Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Mancarea in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
599 replies to this topic

#91
mrc_laurentiu

mrc_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.05.2008
Haideti sa va arat si eu un Calamar la gratar servit in Thassos...la o terasa careia numele imi scapa acum..

Pe platou :

Calamar intreg la gratar, umplut cu branza feta, rosii si ardei gras
Tzatzyki, salata de varza, salata verde si cartofi prajiti ... totul 10,5 eur

Attached Files



#92
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

 mrc_laurentiu, on 28th August 2010, 10:39, said:

Haideti sa va arat si eu un Calamar la gratar servit in Thassos...la o terasa careia numele imi scapa acum..

Pe platou :

Calamar intreg la gratar, umplut cu branza feta, rosii si ardei gras
Tzatzyki, salata de varza, salata verde si cartofi prajiti ... totul 10,5 eur


Ei da, imi inchipui cum a fost masa.

Acum 4 ani am mancat intr-un mic orasel din Grecia o sepie marinata, iar de atunci -desi merg in Grecia in fiecare an- nu am mai intalnit "produsul" in vreo taverna.
Si zau ca am cautat.....

#93
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010
In Neos Marmaras am avut pofta de peste si am mancat in port la Faro Taverna. Exceptional. Doi pesti de vreo 50cm. I-am ales din congelator. Cu vin alb si ce a mai fost a ajuns nota la 186 euro

#94
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
cateva papici din zakynthos:

1. gyros de porc la taverna palacio de moguer
2. lamb chops
3. calamari
4. stifado la taverna zorbas in argassi
5. kleftico de pui la zorbas

am mai mancat kleftico de miel si in zakynthos si in kefalonia (mai bun cel din zakynthos), mousaka, baklava si cataifi - EXTRAORDINARE si calamari in sos insa imi era asa foame si pofta ca am uitat complet de poze :)

Attached Files



#95
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,756
  • Înscris: 26.08.2008

 toteudinnou, on 10th September 2010, 11:14, said:

In Neos Marmaras am avut pofta de peste si am mancat in port la Faro Taverna. Exceptional.

? Adica aici:

Attached Files



#96
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 BlueKing-69, on 10th September 2010, 14:20, said:

? Adica aici:

Exact! Sunt 3 taverne. Am mancat la cea din mijloc pentru ca era mai multa lume si erau si greci la masa.

#97
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Ceva gustos din Santorini, Kamari, taverna Syrtaki, septembrie 2010:Kalamaria (8 euro), salata greceasca (5 euro):

Attached Files


Edited by patraulea100, 28 September 2010 - 17:47.


#98
plasma

plasma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.03.2007
O pizza foarte MARE (aproximativ 50cm), :coolspeak:  foarte BUNA, cu tot felul de variante ( branzeturi, vegetala, cu ton, masline, ciuperci, etc ) si sosuri, plus "calzone", paste si alte specialitati italiene si grecesti, in Vourvourou / Sithonia, la pizzeria " TOP PIZZA ", din centrul statiunii. Costul unei asemenea bunatati: 13euro, ca si la multe alte specialitati de pe lista de meniu, dar care nu pot fi consumate decat cu greu, de minim 2 persoane/portia.

Attached Files



#99
AliB

AliB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.06.2007
In Thassos, cel mai bine am mancat la taverna Krambousa http://krambousa-taverna.gr/ din Skala Potamia si la D9o)ukas din Limenas. La krambousa mi-a placut un fel de macare pe care, din pacate, nu l-am fotografiat. Tradus se numeste pui Thassos (kotópoulo Thassou, cred ca e denumirea originala). era excelent. Un fel de ghiveci de pui cu lgume care ti se topeau in gura, totul in sos de branza si dat la cuptor. O minunatie. Si nu sunt o gurmanda. iar la Dukas, am mancat yaourtlou (am scris aproximativ, nu mai stiu exact; dar asa se citea - iaurtlu), niste mici de-ai lor cu sos de iaurt. grozavi!

#100
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 plasma, on 28th September 2010, 22:56, said:

O pizza foarte MARE (aproximativ 50cm), :coolspeak:  foarte BUNA, cu tot felul de variante ( branzeturi, vegetala, cu ton, masline, ciuperci, etc ) si sosuri, plus "calzone", paste si alte specialitati italiene si grecesti, in Vourvourou / Sithonia, la pizzeria " TOP PIZZA ", din centrul statiunii. Costul unei asemenea bunatati: 13euro, ca si la multe alte specialitati de pe lista de meniu, dar care nu pot fi consumate decat cu greu, de minim 2 persoane/portia.
Pizza nu este mancare greceasca !!

#101
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 plasma, on 28th September 2010, 22:56, said:

O pizza foarte MARE (aproximativ 50cm), :coolspeak:  foarte BUNA, cu tot felul de variante ( branzeturi, vegetala, cu ton, masline, ciuperci, etc ) si sosuri, plus "calzone", paste si alte specialitati italiene si grecesti, in Vourvourou / Sithonia, la pizzeria " TOP PIZZA ", din centrul statiunii. Costul unei asemenea bunatati: 13euro, ca si la multe alte specialitati de pe lista de meniu, dar care nu pot fi consumate decat cu greu, de minim 2 persoane/portia.
Attached File  co_2010_096.JPG   3.56MB   253 downloads Asa arata pizza la taverna lui Nikos tot in Vourvouru.

#102
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
o caruta de bani
si cam nimic de mancare
la 8 euro calamari cam putini, in rest iarba si cartofi
salata greceasca e o gluma proasta
ultima pizza e bataie de joc

#103
plasma

plasma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 26.03.2007
Pentrul user-ul Grecu68,fara suparare, dar titlul subectului e " Mancarea in Grecia" si nu "Mancare greceasca", ce a ar presupune numai preparate specifice acestei tari. :thumbdown:  In plus, Grecia e o tara europeana si foarte turistica si atunci si aici se gasesc  mancaruri "internationale". Personal am mancat in mai multe locuri din Hakidiki(taverne) si recunosc ca mancarurile nu m-au dat pe spate si sunt destul de scumpe, asa ca userul "Cutzu" are dreptate in mare parte.Daca vii ca turist in Romania, nu mananci numai bulz, branza de burduf in coaja de brad,carnati de Plescoi sau gem de Topoloveni.  :nonobad:  Asa ca observatia facuta, mi se pare malitioasa. Stima pentru colegul nostru de forum Grecu68. :peacefingers:

#104
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 plasma, on 16th October 2010, 19:51, said:

Pentrul user-ul Grecu68,fara suparare, dar titlul subectului e " Mancarea in Grecia" si nu "Mancare greceasca", ce a ar presupune numai preparate specifice acestei tari. :thumbdown:  In plus, Grecia e o tara europeana si foarte turistica si atunci si aici se gasesc  mancaruri "internationale". Personal am mancat in mai multe locuri din Hakidiki(taverne) si recunosc ca mancarurile nu m-au dat pe spate si sunt destul de scumpe, asa ca userul "Cutzu" are dreptate in mare parte.Daca vii ca turist in Romania, nu mananci numai bulz, branza de burduf in coaja de brad,carnati de Plescoi sau gem de Topoloveni.  :nonobad:  Asa ca observatia facuta, mi se pare malitioasa. Stima pentru colegul nostru de forum Grecu68. :peacefingers:
Off course,daca e sa vb depre haleala in general, de ce n-am vorbi si despre salam ssassesc sau parizeru' adus la pachet d'acasa? Mancare'n Grecia poate fi orice,chiar si mancare chinezeasca,indiana sau Mcdonalds.Fara suparare,da' unde-i stirea ca ai mancat pizza in Grecia???Aaa, ca fost mare si ti-a placut, inteleg,dar este neinteresant pentru cei care merg,de exemplu, prima oara in Grecia si vor sa citeasca despre ce ar putea sa manance bun pe acolo....
Dupa mine cred ca ideea initiatorului topicului era sa vorbim despre mancarurile traditionale mancate in vacantele noastre grecesti.
Daca n-am inteles eu bine, mea culpa.
Respectele mele, de asemenea.

Edited by grecul68, 16 October 2010 - 21:57.


#105
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 grecul68, on 16th October 2010, 22:34, said:

\Fara suparare,da' unde-i stirea ca ai mancat pizza in Grecia???\
asta mi`a scapat
eram prea siderat de varietatea, cantitatea, calitatea si mai ales pretul mancarurilor in grecia
sa mai mentionez si ce mananca romanii la greci
ori mananci un specific local pana iti ies ochii, care ar trebui facute foarte bine fiind o traditie locala, ori te ospeti cu mancare comuna, pizza si shaworma

oricum ar fi, mancarea la greci e scumpa, ce economisesti la pretul sejurului, recuperezi la haleala
te mai scoti cu marea si imprejurimile

#106
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
@Cutzu: mancarea in Grecia scumpa?????

Nu te supara de intrebare, cand ai iesit ultima oara la un restaurant in Romania unde ai serviti calamari in  loc de friptura si cartofi prajiti?

#107
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 Cutzu, on 17th October 2010, 04:51, said:

asta mi`a scapat
Ce ti-a scapat?
Mai este un topic despre mancare in general pe gastronomie, putem vorbi acolo despre orice haleala.Pizza,spaghete poti sa le mananci si-n Grecia si in Spania si in Azerbaidjan.

Edited by grecul68, 17 October 2010 - 10:05.


#108
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

 edbica2000, on 17th October 2010, 09:49, said:

@Cutzu: mancarea in Grecia scumpa?????

Nu te supara de intrebare, cand ai iesit ultima oara la un restaurant in Romania unde ai serviti calamari in  loc de friptura si cartofi prajiti?

Subscriu si eu. Mancarea in Grecia clar e mai ieftina ca in Romania. Asta in mod cat se poate de evident si de obiectiv.
Daca mai adaugi calitatea serviciului din Grecia si il scazi pe cel de la noi, daca mai consideri si multitudinea de restaurante de la ei in contrast cu ce e in Romania, ajungi la o lupta (sau o concurenta) inechitabila: elefantul contra gandac.
Nu stiu cum zic unii ca e scump sa mananci 2 adulti si 2 copii cu 35 de euro (in medie) cu tot cu bacsis dat peste cuver.
In bani romanesti inseamna 150 lei toti 4, cu o sticla de retsina si/sau Mythos, desert pt cei mici, etc.
Ce Doamne iarta-ma va dau Woodrea si mazare pentru banii astia? Hmm.....

@plasma: cred ca spiritul discutiei este despre mancarea greceasca din grecia. Nu despre pizza sau spaghete mancate p'acolo si nici despre restaurantele si mancarea greceasca de pe la noi. Si eu zic ca e cam nasol sa scri pe forum ca ai mancat o pizza, asta vara, in Grecia.

Edited by vmaster, 17 October 2010 - 10:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate