Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bali . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#163
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmufasa, on 26 februarie 2017 - 17:07, said:

Sa mai cedez 1 zi din Bali Singaporeului ? sau ajung 2 zile ?
Urmeaza sa iau biletele Singapore-Denpasar si retur. La dus nu-i problema ca ramanem in Singapore. La intors am tintit un zbor care are escala 3h in Singapore. Este suficient ? am auzit ca lucrurile nu merg chiar snur acolo.

Eu as sta in Singapore minim 3-4 zile intregi.
Lasa-ti mai mult timp intre zboruri, caci riscul e prea mare!

#164
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Oare pot merge in Singapore + Bali in August cu pasaport care expira in Noiembrie. Era ceva cu 6 luni ...
Multumesc !

View Postbrixie, on 08 mai 2017 - 10:01, said:


Eu as sta in Singapore minim 3-4 zile intregi.
Lasa-ti mai mult timp intre zboruri, caci riscul e prea mare!
Mi-am lasat timp mai mult si stau in Singapore 3 zile pline.

#165
kleinetier

kleinetier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.06.2010
Ne-am intors de curand din Bali, si cred ca e o destinatie foarte buna din punctul de vedere al raportului calitate/pret. Drumul e provocarea majora, iar daca nu faceti o escala mai mare prin locuri gen Singapore ca sa va adaptati la clima si fusul orar poate fi destul de obositor.

Exista statiuni pentru toate gusturile, de la clubareala si aglomeratie (Kuta/Seminyak) pana la stat la plaja in liniste si sorbit nuca de cocos la piscina hotelului (Sanur sau Jimbaran). Serviciile sunt in general foarte bune si ieftine raportat la preturile din Europa, lumea vorbeste engleza mai bine decat in Italia, nu am avut deloc probleme. Oamenii sunt foarte deschisi si vorbareti, au fost surpriza placuta a calatoriei.

Vanzatorii ambulanti sunt peste tot, dar nu se compara cu cei de prin Egipt sau Maroc, in sensul ca poti scapa destul de usor de ei si nici nu incearca sa te traga in magazin.

Grija mare la furturile de pe scuter, un prieten a patit-o pe la 4 dimineata cand se intorcea din club. Eu am avut 2 carduri de rezerva la mine lasate mereu in seiful hotelului langa pasaport, recomand sa folositi un card prepaid de calatorie pe care sa puneti prin online banking doar strictul necesar, si sa nu umblati cu sume mari de cash.

Cu cateva zile inainte sa ajungem fusese prinsa o retea de bulgari (!!!) care se ocupa cu clonarea cardurilor pe la bancomate - verificati tastatura sa nu cumva sa fi fost inlocuita.

Traficul prin sudul insulei unde e capitala si principalele statiune e cam ca pe Prelungirea Ghencea luni la 8 dimineata, sau DN1 de sarbatori. Lumea conduce foarte haotic dar nu am vazut deloc road rage ca pe la noi.

Am luat 2 zile de tururi ghidate prin hotelul din Ubud si am nimerit un sofer foarte ok, cu engleza decenta si dornic sa explice ce vedeam pe la temple. Ne-a raspuns la toate intrebarile si ne-a si dus la el acasa sa ne arate cum traiesc oamenii intr-un compound traditional de case grupate pe legaturi de rudenie.

Il cheama Budi,  telefonul e +6282236812203 (pentru whatsapp) si adresa de mail e [email protected] - il recomand, nu se abate de la traseu sa incerce sa te duca la restaurantul vreunui prieten sau sa iti bage pe gat suveniruri sau cafea.

Va stau la dispositie pentru orice fel de intrebari acum ca amintirile sunt fresh :)

#166
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Se apropie plecarea si la mine.
As avea 2 intrebari majore :
- imi puteti recomanda un top5 de must see pe insula, inclusiv trasee usoare/medii de drumetie. Voi avea 6 zile in Ubud pentru excursii si vizite. Apoi inca 6 la plaja in Nusa Dua.
- Cum e mai bine cu banii ? Euro sau $ cash si schimb acolo ? Sau card si scot in moneda locala ?

@kleinetier cat ai platit ghidul pe zi cu totul (masina, benzina, serviciile lui) ?




#167
kleinetier

kleinetier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.06.2010

View Postmufasa, on 09 iulie 2017 - 13:51, said:

Se apropie plecarea si la mine.
As avea 2 intrebari majore :
- imi puteti recomanda un top5 de must see pe insula, inclusiv trasee usoare/medii de drumetie. Voi avea 6 zile in Ubud pentru excursii si vizite. Apoi inca 6 la plaja in Nusa Dua.
- Cum e mai bine cu banii ? Euro sau $ cash si schimb acolo ? Sau card si scot in moneda locala ?

@kleinetier cat ai platit ghidul pe zi cu totul (masina, benzina, serviciile lui) ?




1. Templele sunt cele mai interesante obiective: Besakih, Tanah Lot, Tirta Empul, Ulan Danu, Taman Ayun, Uluwatu. Apoi vin terasele cultivate cu orez - Jatiluwih merita mai mult decat Tegallalang, e cu intrare dar merita. Daca nu te deranjeaza sculat pe la 3 dimineata te poti baga si la vazut rasaritul soarelui pe muntele Batur, trebuie sa fi un pic pregatit ca de o urcare pe Jepi. Apoi as recomanda si plaja Pandawa din sud, si Turtle Conservation Center de pe Turtle Island.

Ubud e alegerea ideala pentru explorat insula, daca ti se pare hotelul ok poti cere recomandari de la ei. Costul pe zi este intre 500K - 750K IDR (30 - 50 EUR)si include absolut tot. Soferul nostru si-a adus pranzul cu el si nu ne-a deranjat cu nimic, l-am chemat oricum cu noi la masa si a acceptat un ceai dupa ce a refuzat ferm dar politicos mancarea.  

2. Si Euro si USD sunt acceptati la casele de schimb, dar sunt bancomate peste tot prin zonele turistice si cu un pic de atentie (nu cred ca un roman nu ar detecta ceva suspect) poti scoate bani de la ATM fara probleme. Eu am un card prepaid de calatorie facut in UK pe care l-am legat de contul curent si pe care il alimentam cu cat aveam nevoie printr-o aplicatie de pe telefon.
Poti lua ca masura de precautie vreo 200$ pe care sa ii lasi in seiful hotelului pentru urgente.

#168
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Maine revin acasa dupa 14 zile de balineala (7 in Ubud si 7 in Nusa Dua), iar radiografia locului ar fi cam asa.
Amplasata la o "aruncatura de bat" de nord-vestul Australiei, este una dintre cele peste 9.000 de insule locuite ale Indoneziei (care are in total peste 17.000 !!!), numarand o populatie de 4,5 mil. dintr-un total de aprox. 300 mil. locuitori ai tarii (locul 4 in lume).
Dar ce face ca o insula atat de mica sa fie atat de cunoscuta si speciala ? Faptul ca este o enclava de religie hindusa (cu peste 85% hindusi), cu puternice traditii balineze unice in lume, care dainuie in cadrul celei mai mari tari musulmane de pe mapamond (cu peste 80% musulmani). Ai zice aproape ca este o tara independenta, daca n-ar trada-o drapelul national in culori pur dinamoviste, arborat cu mandrie la tot pasul.
Traditia este atat de adanc inradacinata si respectata aici, incat, pe langa frumoasele si mult vizitatele temple care impanzesc din belsug insula, fiecare familie are in curtea sa un templu propriu, unde zilnic sunt omagiati multitudinea de zei care guverneaza totul aici.
Ca si tara din care face parte, in general saracie mare si nivel scazut de trai. Cu toate astea, sentimentul este mult atenuat de multitudinea de turisti din toate colturile lumii, care revarsa miliarde de dolari anual. Astfel, mare parte din populatie este angrenata in procesul turistic de mare amploare, fie prin vanzarea de orice (sculpturi in lemn sau os, textile de tot felul, mancaruri si deserturi home made, fructe si sucuri, zmee si suveniruri, etc.), fie in serviciile pe care le ofera (pe de o parte indirect fiind angajati la hoteluri, restaurante, agentii de turism locale pe apa si uscat, etc., pe de alta parte direct ca taxi, masaj, ghid, etc.
Cat despre preturi, acestea acopera la orice o plaja enorma.
Astfel poti manca pe stada cot la cot cu localnicii cu 3-4$, dar la tot pasul gasesti si restaurante unde acelasi fel de mancare servita altfel, te usureaza de 20$. Atentie insa ce comandati, ca "putin picant" al nostru, aici se adreseaza celor care mananca foarte picant pe plaiurile mioritice.
La cazare acelasi lucru, se poate sta si cu 40$ camera, dar gasesti si cu 600$ daca ai buzunarele adanci.
Despre alcool ... mai bine faceti o cura de sucuri naturale de fructe si nuci de cocos proaspete daca tineti la bugetul vostru. Ghidul ne spunea de ex. ca pe insula berea este considerata o bautura pentru cei bogati. Ca idee 330ml 2$ la magazin, 4$ la restaurant, iar cel mai ieftin vin local si cam prost, 40$ sticla la restaurant.
In ceea ce priveste negocierea la taraba ... cred ca-i bat pe turci. Ca regula generala, tot ce am cumparat a fost intre 1/3 - 2/3 din pretul cerut initial, ceea ce facea ca toate produsele sa fie relativ ieftine raportat la calitatea handmade si frumusetea lucrurilor oferite. Noroc ca eram veniti cu avionul ��.
Circulatia auto nu numai ca este pe invers, dar invazia permanenta de scutere si modul in care se desfasoara traficul (taina pe care ei insa o stiu bine, ca n-am vazut nici un accident in cei aproape 1000km parcursi), face raspunsul clar NU la ideea de a conduce aici.
Nici o indoiala ca Insula este cu adevarat deosebita datorita traditiilor si obiceiurilor locale, a templelor si atmosferei pe care o creaza, a simbolicelor terase de orez in trepte, a florei si faunei tropicale si a oceanului Indian care o scalda. Cu toate astea pot spune (din cat am vazut eu) ca nu-i o destinatie wow pentru plaja si mare, fiind mai degraba un loc de vizitat in ansamblu.
Nu in ultimul rand despre siguranta locului pentru cei interesati. Absolut nici o problema. Chiar daca sunt foarte saraci, oamenii sunt foarte bine intentionati si serviabili, fapt care cred ca provine de undeva din radacinile hinduse. Nu am vazut in ochii lor nici smecheria turcilor, nici superioritatea italienilor si nici sentimentul de insecuritate pe care ti-l starnesc arabii.
Drumuri bune.

P.S. Pentru informatii specifice ... just ask !

#169
ulisse77

ulisse77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.02.2016
salutatre . planific o escapada impreuna cu sotia in Bali undeva in 2018(depinde de bilete de avion pe care le voi gasi) , o escapada low cost,buget undeva 1200E-1300E, pt ambii, aici fara avion si cazare maxin 8 nopti,buget total cu cazare si avion 2500E-daca voi gasi bilete pana in 500E/persoana. credeti ca e ok bugetul, avand in vedere ca am fost in Thailada(3 zile Bangkok, 4 Phuket) in 2016 si am avut buget 2500E total(din care1200E au fost bilete de avion, 200E cazare)?

#170
danezul13

danezul13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.09.2008
Salut!
Ar fi bine sa urmaresti ofertele Qatar-ului la inceputul lui ianuarie. Noi am luat anul asta cu 485eur./pers. Buc.- Singapore; Denpasar(Bali) - Buc.

#171
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Salutare,
E cineva in Bali in aceasta perioada sau s-a intors de curand?
Sunt curios de vreme, daca e la fel ca cea prognozata pe Accuweather?
La sfarsitul saptamanii am plecarea si conform prognozei observ ca o sa am parte doar de ploaie!

#172
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postruthless, on 09 aprilie 2018 - 13:08, said:

Salutare,
E cineva in Bali in aceasta perioada sau s-a intors de curand?
Sunt curios de vreme, daca e la fel ca cea prognozata pe Accuweather?
La sfarsitul saptamanii am plecarea si conform prognozei observ ca o sa am parte doar de ploaie!

O colega a fost saptamana trecuta.
A spus ca a plouat 2 dupa amieze intr-o saptamana.
Dar ca nu e foarte aglomerat cu turisti.

#173
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Intre timp am gasit ceva site-uri locale cu vremea de acolo si m am linistit!
Va fi soare si doar in cate zile dimineata vom avea parte de “showers”.

#174
justindelmare

justindelmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2011
O intrebare pentru cei ce vaneaza de ani de zile bilete de avion la preturi rezonabile: Oare mai ies companiile aeriene pe piata cu oferte spre Bali la 5-700 de € cum a fost in ianuarie?Nu stiu,poate cineva a observat vreun tipar ceva,cu perioade de oferte. Planific o vacanta apre sfarsitul lui August in Nusa Dua si deocamdata zborurile sunt undeva la 1000€/persoana. Cred ca mai astept o luna doua poate apar ceva oferte. Acum la Turkish au zboruri bune spre Singapore si de acolo ar trebui sa vad alte zboruri,dar parca nu m-as complica atata ca am si un copil de 6 ani dupa mine.
Merci celor care au rabdarea sa citeasca si sa raspunda pe acest forum.

#175
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
KLM are odata pe an OTP-AMS-SIN-DPS pe la 550 Euro/pers, dar zborurile sunt infioratoare, 3 ore pana la AMS, aproape 11 ore pana in SIN si inca 2 ore si un pic pana in DPS.
Qatar are sale de 2 ori pe an, odata in ianuarie si a doua oara nedefinita in functie de incarcare, zborul e mult mai prietenos, OTP -DOH-SIN-DPS, 4 ore pana in DOG, mai putin de 7 ore pana  in SIN, zboruri mai scurte, parerea mea cea mai buna varianta.
Fly Dubai cu Emirates de obicei e o varianta scumpa si implica schimbare  de terminal in DXB

Daca te ai hotarat la perioada ar fi bine sa urmaresti site urile de specialitate secretflying, fly4free si sa ti setezi alerte pe kayak,expedia sau momondo

#176
justindelmare

justindelmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2011
Vad ca acum au si cei de la Qatar zboruri undeva la 750€, Buc-Doha-Denpasar, cu 2 ore schimb in Doha, 17 ore de calatorie in total. Zborurile ca durata sunt ok,mai putin orele de plecare, dar pierzi o zi la sosire si castigi la plecare, cam tot pe acolo esti.Ma gandesc ca mai mult de atat nu prea pot sa scada, nu? Adica 3 bilete pot sa le achizitionez si cu 500€ mai ieftin dar si cu 1000€ mai scump.
Nu stiu ce sa zic.

#177
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
de ce nu analizezi stopover in Singapore, am vazut la un moment dat preturi la Qatar aproape de 500 Euro, din SIn spre DPS ai oferte la KLM sub 100 euro dus intors
verifica

#178
justindelmare

justindelmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2011
Nu prea se potrivesc zborurile,legaturile nicicum. Doar sa imi petrec cate o noapte in Singapore,si la dus si la intors,si deja implica alte costuri. Oricum am alerta de pret si Bucuresti-Singapore, si e o idee de urmarit. Stiu ca pe Changi Airport lucrurile nu sunt niciodata simple, vize,imigration,cozi,trafic,train si altele, si cum am mai spus parca nu m-as mai complica si cu el.
Imi ramane sa urmaresc in continuare preturile si banuiesc ca intr-un final ma voi decide(obisnui cu ideea) si la un anumit pret care mi se pare corect, si le voi achizitiona. Timp mai am.
Merci fain pentru idei.


#179
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Nu stiu cine te a dezinformat, Romanii nu au nevoie de viza in Singapore, de fiecare data am trecut ca prin branza. Merge o zi -doua full in Singapore.
Din Denpasar in Bali sunt peste 20 de zboruri pe zi, sigur gasesti ceva sa se potriveasca cat de cat

#180
blackie1

blackie1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.01.2012
@tak30ver multumesc pentru pontul cu soferul Do-we. chiar a fost ok din toate punctele de vedere. nu mi-a bagat obiective pe gat, i-am dat eu itinerarul si el a facut repartitia pe zile in functie de ordinea logica a traseului si trafic, in plus ne-a povestit despre locurile vizitate ca un ghid. atunci cand am vrut sa mai cumparam suveniruri ne-a dus el in lucruri cu raport bun calitate-pret. tarif full-day(10 ore) 600.000 rp, adica 45 usd. de la aeroport pana in ubud 300.000 rp, aprox 23 usd. datele lui sunt: Do-we, whatsup no: +6085337356190, email:[email protected]. puteti sa-i spuneti ca aveti datele de la iani.
recomandare cazare raport bun pret-calitate: in ubud- alaya resort si in nusa dua-  inaya putri bali.
alt sfat important: am cuplat bali cu singapore si am luat biletele pe cont propriu fara connecting flights. totusi, am reusit sa fac check-in bagaje din bali direct  pe otopeni, desi am zburat cu 2 companii diferite, escala fiind in singapore si ne-am dus direct la transit area. precizez ca ambele companii erau de linie qatar si klm, nu low cost, dar intrucat nu aveau code-sharing, normal era sa iau bagajele in singapore sa trec de immigration si sa fac check-in pe segmentul spre otopeni. deci se poate si nu m-a costat nimic.

Edited by blackie1, 28 April 2018 - 09:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate