Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Mancarea in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
599 replies to this topic

#73
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

În 6 august am mâncat în 4 la Teologos, Thassos, la taverna Augoustos 1kg de miel rotisat (19eur), cu 2 salate grecești, 1 tsatsiki, 2 beri Mithos și o sticlă de apă la 1.5l și ne-a costat 49eur (pozele 1-2). Era să uit, înainte să plătim doamna a venit cu o farfurie cu gogoșele însiropate, din partea casei.
În 7 august, în Panagia, Thassos, tot 4 adulți ne-am delectat la Drosia kai Platanos cu 2 salate grecești imense (doar 5eur și aveau și sfeclă roșie și ou și ardei iute murat), 2 tsatsiki, 2 kokoretsi, 1 imam, 1 lamb chops, 1 bere Mithos și 1 Coca-cola (apă de izvor avea fântâna) și totul a făcut 51eur. (pozele 3-6).

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 18 August 2010 - 16:07.


#74
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

În 9 august am mâncat la Megalos Prinos (Kazaviti), Thassos, la taverna O Andreas (cea mai bună tavernă din Thassos) 2 salate grecești, 1 tsatsiki, 1 porc chops (poza 3), 1 lamb chops (poza 4), 1 Kotsi normal, 1 Kotsi cu legume (l-am rugat să nu-mi dea cartofi prăjiți, ci legume și m-a surprins că le-a făcut la grătar), 2 beri Mithos și o sticlă de apă la 1.5l și ne-a costat 39eur (!). Eu voiam să mănânc Kleftiko, cum văzusem pe forum, dar n-aveau. Omul mi-a explicat prin semne cam ce înseamnă Kleftiko (nu e o mâncare, ci o parte a corpului - undeva pe la gât). Am înțeles clar ce înseamnă Kotsi: CIOLAN DE PORC (practic genunchiul porcului, nu cotul). Aș adăuga că era făcut la cuptor, era neafumat și se topea în gură. Delicios ! La sfârșit a venit la noi să ne întrebe ce fel de harbuji dorim ca desert, iar noi am refuzat politicos - nu mai intra nimic în noi, darămite fructe (vezi pozele 1-4).

În 11 august, în Limenas, Thassos, la taverna Simi (cea mai bună din Limenas) am savurat Calamar la grătar (8eur) - poza 5.

În 12 august, am mâncat în Kavala, la taverna Koutoukaki (adică Micuța casă), odos Poulidou,29.
A fost multă mâncare bună și a costat doar 33,5eur: 1 melitsanosalata - poza 6, 2 salate grecești imense (o salată hrănea 2 persoane - poza 7), o porție de octopus fresh și apoi fript la grătar (am căutat pe la mai multe taverne de pe odos Poulidou și doar la Koutoukaki am găsit fresh - restul aveau frozen, deși suntem în august) - poza 8, 2 porții de souvlaki de pui (poza 9), 2 beri Mithos și 1 apă la 1,5l.
În final ne-am sacrificat cu harbujii de pe farfurie (din partea casei, fără să ne întrebe - asta nu mi-a plăcut) - poza 10.

Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 19 August 2010 - 09:49.


#75
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Salivez abundent la pozele voastre  :coolspeak:
Dar peste fix o saptamana plecam si noi in Grecia pentru 2 saptamani si luam tavernele la rand, abia astept..........Voi reveni cu poze.

#76
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postdilaural, on 2nd August 2010, 00:01, said:

Cei care cunosc... nu faceti si voi un mic dictionar cu aceste feluri de mancare...??!?  :coolspeak:
Pt cei care nu sunt initiati ar fi un lucru foarte util... Ca sa stie ce sa comande la taverne cand se duc acolo...
De exemplu cum se numeste mancarea in meniul lor si o scurta descriere/ traducere...
Doar o idee... ma gandeam ca multa lume v-ar fi indatorata!
Sincer... n-am fost decat o data in Grecia si anul acesta merg a doua oara asa ca nici eu nu le cunosc prea bine pe toate...

Multumiri anticipate! :kisstogether:


Si pe mine m-ar interesa asa ceva ... s-ar putea ocupa un cunoscator sau mai multi cunscatori sa realizeze un mic "ghid" al mancarurilor grecesti cu o scurta descriere si traducere? Ar fii ceva super daca s-ar putea face asa ceva ... :)

#77
Bazil-68

Bazil-68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.05.2008
Dom'le ,e prima data cand vizionez topicul acesta(timpul ma omoara!)...in mod cert cine l-a deschis e un gurmand (probabil si cine a raspuns...) ...ce sa (mai) spun...m-ati terminat...dupa ce am citit m-am dus la frigider si m-am uitat 5 minute in el...inauntru-fantoma cu ochi albi-pe langa prezentarile de aici...Ma duc oricum in oras-ACUM!!-sa "sparg" bugetul pe o zi de Grecia !!

#78
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBazil-68, on 20th August 2010, 18:47, said:

Ma duc oricum in oras-ACUM!!-sa "sparg" bugetul pe o zi de Grecia !!

Mai bine păstrează-l pt Grecia. E mai frumos să mănânci acolo bunăciunile astea.

Sănătate și tcb !

#79
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Pe 14 august 2010 in Paralia Katerini:

In poze se poate vedea un "bulan" de caracatita, un vraf imens de midii, pesti, caracatita pane, creveti, clesti de crab etc.  Tot platoul a costa 22 euro si a fost suficient pentru 2 persoane. Painea, apa plata rece, gheata si desertul au fost din patea casei. Suplimentar am mai platit 1.5 euro pt un tzatichi si 2.5 euro pentru sticla de Retzina de 0.5 litri. Spaga a fost vreo 2 euro.

A meritat !

Attached Files


Edited by kmailand, 22 August 2010 - 22:14.


#80
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postkmailand, on 22nd August 2010, 23:09, said:

Pe 14 august 2010 in Paralia Katerini:

In poze se poate vedea un "bulan" de caracatita, un vraf imens de midii, pesti, caracatita pane, creveti, clesti de crab etc.  Tot platoul a costa 22 euro si a fost suficient pentru 2 persoane. Painea si desertul au fost din patea casei. Suplimentar am mai platit 1.5 euro pt un tzatichi, 1.5 euro pentru o apa plata de doi litri si 2.5 euro pentru sticla de Retzina de 0.5 litri. Spaga a fost vreo 2 euro.

A meritat !

Trebuia sa lasi macar 10%... :nonobad:

#81
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View Postlawrence38, on 22nd August 2010, 23:14, said:

Trebuia sa lasi macar 10%... :nonobad:

Ei, asta e alta discutie. Tu ai dreptate. Dar totusi spaga de 2 euro a fost prea suficienta deoarece gheata si tzatichi-ul au ajuns spre finalul mesei, dupa ce le-am cerut de 3 ori.
De, chelnerul era prea ocupat si uita tot timpul de comanda mea. In mod normal trebuia platesc cu cardul fara sa las nimic in plus.

Eu las spaga 10% doar daca sunt pe deplin multumit. Recunosc ca mancarea arata foarte bine si a fost excelenta, asa ca am postat pozele.

Edited by kmailand, 23 August 2010 - 12:14.


#82
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postlawrence38, on 22nd August 2010, 23:14, said:

Trebuia sa lasi macar 10%... :nonobad:

Adica trebuia sa mai lase 0,75 euro?   :P
Lasi mai mult sau mai putin de cei 10 % SI DACA  esti multumit inclusiv de tratament, asa ca 2 euro este Ok!
Oricum, la cum merge anul acesta in Grecia (din ce am discutat cu cei care muncesc pe acolo) este foarte bine si asa.... ceva ceva tot se strange peste zi! Ca nu s-or face averi din aceste "atentii", dar se castiga...

Edited by BlueKing-69, 23 August 2010 - 12:14.


#83
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View PostBlueKing-69, on 23rd August 2010, 13:13, said:

Adica trebuia sa mai lase 0,75 euro?   :P
Lasi mai mult sau mai putin de cei 10 % SI DACA  esti multumit inclusiv de tratament, asa ca 2 euro este Ok!
Oricum, la cum merge anul acesta in Grecia (din ce am discutat cu cei care muncesc pe acolo) este foarte bine si asa.... ceva ceva tot se strange peste zi! Ca nu s-or face averi din aceste "atentii", dar se castiga...

Ai dreptate, criza i-a ajuns atat pe vanzatori cat si pe clienti.
Un bacsis de 10% era normal in vremurile bune. Acum daca-ti permiti sa dai doar 5% ce faci, nu mai intri in restaurant ?! Eu zic ca e foarte bine si asa..... La anul ar putea fi si mai rau :)

Edited by kmailand, 23 August 2010 - 20:01.


#84
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
cel mai  tare  thread.  Bagati si de la turc asa ceva,  daca  au...da nu prea cred...

#85
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

View Postsanddy1964, on 23rd August 2010, 23:04, said:

cel mai  tare  thread.  Bagati si de la turc asa ceva,  daca  au...da nu prea cred...
E o idee buna. O sa vad ce poze am si cu ce mai fac...deschide fata. Sper sa am "succesuri" cu el.

#86
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007

View Postlifturica, on 1st February 2010, 13:24, said:

Ceva bun de mancare din Thassos!

Cu adevarat arata bine ... dar daca ne-ai spune si tavernele, eventual si niste preturi si chiar ce reprezinta fiecare produs, ar fii excelent! :D :D

#87
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009
Rugaminte pt cei care au fost de mai multe ori in Grecia,se poate face un mic top al celor mai bune si cautate feluri de mincare de catre romani?va roooooooog.

#88
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Iti dai seama ca fiecare are "topul" propriu!    :peacefingers:

#89
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostBlueKing-69, on 25th August 2010, 13:05, said:

Iti dai seama ca fiecare are "topul" propriu!    :peacefingers:
Stiu si e normal ca fiecare sa aiba gusturile lui dar ziceam ceva asa in mare pt incepatori in ale greciei.

#90
ufoman

ufoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 29.05.2007
Un loc deosebit pentru stimularea papilelor gustative este si in partea de N-V a insulei Thassos la " Olga's Place " in Skala Rachoni unde preturile sunt asezate iar papica super buna .
Trebuie mentionat si faptul ca dupa dulcegariile de sfarsit oferite din partea casei veneau si cu tava cu paharele de Tzipuro ca digestiv .
Recomand trecatorilor prin zona sa zaboveasca pret de o ora si cu sigurata nu vor regreta .

Attached File  SAM_0322.JPG   2.2MB   328 downloads

Attached Files


Edited by ufoman, 26 August 2010 - 19:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate