Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

DIGI.MOBIL - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
12642 replies to this topic

#6805
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 24.04.2013
Deblocarea terminalelor in retea este gratuita doar daca este cumparat fara nici un fel de servicii asociate. Daca e cumparat cu abonament iar perioada minima nu a expirat, se decodeaza cu plata si pretul e destul de maricel (50+ euro). La abonament cu perioada minima contractuala expirata si la PrePay (‘cartela’) se decodeaza tot pe bani, dar pretul e cam de 10 euro. (Asta oficial, la operator. Ca baietii de la servisu’ GSM din colt le decodeaza mai ieftin.)

Edited by sags, 14 May 2014 - 07:02.


#6806
rolbyroland

rolbyroland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.09.2011

View Postdanoro, on 13 mai 2014 - 22:27, said:



Am o intrebare. Daca se poate face portare din Orange prepay , cei de la Orange sunt obligati sa-mi decodeze telefonul (iphone 4) luat de la ei  ?
Multumesc.

Raspunsul primit de mine pentru un 6500s:

Stimate client,


Cu permisiunea dumneavoastra as dori sa mentionez faptul ca, in conformitate cu recomandarile ANCOM (Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii), decodarea terminalelor, achizitionate ca parte dintr-un pachet promotional sau la un pret preferential, se poate realiza prin achitarea tarifului de deblocare.

In functie de modul de achizitie al unui telefon, se percep diferite taxe de deblocare, dupa cum urmeaza:

* daca telefonul este achizitionat la pret standard, fara obligatii contractuale, atunci nu se percepe taxa de decodare
*  daca telefonul este achizitionat la pret de fidelizare (prelungire contractuala) sau a beneficiat de oferta de pret la achizitie, atunci costul deblocarii este de 427 RON (TVA inclus) – in timpul perioadei contractuale si 54 RON (TVA inclus) – dupa expirarea perioadei contractuale.

Deblocarea unui terminal se poate realiza prin intermediul aplicatiei Contul meu, iar valoarea aferenta acestei operatiuni se achita pe loc, prin introducerea datelor aferente cardului bancar cu care se realizeaza plata.

Pasii necesari in vederea procesarii cu succes a decodarii unui telefon mobil, prin intermediul contului dumneavoastra online, sunt urmatorii :

Ø  Autentificarea in aplicatia Contul meu, prin accesarea link-ului www.orange.ro/contul-meu. Daca nu aveti un cont online creat, este necesar sa accesati link-ul https://sso.orange.r...oro/creare-cont si sa urmati pasii indicati.
Ø  Accesati ramura service telefoane > deblocare telefon.
Ø  Introduceti codul IMEI al telefonului pe care doriti sa il decodati, apoi apasati verifica seria.
Ø  In pagina nou deschisa, la sectiunea informatii cost deblocare apare evidentiat costul total al operatiunii de deblocare.
Ø  Introduceti datele personale care doriti sa apara in cadrul facturii fiscale de deblocare.
Ø  Selectati adresa de facturare.
Ø  Bifati Am citit si sunt de acord cu Termeni si conditii Service si apasati Confirma.
Ø  Veti fi directionat catre pagina unde este necesar sa introduceti datele cardului cu care efectuati plata.
Ø  Apasati Plaseaza comanda.
Ø  Veti fi directionat catre pagina de deblocare a telefonului, in care sunt furnizate codul de deblocare si pasii necesari in vederea finalizarii operatiunii de decodare.

Consider important sa mentionez faptul ca, telefoanele pentru care nu se folosesc coduri de deblocare trebuie trimise catre service-ul autorizat Orange, impreuna cu factura de achizitie, in vederea deblocarii acestora.

In speranta ca informatiile oferite va sunt de ajutor, ramanem la dispozitia dumneavoastra prin intermediul sectiunii « Contactati-ne » de pe pagina noastra www.orange.ro, din aplicatia « Contul meu » sau prin intermediul Serviciului Clienti.

Edited by rolbyroland, 14 May 2014 - 08:06.


#6807
ionyde

ionyde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 03.06.2007
Mincinosul de Robert Turcescu care dezinformeaza lumea

http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=300

#6808
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View PostCelDeSus, on 13 mai 2014 - 22:25, said:

Aplicatia Digi Online iti ia din traficul care il ai la viteza maxima (la optim 2 din acei 3 G) ? Sau nu ? Posted Image

Si o aplicati pt android digicare nu apare ? Sau My Digi sau ceva de genu

Da, se contorizeaza.
Am mai primit sugestii pe tema asta, voi transmite in continuare si doleanta asta.

#6809
ionyde

ionyde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 03.06.2007
Digi Helper care este unitatea minima de scadere a traficului de net mobil? Ca nu e precizat in contract? la 1KB...100KB...1MB? La vodafone de exemplu este un abonament abuziv numit combo unde te fura cu 100KB unitatea minima de tarifare.

#6810
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Contorizarea se face la nivel KB

#6811
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 03.02.2009
Am fost la un punct RDS sa portez un abonament Vodafone care il am pe firma. Mi s-a spus ca nu se poate, se va refuza portarea. Trebuie sa trec mai intai abonamentul de pe persoana juridica pe fizica, tot la Vodafone. Asta duce insa la un contract de minim un an. Si n-am facut nimic, tot la rosu platesc o caruta de bani. Numarul de telefon este liber de contract din aprilie si as vrea sa il pastrez. Il am de 15 ani:). Aveti idee de alta varianta pentru a trece numarul pe RDS 10 EURO nelimitat?

#6812
vexxu

vexxu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.01.2008

View Postcatalin0303, on 14 mai 2014 - 13:18, said:

Am fost la un punct RDS sa portez un abonament Vodafone care il am pe firma. Mi s-a spus ca nu se poate, se va refuza portarea. Trebuie sa trec mai intai abonamentul de pe persoana juridica pe fizica, tot la Vodafone. Asta duce insa la un contract de minim un an. Si n-am facut nimic, tot la rosu platesc o caruta de bani. Numarul de telefon este liber de contract din aprilie si as vrea sa il pastrez. Il am de 15 ani:). Aveti idee de alta varianta pentru a trece numarul pe RDS 10 EURO nelimitat?

il treci pe prepaid ?

#6813
orange

orange

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.09.2005

View Postcatalin0303, on 14 mai 2014 - 13:18, said:

Am fost la un punct RDS sa portez un abonament Vodafone care il am pe firma. Mi s-a spus ca nu se poate, se va refuza portarea. Trebuie sa trec mai intai abonamentul de pe persoana juridica pe fizica, tot la Vodafone. Asta duce insa la un contract de minim un an. Si n-am facut nimic, tot la rosu platesc o caruta de bani. Numarul de telefon este liber de contract din aprilie si as vrea sa il pastrez. Il am de 15 ani:). Aveti idee de alta varianta pentru a trece numarul pe RDS 10 EURO nelimitat?

Să îl treci pe Cartela Vodafone și apoi să mergi la RDS să faci portarea de pe un prepaid Vodafone pe un Optim.

#6814
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Exact, cel mai simplu ;)
Sau daca iti e frica ca VDF nu iti va transfera nr. pe cartela, atunci porteaza-l pe cartela in alta retea si pe urma il treci in RDS pe Optim.

Edited by emanu900, 14 May 2014 - 13:29.


#6815
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 03.02.2009
Se pare ca numerele pe firma nu se porteaza asa simplu. Cel putin asa am inteles. Voi incerca sa il trec pe cartela Vodafone. A mai facut cineva procedura asta?

#6816
orange

orange

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.09.2005

View Postcatalin0303, on 14 mai 2014 - 14:29, said:

Se pare ca numerele pe firma nu se porteaza asa simplu. Cel putin asa am inteles. Voi incerca sa il trec pe cartela Vodafone. A mai facut cineva procedura asta?

Orice număr, indiferent dacă este pe persoană fizică sau juridică, poate fi trecut pe Cartela Vodafone după terminarea perioadei contractuale (sau nu, după caz - la denunțarea contractului).

#6817
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 03.02.2009
Multumes cpentru raspunsuri. Ma duc maine la Vodafone sa il trec pe un prepaid. Pentru cartela prepaid exista perioada contractuala minima sau pot sa il portez imediat pe RDS?

#6818
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014

View Postcatalin0303, on 14 mai 2014 - 15:10, said:

Multumes cpentru raspunsuri. Ma duc maine la Vodafone sa il trec pe un prepaid. Pentru cartela prepaid exista perioada contractuala minima sau pot sa il portez imediat pe RDS?

La prepaid nu e perioada contractuala ci doar valabilitatea creditului.
De indata ce ai primit confirmarea ca acel numar e acum prepaid poti demara procedurile pentru portarea numarului.

Edited by DIGI_Helper, 14 May 2014 - 15:12.


#6819
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Iara incepe ionyde cu obsesia sa privind tarifarea, avand mereu impresia ca e furat, inainte la voce, acum la date. Mai putin nascoceste o tarifare la mesaje in functie de numarul de caractere.

Edited by deathnite, 14 May 2014 - 16:24.


#6820
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
@Digi Helper
Am doua numere de vodafone pe un abonament care expira putin peste o luna,ambele fiind pe numele meu. Le trec pe prepay la sfarsitul contractului !
Cu cele doua numere pot migra la Digi la un abonament Optim x, dar pe numele unui membru din familie care este titular de contract la Digi tv/net/fix/iptv  ?
Multumesc

#6821
yahell

yahell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 26.02.2013

View PostAxelRo, on 14 mai 2014 - 16:28, said:

@Digi Helper
Am doua numere de vodafone pe un abonament care expira putin peste o luna,ambele fiind pe numele meu. Le trec pe prepay la sfarsitul contractului !
Cu cele doua numere pot migra la Digi la un abonament Optim x, dar pe numele unui membru din familie care este titular de contract la Digi tv/net/fix/iptv  ?
Multumesc

Da, desigur...

#6822
paxdedi

paxdedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 25.01.2014

View Postcatalin0303, on 14 mai 2014 - 13:18, said:

Am fost la un punct RDS sa portez un abonament Vodafone care il am pe firma. Mi s-a spus ca nu se poate, se va refuza portarea. Trebuie sa trec mai intai abonamentul de pe persoana juridica pe fizica, tot la Vodafone. Asta duce insa la un contract de minim un an. Si n-am facut nimic, tot la rosu platesc o caruta de bani. Numarul de telefon este liber de contract din aprilie si as vrea sa il pastrez. Il am de 15 ani:). Aveti idee de alta varianta pentru a trece numarul pe RDS 10 EURO nelimitat?

Treci numarul  pe cartela la Vodafone si dupa aceea nu mai ai problema de facut abonament la DIGI.

View Postcatalin0303, on 14 mai 2014 - 14:29, said:

Se pare ca numerele pe firma nu se porteaza asa simplu. Cel putin asa am inteles. Voi incerca sa il trec pe cartela Vodafone. A mai facut cineva procedura asta?

Da poti sa-l treci pe cartela, asa am procedat la firma unde am lucrat.

Ia legatura cu responsabilul tau de cont si incearca sa le inchizi cu 2 zile inainte de data facturarii..

Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate