Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmetalactual, on 27th July 2011, 09:29, said:

Foarte frumoase pozele @xwh. O vacanta pe cinste !
Banuiesc ca ai legat KL si Bali. Cum a fost vremea in cele 2 locuri in ianuarie ??
Cate nopti ai sta in KL sa vezi tot ce ai postat ?? Eu as aloca 3 nopti.
Cu ce ai zburat ?

Hub a fost Kuala Lumpur din care am avut 3 zboruri dus intors cu AirAsia catre Thailanda, Bali si Cambogia. Pana in KUL am zburat cu Emirates din Istanbul. Pret total la bilete vreo 880 EUR , toate biletele.

In Kuala Lumpur am stat 2 nopti la sosire , am prins Craciunul si a doua zi , apoi inca trei nopti in tranzit inainte sa plec in tarile de mai sus. Dar practic am avut 3 zile la dispozitie, restul de 2 ajungeam noaptea si plecam dimineata iar.

In Bali am prins o vreme caniculara :) In ultimile doua zile ploua cam o ora doua dupa amiaza in rest era ok. In Cambogia numai si numai caldura. O perioada perfecta pentru tarile alea in lunile Decembrie/Ianuarie. In Thailanda nu am prins ploaie.

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
caut budget accommodation in Kuta...ceva sfaturi sunt binevenite.ms.

#75
khaosan

khaosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.05.2009

View Postparabone, on 4th August 2011, 14:55, said:

caut budget accommodation in Kuta...ceva sfaturi sunt binevenite.ms.
incearca in Legian, putin mai la Nord. Sunt  multe cazari budget iar distanta pana le Kuta e de 5 ..10 min pe jos.

#76
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Sunt aproape de achizitia biletelor pt. Asia. Incerc sa-mi planific durata sejurului si ma bate gandul sa il fac mai lungut, 20 de nopti, datorita pretului la avion.

Vreau sa stau 7 nopti in Bali ( ceva 4 nopti in Ubud si 3 in Sanur sau altceva ).
Intrebare: sa ma duc si 2 nopti in insulele Gili ??
Am citit un pic despre ele, la recomandarea Varului Cristea ( el insa nu a ajuns acolo ) si am vazut ca sunt 3 insule mititele, dar inca nu imi dau seama pe care este plaja mai frumoasa, Gili Meno pare f. ok.
Pare a exista un fel de ferry intre Bali ( partea de est, plecari din Sanur sau pe langa ) catre insule sau barci rapide ( insa f. scumpe din ce am gasit eu ).  Se pare ca si la capitolul curent electris stau cam aiurea, ar fi doar seara, dimineata, in principiu suficient - ziua arzi gazul pe plaja, etc.
Ceva impresii, experiente, sfaturi legate de aceste 3 insulite ??

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici eu nu am fost in Gili Islands , probabil a doua oara cand voi fi in zona le voi vizita, nu cred ca te vei plictisi asa tare 2 nopti acolo.

#78
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
am rezervat biletele si vom fi in bali ptr o sapt la sf lui ian (contrar sfatului lui imperator - dar din pacate nu putem merge in alta perioada) - mai e cineva prin zoan in periada asta?

am bilet de grup (suntem 24 de cai nu neaprat frumosi) de la qatar 660 Euro open jaw OTP-SIN / BKK-OTP dc stie cineva o oferta mai buna sa zica. oricum o sa ne rupem talpile prin bali (vreau in ubud toata perioada) pe urma sarim in bangkok 4 zile (de aiai o sa incerc sa ajung la angkor wat overland - sa vedem dc e fezabil) si de aici mergem in koh samui ptr refacerea de dupa talpa pe care o s-o dam in cele 11 zile.

#79
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Postbenji81, on 20th September 2011, 16:49, said:

am rezervat biletele si vom fi in bali ptr o sapt la sf lui ian (contrar sfatului lui imperator - dar din pacate nu putem merge in alta perioada) - mai e cineva prin zoan in periada asta?

am bilet de grup (suntem 24 de cai nu neaprat frumosi) de la qatar 660 Euro open jaw OTP-SIN / BKK-OTP dc stie cineva o oferta mai buna sa zica. oricum o sa ne rupem talpile prin bali (vreau in ubud toata perioada) pe urma sarim in bangkok 4 zile (de aiai o sa incerc sa ajung la angkor wat overland - sa vedem dc e fezabil) si de aici mergem in koh samui ptr refacerea de dupa talpa pe care o s-o dam in cele 11 zile.

Stai linistit referitor la vreme...si eu am fost in ianuarie si in 10 zile nu a plouat decat de vreo 2 ori si atunci doar niste rapaieli de max 15 min...in rest o caldura infernala...de fapt cred ca mai cald ca in Bali nu cred sa fii prins in tot restul Asiei...
Oricum Bali este de vis....multe de facut,peisaje de senzatie,iar de Ubud nu mai zic....

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am stat in Ubud, e ok pentru cazare, dar la un moment ti se cam taie , e mult prea comercial. In schimb sunt restaurante foarte bune in zona. Noroc ca e insula mica si nu faci mult dintr-o parte in alta asa ca iti poti stabili baza in Ubud... Eu nu as fi putut sa stau in Ubud toata perioada, cred ca o zi am stat intreaga , in rest am fost cu sofer pe insula peste tot. Mi s-au parut frumoase multe alte zone.

#81
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Pentru poporul calator in ASIA, anunt:

AirAsia are superpreturi in perioada mai-octombrie 2012. De astazi pana pe 25 Sept. - adica 4 zile de preturi mici.
Eu am stat acum non-stop 2h pe site-ul lor si am cumparat bilete:

1 - KBR-KUL - 2 pers. fiecare cu 20 kg/pers bagaj cala + masa la bord + locuri rezervate = 35 eur
2 - KUL-DSP-KUL - 2 pers. fiecare cu 20 kg/pers bagaj cala + masa la bord + locuri rezervate = 145 eur

Fata de preturile de ieri, care oricum nu erau mari, am salvat in total 130 eur/2 pers.

Pe mine astea m-au interesat. Daca va intereseaza dati un ochi, poate va coafeaza ceva.
Bafta !

#82
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DPS in loc de DSP

#83
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Da DPS, aseara eram obosit dupa ce am stat in "camera de asteptare"....plictisitoare treaba, am numar cate 15 sec. timp de 2h. Totusi nu imi pare rau, a fost cu folos.

#84
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
beton preturile metal.

eu ajung in singapore la 14.20(cu qatar) si urmatorul zbor cu air asia este la 16.20 - voi ce ziceti? e cam in scurt, nu? (nu mai tin minte dar parca trebuie sa schimb si terminalele....:( )

Edited by benji81, 21 September 2011 - 09:11.


#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca ai timp.

#86
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
In opinia mea n-ai timp.
Qatar ajunge in terminalul 3, Air Asia pleaca din terminalul 1. Ca sa-ti iei bagajul de la Qatar si sa-l multi la Air Asia (banuiesc ca ai bagaj de cala, nu?) trebuie sa treci de imigratie. Controlul pasapoartelor n-ar fi o problema, problema e controlul bagajelor (vama) la intrarea in Singapore, unde sunt destul de meticulosi. La baggage drop la Air Asia pt zboruri internationale (n-ai unde domestic in Singapore :) ) se inchide cu 1h inainte de zbor (daca ai OLCI facut).
In caz ca ai luat deja biletul la Air Asia si decizi sa te risti, daca pleaca avionul cu intarziere din Doha, da-le un telefon si roaga-i sa te mute pe urmatorul zbor, le explici ce si cum si te ajuta. Daca ajungi in Singapore si n-ajungi in timp, cauta service desk-ul lor si roaga-i sa te puna pe urmatorul zbor.

#87
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postalexxxxx, on 21st September 2011, 14:58, said:

In opinia mea n-ai timp.
Qatar ajunge in terminalul 3, Air Asia pleaca din terminalul 1. Ca sa-ti iei bagajul de la Qatar si sa-l multi la Air Asia (banuiesc ca ai bagaj de cala, nu?) trebuie sa treci de imigratie. Controlul pasapoartelor n-ar fi o problema, problema e controlul bagajelor (vama) la intrarea in Singapore, unde sunt destul de meticulosi. La baggage drop la Air Asia pt zboruri internationale (n-ai unde domestic in Singapore :) ) se inchide cu 1h inainte de zbor (daca ai OLCI facut).
In caz ca ai luat deja biletul la Air Asia si decizi sa te risti, daca pleaca avionul cu intarziere din Doha, da-le un telefon si roaga-i sa te mute pe urmatorul zbor, le explici ce si cum si te ajuta. Daca ajungi in Singapore si n-ajungi in timp, cauta service desk-ul lor si roaga-i sa te puna pe urmatorul zbor.

n-am luat inca. ma uit sa vad care-i spilul: am 2 optiuni, sa iau ultimul zbor din SIN catre DPS (e dublu la pret) sau sa stau o noapte in SIN si sa mai arunc un ochi. probabil o sa merg pe 1-a optinue tinand cont de ce preuri sunt in SIN la hoteluri (nu mai vorbesc de bere -  ma doare sufletul de cati bani am dat pe bere ultima data (5-6 SGD la alimentara - mai ales ca eram tot timpul insetat :) )

Edited by benji81, 21 September 2011 - 14:40.


#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalexxxxx, on 21st September 2011, 14:58, said:

In opinia mea n-ai timp.
Qatar ajunge in terminalul 3, Air Asia pleaca din terminalul 1. Ca sa-ti iei bagajul de la Qatar si sa-l multi la Air Asia (banuiesc ca ai bagaj de cala, nu?) trebuie sa treci de imigratie. Controlul pasapoartelor n-ar fi o problema, problema e controlul bagajelor (vama) la intrarea in Singapore, unde sunt destul de meticulosi. La baggage drop la Air Asia pt zboruri internationale (n-ai unde domestic in Singapore :) ) se inchide cu 1h inainte de zbor (daca ai OLCI facut).
In caz ca ai luat deja biletul la Air Asia si decizi sa te risti, daca pleaca avionul cu intarziere din Doha, da-le un telefon si roaga-i sa te mute pe urmatorul zbor, le explici ce si cum si te ajuta. Daca ajungi in Singapore si n-ajungi in timp, cauta service desk-ul lor si roaga-i sa te puna pe urmatorul zbor.

Un prieten de-al meu a fost luna trecuta in Singapore, numai ca avea de prins un alt avion catre Kuala Lumpur, avea ce-i drept 3 ore la dispozitie, dar la vama a stat extraordinar de putin , cateva minute a durat. Oricum, te vor muta Air Asia la urmatorul zbor gratuit fara nicio problema, chiar daca a fost din vina ta. Locuri libere sa fie

#89
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View PostMembruAnonim, on 21st September 2011, 15:37, said:

Un prieten de-al meu a fost luna trecuta in Singapore, numai ca avea de prins un alt avion catre Kuala Lumpur, avea ce-i drept 3 ore la dispozitie, dar la vama a stat extraordinar de putin , cateva minute a durat. Oricum, te vor muta Air Asia la urmatorul zbor gratuit fara nicio problema, chiar daca a fost din vina ta. Locuri libere sa fie

am auzit ca te muta - problema la noi este ca suntem 24 de insi si din ce am vazut la air asia, au load factor desul de bun asa ca.... o sa iau zborul de seara

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am uitat de grup, corect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate