Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

DIGI.MOBIL - probleme cu serviciile și echipamentele

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7852 replies to this topic

#7831
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 15.03.2018
4g date B1 sau B38
2g apeluri mai des(când se conectează )
problemele expuse de tine nu sunt recente(vechi de ani..) , doar ca în ultima vreme se întâmplă mai des și au început sa se observe ..
acoperirea a crescut dar serviciile au decăzut mult , totuși multi vor sta în rețea findca ceilalți nu-și respecta contractele semnate și multe alte chestii ..😅


#7832
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,589
  • Înscris: 11.02.2016
Fix din motivul asta aleg și eu sa rămân în rețea, nu-mi place tig.aneala de la Vodafone și Orange...

#7833
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 06.03.2004
Lipsă semnal metrou Ștefan cel Mare.

Attached Files



#7834
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  Untitled.jpg   64.41K   37 downloads

pentru a activa esim pe un telefon, cartela veche sim trebuie sa fie prezenta in telefon? sau in alt telefon?

si unde e pe site la digi meniul pentru schimbare?

#7835
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 16.04.2014

 slai, pe 06 octombrie 2023 - 16:48, a scris:

Untitled.jpg

pentru a activa esim pe un telefon, cartela veche sim trebuie sa fie prezenta in telefon? sau in alt telefon?

si unde e pe site la digi meniul pentru schimbare?

Salut,

Activare eSIM din contul Digi.ro
Pasul 1. Intri in contul Digi.ro -> Serviciile mele -> Mobil si acceseaza "Schimba in eSIM"
Pasul 2. Citesti informatiile despre cartela eSIM si apesi Continua daca esti de acord.
Nota:
    -> dupa activarea eSIM, vechea cartela fizica nu va mai fi functionala;
    -> trebuie sa te asiguri ca telefonul este compatibil, altfel veti ramane fara servicii de telefonie mobila. ->> https://www.digi.ro/esim
Pasul 3. Urmeaza sa trimitem un sms cu cod de confirmare si astfel, dupa introducerea codului vei ramane fara semnal.
Pasul 4. se trimite codul, iar acum trebuie sa-l introduci si sa apasati pe Activeaza.
Pasul 5. eSIM-ul este activat si a fost generat codul QR pe care trebuie sa-l scanezi.
    Acesta ramane activ in cont si dupa inchiderea pop-up-ului.
Pasul 6. totul este finalizat si se afiseaza un pop-up de multumire.

#7836
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
De ceva vreme, nu la toate apelurile, doar la unele, inainte sa ma sune cineva primesc un apel de la numar Necunoscut (asa apare). Ma uit pe ecran: zice Apel ratat de la Necunoscut. E foarte scurt apelul, ca nici nu cred ca apuca sa sune, primesc doar notificare de apel nepreluat. Si dupa vreo 5-10 secunde primesc apelul adevarat. Se intampla asta si inainte de apel de la persoane din agenda, si de la persoane care nu-s in agenda. Am intrebat apelantii, nu mi-au spus ca mi-ar intra mesageria sau ton de apel ocupat, etc.
Tind sa cred ca e ceva de la retea, de la Digi. Telefonul nu ar avea de unde, de capul lui, sa vada in viitor, ca urmeaza un apel si sa ma instiinteze :)). Probabil primeste vreun semnal pe care-l transforma in acel apel Necunoscut.
Telefonul e unul Xiaomi. Numarul de telefon a fost portat la Digi cam de 1 an.
A mai patit careva? :))

#7837
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,719
  • Înscris: 21.03.2005
O fi de la softul de spionat din el... mai are si bug-uri.
Fa-i un update de soft, ca pare o problema de telefon.

#7838
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 05.03.2009
Sunt în afara țării. Nu merge roaming deloc. Asta deși în aplicație apare ca fiind activat.
Nu a fost dezactivat niciodată, am mai ieșit în afară.
Singurul lucru, am schimbat cartela acum 4 zile.
Am făcut iar sesizare în aplicație, să vedem dacă și când îi dau drumul...
Zilele trecute qm descoperit că nici Volte și nici vowifi nu erau activate.
S-a rezolvat tot cu sesizare.
Nu înțeleg de ce totul trebuie făcut manual la Digi.
Mi-am activat singur la Orange roaming, din aplicație, fiind în afara țării ( da, la Orange intri în roaming dar nu îl poți folosi decât daca dai drumul din aplicație). Culmea aplicația este singura care are conexiune la internet. Deci merge oriunde în lume, să-ți poți activa singur roamingul.
La Digi e totul manual, trebuie să fac cerere scrisă...

#7839
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai ceva dovezi care sa sustina ce scrii? Ca n-ar fi prima data cand scrii basme.
Roamingul la Orange se activeaza din aplicatie doar in afara SEE, in SEE e activ by default (presupun ca vorbim de abonament).
La Digi am schimbat sim/esim de mai multe ori si niciodata nu am pierdut nimic din ce era configurat pe numar, roaming/volte etc, totul s-a pastrat.

Edited by MembruAnonim, 21 December 2023 - 11:34.


#7840
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Incearca sa inchizi telefonul si sa il redeschizi. Uneori face minuni!
Mod avion on/off uneori nu e suficient.

#7841
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 05.03.2009

Vizualizare mesajMembruAnonim, pe 21 decembrie 2023 - 11:33, a scris:

Ai ceva dovezi care sa sustina ce scrii? Ca n-ar fi prima data cand scrii basme.
Roamingul la Orange se activeaza din aplicatie doar in afara SEE, in SEE e activ by default (presupun ca vorbim de abonament).
La Digi am schimbat sim/esim de mai multe ori si niciodata nu am pierdut nimic din ce era configurat pe numar, roaming/volte etc, totul s-a pastrat.
Yoxo

#7842
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 09.09.2013

View Postbai3tzash, on 20 decembrie 2023 - 14:05, said:

De ceva vreme, nu la toate apelurile, doar la unele, inainte sa ma sune cineva primesc un apel de la numar Necunoscut (asa apare). Ma uit pe ecran: zice Apel ratat de la Necunoscut. E foarte scurt apelul, ca nici nu cred ca apuca sa sune, primesc doar notificare de apel nepreluat. Si dupa vreo 5-10 secunde primesc apelul adevarat. Se intampla asta si inainte de apel de la persoane din agenda, si de la persoane care nu-s in agenda. Am intrebat apelantii, nu mi-au spus ca mi-ar intra mesageria sau ton de apel ocupat, etc.
Tind sa cred ca e ceva de la retea, de la Digi. Telefonul nu ar avea de unde, de capul lui, sa vada in viitor, ca urmeaza un apel si sa ma instiinteze :)). Probabil primeste vreun semnal pe care-l transforma in acel apel Necunoscut.
Telefonul e unul Xiaomi. Numarul de telefon a fost portat la Digi cam de 1 an.
A mai patit careva? :))
Am patit eu. Dar la mine nu apare privat sau ceva de genul. Pur si simplu la cel ce ma apeleaza apare ca am telefonul inchis. A doua oara merge sa ma sune. Nu stiu care e faza

#7843
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Am încercat ieri să apelez pe cineva. După ce am inițiat apelul, conectarea s-a foarte greu, iar când cealaltă persoană a răspuns nu mă auzea. Am închis și după nu se mai conecta apelul. Internetul, la fel, un fel de 3G.
Locație: Crângași, București

#7844
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 21.03.2014
Salutare, luni am făcut online cerere de portare din orange în Digi. Azi am primit deja prin curier cartela cu număr provizoriu Digi.
De la orange în schimb încă nu a venit nici un sms cum ca au primit cererea si ca ultima factura va fi mai mare, etc.
Oare nu mai trimite orange sms-uri daca pleci de la ei? E posibil sa rămân mâine-poimâine fără semnal pe orange?

#7845
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 21.10.2009
E vreun avantaj daca trecem pe eSim?
Daca schimb telefonul, cat de usor e sa transfer eSim-ul?

Also.... "Primul eSIM este oferit gratuit, iar înlocuirea acestuia cu o altă cartelă digitală implică o taxă în valoare de 5 lei (TVA inclus)." - Wait, what?

Edited by lex2010, 04 March 2024 - 21:37.


#7846
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 07.08.2003
E ușor: Generezi alt esim din app și pe următoarea factură îți vin 5 lei.
Dacă ai de gând să folosești mai multe telefoane stai potolit.

Edited by daniel28, 04 March 2024 - 21:38.


#7847
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 20.08.2004
Deci daca iti schimbi cartela fizica, nu te costa nimic. Dar schimbarea esimului, proces complet automatizat, Costa. Foarte logic.

#7848
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 21.10.2009
Te costa 5 lei incepand cu inlocuirea celui de-al doilea sim fizic( deci doar prima inlocuire e gratuita), curios insa ca te costa 5 lei si eSim-urile ulterioare.
Eu nu ma mir cat de batuti in cap sunt cei de la Digi, de fiecare data cand sunt nevoit sa interactionez cu ei, imi spun ceva si apoi fac altceva. Chiar recent era sa-mi iau penalitati ca nu am restituit un echipament, desi tipa din agentie mi-a zis clar ca nu e nevoie sa-l mai restitui. Acel echipament (FiberHome) era pentru cablu tv + internet. Am transferat Internetul la o alta adresa, ramanand doar cu cablu tv. Oamenii voiau sa imi puna penalitati ca nu am restituit echipamentul, le-am zis ca :
1. mi s-a spus ca nu e nevoie
2. daca il restitui, nu mai am cablu tv.
Pana la urma, dupa ce am vorbit cu 2 agenti diferiti, a venit o echipa si mi-a inlocuit FiberHome-ul cu alt echipament. Chiar sunt curios daca factura urmatoare vine cu penalitati.

Motiv pentru care nu ma mira ca te costa 5 lei doar ca sa-ti genereze un nou QR aferent eSim-ului. Costuri 0 pentru ei.

Problema e ca daca ai cartela fizica, poti sa schimbi telefonul cat de des vrei, doar schimbi cartela din telefon. Daca ai eSim, dai 5 lei de fiecare data cand il schimbi.
In ultimii 2 ani am schimbat vreo 6 telefoane, e o suma infima 30 lei, dar nu sunt dispus sa platesc la Digi nici macar 1 ban in plus, ca nu ii suport. Sunt clientul lor de nevoie, nu de voie.

Edited by lex2010, 04 March 2024 - 22:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate