Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Coasta de Azur

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#73
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
Cred ca este o alegere foarte buna (daca si pretul afost ok). Cel putin locatia este perfecta (sper sa nu fie prea mare galagie). Oricum veti fi plecati toata ziua.

#74
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

 greierasul_singuratic, on 28th March 2010, 12:03, said:

Buna ziua!
noi o sa plecam (eu cu sotia ) din 31 martie pe ruta :
Cluj-Cuneo avion , Cuneo - Tende -Viilefranche , cazare la un hotel numit Riviera apoi vom mai sta doua zile la Gordes .Prefer mai mult partea provensala decat luxul Rivierei .Am gasit low cost pe wizz air + inchiriat masina 4 zile + cazare = 400 Euro.Cand o sa revin o sa pun poze .

Crede-ma , ambele locatii merita si ma refer atat la Rviera , dar si la zona provensala. In Provence interesati-va cand e piata si unde , nu trebuie ratata o astfel de experienta . Ca recomandari in zona : Avignon, Roussillon , L'isle sur la Sorgue , Fontaine de Vaucluse , Menerbes si Bonnieux ( chiar daca in ultimele doua locatii n-am ajuns ) . Prea multe pt 2 zile ! As pune cateva poze , insa totusi aici e vorba de 'Coasta de Azur' .
Am uitat de canionul Verdon , in drum spre Gordes !

 scotty, on 28th March 2010, 12:33, said:

Cred ca este o alegere foarte buna (daca si pretul afost ok). Cel putin locatia este perfecta (sper sa nu fie prea mare galagie). Oricum veti fi plecati toata ziua.
Si eu cred ca locatia e f buna . Chiar daca e o strada f aglomerata , e totusi pietonala iar zgomotul nu e mare .

Edited by dariuscha, 28 March 2010 - 12:47.


#75
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
[quote name='dariuscha' date='28th March 2010, 12:48' post='8001147']
Ca recomandari in zona : Avignon, Roussillon , L'isle sur la Sorgue , Fontaine de Vaucluse , Menerbes si Bonnieux ( chiar daca in ultimele doua locatii n-am ajuns )
Am uitat de canionul Verdon , in drum spre Gordes !


"dariuscha", am cautat poze din zonele propuse de tine: minunate!!! Data viitoare cand ajung in zona sigur nu ratez canionul Verdon.

Pe coasta, as mai recomanda  "Les Calanques", intre Cassis si Marseiile. Peisaje superbe...

Attached Files


Edited by scotty, 28 March 2010 - 19:18.


#76
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
In realitate totul e mult mai frumos si mai spectaculos decat in fotografii!
Canionul Verdon cred ca poate fi facut si din  Nisa ( cca 320 km dus/intors) sau alte locatii de pe coasta  intr-o excursie de-o zi .Cateva fotografii :
Attached File  IMGP0633.JPG   4.13MB   259 downloads  Attached File  IMGP0634.JPG   4.52MB   170 downloads  Attached File  IMGP0643.JPG   4.34MB   117 downloads
Attached File  IMGP0644.JPG   3.94MB   112 downloads  Attached File  IMGP0665.JPG   4.27MB   118 downloads  Attached File  IMGP0673.JPG   3.54MB   127 downloads
Attached File  IMGP0674.JPG   3.79MB   114 downloads  Attached File  IMGP0683.JPG   3.49MB   142 downloads  Attached File  IMGP0704.JPG   3.82MB   163 downloads

Les Calanques le-am vazut ( doar ) intr-un album despre cele mai frumoase plaje . Da, superbe!

#77
greierasul_singuratic

greierasul_singuratic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008
Super!merci pt sfaturi

#78
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Am gasit ceva interesant pe http://www.holiday-rentals.co.uk. Locatie: Saint - Jean - Cap - Ferrat. 1500 euro, 7 zile, cazare pentru 10 persoane. Ca pret e super ok, locatia imi place, dar nu prea stiu nimic despre siteul de mai sus. Ma ajuta cineva cu ceva detalii? Va rog.

#79
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
cauta pe homelidays.com. am inchiriat prin ei de mai multe ori, de fiecare data fara nicio problema.

documenteaza-te bine inainte sa faci o alegere, pentru ca oferta este foarte bogata.
ai poze despre cum arata, ai harta sa vezi unde este pozitionata, ai detalii despre imprejurimi si despre dotarile apartamentului/vilei/etc.

multi cer un avans, dar gasesti si fara (de exemplu, cand am inchiriat o garsoniera chiar in venetia, nu mi s-a cerut niciun avans, nimic. ne-am intalnit, am platit sederea si gata, nu ne-am vazut decat la plecare, am multumit si asta a fost tot. si totusi am stat 9 zile, deci o suma si o perioada destul de mare).

ca idee, nu prea te poti tocmi cu ei asupra pretului. daca ei simt ca vor sa faca un discount, o vor face intr-un fel sau altul. sunt foarte corecti.

#80
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

 vladc, on 8th April 2010, 10:31, said:

cauta pe homelidays.com. am inchiriat prin ei de mai multe ori, de fiecare data fara nicio problema.

documenteaza-te bine inainte sa faci o alegere, pentru ca oferta este foarte bogata.
ai poze despre cum arata, ai harta sa vezi unde este pozitionata, ai detalii despre imprejurimi si despre dotarile apartamentului/vilei/etc.

multi cer un avans, dar gasesti si fara (de exemplu, cand am inchiriat o garsoniera chiar in venetia, nu mi s-a cerut niciun avans, nimic. ne-am intalnit, am platit sederea si gata, nu ne-am vazut decat la plecare, am multumit si asta a fost tot. si totusi am stat 9 zile, deci o suma si o perioada destul de mare).

ca idee, nu prea te poti tocmi cu ei asupra pretului. daca ei simt ca vor sa faca un discount, o vor face intr-un fel sau altul. sunt foarte corecti.

Multumesc pentru tip. am incercat si pe acest site dar nu am gasit inca ceva conform cu cerintele grupului, stii cum e, familie mare, renumeratie mica, dupa buget........ :cursing:

Mai cautam.

#81
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 dfstana, on 7th April 2010, 22:36, said:

Am gasit ceva interesant pe http://www.holiday-rentals.co.uk. Locatie: Saint - Jean - Cap - Ferrat. 1500 euro, 7 zile, cazare pentru 10 persoane. Ca pret e super ok, locatia imi place, dar nu prea stiu nimic despre siteul de mai sus. Ma ajuta cineva cu ceva detalii? Va rog.

 dfstana, on 9th April 2010, 22:55, said:

Multumesc pentru tip. am incercat si pe acest site dar nu am gasit inca ceva conform cu cerintele grupului, stii cum e, familie mare, renumeratie mica, dupa buget........ :cursing:

Mai cautam.

Eu nu vad absolut nicio problema in a folosi www.holiday-rentals.co.uk. E un site la fel de serios, la fel de cunoscut si la fel de mare ca homelidays. Eu te sfatuiesc sa faci rezervarea pe care ai gasit-o, pentru ca pretul e foarte bun. Bafta! :peacefingers:

#82
luckymyty

luckymyty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 13.06.2007
salut unde pot gasi si eu un documentar despre cote d'azur?

#83
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Nisa - Perla Coastei de Azur / Apasa aici !!
Eu l-am luat la promotie, 10 RON, dintr-un hypermarket, acum un an. Ceva cu toata coasta nu am gasit in RO, am luat de la fata locului. Mai cauta totusi.

#84
bctt

bctt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.07.2009
salut am fost anul trecut in august pe coasta si vreau sa spun ca merita ,am stat in antibes unde am inchiriat un ap cu 2 camere pt 7 nopti cu 600 LIRE STERLINE .ca idee am un catalog cu ce se inchiriaza in zona cu preturi si adrese . ce vad ca spuneti voi de cazare sunt preturi destul de mari ,dar uitati cum am procedat cu drumul si cazariile intermediare . daca este cineva interesat pt catalog si alte informatii 0744431507.din toata aceasta excursie totusi am ramas profund impresionat de PRAGA .
cam asa am procedat plecat   BUCURESTI destinatia ANTIBES mers prima zi pana la VILLACH 1400km; cazat acolo 52 eur 2 pers ,taxe pana la iesire austria au fost doar vignetele austria+ungaria aprox 15eur.A doua zi intrat italia parcurs diferenta de 850km .ca taxe italia 13,8eur la intrare autostrada iar iesire 37,8eur,intrare franta pana la ANTIBES am avut 3 puncte de plata ,2 eur,1.4eur,1.4eur.autobuzele sunt 1 eur si biletul este valabil 3ore.a fost foarte frumos ,vizitat MONTE CARLO;NICE;ST TROPEZ;CANNES;ETC.preturile sunt pt toate buzunarele .Plecat  din ANTIBES oprit la VENETIA 660km,cazarea 125eur apartament 4 pers revazut orasul etc.Plecat  din Venetia cu dest Praga 938 km ,am ales drumul prin Germania ,ca taxe am mai dat in Italia 22 eur,austria intrare innsbruck 8 eur ,intrare cehia vigneta 7 zile 220kc aprox 8 eur . 1eur- 25,1kc..numai bine

#85
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Am citit multe lucruri interesante aici, de aceea m-am hotarat ca in iulie sa plec pe COASTA DE AZUR
Un avantaj al meu ar fi ca am am unde sa ma cazez la cumantul meu in italia la "granita" cu franta si anume la VARAZZE,in jur de 150km pana la NICE.
....mai ramane sa gasesc ceva cazare mai acceptabila la pret in zona NICE,ANTIBES,MONACO.

#86
kardel

kardel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.03.2007
Salutare

Am petrecut 2 concedii pe Coasta de Azur

In august 2008 o saptamana in Juan les Pins Antibes si in iulie 2009 2 saptamani in Nice

Transportul a fost cu avionul

Cheltuieli 2008 - transport 3 pers 1100 euro

                       - cazare 7 nopti +o noapte bonus de la propietar 700 euro-aprtament 2 cam super utilat in vila moderna plus gradina de 50 m2 privata + garaj subteran (am stat la parterul vilei)
                       - cheltuieli : masa ,cadouri distractie 1800 euro
Nu am avut bani ca mai stateam :naughty:
Drept urmare in 2009
Transport avion 1150 euro 3 pers
Cazare 14 nopti - 1300 euro -aprtament 3 cam complex de vile zona rezid Nice +garaj +acces piscina complexului
Cheltuieli masa etc 3000 euro
Precizez ca am fost cu fica mea care are acum 5 si 5 luni Pentru copii ai ce sa faci fara probleme bani sa ai
Daca aveti intrebari va rog nu ezitati.Detalii despre experiente placute sau mai putin placute Si am ceva experiente zic eu
O zi buna

Edited by kardel, 27 April 2010 - 15:00.


#87
laslito

laslito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.10.2008
Salut Kardel. Pe mine ma intereseaza cel mai mult Nisa, asa ca te rog spune-mi ce ti-a placut cel mai mult acolo si ce te-a dezamagit! Cam cat costa o masa de 2 persoane la un restaurant mai bun, sa zicem, si cat costa asa la restaurant mai modest (sau la fast foods)! Si de asemenea o comparatie cu o alta destinatie de acest gen ( de ex. Spania)! Mersi frumos!

#88
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
40-50 eur - restaurant.
15 eur - fast food.
2 pers.

#89
loriuta

loriuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.03.2007
In data de 29 iulie o sa plec pt 8 zile intr-un sejur la Nisa, prin agentie, la Hotel Mercure Nice Grimaldi. Am observat ca majoritatea si-au planificat sejurul individual...Sunt f putine impresii pe acest subiect pe forum, la celelalte destinatii sunt f multe pagini...chiar atat de putine persoane au fost aici? Am inteles ca Nisa este f frumoasa, ca intreaga coasta, de altfel, desi plaja este cu pietre in Nisa.vrem sa vizitam si celelalte statiuni: Cannes, Monte Carlo, St Tropez; presupun ca sunt mijloace de transport care merg peste tot. Sunt curioasa care sunt preturile pt sezlong la plaja..sunt chiar atat de mari incat sa nu-ti permiti, la Cannes sau St Tropez? Macar pt o zi, sa vedem si noi cum e...sunt si plaje mai ieftine, publice sau ceva de genul acesta?
Astept pareri de la cei care au fost, sa ne povesteasca cum a decurs vacanta lor

#90
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 loriuta, on 3rd May 2010, 13:53, said:

In data de 29 iulie o sa plec pt 8 zile intr-un sejur la Nisa, prin agentie, la Hotel Mercure Nice Grimaldi. Am observat ca majoritatea si-au planificat sejurul individual...Sunt f putine impresii pe acest subiect pe forum, la celelalte destinatii sunt f multe pagini...chiar atat de putine persoane au fost aici? Am inteles ca Nisa este f frumoasa, ca intreaga coasta, de altfel, desi plaja este cu pietre in Nisa.vrem sa vizitam si celelalte statiuni: Cannes, Monte Carlo, St Tropez; presupun ca sunt mijloace de transport care merg peste tot. Sunt curioasa care sunt preturile pt sezlong la plaja..sunt chiar atat de mari incat sa nu-ti permiti, la Cannes sau St Tropez? Macar pt o zi, sa vedem si noi cum e...sunt si plaje mai ieftine, publice sau ceva de genul acesta?
Astept pareri de la cei care au fost, sa ne povesteasca cum a decurs vacanta lor

Eu am fost in martie la Nisa... asa ca, din pacate, nu-ti pot spune cit costa inchirierea unui sezlong. M-am plimbat pe plaja la Nisa, Menton si Cannes... dintre toate, Cannes-ul are nisipul cel mai bun, cred ca e adus de undeva, ca prea e fin in comparatie cu celelalte statiuni/orase ^_^ . Cit priveste plajele publice... banuiesc ca sint destule locuri unde iti poti intinde cearseaful ;) . Or fi si zone inchise, inchiriate special de anumite hoteluri, dar n-are cum sa fie numai dintr-astea.

De transport cred ca s-a discutat destul pe topicul asta. Ma rog... in principiu e usor de ajuns dintr-o localitate in alta. Sint autobuze care leaga Nisa de orice orasel/statiune, iar biletul costa 1 euro (da, un euro) chit ca mergi 2 statii, chit ca mergi 30 de kilometri. Partea proasta pentru tine e ca mergi in plin sezon, iar soselele am inteles ca sint super-aglomerate in perioada aia... asa ca ori pleci devreme, la prima ora, ori te plictisesti in autobuz. Mai e si varianta tren... da' cind stii ca poti da doar 1 euro in loc de 12 sau 15 pentru acelasi drum... parca nu-ti vine :D .

Uite AICI si AICI informatii detaliate despre transport. Bafta si sa nu-ti uiti ochelarii! B)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate