Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium

Pareri despre (diverse) noi magaz...

Ardere butan
 Ce restrictii presupune economia ...

Ce e mai important pe termen lung...

Video editat

Imposibil de portat vodafone-digi...
 Pilotaj drone - curs obligatoriu?...

Probleme submersibila

Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...
 Router WiFi care sa stie VLAN si ...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...

Oludeniz - Fethiye

- - - - -
  • Please log in to reply
415 replies to this topic

SIR

SIR

Senior Member

• Grup: Senior Members
Mergem si noi in iunie acolo, la  Lykia World. Zbor pana la Dalaman. Nu ca ar interesa pe cineva amanuntele astea, dar mergand prima data acolo inclusiv cu juniorul m-ar interesa cat se face cu masina de la aeroport la Hotel. Cam care e situatia cu taxiurile pe acolo, haos si tepari ca la noi? Tarife decente?
Merita inchiriata o masina in zona cateva zile pt vizitat imprejurimile pe cont propriu ?
Multumesc

abacus70

abacus70

Junior Member

• Grup: Members
De la aeroportul Dalaman la Oludeniz sunt 60 km, deci trebuie sa faceti mai putin de o ora. Pentru transfer, va recomand sa utilizati site-uri de genul transfers4u.com sau alpharooms, aici puteti gasi tarife mult mai convenabile.
Referitor la masina inchiriata, cred ca este neaparat necesara macar vreo doua zile, sunt multe de vazut prin zona.
Si inca ceva, ca sa fiti pregatiti, lumea se plange de preturile din aeroportul Dalaman, detalii poti vedea aici http://www.tripadvis...gean_Coast.html

Oludeniz este un loc absolut superb, ati facut o alegere buna, vacanta placuta.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

View PostSIR, on 20 aprilie 2013 - 22:03, said:

Mergem si noi in iunie acolo, la  Lykia World. Zbor pana la Dalaman. Nu ca ar interesa pe cineva amanuntele astea, dar mergand prima data acolo inclusiv cu juniorul m-ar interesa cat se face cu masina de la aeroport la Hotel. Cam care e situatia cu taxiurile pe acolo, haos si tepari ca la noi? Tarife decente?
Merita inchiriata o masina in zona cateva zile pt vizitat imprejurimile pe cont propriu ?
Multumesc

faci 1.25 minute de la dalaman la LWO si vezi ca de saptamina trecuta hotelul a trecut pe concept olinclusiv

Edited by rottweiler2007, 21 April 2013 - 09:31.

SIR

SIR

Senior Member

Multumesc pentru raspunsuri, informatii si urare :) Numai all-inclusive (plus?!) am si gasit rezervare, va fi o premiera alaturi de Turcia. Pana acum am rezervat exclusiv demipensiune, dar asta e,  daca trebuie purtata zgarda d-aia colorata pe mana vom supravietui cumva Posted Image.

Edited by SIR, 21 April 2013 - 10:19.

softyty

softyty

Member

View PostDabator, on 20 aprilie 2013 - 19:22, said:

Nu m-am tocmit cu nimeni, doar am cerut o confirmare. (citez: Poate confirma/infirma cineva aceste lucruri?). Ar fi fost de ajuns. Și tocmai spuneam că la un moment dat mi s-a părut că scria și pe site-ul lor însă nu am mai găsit. Cum pot anula rezervarea pănă în iulie o voi face chiar de mâine, atât timp cât nu sunt dispus să mi se violeze intimitatea și să fiu căutat în buzunare (și asta pe banii mei).

Pentru că totul trebuie să aibă un sfârșit mă rezum la a-ți mulțumi pentru informație/confirmare. M-ai ajutat să iau o decizie. Am observat că ai multe informații, în general utile, dacă ai putea păstra și un ton civilizat ar fi extraordinar.

Salut,
Chiar daca ai renuntat, iti pot da detalii despre hotel. Nu te cauta nimeni in bagaje, am fost doi ani la acest hotel, dar nici nu e politicos sa intri cu punga de suc sau apa la vedere. Poti sa bei ceva in camera sau sa mananci un pachet de biscuiti, dar cum am spus mai sus, nu e politicos sa intri cu ele la vedere.
Poti sa alegi hoteluri de 3-4* cu AI, la acelasi pret, unde probleme enumerate de tine nu mai exista.

In rest, concediu placut.

Edited by softyty, 22 April 2013 - 11:03.

bia899

bia899

Junior Member

Se poate ajunge cu avionul in Oludeniz (care e cel mai apropiat aeroport)? agentiile romanesti vand hoteluri in zona asta sau trebuie rezervat totul pe cont propriu?

Offtopic - eu nu-i inteleg decizia lui ferrellroo. Daca vrem sa facem comparatii intre hoteluri, unde postam?

Edited by bia899, 07 June 2013 - 09:23.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

pt oludeniz nu exista charter

trebuie sa iei cursa linie de la turkish pe ruta bucuresti-istanbul-dalaman

daca ai sa te uiti pe saiturile unor agentii de turism vei gasi oferte pt zona oludeniz.

SIR

SIR

Senior Member

Revin cu informatii la cald :)

Taxiul de la DLM la Oludeniz e 75euro.
Ceva chartere sunt, dar nu din Ro. Noi am folosit unul de la München, iar la München se ajunge usor si relativ ieftin.
Asa prime impresii: zona mai verde si mai frumoasa decat credeam. Poate a ajutat si ploaia din ultima zi. Plajele in Oludeniz si la lykia mici, pietroase, abrupte, mai rau decat ma asteptam.
Totul e de la foarte scump la aberant de scump, cel putin pt "prizonierii" de la Lykia. Nu-mi inchipuiam ca astia la lykia nu au un shuttle spre orasel, si in lipsa transpotului in comun lasa turistii la mana taximetristilor. All inclusive + la Lykia e un fel de fass... Adica ai masa de pranz si bautura proasta inclusa, orice altceva la baruri, plaje, cafenele etc sunt in spiritul locului, adica jupuit nemernicu de turist :)
75% din turisti rusi - ele frumoase, aranjate, ei cam mocofani :)
Masini de inchiriat relativ OK. 55euro pe zi la Lykia..., 25euro in Oludeniz - Renault Clio.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

si de ce sa te duci spre dalaman prin munchen? Adica bucuresti-munchen-dalaman??? pai cel mai bine e bucuresti-istanbul-dalaman, care-i biznisul să o iei prin munchen?

plaja din oludeniz e mică? esti sigur că ai fost in oludeniz? ca-s pietre se știe, că intrarea e abruptă se știe, la oludeniz pe plaja belcekiz te duci să înoți nu să te bălăcești, dacă vrei bălăceală te duci în lara sau la patara sau pe alocuri în belek

cind spui că ai băutura proastă inclusă la ce te referi?

e scump la oludeniz? oaaaaaa, tu ai crezut că e ieftin? un fel de didim-cusadaky nu-i așa? hai să o scriu cu majuscule că poate așa vor vedea mai mulți

OLUDENIZ ESTE CEA MAI BOEMĂ STAȚIUNE A TURCIEI, DAR NU VĂ DUCEȚI ACOLO SĂ CĂUTAȚI IEFTINEALA DIN DIDIM / KUSADASI ȘI NICI PALATELE DIN ANTALYA, OLUDENIZ NU E PT ORICINE

toate preturile sint pt britanici, nu pt est-europeni, totul e scump, circiumile sint pline toată ziua, dar nu cu estici ci cu britanici, ruși veți găsi doar la lykia și poate pe la sun city.

HAI SĂ NE LĂMURIM CUM ARATĂ PLAJA PRINCIPALĂ DE LA OLUDENIZ, SĂ FIE CLAR PT TOȚI

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JtUn5MEXJMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rottweiler2007, 12 June 2013 - 18:24.

SIR

SIR

Senior Member

Ai o problema in modul in care receptionezi informatia. Si o agresivitate care nici macar cainelui a carui nume il porti nu ii face cinste, dintotdeauna am stiut ca in special cainii prosti sunt agresivi si rar m-a speriat vreunul. Pe de Alta parte ai facut o treaba remarcabila pe subsectiunea asta si din respectul remanent iti mai explic odata realitatea cum o vad eu, care nu e obligatoriu sa fie identica cu a ta.  Poate un pic de calm si mai multă deschidere mentala nu ți-ar face prea mult rău :)

Zbor: unii care-s chiar de meserie prefera sa zboare cu Lufthansa si Condor in loc de Turkish Airlines.

Plaja - unii stiu ca-i proasta, Altii nu stiu, daca am repetat Inca odata informatia e posibil util. Are si zone mai largi, dar in general e mult sub sute de plaje de prin toata lumea, probabil si cateva din Turcia de pe unde ai zis tu.

Bautura proasta: vin de masa la  litru, ceva Dik- nustiucum. Relativ ordinar. Bere la dozator, sifon, cola, fanta si alte chimicale toate la dozator.

Scump: aia care au mers pe ruta vacante mamaia-vacanta Turcia pot sa creada ca asa-s preturile in lumea buna. Pentru mine care sunt la a 40-50-a excursie prin lume majoritatea prin locuri mai spalate decat catunul asta din Turcia prețurile locale au fost o surpriza neplacuta.

Ruși, stațiune boema etc. In orice magazin ești salutat întâi pe ruseste. Nu e nici o problema ca sunt mulți ruși, eu personal mă întrebam dacă si ei plătesc tot atât cât noi pt cea mai "boema" stațiune a Turciei. Ca sa lamurim si cum vad eu lucrurile - cool dacă sari cu parapanta. Alte optiuni apoi nu prea mai ai - greu de ajuns prin alte părți, ceva ciuce turistice clasice gen Jeep Safari, scuba diving într-o mare nespectaculoasa, shopuri si baruri intinse pe o strada principala. Cu parapanta sar la Brașov, restul le fac in absolut oricare statiune turistică din lume.

Masterboy

Masterboy

Member

• Grup: Moderators

View Postrottweiler2007, on 12 iunie 2013 - 18:42, said:

HAI SĂ NE LĂMURIM CUM ARATĂ PLAJA PRINCIPALĂ DE LA OLUDENIZ, SĂ FIE CLAR PT TOȚI

View PostSIR, on 12 iunie 2013 - 21:11, said:

Plaja - unii stiu ca-i proasta, Altii nu stiu, daca am repetat Inca odata informatia e posibil util. Are si zone mai largi, dar in general e mult sub sute de plaje de prin toata lumea, probabil si cateva din Turcia de pe unde ai zis tu.

E bine ca veniti cu precizarile astea. Si eu ca multi altii aveam falsa impresie ca plaja de la Oludeniz e cu nisip fin only nu cu halul ala de pietre de sub sezlong-uri. Clar nu e pt oricine.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

@SIR

trec peste aprecierile tale tip flame la adresa mea, acolo e treaba moderatorului

1. plaja principala de la oludeniz nu e mai ingusta decit celebra copacabana, daca e necesar pun un filmuleț făcut tot de mine acolo si comparăm, diferentele dintre oludeniz si copacabana sint doar ca la Oludeniz este o fîșie de 3 metri de pietre si pietre in apa iar apa turcoaz si limpede iar pe copacabana e doar nisip, in apa nu poti sa intri decit ca sa te uzi si peste tot sint atentionari ca daca intri in apă e pe raspunderea ta

2. alte plaje? bora bora? un jeg! Acapulco? sub oludeniz....tulum? ingusta si in apa lighioane; hai mai zi tu niste plaje, sa le comparam LĂRGIMEA.

3. la toate resorturile băutura e bere la dozator si vin prost, vinul turcesc in general e prost, nici la rixos belek nu iti dadea la masa de prînz bere la sticlă.

4. doua sezlonguri si o umbrelă la oludeniz costa 8 euro, adica 36 lei, adică mult sub litoralul românesc ca să nu mai vorbim despre alte locuri din lume; ia zi cit costă la cannes? sau zi tu un loc mai spălat, care vrei tu și hai să comparăm; la orice vrei preturile sint sub litoralul romanesc si european in general. O tura cu parapanta la oludeniz costă cam 70 euro iar o tura cu parapanta in Andorra m-a costat 140 euro iar la Lima in Peru unde zborul dureaza 10 minute m-a costat 100 dolari si nu pleci de la 2000 m.alt. ci de pe un mal mai înalt din cartierul Miraflores....preturile din statiunile turcesti in general au un raport calitate-preț mai bun decit in orice alt loc de pe glob pe unde am umblat, dar poate nu am stiut pe unde să umblu, vino și luminează-mă.

5. cu parapanta sari la brașov adică la bunloc? și tu compari cu Oludeniz care unul dintre cele mai bune locuri din lume pt acest sport? unde vin piloți din toată lumea?

te rog să enumeri locurile alea mai spălate pe unde ai umblat tu, să putem și noi învăța pe unde să umblăm și să comparam, că poate or mai fi fost și alții de pe aici prin locurile alea spălate, zic și io, nu-s soto.

Edited by rottweiler2007, 13 June 2013 - 06:30.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

iata topul celor mai bune plaje din lume conform userilor de pe tripadvisor.com, studiati cele 25 de plaje si comparati cu plaja de la oludeniz

http://www.tripadvis...Beaches-cTop-g1

iar aici aveti topul 2013 al celor mai bune plaje din Europa, conform tripadvisor.com: http://www.tripadvis...Beaches-cTop-g4

si acum topul 2013 al celor mai bune plaje din Turcia, conform tripadvisor.com: http://www.tripadvis...es-cTop-g293969

și mai rețineți că:  orice top e subiectiv, orice părere este subiectivă

Edited by rottweiler2007, 13 June 2013 - 07:03.

SIR

SIR

Senior Member

Nu am avut nici o intenție de flame, îmi cer scuze pentru divagatia inițiala. Presupuneam ca nick-name-ul forțeaza o reacție mai agresiva la părerile divergente si in pur spirit constructiv îmi impartaseam din anii de experiența cu ciobanesti germani si boxeri.

Cred ca intram într-o discuție prea tehnica si obositoare despre plaje. Cum ai zis si tu părerile sunt subiective, si subiectiv vorbind plaja din Oludeniz mie nu mi-a prea plăcut. In schimb la o aruncatura de bat distanță, in Rhodos, am găsit unele dintre cele mai frumoase plaje de pana acum, nisip fin, panta lina, zone cu palcuri de margarete coborand pana aproape de apa, închisă într-un canion de leandrii etc. Plaje foarte frumoase in Mallorca, in Creta, de fapt in mai toate insulele grecesti si spaniole. Iar plajele cu palmieri din oceanul Indian sau Caraibe sunt la nivelul următor... si eu am intrat fără probleme in ambele oceane. Dar simt ca devine plictisitoare discuția pe tema...

Prețuri - ziceam si eu ca unele sunt ok - gen mașina închiriată, ca oricum nu prea ai unde sa mergi prin imprejurimi. Taxiul mi se pare in schimb scump la cca 2euro/km, sau alt exemplu concret - borcanasele de mâncare pt copii: 2-3 lei in Real, 4-5TL in Oludeniz, 13TL la magazinele de la Lykia! 3.5euro o bere mică turceasca la hotel, 4.5 euro un pahar de vin de 125mm - nu mă plâng, dar când voi aduna toate maruntisurile astea la cei 3600euro pentru cazare, masa si transport o sa obțin o suma care va fi mult peste sejururi echivalente in Mediterana si Canare si apropiată de destinații gen Caraibe.  Ca merita, ca nu merită - fiecare are dreptul la o părere. A mea e deocamdată ca nu. Pentru iluminat retine Grecia si Spania, in special insulele. Civilizatie, curatenie, prețuri mai decente, relief, clima si mare asemănătoare.

La Brașov se poate parapanta la Bunloc, se poate urca si in Postavaru via Poiana. Într-o zi cu soare poți prinde termice sa stai in aer pana seara :) dacă îți place asa de mult se poate lua relativ ușor o licența de zbor individual, costul unei parapante de clasa e acceptabil comparat cu costul excursiilor pomenite, de ce nu?

Enumeratul ăla de final chiar nu-si are rostul. Simt ca ar părea mai mult o discuție între tampitei cu spart in figuri si sunt convins ca nu e cazul. In rest îți doresc tie si tuturor celor interesați de subiect cât mai multe si mai frumoase vacante la Oludeniz.

Edited by SIR, 13 June 2013 - 11:45.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

1. am inteles! e clar acum!

la oludeniz plaja e ingusta(are cam 60 metri latime, ochiometric, promit ca anul asta o voi masura cu pasul sa vad citi pasi are, eu am  pasul de 1 metru), preturile mari (in caraibe sint preturi mai mici si plajele mai late, care o fi aia plaja de caraibe mai lata ca plaja din oludeniz nu stiu, eu nu am vazut iar userul SIR tine secret)

2. am batut insula creta in lung si in lat, am stat 2 luni pe acolo si plaja mai lata sau cel putin la fel de lata ca plaja din oludeniz nu am vazut, dar poate in 2 luni nu am vazut nimic cit despre preturi oaaaa, in creta e ieftin totul, e mai ieftin ca la carfur Posted Image; cit e berea la carfur? 5 lei? scump! in Matala la circiuma(acolo nu-s resorturi de 5 stele) era 1 leu! iar la blue palace resort din elounda berea era 2 lei

3. in rodos am fost doar o data si mi-a ajuns, am dat pe doua omlete, o salata de rosii si doua beri 50 euro la o dugheana pe o plaja nisipoasa dar cu stinci in apa, deci ieftin si mirific

4. userul SIR compara preturile de la market romania cu preturile din interiorul unui resort de 5 stele...ce concluzie sa trag? voi ce ziceti? adica cum sa fie berea la tarc mai scumpa decit aia la raftul unui hypermarket? ce jegosi! in caraibe era invers! daca la real berceni e berea 5 lei la resortul de 5 stele era 2 lei, ca asa e corect, sa nu se  simta turistul jupuit....

5. am mai inteles ca in zona oludeniz nu ai ce face, nimic de facut, nimic de vazut....

6. scria cineva undeva pe softpedia si avea dreptate: maslinele in market la greci sint mai scumpe decit in romania la market

CONCLUZIE: NU VA MAI DUCETI LA OLUDENIZ!

IN ARUBA, CURACAO & ST.MAARTEN PLAJELE SINT LATE DE 100 METRI IAR PRETURILE'S LA JUMATE

Edited by rottweiler2007, 13 June 2013 - 15:14.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

[ https://player.vimeo.com/video/52332859 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

SIR

SIR

Senior Member

Ca sa continui firul discutiei, Oludeniz este unul dintre cele mai bune locuri din lume pentru zborul cu parapanta. Exista infrastructura - adica o sosea care urca pana la 2000m pe Babadag, exista organizare excelenta, diferenta de nivel munte - mare cu priveliste spectaculara, pentru impatimiti exista zone cu termice constante etc. Si asta la preturi decente, comparabile cu cele din Ro - eu am zburat cu 150TL (60€) cu Gravity, dar erau si oferte mai ieftine (de la 50€) si mai scumpe. Chiar as zice ca zborul cu parapanta ar fi principalul motiv ca sa aleagă cineva o vacanta la Oludeniz in detrimentul altor destinații mediteraneene.

Cateva precizari cu poze la discutia despre plaja. Vorbeam de plajele de la Lykia si cea de la capatul bratului care formeaza laguna - zona cea mai pitoreasca - despre care spuneam ca sunt mici si nu prea grozave. Plaja gratuita din dreptul strazii principale pana la vaporase e intradevar foarte lata, dar despre aia as putea zice fara ezitare ca e cea mai rea plaja care am vazut-o la Mediterana. De fapt numai la Etretat la Marea Nordului am mai dat de asa grohotis. Nu e probabil un loc de recomandat celor cu copii mici, la laguna aveam program de curatat 2mp de plaja de foarte multele mucuri de tigara si greu cu joaca in pietris si intratul in marea abrupta.

Ca sa nu se inteleaga gresit: as reveni oricand la Oludeniz cu placere pentru o saptamana si recomand oricui nu neaparat interesat de un beach holiday sa mearga acolo pentru zborul cu parapanta, privelistea spectaculara, oamenii prietenosi, bucataria traditionala de calitate etc de preferinta in mai sau septembrie/octombrie - 38° la umbra iti cam taie toate chefurile Posted Image.

Plaja Lykia
Attached File  S1110065m.jpg   80.57K   85 downloads

Plaja la laguna pe bratul despartitor
Attached File  S1010047m.jpg   117.93K   89 downloads
Attached File  S1010035m.jpg   87.46K   82 downloads

Plaja pe brat la mare in capat - in dreptul restaurantului
Attached File  S1040001m.jpg   118.82K   82 downloads

Plaja Oludeniz in dreptul strazii principale
Attached File  S1010002m.jpg   99K   78 downloads

Si intr-o nota mai optimista: un loc superb, vedere de la Lykia
Attached File  S1090081m.jpg   39.87K   75 downloads

atupi

atupi

Senior Member

Sunt multe plaje frumoase in zona Oludeniz insa trebuie sa fii mobil. Treceam de 2 ori pe zi prin dreptul complexului Lykia si ii compatimeam pe cei care stau acolo, cu plaja aceea din dreptul complexului.
Cat am stat in zona am avut masina inchiriata: 50YTL/zi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate