Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Coasta de Azur

- - - - -
  • Please log in to reply
646 replies to this topic

#55
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005

 dfstana, on 16th March 2010, 21:43, said:

Bun si cum ajungem acolo? Poti sa detaliezi? Cam cat timp trebuie alocat? Detalii..........

Merci.

Sunt 15 km de la Nisa pana la Saint Paul de Vence.  Mergi pe Promenade des Anglais in directia Antibes pe soseaua paralela cu marea (Bord de mer). La iesirea din Cagnes sur mer se face o bifurcatie si o iei la dreapta . Este si un indicator. Totusi eu recomand GPS-ul.

Ca si timp, cred ca ar trebui alocata o jumatate de zi. Odata am dus niste prieteni dimineata la Saint Paul , dupa amiaza la Eze (ca sa compare). Si pentru ca ziua sa fie perfecta am incheiat-o la Monaco.  :D

Am inceput sa fac un ghid al calatorului pe Coasta de Azur. Nu ceva profesionist ci mai degraba incerc sa grupez in acelasi loc informatii si poze si sper sa fie de ajutor. Cand va fi gata voi pune link-ul si aici.

Attached Files


Edited by scotty, 17 March 2010 - 00:02.


#56
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Frumoasa idee. Eu plec in septembrie si adun orice informatii mi-ar fi de folos. Ar fi utle informatiile grupate in acelasi loc.  Astept cu interes.

#57
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

 flenches, on 17th March 2010, 17:04, said:

Frumoasa idee. Eu plec in septembrie si adun orice informatii mi-ar fi de folos. Ar fi utle informatiile grupate in acelasi loc.  Astept cu interes.
Se poate face vreo croaziera din Nisa ?

#58
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005

 flenches, on 19th March 2010, 21:26, said:

Se poate face vreo croaziera din Nisa ?

Banuiesc ca te referi la plimbari scurte pe Coasta.
Sunt plimbari Nisa - Villefranche si inapoi. Dureaza o ora. Cost 15 euro/adult si 9 Euro/copil(4-10 ani) - zilnic (fara LUNI)
Nisa - Monaco. Dureaza 2 ore. ( plecare 9.30 - retur 11.00 sau 16.00-18.00) . Sau  se poate opta pentru oprire in Monaco toata ziua  cu plecare dimineata la 9.30 si retur seara la 18.00. Cost 30 Euro/adult si 22 Euro/copil. - Marti, joi si sambata

Nisa - Saint Tropez cu oprire la Saint Tropez plecare 9.00 - retur 19.00. 53 E/adult, 40 E/copil ( 01.07 - 15.09 zilnic fara Luni)
Nisa - Insula Margareta : plecare 9.00 - retur 19.00 32 E/adult, 23 E/copil ( 01.07 - 15.09 zilnic fara Luni).


Nu am fost in aceste croaziere dar daca nu ai rau de mare cred ca este interesant. Mai ales pe 14-15 august , sunt de vazut focurile de artificii de la Monaco de pe vas - un spectacol incredibil...

#59
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Multumesc pentru raspuns. Pe insula Margareta ce se poate vedea? Oricum mi se par un pic cam scumpe. Este inclus in pret numai transportul sau si altceva?

#60
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005

 flenches, on 21st March 2010, 21:35, said:

Multumesc pentru raspuns. Pe insula Margareta ce se poate vedea? Oricum mi se par un pic cam scumpe. Este inclus in pret numai transportul sau si altceva?

Pretul este pentru transpot. Si mie mi se pare scump. Si de vazut nu este mare lucru. Principalul punct de atractie este Fort Royal, o fosta inchisoare din sec XVII unde s-a filmat "Omul cu masca de fier". In rest, paduri de pin si eucalipt. Nu prea merita sa sacrifici o zi de concediu pentru ea. Doar daca, concediul tine 12 luni :)

Attached Files


Edited by scotty, 22 March 2010 - 09:20.


#61
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Tine numai 8 zile. Merci ca m-ai lamurit. O sa ma concentrez pe alte lucruri de vazut.

#62
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005

 flenches, on 22nd March 2010, 18:46, said:

Tine numai 8 zile.

Inteleg ca mergeti cu avionul. Stati la Nisa?

Eu recomand cui vrea sa asculte (si au fost destui) hotelul Etap din Nisa. Dar nu oricare ci Etap Californie Lenval. Este amplasat super cantral, la 2 minute de Promenade des Anglais (asta daca prinzi semaforul pe rosu, altfel e la 1 minut :)  ) Camerele sunt clasice pentru Etap, adica pat dublu si un pat suspendat. Are avantajul ca este un fost hotel Mercure (tot din reteaua Accor) si are finisaje mai bune decat un Etap clasic, adica baia este normala. Pretul este de 56 euro/camera.  La banii astia nu gasesti nici un hotel asa bine amplasat si curat.  Nu este luxos dar cine sta la Nisa doar 8 zile, teoretic nu are timp sa stea in camera decat cand doarme. Se face curat in fiecare zi. Aventajul unui hotel care apartine unui lant hotelier mare este ca se respecta niste standarde de calitate.

Am uitat sa spun ceva despre Etap. Pe internet se fac rezervari pentru maxim 6 zile asa ca cine vrea sa stea mai mult trebuie sa faca doua rezervari separate.
Si alt lucru important: sa cereti la receptie sa va dea camera cu vedere in fata, pe Avenue de la Californie. Cele de pe spate au vedere intr-o curte interiora si nu e placut.
Exista o parcare subterana vis-a-vis de hotel, dar nu mai stiu cat costa. Mai ieftin (adica gratis) este sa parcati pe Promenade des Anglais. De la 18.00 la 8.00 (sau 9, nu sunt sigur) parcarea e gratuita.

Edited by ferrellroo, 22 March 2010 - 22:06.


#63
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
O sa stam in Nisa. Am facut vreo 6 rezervari la hoteluri de diverse categorii si binenteles la 5 dintre ele o sa renunt cu cateva zile inainte. Sunt de obicei indecis in privinta cazarii si in plus o sa ma decid la care hotel merg si in functie de buget. Pe hotelinfo.com.ro unde fac de obicei rezervarile nu mi-a sarit in ochi niciun Etap. Poate nu erau disponibile in perioada aceea. In schimb, apropo de lanturi hoteliere am fost foarte multumit in alti ani de hotelurile Ibis. Eu nu sunt asa pretentios si de obicei stau la hoteluri de 2 maxim 3 stele. Doar in Turcia si in Egipt am stat la 5 stele, dar aia e un alt tip de vacanta. Hotelurile la care am rezervat acum sunt situate la distante aproximativ egale de plaja, gara si autogara. Asta intrucat ne vom deplasa destul de mult si cu trenul si cu autobuzul. Apropo de autobuz. Cele de 1 euro care circula de-a lungul coastei se iau numai de la autogara sau mai au statii pe parcurs prin Nisa? De pilda pentru Eze Village sau Beaulieu sur Mer ma duc pana la autogara?

#64
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005

 flenches, on 23rd March 2010, 21:47, said:

Apropo de autobuz. Cele de 1 euro care circula de-a lungul coastei se iau numai de la autogara sau mai au statii pe parcurs prin Nisa? De pilda pentru Eze Village sau Beaulieu sur Mer ma duc pana la autogara?

Cel mai bine este sa mergi pana la autogara. Mai sunt vreo doua statii dar una este in Port si una la iesirea din Nisa, parca. Deci cel mai aproape este tot la autogara.

Hotelurile Etap se rezerva doar pe site-ul lor. Etap este in acelasi lant cu Ibis. Ibis are 2 stele, Etap doar una. Si mie imi plac hotelurile Ibis. Doar ca Etap este mai bine plasat la Nisa. Adica mai aproape de plaja. Mie imi place sa stau langa apa.. Si este putin mai ieftin. Cel mai bun Ibis, ca si locatie, este Ibis Centre Notre-Dame.

Edited by scotty, 23 March 2010 - 22:15.


#65
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

 scotty, on 23rd March 2010, 22:10, said:

Cel mai bine este sa mergi pana la autogara. Mai sunt vreo doua statii dar una este in Port si una la iesirea din Nisa, parca. Deci cel mai aproape este tot la autogara.

Hotelurile Etap se rezerva doar pe site-ul lor. Etap este in acelasi lant cu Ibis. Ibis are 2 stele, Etap doar una. Si mie imi plac hotelurile Ibis. Doar ca Etap este mai bine plasat la Nisa. Adica mai aproape de plaja. Mie imi place sa stau langa apa.. Si este putin mai ieftin. Cel mai bun Ibis, ca si locatie, este Ibis Centre Notre-Dame.
Dar la Hotelurile Etap trebuie sa platesti inainte sau macar sa dai un avans? Sau este de ajuns rezervarea? In alta ordine de idei, cat de dese sunt trenurile pe rutele Nisa-Cannes si Nisa-Monaco. Asa in mare, nu imi trebuie un orar.

#66
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 flenches, on 23rd March 2010, 21:47, said:

O sa stam in Nisa.

Daca aveti 8 zile pentru Coasta de Azur, de ce nu va cazati 2 zile la Cannes, 3 la Nisa, 3 in jurul Monaco sau in statiuni mai mici, dar interesante (chiar daca avionul aterizeaza si decoleaza de la Nisa)? Eu n-as avea mare incredere in frecventa autobuzelor au bord de la mer, am observat unul singur cat am mers de-a lungul coastei.... In plus, este de vazut si "viata de noapte" in orasele cu pricina (si nu, nu ma refer la baruri, cluburi si cazinouri, ci la atmosfera de pe strazi, faleze, piete publice)...

Edited by fly_dream, 25 March 2010 - 20:36.


#67
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

 flenches, on 25th March 2010, 20:13, said:

Dar la Hotelurile Etap trebuie sa platesti inainte sau macar sa dai un avans? Sau este de ajuns rezervarea? In alta ordine de idei, cat de dese sunt trenurile pe rutele Nisa-Cannes si Nisa-Monaco. Asa in mare, nu imi trebuie un orar.

La Etap este de ajuns rezervarea . Vezi insa pe care-l alegi ! Doar unul din cele 3 din Nice are o pozitie mai buna ( aproape de mare dar cam departe de centru ) .
Trenurile spre Monaco circula din 30 in 30 de minute ( cca 22 drumul ) iar spre Cannes la un interval de 10-15 minute  ( cca 30-40 drumul ) . Incearca aici :
www.bahn.de . insa cel mai convenabil e cu autobuzul ( 1 euro ) . Ia-l de la gara rutiera, asa ai sanse sigure la un loc pe scaun . Varianta cu trenul e buna doar daca vrei sa te intorci mai tarziu de ora 20 .
Nu-ti face probleme in privinta frecventei cu care circula autobuzele ( si spun asta din proprie experienta ) , insa daca vrei sa prinzi si ceva din atmosfera de seara alegi trenul ( autobuzele nocturne circula f rar , la 1-2 ore si parca numai in weekend) sau varianta propusa de fly_dream .

Edited by dariuscha, 25 March 2010 - 20:47.


#68
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
La Etap nu se plateste la rezervare dar aceasta se garanteaza cu un card valid. Mi se pare ca rezervarea se poate anula si cu o zi inainte fara sa-ti opreasca vreun comision.  In legatura cu distanta fata de centru (depinde ce intelege fiecare prin "centru"), 15-20 de min de plimbare - pana in Piata Massena, de exemplu -  nu mi se par deloc mult.

Varianta cu cazarea in mai multe locatii mi se pare obositoare (parere strict personala).  Daca ar fi sejururi de peste 5 zile ar fi chiar recomandabil, dar pentru doar 2-3 zile  nu cred  ca merita.

In legatura cu Cannes, eu nu i-as rezerva mai mult de 3 - 4 ore. Cine nu ajunge nu pierde nimic. Eu cred ca mai frumos este la Antibes.

Autobuzele chiar pleaca la 15 min pana la ora 20.
Si eu recomand sa va bucurati de viata de noapte asa cum a zis si  fly_dream, in special la Monaco (poza din avatarul meu este dintr-o seara de septembrie)

Edited by scotty, 25 March 2010 - 22:25.


#69
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
scotty , eu am stat exact langa bulevardul Gambetta si 15-20 min faceam de acolo pana in Piata Massena / orasul vechi . Nu ma refer la o plimbare lejera , dar nici la alergat ! De aceea am spus ca Etap mi se pare cam departe de centru : pt ca si Gambetta mi s-a parut la limita unei pozitii bune . Insa poate merge cu autobuzul in centru si se poate intoarce pe jos . Plimbarea merita !
Varianta cazarii in mai multe locatii nu mi se pare obositoare( chiar si pentru perioade de 2-3 zile ) , insa numai daca ai la dispozitie o masina . Insa Nice si tot ceea ce poti vizita cu usurinta de acolo merita mai mult timp . Daca te duci cu avionul , e cu totul altceva ! Nici eu nu m-as deranja sa ma mut, insa as fi mai selectiva la alegerea cazarii pt o perioada mare .

#70
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
Cred ca am gresit cand am zis piata Massena. Ma gandeam de fapt ca faceam 20 min pana unde incepe strada pietonala - Rue Massena. Nu am cronometrat niciodata dar stiu ca faceam in jur de 30 min pana la autogara si din cauza asta am apreciat la 20 min pana la zona pietonala.
Cand te plimbi pe Promenade des Anglais nici nu mai te gandesti la timp.

#71
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
M-am uitat pe harta si Etapul mi s-a parut un pic cam departe, in rest era O.K. Cat despre cazarea in mai multe locatii mi se pare obositor numai daca ma gandesc la caratul bagajelor. Daca aveam o masina poate stateam in 2 locatii, sau macar daca stateam 10-12 zile. Prefer sa am un ''cartier general'' de unde sa bantui. Hotelul pe care l-am ales se numeste Felix. Are 2 stele. Nu cazi pe spate, cum de altfel prin Franta la 2 stele nu cazi pe spate pe nicaieri, dar l-am ales fiindca in el am vazut un echilibru intre calitate-pret-locatie. E la 3 minute de mare si un sfert de ora de gara si autogara. Plus ca se afla pe o strada pietonala plina de terase.

Edited by flenches, 28 March 2010 - 07:53.


#72
greierasul_singuratic

greierasul_singuratic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2008
Buna ziua!
noi o sa plecam (eu cu sotia ) din 31 martie pe ruta :
Cluj-Cuneo avion , Cuneo - Tende -Viilefranche , cazare la un hotel numit Riviera apoi vom mai sta doua zile la Gordes .Prefer mai mult partea provensala decat luxul Rivierei .Am gasit low cost pe wizz air + inchiriat masina 4 zile + cazare = 400 Euro.Cand o sa revin o sa pun poze .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate