face totul , si masa la 2 metri de mare pe nisip.

4- BB.16 BALI AS YOU PLEASE : Explore The Magic of Bali with Balibuddy , aceeasi agentie ca mai sus,   tot un fel de excursie , de fapt inchiriezi un sofer pt toata ziua , si te duce unde vrei.  Eu mi-am facut programul propriu, insa nu am putut sa ating toate obiectivele in aceeasi zi, deoarece dureaza ceva transportul si timpul trece .  
Am vazut in ordine : templul Pura UlunDanu Bratan  / Goa Gajah / UBUD-Monkey Forest/Royal Palace/Ubud Market  (pauza de masa) /   Tegallalang .  Mai trecusem in plan si Tampaksiring Pura Tirta Empul   si Pura Tanah Lot  , insa erau cam multe pt 9-10 ore .

5- Masaj, incercat Mandurah din Sanur,  1 ora full body 125.000 rupii (Traditional Balinese Massage) ; Aveau si free pickup in Sanur, venea o masina si de lua de la hotel daca faceai rezervare.   Pe strada/plaja  mai gaseai si alte "saloane" la 50000 rupii (5 USD) pe ora, insa sincer lasau de dorit .
De fapt cam asta fac multi localnici pe acolo in zona hotelurilor, barbaztii taxi driver si femeile massage ... din 10 in 10 m erai intrebat daca vrei asa ceva.

6- Plaja de la hotel Mercur Sanur era curata, apa din mare mai greu de facut baie din cauza flux/reflux , se retragea cam 300-400 m pana la bariera unde se spargeau valurile ; de asemenea ceva "weeds" prin apa, alge-plante  , insa nu enervante .  

Hotelul ok, f curat si personalul f amabil , gradinile exceptionale .  Hotelul este putin m vechiutz, insa f bine intretinut , si vilele cu acoperis specific balinez waw :) .  Animale prin copaci, vevezitze, diversi pasaroi, liniste .

Ca si turisti pe insula, majoritatea australieni, japonezi , si ceva europeni (olandezi, rusi, francezi , etc) .

Mancarea , orice pe baza de orez, doar esti in Asia. Nasi goreng , Sate (satay) , salata gado gado, porcusor babi guling , f bune . :)   AM incercat si Durian, fructul cu gust de ceapa stricata, interesant, mai greu de digerat .   In excursia de 1 zi am oprit si la o "fabrica de cafea", si am vazut animalutzul Civeta care "produce" cafeaua Kopi Luwak.  AM incercat o ceasca, e ok .   Animalul digera cele mai bune boabe, dupa cateva zile le elimina, localnicii le culeg, spala, usuca si prajesc ... .

Si ceva poze !

Attached Files



#67
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006
Alte poze :

Attached Files



#68
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Excelent review!
Sa va fie de bine!

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cine e interesat, poze din experienta mea in Bali, Ianuarie 2011.

#70
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Foarte frumoase pozele @xwh. O vacanta pe cinste !
Banuiesc ca ai legat KL si Bali. Cum a fost vremea in cele 2 locuri in ianuarie ??
Cate nopti ai sta in KL sa vezi tot ce ai postat ?? Eu as aloca 3 nopti.
Cu ce ai zburat ?

#71
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
Laurbalaur46 ai avut masina inchiriata?

Edited by Sorin Nedelcu, 27 July 2011 - 16:22.


#72
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Salut.

M-am apucat si eu sa planific o vacanta pentru Asia, pentru la anul in martie . Ca data de plecare ar fi 8 martie, intoarcere pe 23-24 .
Biletul de avion cred ca il iau de la turkish , e 1310 euro - 2 persoane - buc-istanbul- kuala lumpur , escala de 2-3 ore si la dus si la intors la istanbul. Mi se pare super ok .
In aceasta perioada vreau sa merg in bali si in thailanda.
In thailanda as vrea sa vizitez phuketul , koh samui, phi phi don si restul atractiilor de prin zona , in general plajele.
In bali as vrea sa fac mai multe excursii pe care le-am vazut pe aici pe forum, plaja si ce oi mai gasi .
Cum ar fi mai indicat ? Din KUL sa plec mai intai spre denpasar si de acolo in phuket sau sa plec di KUL in koh samui / phuket , sa vizitez thailanda dupa care sa ma duc in bali ? Cum ar fi mai ieftin ? Stiu ca in thailanda poti circula mai repede cu ferry/ bus si alte chestii .

Cam care sa fie bugetul pentru 2 persoane in afara de cei 1310 euro pe care ii dam pe avion ?
Am vazut ca zborurile cu air asia sunt cam 50 euro/pers pe sens catre bali/  phuket/ koh samui .
Pe site-uri gasesc cazare in bali foarte scumpa si pe forum aici citeam de niste preturi foarte mici iar conditiile erau de bun simt.

Multumesc,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate