Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7590 replies to this topic

#5401
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@atanu esti total dezinformat si malitios pe deasupra. Fiberlink popular e aceeasi marie cu Fiberlink 300 la viteza, dar la palarii sunt diferite popularul e doar 15 lei.
Daca te informai si tu putin aflai ca trecerea de la EoC la FTTH nu se face peste noapte cand se scoala lu unu' ca vrea un upgrade. Se trece toata zona de pe EOC pe fibra.
Deci astepti degeaba. Trecerea o sa o faca ei pe FTTH si atunci vei avea viteza de 300 Mbps cu posibilitatea de ugrade la 500 la 1000.

#5402
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Dacã nu erau îndeplinite aceste condiții nu ma programau pentru instalare... și  mi-ar fi dat reject din prima....
In plus cunosc ce infrastructura trece pe stâlpi, și am optat sa fac eu upgrade la Ffth, decât sa aștept sa vina ei sa ma branșeze din oficiu, așa cum au promis acum 2 ani, când au tras fibra. Așa ca, tot la eokk rãmân pana s-or hotãrâ.
Am doi vecini, gard in gard cu mine, trecuți pe fibra de la eoc, tot la cererea lor, sãtui sa aștepte trecerea din oficiu pe fibra. Cine a avut eoc, știe ce înseamnã.

Problema mea nu e una tehnica, ci de atitudine.
Sunt sigur ca dacã te chemau la primãrie sã-ți dea o autorizație de construire sau la poliție, sã-ți dea cartea de identitate și te plimbau așa in fiecare zi, ca nu au “timp†funcționarii, ar fi fost o mare tragedie, și nu ați mai fi avocații acelor instituții.

Edited by atanu, 23 November 2019 - 10:44.


#5403
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,360
  • Înscris: 16.04.2014

View Postatanu, on 23 noiembrie 2019 - 10:38, said:

Dacă nu erau îndeplinite aceste condiții nu ma programau pentru instalare... și  mi-ar fi dat reject din prima....
In plus cunosc ce infrastructura trece pe stâlpi, și am optat sa fac eu upgrade la Ffth, decât sa aștept sa vina ei sa ma branșeze din oficiu, așa cum au promis acum 2 ani, când au tras fibra. Așa ca, tot la eokk rămân pana s-or hotărâ.
Am doi vecini, gard in gard cu mine, trecuți pe fibra de la eoc, tot la cererea lor, sătui sa aștepte trecerea din oficiu pe fibra. Cine a avut eoc, știe ce înseamnă.

Problema mea nu e una tehnica, ci de atitudine.
Sunt sigur ca dacă te chemau la primărie să-ți dea o autorizație de construire sau la poliție, să-ți dea cartea de identitate și te plimbau așa in fiecare zi, ca nu au “timp” funcționarii, ar fi fost o mare tragedie, și nu ați mai fi avocații acelor instituții.

Salut, atanu,

Pentru a putea verifica situatia ta va fi necesar sa imi trimiti un PM cu datele de identificare ale abonamentului tau.

#5404
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,925
  • Înscris: 14.10.2008
Asta in conditiile in care exista sate in Romania cablate direct FTTH de RDS desi nu au avut niciodata niciun fel de servicii fixe.

#5405
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
https://www.digiroma...catii/speedtest ???

#5406
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,925
  • Înscris: 14.10.2008
404

#5407
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Am si eu o intrebare, poate nu sunt un caz singular, ci este ceva general.

Am depus o sesizare la un sediu de la DIGI, mai exact numarul 2456954364. Aceasta sesizare a fost depusa acum 2 luni de zile, este despre maparea unei adrese.
Cel apropiata cutie DIGI e la aproximativ 200m de casa, iar in sesizare se "gandeau" daca vor monta un stalp sau se vor lega prin aer, etc.
Dupa 5-6 "urgentari", dupa ce am fost la o doamna draguta si a trimis mail arhitectului (sau cum se numeste nenea ala de pune pe hartie), nimic... raspunsul este sa astept un telefon. Ca idee, chiar ni s-a recomandat sa apelam la concurenta.

Eu am un contract de la digi pe alta locatia si pot spune ca sunt multumit de serviciile oferite si raman putin surprins ca o chestie atat de minora, necesita atat de mult timp.
Acum revin, este o situatie comuna si ceva normal?

Ca sa nu credeti ca e vorba despre o zona uitata de lume, casa se afla in Tunari, un cartier nou, la nici 150-200m sunt legate multe alte case.

Multumesc.

Edited by CryTeku, 04 December 2019 - 15:37.


#5408
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,360
  • Înscris: 16.04.2014

View PostCryTeku, on 04 decembrie 2019 - 15:36, said:

Am si eu o intrebare, poate nu sunt un caz singular, ci este ceva general.

Am depus o sesizare la un sediu de la DIGI, mai exact numarul 2456954364. Aceasta sesizare a fost depusa acum 2 luni de zile, este despre maparea unei adrese.
Cel apropiata cutie DIGI e la aproximativ 200m de casa, iar in sesizare se "gandeau" daca vor monta un stalp sau se vor lega prin aer, etc.
Dupa 5-6 "urgentari", dupa ce am fost la o doamna draguta si a trimis mail arhitectului (sau cum se numeste nenea ala de pune pe hartie), nimic... raspunsul este sa astept un telefon. Ca idee, chiar ni s-a recomandat sa apelam la concurenta.

Eu am un contract de la digi pe alta locatia si pot spune ca sunt multumit de serviciile oferite si raman putin surprins ca o chestie atat de minora, necesita atat de mult timp.
Acum revin, este o situatie comuna si ceva normal?

Ca sa nu credeti ca e vorba despre o zona uitata de lume, casa se afla in Tunari, un cartier nou, la nici 150-200m sunt legate multe alte case.

Multumesc.

Salut, CryTeku,

Te rog sa imi trimiti datele de identificare ale contractului tau in PM pentru a putea verifica sesizarea ta.

#5409
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
@CryTeku
Stai linistit nu numa tu esti singur cu aceasta problema.
Eu ca client existent am mai transferat prin chirii abonamentele dar niciodata nu am patit cum am patit acuma....
Bloc nou si trebuie tras o fibra sub 100 drept astept din 2 decembrie dar cel mai inacceptabil este ca "urgentarile" sunt numa minciuni.
Daca tu urgentez ceva inseamna ca se face mai repede nu ca se face in acelas termen.
Si cand am intrebat sa imi dea o data exacta, ca ii mai frustrant sa stai sa astepti dupa sfantul apel telefonic raspunsul a fost dupa sarbatori?
si care sarbatori?
Eu am primit de la concurenta termen de 5 zile semnarea contractului sa imi bage internet dar din pacate sunt legat de Digi ca am optat pentru fiberlink 1000 si termen minim al contractului este 12 luni....

@Helper
Din ianuarie cica imi suspendati abonamentul in caz ca nu o sa fie Digi capabil sa traga fibra optica!
Mi se supenda si HBOGO?
Sper ca nu ma lasati si fara HBOGO......... ca asta este deja complet aiurea

#5410
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Am si eu problema ce persista de aproape doua zile; Latenta mare(cu doua cifre) si variabila, Viteza foarte mica sub cea garantata, si intreruperi dese. Am FB 500(FTTB) Router Archer C6 V2 si Archer C2 V1. Se manifesta lafel cu amandoua. IP-ul este pe automat, Ethernet Status 1.0 Gbps. Aseara pentru scurt timp crescuse din nou aproape e cea ideala dar astazi...e praf, iar! Ce ar putea fi? Multumesc.

#5411
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Routerul e problema. Si eu am un C6, si numai probleme am avut cu el. L-am trimis acum in service, l-au "reparat" si cica urmeaza sa il primesc innapoi. O sa ajunga intr-o cutie sa stranga praf, nu vreau sa mai aud de TP-Link cat traiesc. PPPoE Business, facea figuri pe IPv6, viteza foarte mica, pe la 5-600Mbps, indiferent de ora / device / cablu UTP folosit. Asa sunt ele, prost facute.

Schimba routerul, eu am ales un Mikrotik, si nici nu exista termen de comparatie.

#5412
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View PostSwagger, on 21 decembrie 2019 - 00:57, said:

Routerul e problema. Si eu am un C6, si numai probleme am avut cu el. L-am trimis acum in service, l-au "reparat" si cica urmeaza sa il primesc innapoi. O sa ajunga intr-o cutie sa stranga praf, nu vreau sa mai aud de TP-Link cat traiesc. PPPoE Business, facea figuri pe IPv6, viteza foarte mica, pe la 5-600Mbps, indiferent de ora / device / cablu UTP folosit. Asa sunt ele, prost facute.

Schimba routerul, eu am ales un Mikrotik, si nici nu exista termen de comparatie.
Nu e routerul...Am mai multe routere cu toate face lafel. Face si cu conexiune pe direct Acum iar mi-a crescut viteza. E ceva de la ei... La un moment dat cand am cand m-am conectat pe direct mi-a dat si eroare 651. Acum am facut un test de viteza si merge...la maxim!

#5413
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Eu sunt multumit de TP-link am multe chestii de la ei. Dar m-ai bagat la idei l-am pus pe cel vechi la loc....special nu il resetasem.
LE
Nu....e ceva de la ei..Acum am ping mare.

Edited by Fuserisk, 21 December 2019 - 01:58.


#5414
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,089
  • Înscris: 07.11.2006
Buna ziua

Sunt curios de ce nu mai sunt active DIGI WORLD,ANIMAL respectiv LIFE.Asta s-a intamplat acu o luna,aproximativ.De atunci nu mai functioneaza.Sunt abonat Max Pack.
Ar fi trebuit sa fac o scanare proaspata pentru programe?

Multumesc

Edited by adisz, 21 December 2019 - 15:55.


#5415
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View PostFuserisk, on 21 decembrie 2019 - 01:35, said:

Nu e routerul...Am mai multe routere cu toate face lafel. Face si cu conexiune pe direct Acum iar mi-a crescut viteza. E ceva de la ei... La un moment dat cand am cand m-am conectat pe direct mi-a dat si eroare 651. Acum am facut un test de viteza si merge...la maxim!
Zici tu ca nu e routerul? :) Atunci cum de la mine, cu petarda de TP-Link Archer C6 (pe care am mai si dat 180 de lei la vremea lui) nu poate sa duca IPv4 si IPv6 cu viteze gigabit fara sa sughita si sa se restarteze? De bun ce ii? Nu, de prost ce e facut. Pana acum si eu am mers fully pe TP-Link, switch gigabit, AP-uri, tot. Cu asta am terminat cu ei, poate in alta viata. Low budget, dar proaste ca naiba. Mai puneam 200 de lei, si luam un Ubiquiti USG :).

#5416
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La produsele astea sa zicem SOHO, end user, home use, whatever, depinde si de noroc. Poti avea noroc de o petarda sau de o pocnitoare sau de un produs de care sa fii multumit. 2 exemple, unul nu are legatura al doilea e fix pe subiect.
In primul caz un coleg achizitioneaza un HDD Seagate 1TB. Dus acasa, pus in PC dupa cateva zile, mers direct la garantie cu el, inlocuit cu altul nou pe garantie. Rinse and repeat * 3. In aceiasi perioada cumpar 2 * Seagate 1TB cu un pic de teama ca stiam ce a patit omul si nu doream sa experimentez aceiasi situatie ca el cu 2 discuri. Aceiasi firma, aceiasi capacitate alt lot. Apropo omul a schimbat HDD-ul ala de 3 sau 4 ori in decurs de cativa ani doar ca intr-un punct si-a bagat ceva in a mai merge cu el la garantie, deci clar ca a prins serii diferite a aceluiasi produs. Anyway, ale mele nu au avut probleme, le am de 9 sau 10 ani, nu au bad-uri si functioneaza perfect inca din prima zi. Bine in 10 ani le-am folosit doar ca storage, conectate in PC dar accesate doar cand copiam ceva pe ele sau cand ma uitam la ceva stocat pe ele.
Cazul 2, cel cu legatura cu discutia. Cumparat Linksys WRT120N prin 2009 (cred), foarte multumit de el, semnal de la mamaliga aia prin pereti din beton armat, bloc din placi prefabricate, de la etaj 1 la etaj4 in diagonala, Da avem o linie de semnal la laptop dar o aveam si pe aia. Nu se bloca, totul perfect, il am si acum, pensionat de 2  ani cand am trecut la frasu' Linksys WRT1200AC. Dar, alti 2 colegi de munca au mers pe acelasi ruter, unul din ei a fost multumit de el o perioada ca dupa l-a donat sau a trecut la ceva mai sus sau, sau, sau (nu mai retin), al doilea in schimb, foarte nemultumit de achizitie. Router-ul ba nu avea semnal, se bloca, o lua razna, in conditiile in care se afla la 4 - 5 metrii de locul unde statea omul. Doar probleme cu el.

Acum ce sa zic? Ca Linksys este de cacat? Ca WRT120N a fost de cacat? Poate, posibil nu zic nu. Poate am avut eu noroc sa pun mana pe unul mai tapan. Donno. Asa si in cazul asta cu TP-Link, e firma de KKO, nu e firma de  KKO, au produse de KKO, nu au produse de KKO, nu poti zice exact. Pentru ca daca ai nimerit un produs care te multumeste si nu iti produce nervi, probleme, etc, zici ca firma si produsul sunt okay. In schimb daca te gasesti de cealalta parte a baricadei, logic, vei zice fix invers, e naspa, e de KKO, nu merita, etc.

#5417
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View PostSwagger, on 21 decembrie 2019 - 17:15, said:

Zici tu ca nu e routerul?
Ramane sa ma conving in zile urmatoare; momentan m-am schimbat pe Archer C2 V1 si totul este ok. Astept sa se duca lumea la culcare mai ytarziu si pun din nou C6 sa mai testez Ar fi o premiera pentru mine sa nimeresc un router cu probleme, pana acum am fost norocos. Mi-au trecut prin mana macar 50 de routere pentru mine , familie si prieteni. Nici macar unul nu a functionat prost pana acum! Nici macar unul nu s-a defectat. Posibil ca s-a defectat unul de pe vremea Clicknetului, la romtelecom
LE
Am si un Archer C2 V3 care ma serveste cu credinta la alta adresa
LE
Da, sunt probleme, de la DIGI! Alt router aceleasi probleme. Dupa cum am zis face si cu cablul bagat direct in pc lafel. Nu mai fac nici o proba m-am convins.

Edited by Fuserisk, 21 December 2019 - 18:26.


#5418
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Pe C2 v1 merge excelenet gigabit pana la 920 Mbps.
Am cumparat un A9 (reclama pe site tplink ca merge pentru conexiuni gigabit) daca conectez IPv4 + IPv6 nu trec de viteza de 750-800, dar daca dezactivez IPv4 merge lejer 920...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate