Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oludeniz - Fethiye

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

#361
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

 florin04, on 25 ianuarie 2014 - 14:47, said:

Nu e cam riscant d.p.d.v. al vremii sa mergi la inceputul lui octombrie?
Dupa 15 septembrie e posibil sa scada temperaturile (aer si apa), basca la 1 octombrie se cam incheie sezonul turistic...

Am mai fost de trei ori la inceputul lunii octombrie. Clima este foarte, foarte placuta, aprox. 30 de grade in aer si 27-28 de grade apa marii. Acesta este si motivul pentru care merg atunci, am fost si in iunie, august si septembrie, dar a fost ingrozitor de cald. Recomand inceputul lunii octobrie pentru cei care nu suporta caldura extrema. De asemenea, apa este mai calda decat in iunie.

#362
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Ok, sa aveti o vacanta frumoasa!

PS: de aducere aminte... Attached File  Oludeniz 01.JPG   171.51K   81 downloads Attached File  Oludeniz 02.JPG   156.31K   80 downloads

#363
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Buna!

Planuim o vacanta in Turcia pentru perioada 1-12 Septembrie. Conform informatiilor de pe aici si a datelor de pe net pare o perioada potrivita, cu temperaturi de apr. 30 de grade in aer si cu temperatura apei in jur de 26 de grade. Sansele de ploaie vad ca sunt destul de mici, dar nu se stie niciodata. Cei care ati fost in aceasta perioada, ati putea sa imi spuneti cam cum a fost vremea? Sper ca la inceputul lui septembrie nu mai prindem aglomeratia din plin sezon.

Ca si cazare ne cautam ceva mai simplu, criteriul de baza fiind sa fie curat, sa aiba baie proprie si aer conditionat. Nu vrem all inclusive, eventual mic dejun inclus. Poate fi si la vreo 20 de minute de mers pe jos lejer pana la plaja, dar cu cat mai aproape, cu atat mai bine. Ar fi ideal daca ne-am gasi undeva la 50 EUR/camera. Aveti vreo recomandare pe baza acestor criterii?

Cei care nu ati fost cu all inclusive, oare ati putea sa imi spuneti niste preturi la mancare la taverne?

Sunt abia la inceputul documentarii, pana acum stiu ca am vrea sa mergem la Istanbul, apoi la Pamukkale, iar dupa aceea pentru plaja la Oludeniz. Mi-ar placea sa includ si Goreme, dar mai vedem. Vom merge cu masina din Cluj.

Multumesc!

#364
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 shov54, on 06 aprilie 2014 - 15:24, said:

Buna!

Planuim o vacanta in Turcia pentru perioada 1-12 Septembrie. Conform informatiilor de pe aici si a datelor de pe net pare o perioada potrivita, cu temperaturi de apr. 30 de grade in aer si cu temperatura apei in jur de 26 de grade. Sansele de ploaie vad ca sunt destul de mici, dar nu se stie niciodata. Cei care ati fost in aceasta perioada, ati putea sa imi spuneti cam cum a fost vremea? Sper ca la inceputul lui septembrie nu mai prindem aglomeratia din plin sezon.

Ca si cazare ne cautam ceva mai simplu, criteriul de baza fiind sa fie curat, sa aiba baie proprie si aer conditionat. Nu vrem all inclusive, eventual mic dejun inclus. Poate fi si la vreo 20 de minute de mers pe jos lejer pana la plaja, dar cu cat mai aproape, cu atat mai bine. Ar fi ideal daca ne-am gasi undeva la 50 EUR/camera. Aveti vreo recomandare pe baza acestor criterii?

Cei care nu ati fost cu all inclusive, oare ati putea sa imi spuneti niste preturi la mancare la taverne?

Sunt abia la inceputul documentarii, pana acum stiu ca am vrea sa mergem la Istanbul, apoi la Pamukkale, iar dupa aceea pentru plaja la Oludeniz. Mi-ar placea sa includ si Goreme, dar mai vedem. Vom merge cu masina din Cluj.

Multumesc!

E foarte cald, la prinz la soare vei avea minim 45 grade
după 15 sept se mai răcorește și vei ajunge cam la 35 grade la prinz la soare pe plajă
hoteluri ieftine - akdeniz beach, perdikia beach, dorian
prețuri găsești pe saiturile agențiilor de turism
prețurile din circiumi sint pt toate buzunarele
in perioada aceea e la fel de aglomerat ca la 1 august, poate chiar mai aglomerat

cel mai ieftin hotel situat exact în oludeniz este mavi belce - http://www.mavibelcehotel.com/ și oferă sistem demipensiune.

ai și un camping, kidrak, unde poți să pui cortul

Edited by rottweiler2007, 06 April 2014 - 15:40.


#365
andra_C

andra_C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2013
Buna,

Pentru ca am vazut ca exista in acest topic cunoscatori ai Oludenizului, as avea si eu cateva intrebari. Intentionez sa merg pentru 2 saptamani la vara in luna iulie. Vom fi un grup cu copii mici, 4-5 ani. As vrea sa stiu cat de cald este si care este temperatura apei? Am citit undeva ca este mai rece decat in Grecia, chiar 22 de grade. Este adevarat? La cat de cald este, ma astept la altceva, mai ales pentru cei mici.
Apoi, legat de cazare, noi vacantele de vara cu cei mici le-am petrecut pana acum in Grecia. Fiind gasca, pentru ca ne place sa ne plimbam foarte mult, in fiecare zi sa mergem pe alta plaja si pentru ca ne place sa avem o locatie unde sa fim doar noi, am ales mereu varianta de a inchiria o vila privata. Sistemul all inclusive sau orice alt tip de masa mi se pare ca te leaga prea mult de o locatie. Am gasit pe site-urile de specialitate, foarte multe vile ok in Oludeniz sau in zona, dar pentru ca nu am mai fost in Turcia(in afara de Istanbul) nu-mi dau seama daca sistemul aplicat in Grecia cu vila privata se preteaza si pentru Turcia?! Am citit cu atentie postarile voastre, am vazut ca este vorba de cateva plaje in zona, ar mai fi cateva dar mai departe cca 80-100 km,  la care nu poti merge in mai multe zile dat fiind distanta, deci practic sa inteleg ca nu este ca in Grecia unde gasesti cate o plaja in fiecare golfulet?
Obiectivul vacantei este: mare si plaja  cu cei mici si incerc sa-mi dau seama daca Oludenizul ar fi o destinatie potrivita evitand insa un all-inclusive. Ca si grup suntem activi si nu am putea sta intr-un singur loc 14 zile.
A mai stat cineva la vila privata in Turcia?
Ma mai gandeam si la varianta sa stam o saptamana in Oludeniz si de aici sa trecem cu ferry in Rhodos inca o saptamana. A incercat cineva aceasta varianta? Ma puteti ajuta cu info legate de transfer? O sa calatorim cu masinile personale.

Multumesc,
Andra

#366
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@andra_c

exact in oludeniz nu există vile de inkiriat
există vile de inkiriat in ovacik sau in hisaronu sau prin caliș sau la patara unde găsesti niște pensiuni

in oludeniz ai hoteluri

este si o vilă, beyaz, dar  costă mult și nu merită

uite aici vile în zonă, dar citește cu atentie si vezi exact unde e și la citi km de oludeniz - http://www.tripadvisor.com/VacationRentals-g312737-Reviews-Oludeniz_Mugla_Province_Turkish_Aegean_Coast-Vacation_Rentals.html

mergi la hotel perdikia beach cu demipensiune sau la hotel akdeniz beach cu all inclusive sau la belcekiz sau la sun city sau unde vrei tu dar nu căuta halkidiki in oludeniz

preturile hotelurilor le găsești pe saiturile agentiilor de turism

in iulie in oludeniz pe plajă la soare vei avea minim 60 grade la prinz iar apa mării fierbe

in rhodos cu ferry puteti să mergeti dar e un pic compplicat, tre să lasati masina in custodia cuiva

plaja din oludeniz este cu pietre mari iar in apa marii sint pietre

la aprox. 3 metri cind intri in apă deja tre să inoti

Edited by rottweiler2007, 16 April 2014 - 05:51.


#367
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Daca obiectivul vostru este mare si plaja nu merita Oludenizul.
Eventual incercati Patara (exista variante de cazare) sau zona Dalyan. In Dalyan cazarea nu este o problema, doar ca va trebui sa mergeti la plaja cu barca (sint curse regulate).

#368
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
As avea cateva intrebari:
1. Care sunt plajele la care se poate ajunge pe jos din Oludeniz? Am incercat sa caut, dar nu am gasit o harta cu plajele din jur. Nici nu stiu daca exista asa ceva sau cer ceva ciudat. Reusesc sa localizez doar Laguna. Inteleg ca plaja Kidrak ar fi la undeva de 2-3 km de Oludeniz si ca aici se poate ajunge pe jos.
2. Cand se vorbeste de "plaja din Oludeniz" la care dintre plaje se face referire?
3. Doar apa din Laguna este mai putin adanca?

Atasez o "harta" unde am incercat sa semnalez plajele.
Multumesc!

Attached Files



#369
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
In Oludeniz ai doar plaja de la laguna. si continuarea ei din dreptul hotelurilor si localurilor.
Nu stiu daca apa din laguna (partea de mare interioara) este mai putin adinca, dar oricum are peste 2 m.
Plaja buna in Oludeniz nu gasesti. Nu exista vreun loc cu nisip si nici unul in care marea sa nu se adinceasca repede.
In apropiere de Oludeniz exista Butterfly valley, dar acolo se ajunge doar cu vaporul, iar plaja este mai groaznica decit in Oludeniz.
Cea mai apropiata plaja buna este la Patara. Sincer, cred ca este una din cele mai bune plaje din lume, dar e la vreo 40 de km de Oludeniz.
Oludenizul este pentru atmosfera, pentru parapanta si pentru poze. E o zona mai scumpa din Turcia, una din putinele de pe litoral unde preturile sint in lire sterline si unde nu esti intimpinat in limba rusa.

#370
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 shov54, on 18 aprilie 2014 - 21:05, said:

As avea cateva intrebari:
1. Care sunt plajele la care se poate ajunge pe jos din Oludeniz? Am incercat sa caut, dar nu am gasit o harta cu plajele din jur. Nici nu stiu daca exista asa ceva sau cer ceva ciudat. Reusesc sa localizez doar Laguna. Inteleg ca plaja Kidrak ar fi la undeva de 2-3 km de Oludeniz si ca aici se poate ajunge pe jos.
2. Cand se vorbeste de "plaja din Oludeniz" la care dintre plaje se face referire?
3. Doar apa din Laguna este mai putin adanca?

Atasez o "harta" unde am incercat sa semnalez plajele.
Multumesc!

plaja principala oludeniz - dă un serci pe iutub dar poti citi si forumul ăsta că e un film citeva pagini mai in spate
pe jos ajungi in lagună, la kidrak și pe plaja principală
apa e mică pe o porțiune de vreo 6 metri doar în lagună

#371
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Multumesc pentru raspunsuri. Ma gandesc sa combin Oludenizul cu Kalkan/Kas, mai ales pentru plaja Kaputas. Odata ce ma decid ce anume vreau/vrem exact de la vacanta, probabil o sa fie mai usor sa aleg locul pentru cazare. Cert este ca avem nevoie si de vreo 3, maxim 4 zile de leneveala (=plaja) si neaparat un loc cu peisaje frumoase.

Edited by shov54, 19 April 2014 - 10:39.


#372
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008
Nici in Kalkan/Kas plaja nu este buna. E plin de pietre. Kaputas e plaja cu nisip, dar marea se adinceste foarte repede. De cele mai multe ori sint valuri destul de mari. Problema este de ajuns la ea. Ori cu barca ori cu masina dupa care ai de coborit foarte multe trepte (cred ca ar fi peste 10 nivele de bloc). La urcare, mai ales daca e cald, e ucigator.

#373
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
In cazul in care cazarea este in zona B pe harta atasata, se pot face plimbari pana la plaja? Se pare ca sunt vreo 5 km, nu cu distanta am problema, ci cu faptul ca nu imi dau seama daca exista trotuare pe ruta. Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  zona.jpg   71.09K   37 downloads


#374
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 shov54, on 26 aprilie 2014 - 14:52, said:

In cazul in care cazarea este in zona B pe harta atasata, se pot face plimbari pana la plaja? Se pare ca sunt vreo 5 km, nu cu distanta am problema, ci cu faptul ca nu imi dau seama daca exista trotuare pe ruta. Multumesc!

sînt trotuare

#375
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

 shov54, on 26 aprilie 2014 - 14:52, said:

In cazul in care cazarea este in zona B pe harta atasata, se pot face plimbari pana la plaja? Se pare ca sunt vreo 5 km, nu cu distanta am problema, ci cu faptul ca nu imi dau seama daca exista trotuare pe ruta. Multumesc!
Exista intre localitate si statiune si o bucata consistenta de drum de 2-3km unde e doar sosea de tip national, foarte circulata, cu o diferenta de nivel considerabila - asa la ochi cca 200-300m. Soseaua aia are si ceva rigole pietonale dar in cele cca 10 drumuri facute pe acolo nu am vazut vreodata pietoni. Plus ca plaja se poate face decent spre capatul bratului lagunei - inca vreo doi km. Cu 40° la umbra "plimbarea" aceea va deveni cu adevarat memorabila :) imho daca B e locatia de cazare o masina/taxi/transport comun e un must have pt plaja si orice altceva in statiune.

#376
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
http://travel.descopera.ro/12668237-Oludeniz-probabil-cea-mai-frumoasa-plaja-din-Turcia

#377
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Aproape m-a durut sufletul citind descrierea plina de poezie din linkul precedent :) Bine, pe mine m-a durut de indignare.

In fine, Site-ul lui si scrie omul ce vrea... Si ce vrea?  - sa-si vanda excursiile acolo cel probabil...  Chestia cu "nisipul alb si fin" ca si licenta poetica pentru bolovanis am lamurit-o sper in paginile precedente, apa "verde albastruie" se vede cel mai bine in pozele photoshopate, in rest marea e la fel cam ca oriunde in Mediterana, iar in laguna propriu-zisa culoarea e diferita, mai inchisa, foarte posibil influentata de canalizarile tuturor hotelurilor si pensiunilor de pe versantul opus. Enjoy...


#378
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009

 SIR, on 04 iunie 2014 - 12:47, said:

Aproape m-a durut sufletul citind descrierea plina de poezie din linkul precedent Posted Image Bine, pe mine m-a durut de indignare.

In fine, Site-ul lui si scrie omul ce vrea... Si ce vrea?  - sa-si vanda excursiile acolo cel probabil...  Chestia cu "nisipul alb si fin" ca si licenta poetica pentru bolovanis am lamurit-o sper in paginile precedente, apa "verde albastruie" se vede cel mai bine in pozele photoshopate, in rest marea e la fel cam ca oriunde in Mediterana, iar in laguna propriu-zisa culoarea e diferita, mai inchisa, foarte posibil influentata de canalizarile tuturor hotelurilor si pensiunilor de pe versantul opus. Enjoy...
De acord cu tine...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate