Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8206 replies to this topic

#8137
Southishere

Southishere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2006
Am urmatoarea nelamurire. Au venit de curand si au mutat totul pe fibra, vine un singur fir subtire la echipament (un fel de router) din care ies cablurile de tv, net si telefon. La acel moment nu am fost pregatit cu o priza pentru echipament si inca folosesc un prelungitor. Evident, doresc sa chem electricianul sa puna o priza aproape de intrarea in apartament apoi sa chem tehnicul sa reamplaseze firele si echipamentul.

Problema e ca firul de net iese din parchet foarte putin (max 30-40cm) insuficient pana la locația viitoare a  echipamentului. Cum se procedează in acest caz? Vin băieții si prelungesc firul folosind o imbinare/un adaptor sau trebuie sa ma gândesc la o varianta cu un nou fir? Sa scot parchetul este exclus. Daca vor folosi o imbinare sau un adaptor se pierde din semnal?

#8138
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Se sudeaza și pierzi 0.01db adică aproape nul, doar sa poată să o facă, să aibă suficient spatiu, daca nu, se poate și prin conectori, apar pierderi, dar în cazul unui buget optic suficient(semnal puternic de la provider) nu simți nimic.

#8139
Southishere

Southishere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 13.11.2006
Mulumesc, pana la urma cred ca o sa caut o varianta sa evit orice imbinari și riscuri ulterioare, probabil o priza trasa mai aproape. Cu cat mai puține cârpeli pe traseu cu atat mai bine.

Edited by Southishere, 09 March 2024 - 18:13.


#8140
ecler12345

ecler12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.12.2018
Am facut contract de 1gbps pe adresa noua si au zis ca e inclus in ab si un router wifi6.

Echipa de instalate au zis ca nu il au si nu il mai primesc de mult timp

Operatoarea la telefon mi a zis ca poate dura sa ajunga la mine de la cateva zile pana peste o sapt la o eternitate ("nu va pot preciza un interval sau data de livrare")

Angajatul din punctul de lucru mi au zis ca asteapta de 2-3 luni niste comenzi pe router

Voua in cat timp v a venit? Sa ma astept la multe luni si nu zile?

#8141
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Valabil exact ceea ce am zis in aceasta postare.
Concluzia este ca mai rapid o poti rezolva printr-o vizita la o reprezentanta DIGI.

#8142
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
La un punct Digi din Timișoara mi-a zis angajatul că nu au mai primit echipamente din luna noiembrie 2023.

#8143
bordanc_nicu

bordanc_nicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.07.2009
Tot în Timiș, inițial (în noiembrie 2023) am solicitat și un router la instalarea serviciului de internet, dar după aproximativ o lună de așteptare și sesizări pentru livrarea routerului, mi s-a recomandat ridicarea lui dintr-un punct de lucru, după rezervarea și aducerea lui.
În câteva zile de la comandă, au și revenit cu apel, pentru ridicarea lui.

#8144
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
Asta cu astept router e de noaptea mintii. Nu e CA si cum poti cumpara routere de oriunde.
Mai ramane sa aud ca cineva nu se porteaza de pe ADSL fiindca nu-I da router.

#8145
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Te-ai gandit ca sunt multi abonati care nu vor echipamentele proprii prin simplul fapt ca ISP-istul iti ofera suport complet pe CPE-urile "luate" de la el? Daca ai routerul tau dupa echipamentul providerului, in cazul DIGI, ONT, nu ai suport, daca totul e ok pana in ONT, te descurci, maxim te pun sa faci PPPoE pe un PC... si ala cu Windows Posted image Bineinteles, exista si cealalta "extrema", din care fac si eu parte, care are echipamentul ISP-istului in bridge si dupa el isi pune ce si cate scule vrea ;)

#8146
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Și eu am anulat comanda de routere și mi-am făcut propriul sistem mesh. Mai aștept însă cardurile CI+.

Am observat că la Digi e fix invers față de orange, echipamentele sunt în magazine și nu la instalatori. La orange nu găsești echipamente în magazine decât pe comandă iar instalatorul vine cu receptoare și routere.

#8147
Renegade18

Renegade18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.03.2006
Salut. As vrea sa iau un router in custodie sau 3 sa fac Mesh prin cablu (easymesh).Daca pot sa aleg ar fi TP-Link AX10 , Fiberhome SR1041Y și Huawei K562E. Care din ele suporta EasyMesh și WiFi 6 ?Multumesc

#8148
AlinMarius11

AlinMarius11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.03.2024
Salutare!

Revin aici dupa problema descoperita la routerul meu Huawei WS5200. La internetul FIberlink Gigabit Popular agentul mi-a comandat gratuit un router WiFi 5 Gigabit si un modul CAM, (nu inteleg ce face acel modul?) . Acum vad ca se tot discuta pe aici ca nu exista stoc pentru routere, asta mi s-a spus si telefonic de catre agent ca vor veni greu. Oare vine ceva calitativ, am vreo sansa sa iau un router ok sau sa imi caut eu in Altex ? (Daca da, si ce model recomandati?).

Merita sa iau un WiFi 6? Sau sa iau un AX53/A8 Tp-Link?

Mentionez ca nu pot merge sa ridic din magazin Digi, contractul este pe numele tatalui iar el este plecat cateva luni.

#8149
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Modulul cam decodează posturile cu taxă suplimentara, implicit abonamentul digital cu 4 lei in plus pe lună ( 25 lei vs 21 lei ), chiar daca nu activezi nimic.

#8150
AlinMarius11

AlinMarius11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.03.2024
Salut,

La fiberlink gigabit popular pot luat un router de la digi cu wifi-6 in loc de cel cu wifi-5? Sau se aplica chirie?

#8151
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Indiferent pentru ce optezi tot se achita acei 3RON lunar pentru custodia echipamentului.

#8152
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Nope, nu ai dreptate Morphinus.

La oferta Popular, abonatii cu FL. Popular Gigabit pot sa primeasca routerul cu Wi-Fi 5 (standard AC) gratuit, nu se percepe chirie de 3 lei. Doar daca doresc Wi-Fi 6 (standard AX) platesc chirie 3 lei.

La oferta Urban la netul de 500 Mbps se plateste chirie 3 lei, iar la netul de 1000 Mbps dispare chiria.

@AlinMarius11, vezi ca e stoc 0 in toata tara atat de routere cu Wi-Fi 5, cat si routere cu Wi-Fi 6.

Iti recomand sa iti cumperi singur router cu Wi-Fi 6.

Edited by catalinman, 04 April 2024 - 10:05.


#8153
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Greseala mea atunci.
Scuze.

#8154
AlinMarius11

AlinMarius11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 27.03.2024
Pai la cel Wi-Fi 5 in contract scrie ca e gratuit fara chirie.

Mersi de informatie, Catalin, am incercat sa fac o urgentare la Digi dar acelasi lucru mi l-au transmis si ei, ieri.

Sa merg pe un AX1800 sau pe AX53?

Edited by Dany_Darke, 04 April 2024 - 16:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate