Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Piata Forex din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#127
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Impozitarea profiturilor nu are treaba cu faptul ca tu retragi sau nu banii din contul brokerului.
La inceputul anului urmator se face o situatie contabila cu activitatea de pe respectivul cont, din care o sa rezulte cat a fost profit, cat a fost pierdere, si diferenta dintre ele va fi baza de impunere pentru declaratia ce va fi data fiscului.

#128
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
A platit vreunul impozit pe forex?! Posted Image
Hai mai, fiti seriosi Posted Image

#129
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Daca au pierdut banii pentru ce anume ar trebui sa mai plateasca si impozit? Posted Image

Edited by poadol, 27 September 2013 - 22:05.


#130
corso2909

corso2909

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2013
Salut,am vazut ca se vorbeste pe aici despre forex/optiuni binare. Eu ma ocup cu treaba asta de vreo 4,aproape 5 luni. De la inceput am lucrat cu stockpair pentru ca mi s-au parut seriosi si asta am auzit de la mai multe persoane. Am inceput initial cu 500 de dolari si am reusit in 10 zile lucratoare sa ii dublez. Ce-i drept la inceput am primit ajutor de la niste prieteni mai vechi in domeniu dar totul se invata repede pentru ca nu e mare inginerie. Iti trebuie rabdare,disciplina si multa concentrare. Este de ajuns sa stai 3 maxim 4 ore pe zi in casa si sa fac vreo 50 de dolari. Cine este interesat sa stie mai multe si doreste sa se apuce de optiuni binare ii ofer LINKUL MEU pentru REFFERAL. Daca va inscrieti la stockpair prin linkul meu,eu primesc de la ei 100$(bani pe care trebuie sa ii rulez de 20 de ori pentru a-i debloca) iar in schimbul acestui lucru va ajut cu absolut orice doriti din acest domeniu,am un canal pe SKYPE unde mai dau semnale de CALL si PUTT asa ca veti prinde totul repede si va ajut sa va diminuati riscurile la inceput. Daca sunteti interesati ma gasiti la [email protected].  Va doresc numai ITM-uri. :D

#131
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View Postcorso2909, on 23 octombrie 2013 - 15:45, said:

Salut,am vazut ca se vorbeste pe aici despre forex/optiuni binare. Eu ma ocup cu treaba asta de vreo 4,aproape 5 luni. De la inceput am lucrat cu stockpair pentru ca mi s-au parut seriosi si asta am auzit de la mai multe persoane. Am inceput initial cu 500 de dolari si am reusit in 10 zile lucratoare sa ii dublez. Ce-i drept la inceput am primit ajutor de la niste prieteni mai vechi in domeniu dar totul se invata repede pentru ca nu e mare inginerie. Iti trebuie rabdare,disciplina si multa concentrare. Este de ajuns sa stai 3 maxim 4 ore pe zi in casa si sa fac vreo 50 de dolari. Cine este interesat sa stie mai multe si doreste sa se apuce de optiuni binare ii ofer LINKUL MEU pentru REFFERAL. Daca va inscrieti la stockpair prin linkul meu,eu primesc de la ei 100$(bani pe care trebuie sa ii rulez de 20 de ori pentru a-i debloca) iar in schimbul acestui lucru va ajut cu absolut orice doriti din acest domeniu,am un canal pe SKYPE unde mai dau semnale de CALL si PUTT asa ca veti prinde totul repede si va ajut sa va diminuati riscurile la inceput. Daca sunteti interesati ma gasiti la [email protected].  Va doresc numai ITM-uri. :D

cati dintre cei 500$ facuti in 10 zile au fost din refferaluri? :)) hai zi sincer, 300, 400 eh?

#132
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View Postcorso2909, on 23 octombrie 2013 - 15:45, said:

Am inceput initial cu 500 de dolari si am reusit in 10 zile lucratoare sa ii dublez.

Esti aproape la fel de tare ca Maria vanzatoarea, care face lejer 3000 de eur pe luna din forecs. Iti dai seama, in 2-3 ani devii milionar, cu doar 500 de dolari pe care nici nu i-ai avut.

#133
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Ca sa dublezi 500 in 10 zile nu e imposibil dar pariez pe 2 lucruri:
- faci scalping
- o sa-i pierzi mult mai repede decat i-ai facut Posted Image

#134
Claudiu1234567

Claudiu1234567

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.10.2013
Ionut_Blue - nu, nu neaparat. Nu agreez piata Forex dar gasesc o oarecare pasiune in piata bursiera.

Singurul spike real care se putea folosi a fost cu inchiderea fiscala din SUA cand si EUR si USD s-au destabilizat destul de mult. In rest, piata este destul de stabila.

Personal, nu as investi in Forex vreodata. Am citit cateva carti si articole despre piata bursiera, mai exact pe ce principii se bazeaza si Forex-ul mi se pare cea mai volatila dintre toate.

Nu neg ca sunt persoane care pot face bani din asta cu usurinta. Insa pana la nivelul in care ai o strategie care sa functioneze, esti destul de matur sa nu faci leverage si ai rabdare (shortingul este mai riscant decat ruleta ruseasca), dureaza.

Piata bursiera nu este un loc pentru amatori. O cunostinta a avut $100.000 investiti in actiuni, intr-o companie de prima mana. In mai putin de noua luni, pretul a scazut de la 35 la 9 USD. Evident, a pierdut aproape tot daca nu tot.

Pe cealalta parte, exista cateva investitii relativ sigure.

1. Aurul a crescut relativ constant in ultimii 10 ani, in jur de 700%. Nu se poate profita pe termen scurt dar este o investitie mai buna decat imobiliarele.
2. Dolarul elvetian iar este destul de stabil.
3. Teoretic pretul resurselor finite (ex: titeiul) poate doar sa creasca in timp. Nu a sa mai fie iar o bula dar doar daca nu sunt descoperite depozite imense, este cel mai probabil sa creasca.

Cat despre Forex, din nou, este o idee in general proasta. Este exact cum te-ai duce intr-un joc de poker, ai o pereche sau un as si alta carte si pui totul jos. Da, exista sansa sa castigi insa exista si sansa mult mai mare sa pierzi tot ce ai.

#135
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View PostClaudiu1234567, on 01 noiembrie 2013 - 23:03, said:


Pe cealalta parte, exista cateva investitii relativ sigure.

2. Dolarul elvetian iar este destul de stabil.


S-ar putea sa stii ceva ce noi nu stim, referitor la Elvetia.

#136
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Da, avem colegi masoni pe forum.
Oricum, la Forex jucătorii caută fluctuații, nu monede stabile.
Iar ăla care a avut 100.000$ într-o singură companie (de altfel destul de debilă, dacă stai să te gândești că de câțiva ani buni se tot obțin randamente ridicate în acțiunile americane), probabil mai avea încă 900.000 în altele, așa că se compensează.

#137
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Tinta mea e euro @5ron, pareri?

#138
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Post1618, on 06 ianuarie 2014 - 16:14, said:

Tinta mea e euro @5ron, pareri?

Slabe sanse sa se intample asta in urmatoarele 6 luni

#139
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View PostClaudiu1234567, on 01 noiembrie 2013 - 23:03, said:


2. Dolarul elvetian iar este destul de stabil.


De francul american ce parere ai?

#140
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Moneda asta are cel mai mare potential de crestere. Numai ca aceasta crestere este de obicei....efemera :D

#141
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Vad ca pozitia long eurron pe langa profit, deschisa anul trecut, mi-a adus si costuri swap, cam 6% din profit.
Spread-ul e enorm pe perechea asta comparat cu cea gbp$ sau euro$...
Toti brokerii au taxa asta -swap?

#142
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Post1618, on 07 ianuarie 2014 - 16:41, said:

Vad ca pozitia long eurron pe langa profit, deschisa anul trecut, mi-a adus si costuri swap, cam 6% din profit.
Spread-ul e enorm pe perechea asta comparat cu cea gbp$ sau euro$...
Toti brokerii au taxa asta -swap?

E un cost care trebuie incorporat cumva . "E ca si cum ai intreba, nu exista banci care dau credite cu dobanzi 0? "  D'oh!

Stiu ca vazusem cativa mai seriosi care avea exact ce vrei tu dar bineinteles, pusesera spreaduri mult mai mari ca sa acopere. Iar probabil leul deja are un spread urias in pereche cu euro sau dolarul fata de altele.

P.S. ceea ce vrei tu se cheama islamic account ;)

#143
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
@corina_geo  
Stii vreun broker ca sa aiba contracte forward/optiuni (vanilla) pe euroron?

Multumesc!

#144
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Post1618, on 08 ianuarie 2014 - 19:04, said:

@corina_geo  
Stii vreun broker ca sa aiba contracte forward/optiuni (vanilla) pe euroron?

Multumesc!

De Erste Bank auzisem la un moment dar ca ofera contracte FWD dar nu stiu daca si pentru "muritori" de rand. De optiuni habar nu am, se pare ca nici google nu returneaza vreun rezultat valid.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate