Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Istoria antisemitismului roman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#109
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

 perpetumobile, on 2nd April 2010, 19:50, said:

Invidia. Invidia draga mea vorbeste din gura ta.

Daaaaa, suntem mandrii de evreii nostri. Ai auzit de Nati Meir? Baiatu' a candidat la presedentie si a reusit cu un real succes sa se faca de ras intr-un mare fel. Momentan ii arestat si ii doresc sedere placuta.
Io ti-am mai zis, nu are nimeni treaba cu evreii in Romania, dar daca majoritatea pun problema ca si tine nu ajung decat sa fie antipatici. Mentalitatea de stapanu' universului care iti da voie cu indulgenta sa traiesti si tu, in timp ce ii invidiat de toata lumea dauneaza grav sanatatii. Eu am tangente cu evrei, tot asa cum am de-a face cu italieni, germani, francezi, englezi, americani, etc... da' chiar nu am auzit pe nimeni sa va urasca sau sa va doreasca raul.

#110
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Se simte şi el important. Cumva opusul lui "Să trăiţi!" tot înseamnă că-i pasă cuiva de viaţa lui.
Totuşi amuzant că nu pricepe că antipatia faţă de el nu-i legată de apartenenţa lui la nu ştiu ce grup etnic religios etc.

#111
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009
Inteleg ca si voi ati inviat. Acuma va ramane numai ca sa va urcati in cer dar tare mi-e frica ca cei care gasesc evreii antipatici,nu vor primi loc sa seada cu Mantuitorul crestinilor ca si el a fost evreu mandru si religios.
Hai sa fim seriosi. Voi doi nu sunteti in stare sa criticati pe nimeni ca ce va atata este numai ura debila si invidia cronica.
Inteleg ca titlul  Cultul mozaic si Istoria antisemitismului va atrage ca tantarii la lumina. Din pacate ati cazut pe unu care are pompa cu flit.

#112
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Perpetumobile, daca tu reprezinti tipul de evreu obisnuit incep sa inteleg cum a aparut antisemitismul. Tu suferi de mania persecutiei, frate! Si mai mult, transferi antipatia pe care o au unii fata de tine catre toti evreii.

#113
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 eu_unul, on 6th April 2010, 14:35, said:

Perpetumobile, daca tu reprezinti tipul de evreu obisnuit incep sa inteleg cum a aparut antisemitismul. Tu suferi de mania persecutiei, frate! Si mai mult, transferi antipatia pe care o au unii fata de tine catre toti evreii.

Scuza-ma dar cine crede ca evreii sunt cei mai nesuferite fiinte in lumea lor,ei sufera de mania persecutii. Eu ma reprezint numai pe mine si cine crede ca sunt numit sa reprezint pe toti evreii ,greseste. Asta este cum ai zice  ca deoarece sunt trei antisemiti aci la forum,totii romanii sunt antisemiti. Eu sunt mai destept si spun ca romanii nu sunt antisemiti ci numai cei prosti si lipsiti de inteligenta.
Hotarati-va "fratilor " (ca asa m-ai chemat), eu, evreul, sufar de mania persecutii sau sufar de grandomanie ,ca nu se poate amandoua....Ca sunt antipatic la cativa de la forum,cum se zice la voi? "mi se falfaie" ca cine destept ia in consideratie parerea lor? Inainte de sa ma fii cunoscut,ei au avut o exacta parere de mine, parere care sa trecut de obicei de la   stramosii lor , la care veninul antisemitismului curgea prin vine.
Stiu ca prezenta mea aci si ce scriu supara pe cativa dar ce sa faci ca in viata, uneori adevarul supara.Chestie de mentalitate. Stii dumneata care este diferenta intre religia crestina si cea judaica? Poate o sa te mire dar si asta este in deplin topic.
In religia crestina se cere: "Crede si nu intreba". In Judaism se cere: "invata, cerceteaza,intreaba si crede". Asta se reflecteaza in mentalitatea credinciosilor.
Cand i se spune unui evreu ca "crestinul acela este raul railor",el intreaba "ce a facut omul?" ca el vrea sa judece singur nu ca altii sa judece in locul lui.
La crestini chestia este mai simpla.Cand se zice ca evreii sunt avari, criminali,excroci si ce nu,chestia este inchisa ca ei cred si nu intreaba.
Filosofie de doi bani dar din pacate valabila.

#114
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nene evreule care te reprezinti numai pe tine, daca nu te superi, am si eu cateva intrebari mici si usoare. :)
de ce puii mei ar trebui sa existe prosemitism?
ce daca exista antisemitism? ca va f... pe voi grija de cine-mi place si de cine nu-mi place mie?
nu de alta, dar nu inteleg de fapt ce vrei. :) noi suntem la voi acasa sau voi sunteti la noi acasa? ca ce chestie ar trebui sa imi placa de voi?

mai plastic vorbind, stii cum sunteti unii dintre voi? va asezati gospodareste sub fereastra omului si, dupa ce faceti o treaba mare, ii bateti in geam si-l dojeniti ca nu a montat si hartie igienica! iar daca omu' va ia la suturi si la ciomege, zbierati ca e antisemit. :)

PS: auzi nene evreule, daca tot traiesti la mine in tara, ai macar bunul simt si invata sa scrii corect in limba romana. se spune "istoria pe care" si nu "istoria care", tariceanule. ;)

Edited by CapitanuPICARD, 06 April 2010 - 14:59.


#115
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CapitanuPICARD, on 6th April 2010, 15:57, said:

nene evreule care te reprezinti numai pe tine, daca nu te superi, am si eu cateva intrebari mici si usoare. :)
de ce puii mei ar trebui sa existe prosemitism?
ce daca exista antisemitism? ca va f... pe voi grija de cine-mi place si de cine nu-mi place mie?
nu de alta, dar nu inteleg de fapt ce vrei. :) noi suntem la voi acasa sau voi sunteti la noi acasa? ca ce chestie ar trebui sa imi placa de voi?

mai plastic vorbind, stii cum sunteti unii dintre voi? va asezati gospodareste sub fereastra omului si, dupa ce faceti o treaba mare, ii bateti in geam si-l dojeniti ca nu a montat si hartie igienica! iar daca omu' va ia la suturi si la ciomege, zbierati ca e antisemit. :)

PS: auzi nene evreule, daca tot traiesti la mine in tara, ai macar bunul simt si invata sa scrii corect in limba romana. se spune "istoria pe care" si nu "istoria care", tariceanule. ;)

Nenea Picard,ai greseli  in tot ce ai scris, ca  nu prea stii cu cine discuti. Haide mai invata cate ceva de la mine despre mine: M-am nascut in Romania dar de mult traiesc in tara mea, Israel. Cam 50 de ani nu am scris romaneste ca nu am avut  nevoie asa ca am cam uitat gramatica. Nu ca nu am stiut-o ca am invatat la liceul de baieti nr 2, Matei Basarab in Bucuresti si numarul meu de identitate acolo a fost 256 ca a fost cusut pe maneca stanga.  Asta a fost pe timpuri cand tu desigur dar si tatal tau, probabil ca nu ati fost in planurile parintilor vostrii. In armata israeliana am facut un lung serviciu si m-am eliberat cu gradul de maior si capitanul tau ma face sa zambesc. Am luptat in 5 razboaie pentru tara mea si am fost invingatori in toate razboaiele. In cate razboaie ai luptat si invins tu, capitanule?
Acuma la altele intrebari ale tale: Eu nu ti-am cerut sa fii prosemit.Fii omule ce vrei ca cum vei alege sa fii, asa vei traii.Oamenii iti vor bate in geam sa le dai hartie igenica.Gandeste-te ca poate totus au dreptate ca asa se refera la tine?Nu de alta ca in lunga mea viata am invatat ca oamenii se vor purta cu tine cum tu te porti cu ei.
Scri:"ce daca exista antisemitism? ca va f... pe voi grija de cine-mi place si de cine nu-mi place mie?" Ce te mira ca altii isi fac nevoile sub geamul tau? ca nici lor nu le pasa.
Slava Domnului ca nu traiesc in tara ta .Nu eu fac sub geamul tau ci prietenii tai.La mine, niciodata nu mi sa intamplat asa ceva ca noi evreii suntem civilizati.

#116
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010
Apropo: exista tone de documente si stuff care vorbesc despre faptul ca cei mai mari dusmani a evreilor ar fi Iezuitii. Cu toate acestea, oare o fi adevarat sau sunt doar speculatii..?!?!

Edited by CMVD, 06 April 2010 - 15:46.


#117
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 perpetumobile, on 6th April 2010, 15:33, said:

am invatat ca oamenii se vor purta cu tine cum tu te porti cu ei.

 perpetumobile, on 6th April 2010, 15:33, said:

...ca noi evreii suntem civilizati.

1 - ooooo, da! se vede! ;) voi v-ati purtat nespus de frumos cu toti cei care v-au primit la ei acasa. de aia ati ajuns sa fiti iubiti de toata lumea. :)
2 - sesizez cumva o nuanta de rasism de kkt? de cand gradul de civilizatie are legatura cu etnia? ;)

nene evreule, sa faci tone de razboaie nu mi se pare nimic demn de lauda. violenta, in afara de faptul ca este ultimul refugiu al incompetentei, denota apucaturi de om salbatic, inca neiesit din preistorie. daca acolo, in preistorie, era necesara pentru supravietuire, violenta din ziua de azi este doar manifestarea unei boli psihice periculoase.

stii ce-as face eu, nene evreule, cu toti "razboinicii" astia? i-as duce pe toti pe o insula pustie, le-as lasa doar cele strict necesare traiului plus suficiente seminte de legume si cereale. ori invata valoarea vietii, ori sa crape cu totii. :)

asa, ca fapt divers, ma gandeam si eu ca omu'... la nivel ipotetic desigur.
oare cum ti-ar sta pe o astfel de insula, fortat sa fraternizezi cu palestinieni si arabi pentru a supravietui? :rolleyes:

#118
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Pana sa se infiinteze aceasta institutie: http://ro.wikipedia....A3iunilor_Unite  regula de baza era ca nu era nici o regula.
As aminti aici un proverb romanesc care spune asa:Cine nu o cauta o gaseste dar cine o cauta cu lumanarea sigur da de ea.

#119
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CMVD, on 6th April 2010, 16:45, said:

Apropo: exista tone de documente si stuff care vorbesc despre faptul ca cei mai mari dusmani a evreilor ar fi Iezuitii. Cu toate acestea, oare o fi adevarat sau sunt doar speculatii..?!?!
Interesant. Eu inca nu am auzit/aflat asta. Din toate "tonele" de documene si stuff de care amintesti, poti sa aduci aci cateva kilograme ca sa invatam si noi evreii cine sunt dusmanii nostri de care nu am stiut?

 CapitanuPICARD, on 6th April 2010, 17:28, said:

1 - ooooo, da! se vede! ;) voi v-ati purtat nespus de frumos cu toti cei care v-au primit la ei acasa. de aia ati ajuns sa fiti iubiti de toata lumea. :)
2 - sesizez cumva o nuanta de rasism de kkt? de cand gradul de civilizatie are legatura cu etnia? ;)

nene evreule, sa faci tone de razboaie nu mi se pare nimic demn de lauda. violenta, in afara de faptul ca este ultimul refugiu al incompetentei, denota apucaturi de om salbatic, inca neiesit din preistorie. daca acolo, in preistorie, era necesara pentru supravietuire, violenta din ziua de azi este doar manifestarea unei boli psihice periculoase.

stii ce-as face eu, nene evreule, cu toti "razboinicii" astia? i-as duce pe toti pe o insula pustie, le-as lasa doar cele strict necesare traiului plus suficiente seminte de legume si cereale. ori invata valoarea vietii, ori sa crape cu totii. :)

asa, ca fapt divers, ma gandeam si eu ca omu'... la nivel ipotetic desigur.
oare cum ti-ar sta pe o astfel de insula, fortat sa fraternizezi cu palestinieni si arabi pentru a supravietui? :rolleyes:

Un moment te-am crezut capitan dar se pare ca am gresit. Imi pare bine ca din cand in cand mai reusesti si dumneata sa te gandesti, nu ca sunt de acord cu ce gandesti ci sunt emotionat de aceste semne omenesti.
N-ai tu grija de etnia mea ca de noi numai noi avem grija.Si de morala noastra.Si de dusmanii nostri.Si de vitorul nostru in tara noastra care in fiecare zi,se dovedeste ca-i mai reusita decat majoritatea tarilor din lume.

#120
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 perpetumobile, on 7th April 2010, 09:49, said:

N-ai tu grija de etnia mea ca de noi numai noi avem grija.Si de morala noastra.Si de dusmanii nostri.Si de vitorul nostru in tara noastra care in fiecare zi,se dovedeste ca-i mai reusita decat majoritatea tarilor din lume.

Ma omule, tu ce vrei pana la urma? Sa te lauzi ca esti evreu? Sa iti lauzi tara? Cand o sa intelegi ca noua, romanilor NI SE FÂLFÂIE de evrei si de tara lor?
Vii cu un discurs din asa patetic, "vai, noi evreii e cei mai tari dar ne prigonesc antisemitii", numai ca sa ai ocazia sa enervezi pe vreunul sa poti sa zici "uite antisemitul".

Vrei sa discuti despre Antisemitismul din Romania? OK, baga mare la documente, si declaratii, si actiuni ale puterii din Romania dealungul timpului.

#121
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 perpetumobile, on 7th April 2010, 09:49, said:

Interesant. Eu inca nu am auzit/aflat asta. Din toate "tonele" de documene si stuff de care amintesti, poti sa aduci aci cateva kilograme ca sa invatam si noi evreii cine sunt dusmanii nostri de care nu am stiut?

Da un search pe net, deja multe nu sunt top secret..

Se vehiculeaza ca ei ar promova deliberat evrei în functiile cele mai vizibile ale instituilor mondiale (precum FMI, FED, ONU, etc. etc.) si asa promovând antisemitismul în cel mai eficient mod..probabil sunt speculatii si coincidente..

#122
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 eu_unul, on 7th April 2010, 11:05, said:

Ma omule, tu ce vrei pana la urma? Sa te lauzi ca esti evreu? Sa iti lauzi tara? Cand o sa intelegi ca noua, romanilor NI SE FÂLFÂIE de evrei si de tara lor?
Vii cu un discurs din asa patetic, "vai, noi evreii e cei mai tari dar ne prigonesc antisemitii", numai ca sa ai ocazia sa enervezi pe vreunul sa poti sa zici "uite antisemitul".

Vrei sa discuti despre Antisemitismul din Romania? OK, baga mare la documente, si declaratii, si actiuni ale puterii din Romania dealungul timpului.

Dumneata gresesti o gresala tragica cand crezi ca evreilor, in special cei care sunt azi in tara lor mai pot fii prigoniti ca noi nu mai suntem acei sarmani si patetici de care amintesti. Istoria este nostima uneori si noi ne-am schimbat in privinta " pateticilor si sarmanilor" cu cei care in trecut,adevarat ne-au prigonit.
Nici dumneata nu ai inteles asta pana azi?  
Noua, israelienilor tocmai ne pasa de alte tari.In ultimul timp sa desvaluit ca inainte cu ani, cand sa comis o enorma crima in Biafra si pilotilor a Crucii Rosii Internationale le-a fost frica sa zboare acolo ca sa aduca medicamente si alimente,piloti israelieni civili s-au dat voluntari si au facut zboruri fara  sa se odihneasca,multe saptamani.Asa s-au salvat vietile la mii de copii care nu au murit de foame. In ultimul cutremur din Cile,spitalul ambulant inclusiv surori ,doctori medicamente si aparate medicale au fost primii care au ajuns sa dea ajutor si sa trateze ranitii si bolnavii. Nu conteaza unde si cine are nevoie,noi israelienii nu facem "socoteli" si suntem gata sa ajutam oamenii numai deoarece NOI SUNTEM OAMENI SI NE PASA DE ALTII. Ai stiut dumneata ca romanii dumitale, cei pe care i-a lovit de exemplu Leucemia au gasit in Israel posibilitati de lecuire care din pacate nu se gasesc nu in Romania si nu in majoritatea Europei? Personal ma straduiesc actual sa ajut un tanar roman (30) insurat cu un mititel copil care este in Israel pentru tratament care pana acuma sa dovedit reusit. Daca nu ma crezi, iti pot da pe PM telefonul sotiei lui care se afla in Romania. Nu l-am cunoscut dinainte si nimeni nu-ma recopenseaza ca nici nu astept asta. Fac asta deoarece sunt om si imi pasa de altii.
Mai mult ca sigur ca multi  dar nu totii din membrii romani vor ranji si vor replica cu sloganele lor obisnuite  dar de asta, mie mi se  falfaie.

 CMVD, on 7th April 2010, 13:03, said:

Da un search pe net, deja multe nu sunt top secret..

Se vehiculeaza ca ei ar promova deliberat evrei în functiile cele mai vizibile ale instituilor mondiale (precum FMI, FED, ONU, etc. etc.) si asa promovând antisemitismul în cel mai eficient mod..probabil sunt speculatii si coincidente..

Ma domnule.Vizibil ca tu nu gandesti logic ci te bazezi pe sentimente si ele, ce sa faci, gresesc de multe ori.
Evreii sunt mai invatati si poate din cauza asta mai isteti ca altii, ce sa faci.... 170 de premii Nobel in toate domenile au fost date la evrei din toata lumea in cursul anilor.Ia fa tu socoteala ca evrei sunt in lume numai 14 milioane. Dece alte tari cu ,de exemplu 22 de milioane nu au reusit sa primeasca asa de multe premii Nobel.Mentalitatea evreilor este de a invata si invata si invata.Sunt o multime de evrei celebrii care nu au primit premiul Nobel.In toate domenile.
Ce ai vrut sa zici ca evreii s-au bagat peste tot?Sub nasul altora? Pai frumos din partea lor ca au reusit. De exemplu, dece nu te-ai bagat tu sa fii mana dreapta a lui Obama?    
Antisemitismul unor romani este "o coincidenta"? Domnule, coincidente sunt numai la loterie.

Edited by perpetumobile, 07 April 2010 - 13:56.


#123
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 perpetumobile, on 7th April 2010, 14:48, said:

Ma domnule.Vizibil ca tu nu gandesti logic ci te bazezi pe sentimente si ele, ce sa faci, gresesc de multe ori.
Evreii sunt mai invatati si poate din cauza asta mai isteti ca altii, ce sa faci.... 170 de premii Nobel in toate domenile au fost date la evrei din toata lumea in cursul anilor.Ia fa tu socoteala ca evrei sunt in lume numai 14 milioane. Dece alte tari cu ,de exemplu 22 de milioane nu au reusit sa primeasca asa de multe premii Nobel.Mentalitatea evreilor este de a invata si invata si invata.Sunt o multime de evrei celebrii care nu au primit premiul Nobel.In toate domenile.
Ce ai vrut sa zici ca evreii s-au bagat peste tot?Sub nasul altora? Pai frumos din partea lor ca au reusit. De exemplu, dece nu te-ai bagat tu sa fii mana dreapta a lui Obama?    
Antisemitismul unor romani este "o coincidenta"? Domnule, coincidente sunt numai la loterie.

Poate nu ar fi rau sa fii mai obiectiv, sa mai cercetezi documente, sa analizezi istoria, premiile Nobil sunt si ele un merit....mai toti evreii din lista aia sunt predominant europeni/occidentali decât altceva..un pic de smerenie nu strica nimanui..

Edited by CMVD, 07 April 2010 - 14:24.


#124
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CMVD, on 7th April 2010, 15:23, said:

Poate nu ar fi rau sa fii mai obiectiv, sa mai cercetezi documente, sa analizezi istoria, premiile Nobil sunt si ele un merit....mai toti evreii din lista aia sunt predominant europeni/occidentali decât altceva..un pic de smerenie nu strica nimanui..

Smerenia este ceva care cere biserica de la credinciosii crestini.Cum noi evreii nu prea implinim obligatile de soiul ista,avem voie sa ne falim,bineinteles ca daca avem cu ce. Ne-a binecuvantat Dumnezul nostru si uite ca avem cu ce sa ne falim.Am scris evrei din toata lumea si ca sa intelegi,poporul evreu este inca cam risipit in lume ca doar 6.5 milioane sunt in Israel,7.5 milioane in 102 tari din lume. Ca sunt majoritatea din Europa cei care au primit premile Nobel,asta se datoreste ca majoritatea celor 7.5 milioane sunt risipiti tocmai in Europa in special.
Daca am atins problema asta,,numai sa stii ca din punct de vedere Israelian,legea este ca fiecare evreu care emigreaza la Israel este imediat cetatean israelian, nu conteaza de unde vine.
Ca sa ne intoarcem la topic, antisemitismul traditional romanesc de care au fost si inca sunt multi infectati,au reusit in lungul vremii sa semene in folclorul romanesc si multe gogoase despre evrei care un timp, in cursul IIWW au facut multe crime contra evreilor.Azi ca nu mai sunt evrei in Romania  ei reflecteaza ideile lor antisemite contra Israelului. Ce este mai important este ca la sfarsit, cine a iesit in pierdere a fost Romania si poporul roman ca printre  acei evrei-romani care au emigrat din Romania au fost multi oameni de valoare in toate domenile.

#125
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

 perpetumobile, on 7th April 2010, 16:47, said:

Smerenia este ceva care cere biserica de la credinciosii crestini.Cum noi evreii nu prea implinim obligatile de soiul ista,avem voie sa ne falim,bineinteles ca daca avem cu ce. Ne-a binecuvantat Dumnezul nostru si uite ca avem cu ce sa ne falim.Am scris evrei din toata lumea si ca sa intelegi,poporul evreu este inca cam risipit in lume ca doar 6.5 milioane sunt in Israel,7.5 milioane in 102 tari din lume. Ca sunt majoritatea din Europa cei care au primit premile Nobel,asta se datoreste ca majoritatea celor 7.5 milioane sunt risipiti tocmai in Europa in special.
Daca am atins problema asta,,numai sa stii ca din punct de vedere Israelian,legea este ca fiecare evreu care emigreaza la Israel este imediat cetatean israelian, nu conteaza de unde vine.

Pai e logic ca este primit în Israel dar am vrut sa punctez partea etnica, adica evreii "curati" ai mai mult de afacere cu agricultura, cu societatea etc. nu prea au multa legatura cu holywoodul si nobelu..

#126
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 CMVD, on 7th April 2010, 17:57, said:

Pai e logic ca este primit în Israel dar am vrut sa punctez partea etnica, adica evreii "curati" ai mai mult de afacere cu agricultura, cu societatea etc. nu prea au multa legatura cu holywoodul si nobelu..

Si la romani faci deosebire intre curati si murdari?  Imi pare rau dar nu ai inteles nimic din ce ti-am scris. La noi,agricultorii au al doilea titlu la agronomie .
Avem si reprezentanti/e la Holywood si ultima data cand s-au dat premii Nobel,o chimista israeliana de 70 de ani care a descoperin mecanizmul robozomilor,lucru care va inainta in pasi uriasi insanatosirea a multelor boli ereditare si genetice prin tratamente care se vor da genilor  bolnavilor.
Noi israelienii nu ne impartim in secte si clase. Profesorul de universitate care locuieste in kibutz,cand va fi chemat in miezul noptii sa mulga vacile,o va face cu placere. Amesteci Nobelul cu filmele? Cati ani ai?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate