Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

DIGI.NET - probleme cu serviciile, echipamentele etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7589 replies to this topic

#4609
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Majoritatea clienților nu au nevoie de IP public. Tu ai mai sus soluția. Activează DDNS-ul din Digicare.

#4610
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postapoklyps3, on 19 martie 2018 - 08:15, said:

[...]nu e ok ce fac cei de la rds si ipv6 nu e nici o solutie
E cat se poate de okay. CGN e solutia pentru epuizarea adreselor IPv4 in clipa de fata. Nu vrei sa te lovesti de CGN, vezi ca ai alternative, business pppoe aka business access. IPv6 e viitorul.

#4611
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
nu mege accesat prin ipv6 de la rds. probabil nu e public nici ala.

#4612
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Când nu te pricepi, dai vina pe celălalt.

#4613
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View Postapoklyps3, on 19 martie 2018 - 23:37, said:

nu mege accesat prin ipv6 de la rds. probabil nu e public nici ala.

Cum ai încercat?

#4614
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
IPv6 e cat se poate de public, doar ca nu sunt sigur daca se creaza si o inregistrare AAAA pentru nume care sa duca la IPv6 alocat pe conexiunea PPPoE, nu am verificat niciodata, am activat DDNS de la RDS dar nu folosesc.

#4615
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
mhanor ai vb doar asa ca zici ceva. aiurea, dar ceva.

in alta ordine de idei am facut sesizare la RDS si m-au rezolvat prompt.

#4616
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostMembruAnonim, on 20 martie 2018 - 11:25, said:

IPv6 e cat se poate de public, doar ca nu sunt sigur daca se creaza si o inregistrare AAAA pentru nume care sa duca la IPv6 alocat pe conexiunea PPPoE, nu am verificat niciodata, am activat DDNS de la RDS dar nu folosesc.

Nu se ofera (inca) ipv6 address record (AAAA)  pentru ddns rds (go.ro).

#4617
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Dacă folosești prefixul alocat prin PD, pică folosirea DDNS-ului RCS. Ei ar putea doar să înregistreze adresa NA.

Edited by mhanor, 26 March 2018 - 10:51.


#4618
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Am rearanjat cablurile prin casa si am deconectat cele doua cabluri optice din mininodul TBN 100 si nu mai stiu care intra unde. Sunt doua porturi, unul COM si unul R13/14, in care intra GPON-ul si in care intra fibra de pe scara? Sau nu conteaza? Am atasat o poza, multumesc.

Attached Files



#4619
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Baga si vezi cum merge. Daca nu vrea, pui invers. Mai mult de o data nu poti sa gresesti.

#4620
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
În COM introduci fibra principală. În R13/14 conectezi patchul de fibra care duce la ONT.

#4621
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005

View Postmhanor, on 27 martie 2018 - 21:17, said:

În COM introduci fibra principală. În R13/14 conectezi patchul de fibra care duce la ONT.

Aparent, merge in ambele sensuri dar am lasat in COM fibra principala. Multumesc.

#4622
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 12.07.2008
Nu știu dacă am postat unde trebuie, dar am o întrebare legată de tipul conexiunii la internet.
Mai exact de acel așa numit "NAT type", mai exact dacă există posibilitatea de a seta ONT-ul pentru NAT type 1 ?
Am abonament Fiberlink 300, testul de rețea arată că am NAT type 2.

ONT-ul este un model ZTE.

Problema întâlnită este la gaming, mai exact pe o consolă Playstation 4 și se manifestă prin unele incompatibilități cu alți gameri în timpul jocurilor online !

Multumesc !

Attached Files



#4623
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Dacă nu te interesează să poți folosi netul concomitent și pe alte device-uri conectate la rețeaua locală, soliciți la RCS să-ți treacă ONT-ul în mod bridge și configurezi conexiunea PPPoE pe consolă. Altă opțiune este DMZ sau port forwarding (a 2-a însemnând că deschizi doar porturile pe care chiar le folosește consola). Cu mențiunea că în cazul DMZ sau port forwarding, consola îți va raporta tot NAT type 2.

Edited by mhanor, 29 March 2018 - 00:09.


#4624
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 12.07.2008

View Postmhanor, on 29 martie 2018 - 00:06, said:

Dacă nu te interesează să poți folosi netul concomitent și pe alte device-uri conectate la rețeaua locală, soliciți la RCS să-ți treacă ONT-ul în mod bridge și configurezi conexiunea PPPoE pe consolă.

Altă opțiune este DMZ sau port forwarding (a 2-a însemnând că deschizi doar porturile pe care chiar le folosește consola). Cu mențiunea că în cazul DMZ sau port forwarding, consola îți va raporta tot NAT type 2.

A doua opţiune pare mai convenabilă !
Nu ţin să scap neapărat de NAT2, nici nu ştiu dacă asta e principala cauză a lipsei de compatibilitate [ de ex, sunt în acelaşi lobby cu un alt user şi nu îl văd, etc], doar am citit că în ierarhia tipurilor de NAT, numărul 1 ar fi cel mai performant pentru gaming online.

Pentru "port forwarding" pot să sun la serviciul clienţi, se rezolvă online sau trebuie să vină cineva ca să umble în ONT ?

#4625
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Rezolvi tu singur din meniul ONT-ului. Aplication->Port Forwarding

#4626
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 12.07.2008

View Postrromcic, on 29 martie 2018 - 06:47, said:

Rezolvi tu singur din meniul ONT-ului. Aplication->Port Forwarding

Am incercat aseară, dar nu am username-ul şi parola, nu l-am primit de la persoana care mi-a făcut instalarea. Am căutat pe Google si am găsit ceva tutorial de setări la ZTE cu user - user şi admin - admin, dar nu merge nici una din astea două variante.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

KENSINGTON

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate