Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

Coasta de Azur

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#91
loriuta

loriuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.03.2007

View Postaljarreau, on 3rd May 2010, 16:00, said:

Eu am fost in martie la Nisa... asa ca, din pacate, nu-ti pot spune cit costa inchirierea unui sezlong. M-am plimbat pe plaja la Nisa, Menton si Cannes... dintre toate, Cannes-ul are nisipul cel mai bun, cred ca e adus de undeva, ca prea e fin in comparatie cu celelalte statiuni/orase ^_^ . Cit priveste plajele publice... banuiesc ca sint destule locuri unde iti poti intinde cearseaful ;) . Or fi si zone inchise, inchiriate special de anumite hoteluri, dar n-are cum sa fie numai dintr-astea.

De transport cred ca s-a discutat destul pe topicul asta. Ma rog... in principiu e usor de ajuns dintr-o localitate in alta. Sint autobuze care leaga Nisa de orice orasel/statiune, iar biletul costa 1 euro (da, un euro) chit ca mergi 2 statii, chit ca mergi 30 de kilometri. Partea proasta pentru tine e ca mergi in plin sezon, iar soselele am inteles ca sint super-aglomerate in perioada aia... asa ca ori pleci devreme, la prima ora, ori te plictisesti in autobuz. Mai e si varianta tren... da' cind stii ca poti da doar 1 euro in loc de 12 sau 15 pentru acelasi drum... parca nu-ti vine :D .

Uite AICI si AICI informatii detaliate despre transport. Bafta si sa nu-ti uiti ochelarii! B)
Sper sa nu-i uit! B)
Merci pt raspuns!

#92
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Nu am înþeles niciodatã de unde vine obsesia cu nisipul.
Toatã lumea vrea nisip  :boredlook:

#93
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Posttomaso, on 9th May 2010, 16:20, said:

Nu am înþeles niciodatã de unde vine obsesia cu nisipul.
Toatã lumea vrea nisip  :boredlook:
pentru ca e nasol sa stai la plaja pe pietre/pietris. mai ales sa mergi pe pietris e urat rau.
de aceea lumea prefera nisipul.

#94
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

View Posttomaso, on 9th May 2010, 16:20, said:

Nu am înþeles niciodatã de unde vine obsesia cu nisipul.
Toatã lumea vrea nisip  :boredlook:

Nici nu vrei sa stii cit de mult se incing pietrele de la soare intr-o zi foarte calduroasa :D . Iar sa de duci la plaja sa stai cu papucii in picioare.. chiar nu vad sensul.
Ca sa nu mai spun ca daca sint pietre pe plaja, automat sint pietre si-n apa. Si sa frigi un deºt de la picior intr-o piatra ascutita din apa e asa o fericireeee :lol:

#95
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Loriuta,

Daca imi amintesc bine accesul pe plaja privata care presupunea automat sezlong si umbreluta costa minim 15 euro de pers. Eu am preferat plajele publice unde accesul e gratuit din mai multe motive:
- pe cei 6 km cat are Promenade des Anglais ordinea e cam asa: o plaja publica, una privata, 1 publica, 1 privata samd, deci practic stai pe aceeasi plaja, doar ca gratis
- sezlongurile sunt efectiv inghesuite una in alta
- plajele private sunt deservite de un bar, asa ca ma tem ca e cam greu accesul acolo cu sa zicem apa si mancare din afara (cred ca si erau atentionari de genul asta), deci peste banii de sezlong mai vin si banii pentru ce consumi in ziua respectiva.  Mie nu mi s-a parut ca merita

Legat de preturi la restaurante, noi mancam de pranz in oras - uitati-va dupa plat de jour (intre 12 si 15 euro primesti un antreu, un fel principal posibil si desert). Pizza era intre 6 si 8 euro (mare si buna), seara cheltuiam cam 12 euro de pers pentru un fel de mancare la restaurant (fara bauturi).

#96
kardel

kardel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.03.2007

View Postlaslito, on 28th April 2010, 10:38, said:

Salut Kardel. Pe mine ma intereseaza cel mai mult Nisa, asa ca te rog spune-mi ce ti-a placut cel mai mult acolo si ce te-a dezamagit! Cam cat costa o masa de 2 persoane la un restaurant mai bun, sa zicem, si cat costa asa la restaurant mai modest (sau la fast foods)! Si de asemenea o comparatie cu o alta destinatie de acest gen ( de ex. Spania)! Mersi frumos!
Salut
Nisa este un oras frumos  Mi-a placut tot Daca m-a dezamagit ceva era ca de sambata pana luni dimineata nu se facea curatenie pe strazile din centru acolo fiind cei mai multi turisti In zonele rezidentiale nu era problema dar in centru dupa cateva zile de jde mii de turisti poti sa-ti inchipui cum arata seara  dumininica Oricum este un oras mare In rest este ok Capitolul restaurante
Nu prea sunt restaurante modeste la preturi ma refer Cam toate practica aceleasi pretzuri indiferent ca mananci pe plaja seara sau in restaurant de hotel. Media pt 2 persoane este de 50-60 euro doua portii de mancare si o butelcuta de 500 ml vin de casa+suc. Uneori in banii astia poate sa incapa si un desert. Daca vrai vin la sticla sau inainte o tarie , cafea , cam te apropi de 100 euro
Eu pot sa-ti spun din experienta ca am luat masa in restaurante diferite Si in Antibes , Juan les Pins , Nisa, Monte Carlo, Menton,Cannes De ex Pe teras la Negresco o portie de friptura vita era 24 euro iar peste drum la o carciuma pe plaja (foarte ok) 21 de euro. Deci cam tot pe acolo Peste tot pentru 3 persoane (eu nevasta si fetita de 3 sau 4 ani pe atunci) am dat in medie intre 70- 100 euro Zic intre deoarece uneori seara nu luam si pentru copil o portie separata si manca de la noi pt ca erau portiile mari.Fiecare masa era stropita cu vin 1 sticla intre 12-30 euro sau vinul casei la carafa mare plus suc si 1 cafea(eu nu beau cafea)Berea este intre 4-6 euro halba sau sticla La fast food nu am intrat niciodata ne fiind mari amatori de asa ceva dar pot sa-ti spun ca era plin de unde deduc ca era mai ieftin Oricum daca nu esti pretentios cu 15 euro pe masa de persoana (pizza ,paste sau salata )scapi usor. Fara alcool evident Daca locuiesti in apartamente inchiriate asa cum am facut noi ai posibilitatea sa-ti faci acasa de mancare cu preturi exact ca in Romania de la supermarket sau piata Avand in vedere cea mica mananca la masa de pranz ciorbe , supe si pe acolo nu gasesti asa ceva, Mergem la piata si facea nevasta-mea pentru micuta ciorbe ardelenesti adevarate.Pentru ca apartamentul  in care am stat aveam acces la piscina, dupa amiaza nu mai mergeam la mare si masa de pranz o faceam acasa pe terasa in conditii mai mult decat civilizate iar seara mancam la restaurant
In 2008 in Juna les Pins am rezervat o masa seara la un restaurant pe plaja si am platit 85 euro pe urmatoarele : 1 "visichi" mic 40ml ,un campari orange un suc natural de mango ,trei portii de friptura cu garnitura (super) si o cafea expresso si 2 desert inght de fructe si clatite cu cicolata. Masa era asezata chiar pe nisip si noi am sta in randul doi de mese  Cei din randul 1 de mese erau chiar langa apa Fiecare masa avea lampa pe baterii pentru o atmosfera intima. Basca ca in seara cu pricina chiar in fata noastra de pe mare a fost spectocol de artificii A fost o seara foarte reusita si chiar daca am dat 90 euro (85+5 bacsis) a meritat din plin
A si am uitat Nu mi-au placut plajele din Nisa Sunt cu pietre destul de naspa Asa mergeam o statie cu trenul circa 4 minute pana in Villefranche-Sur-Mer unde sunt plaje cu nisip si un golf superb Avantajul este ca din gara cobori direct pe plaja. Sper sa-ti foloseasca detaliile Daca mai are cineva ceva de intrebat cu placere voi raspunde O zi buna

Edited by kardel, 12 May 2010 - 07:38.


#97
laslito

laslito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.10.2008
Mersi frumos Kardel pentru prezentare! Pentru mine sa iau trenul catre Villefranche-Sur-Mer va fi cam nasol pentru ca eu mi-am ales un hotel chiar pe Promenade des Anglais, deci cam departe de gara din Nice, cred! Si inca o intrebare legat de transport : ca sa merg de la Nice catre Cannes sau Monaco ce ma sfatuiesti sa folosesc, tren, autobuz ( la autobuz am auzit ca e 1E biletul indiferent de distanta dar ar fi cam aglomerat drumul) si cam cat costa?

#98
loriuta

loriuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.03.2007
Nu a mai fost nimeni pe Coasta de Azur? O fi fost afectata atat de grav de valurile acelea uriase de 6 metri de la inceputul lui mai?! Eram curioasa sa stiu daca a revenit totul la normal...oricum, pana la sf lui iulie cand o sa ajung eu la Nisa cred ca o sa fie totul ca inainte..

#99
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 17.04.2006

View Postlaslito, on 12th May 2010, 14:50, said:

Si inca o intrebare legat de transport : ca sa merg de la Nice catre Cannes sau Monaco ce ma sfatuiesti sa folosesc, tren, autobuz ( la autobuz am auzit ca e 1E biletul indiferent de distanta dar ar fi cam aglomerat drumul) si cam cat costa?

Pentru Monaco recomand bus-ul, face 45 min, cost 1 eur. Pentru Cannes recomand trenul, face ~ 1/2 ora, cost ~6 eur, verifica Aici - SNCF

Edited by metalactual, 26 May 2010 - 09:04.


#100
elgom

elgom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.01.2009
Buna,

Poti sa-mi dai mai multe detalii despre vila unde ati fost cazati la Nisa ?
Am dori sa mergem si noi 3-4 zile in 20 iunie.

A fost cineva de la Nisa - Barcelona? Am vazut o super- autostrada insa...taxele depaseau 50 euro pentru cei 200 km ( DUS !) si tinand cont ca din Timisoara mai platesc inca 60euro pana ajung la Nice....deja bugetul e prea mare... ca sa nu vorbesc ca trebuie sa ne si intoarceam pe acceasi ruta..

Cred ca mai placut ar fi drumul national, insa nu stiu cat de lung este.

Poate imi spune cineva care a facut acest traseu, daca merita sa-l fac sau sa raman la Coasta de Azur ( pe care am mai vazut-o odata )

merci

Edited by elgom, 28 May 2010 - 15:26.


#101
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010

View Postelgom, on 28th May 2010, 16:25, said:

Buna,

Poti sa-mi dai mai multe detalii despre vila unde ati fost cazati la Nisa ?
Am dori sa mergem si noi 3-4 zile in 20 iunie.

A fost cineva de la Nisa - Barcelona? Am vazut o super- autostrada insa...taxele depaseau 50 euro pentru cei 200 km ( DUS !) si tinand cont ca din Timisoara mai platesc inca 60euro pana ajung la Nice....deja bugetul e prea mare... ca sa nu vorbesc ca trebuie sa ne si intoarceam pe acceasi ruta..

Cred ca mai placut ar fi drumul national, insa nu stiu cat de lung este.

Poate imi spune cineva care a facut acest traseu, daca merita sa-l fac sau sa raman la Coasta de Azur ( pe care am mai vazut-o odata )

merci

Da , din pacate scumpe autostrazile la francezi si italieni .
Eu zic sa ramai la Coasta de Azur ca ai ce sa vezi .
Poti sa mergi pe la Saint-Tropez , Cannes , Nice , etc. :)

#102
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

View Postloriuta, on 20th May 2010, 10:44, said:

Nu a mai fost nimeni pe Coasta de Azur? O fi fost afectata atat de grav de valurile acelea uriase de 6 metri de la inceputul lui mai?! Eram curioasa sa stiu daca a revenit totul la normal...oricum, pana la sf lui iulie cand o sa ajung eu la Nisa cred ca o sa fie totul ca inainte..
Am fost eu la Formula 1 la Monaco pe 15-16 mai, si am stat la Nice la Etap. La plaja se lucra pentru refacere si cred ca o sa termine foarte repede. De fapt pe 18 mai cand am plecat a fost o zi frumoasa si era destula lume pe olaja. Cu privire la preturi la restaurante sunt si mai mici decat cele scrise pe aici, ca sa nu mai zic ca poti manca la un chinezesc ori la FLUNCH langa gara.

#103
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Poate ma ajuta cineva..La mijlocul lui Iulie vreau sa merg in Cuneo si de acolo am vazut ca se poate ajunge relativ repede( 3 ore cu trenul ) in Nisa...Problema e ca nu avem decat 3 zile, cum ma sfatuiti sa le impart? Ma gandeam la Nisa si Montecarlo initial, dar am mai descoperit si Eze...Villefranche...Cum ma pot misca intre statiunile astea? Pana in Nisa ajung cu trenul, venind dinspre granita cu Italia.

#104
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
1. de ce nu incerci sa-ti iei bilete direct la nisa?
2. aparent faci 3 ore, dar in realitate or sa fie mai multe. ca un sfat: NICIODATA sa nu ai incredere in Trenitalia. NEVER !
3. te poti deplasa cu autobuzul (parca 1euro/calatoria) din statiune in statiune sau cu trenul. e simplu si nici nu sunt foarte departe.

#105
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 14.04.2008

View PostFireSky, on 8th June 2010, 11:09, said:

Poate ma ajuta cineva..La mijlocul lui Iulie vreau sa merg in Cuneo si de acolo am vazut ca se poate ajunge relativ repede( 3 ore cu trenul ) in Nisa...Problema e ca nu avem decat 3 zile, cum ma sfatuiti sa le impart? Ma gandeam la Nisa si Montecarlo initial, dar am mai descoperit si Eze...Villefranche...Cum ma pot misca intre statiunile astea? Pana in Nisa ajung cu trenul, venind dinspre granita cu Italia.


3 zile pline ? 1 zi nice , 1 zi eze , villefranche si seara nice, 1 zi monte carlo . autobuzul din gara din nisa costa 1 euro . trenul e putin mai scump , insa indicat la intoarcerea seara din monte carlo .
pt 2 zile : 2-3 ore eze , iar de la pranz nisa . 2-3 ore villefranche , apoi monte carlo . asta daca nu vrei sa ratezi ceva ! oricum , despre nisa de-abia iti faci idee , orice varianta din cele 2 ai avea .

#106
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.06.2009
va rog frumos spuneti-mi si mie cam cat costa un drum de intors coasta de azur-romania(prin italia,slovenia,ungaria)  autostrazi,tuneluri,etc?

#107
laslito

laslito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.10.2008
Stie cineva cat de afectata este coasta de azur dupa marile inundatii din zilele astea? Am inteles ca sunt aproape de Saint Tropez, nu spre Nisa si Cannes!

#108
ronyn

ronyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.10.2005
exista vre-o varianta de transport in villefranche sul mer sa ajung pana sus pe munte , de unde se poate vedea tot golful ? si daca da , cat costa si de unde :) ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate