Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Va rog, ajutati cu mancare 24 de pisici si 6 caini!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 cris2d2, on 19th January 2010, 12:42, said:

Postez acest mesaj urgent in numele unei prietene, aflata in dificultate:

"Locuiesc in Sibiu, in gazda, si disperarea m-a facut sa va contactez (printr-o cunostinta care are acces la internet).

Din dorinta de a salva animale aflate in suferinta, lovite de masini, agresate de oameni fara suflet sau ratacite pe strada, le-am luat in casa si le-am oferit adapost, hrana, ingrijiri medicale. Le-am deparazitat, vaccinat si sterilizat. Apoi, am incercat sa le gasesc un stapan, dand anunturi in ziarele locale si, cu greu, doar cateva si-au gasit stapan, desi erau donate, nu vandute. Cert este ca in prezent am in casa 24 de pisici si 6 caini.

M-am descurcat cu cheltuielile pentru ele pana anul trecut, cand mi-am pierdut locul de munca, momentan nemaiavand nici un venit. Am ramas fara curent electric si cred ca in curand voi ramane si fara gaz. Nu imi fac griji pentru intretinerea mea cat pentru aceste animalute nevinovate.

Va rog, poate ma puteti ajuta si, prin acest gest, le ajutati pe ele!

Ma puteti contacta la numarul de telefon 0747 693 427, pe acest forum sau pe email: [email protected]."

Am atasat 4 poze cu cateva dintre aceste animale.
Rog seriozitate.

[ http://img121.imageshack.us/img121/5122/p1030281xy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img121.imageshack.us/img121/716/p1030272n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img691.imageshack.us/img691/2331/p1030274v.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img198.imageshack.us/img198/7563/p1030280m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
CUM?! Ce-i asta? Inca UN OM care nu-si foloseste creierul? DACA  NU ESTI IN STARE SA INTRETII AI GRIJA DE UN ANIMAL , ESTI MAI ANIMAL CA EL! Iti bati joc de el! Pentru cazuri de-astea exista eutanasierea! NU VA MAI BATETI JOC DE ANIMALE! Si folositi-va dreaqului creierul , ca cica suntem  "on top of the food chain" la naiba!!!!

#38
kara2me1

kara2me1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.01.2010
Da, acum m-am lamurit...imi cer scuze! Deci care ar fi contul bancar unde sa fie trimisi bani ? Dar oricum mai bine ar da din animale spre adoptieee!

#39
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 kara2me1, on 23rd January 2010, 14:38, said:

Da, acum m-am lamurit...imi cer scuze! Deci care ar fi contul bancar unde sa fie trimisi bani ? Dar oricum mai bine ar da din animale spre adoptieee!

Va trimit toate datele despre contul bancar pe mesageria privata.

Da, aceste animale, nu cred ca toate, atat cat se poate, vor merge spre adoptie (pana acum, doar cateva au reusit sa fie date in adoptie, din cate am inteles), dupa ce se vor intrema/insanatosi. Majoritatea sunt proaspat sterilizate si/sau au unele probleme de sanate. Cateva au nevoie de mancare speciala, pentru motani sterilizati. Altele au nevoie de tot felul de medicamente. Situatia nu e simpla, cum ar crede unii. Dar va rog, cei care aveti dubii sau doriti sa ajutati, contactati-o pe doamna respectiva la
telefon, si o sa va dea detalii si lamuriri.

#40
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
donatiile in bani sunt intotdeauna un risc. ti-l asumi sau nu. cum adica "acu sa va vad!"?? cine vrea sa dea da, chiar si cu riscul de a nu sti ce se intampla cu banii...
dau lunar bani pentru diferite cazuri in care sunt implicate animalute, fie pentru hrana fie pentru tratament. sunt animalute pe care nu le cunosc si uinde cel mult cunosc "virtual" persoana care cere ajutorul. o fac pentru cazurile unde unde simt ca trebuie sa ma implic, unde nu se baga nimeni si unde pot si eu sa ajut. inclusiv adaposturi...
nu stiu de ce sunteti asa carcotasi pentru 50-100 de lei...

#41
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 gabigowriel, on 23rd January 2010, 14:05, said:

CUM?! Ce-i asta? Inca UN OM care nu-si foloseste creierul? DACA  NU ESTI IN STARE SA INTRETII AI GRIJA DE UN ANIMAL , ESTI MAI ANIMAL CA EL! Iti bati joc de el! Pentru cazuri de-astea exista eutanasierea! NU VA MAI BATETI JOC DE ANIMALE! Si folositi-va dreaqului creierul , ca cica suntem  "on top of the food chain" la naiba!!!!
bine ma ca ai venit si tu!!!!!!!!!!!!!u daca ai fi boschet pe strada tie ti-ar placea sa te eutanasieze?vezi de treaba ta ca nu tia cerut nimeni parerea!!!!

#42
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 bilibistrocizel, on 23rd January 2010, 16:36, said:

bine ma ca ai venit si tu!!!!!!!!!!!!!u daca ai fi boschet pe strada tie ti-ar placea sa te eutanasieze?vezi de treaba ta ca nu tia cerut nimeni parerea!!!!
:rolleyes:  Amice , semi-analfabet CE ESTI ,  atunci cand NU POTI sa ai grija de un animal sau OM(adoptie) , NU iti asumi responsabilitatea!
PUNCT.
In nici o tara civilizata NU VEZI potai si matze  umbland aiurea pe strada! CINE ARE un animal (pisica sau caine sau ce mai vrea el) , IL TINE IN CASA/CURTE si are grija de el! NU ii da drumul pe strada (asa cum fac multi din "dragii" nostri compatrioti retardati) si apoi ii arunca cate mai nimica sa manace si il lasa FIX IN STRADA in frig , ploaie  sau ger/ninsoare!  Ca sa nu mai zic de aspectul AGRESIVITATII  fata de necunoscuti (vezi tu , "gigele" , poate mai vreau sa intru si eu in blocul ala , sa-mi vizitez cumnatul , si CULMEA sunt pentru prima oara in acea zona/bloc , NU-I ASA  ca ma va musca potaia babii retardate de la parter ?)
Mai e muuult pana ce romanul va invata CE-I AIA RESPONSABILITATE si in ce consta ea!
Si , crede-ma , eutanasierea e mai umana decat sa isi duca traiul in conditii mizere...
:nonobad:
P.S. :
Acum ca am "observat " mai bine ce ai tu la avatar , ce semnatura ai ,si UNDE te pot gasi, imi dau seama de NIVELUL IQ-ului tau...

Edited by gabigowriel, 23 January 2010 - 16:46.


#43
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 gabigowriel, on 23rd January 2010, 17:42, said:

:rolleyes:  Amice , semi-analfabet CE ESTI ,  atunci cand NU POTI sa ai grija de un animal sau OM(adoptie) , NU iti asumi responsabilitatea!
PUNCT.
In nici o tara civilizata NU VEZI potai si matze  umbland aiurea pe strada! CINE ARE un animal (pisica sau caine sau ce mai vrea el) , IL TINE IN CASA/CURTE si are grija de el! NU ii da drumul pe strada (asa cum fac multi din "dragii" nostri compatrioti retardati) si apoi ii arunca cate mai nimica sa manace si il lasa FIX IN STRADA in frig , ploaie  sau ger/ninsoare!  Ca sa nu mai zic de aspectul AGRESIVITATII  fata de necunoscuti (vezi tu , "gigele" , poate mai vreau sa intru si eu in blocul ala , sa-mi vizitez cumnatul , si CULMEA sunt pentru prima oara in acea zona/bloc , NU-I ASA  ca ma va musca potaia babii retardate de la parter ?)
Mai e muuult pana ce romanul va invata CE-I AIA RESPONSABILITATE si in ce consta ea!
Si , crede-ma , eutanasierea e mai umana decat sa isi duca traiul in conditii mizere...
:nonobad:
P.S. :
Acum ca am "observat " mai bine ce ai tu la avatar , ce semnatura ai ,si UNDE te pot gasi, imi dau seama de NIVELUL IQ-ului tau...
bai smechere,u ai avut vreo data animale?sa sti ce inseamna dragostea pt animale?eu pt animalele mele omor 10 persoane ca tine....
hai pa,nu imi pierd timpul cu o canalie ca tn ;)
ps:semi-analfabet sa il faci pe tactu care te-a scapat pe sub poarta

Edited by bilibistrocizel, 23 January 2010 - 20:04.


#44
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 bilibistrocizel, on 23rd January 2010, 20:00, said:

bai smechere,u ai avut vreo data animale?sa sti ce inseamna dragostea pt animale?eu pt animalele mele omor 10 persoane ca tine....
hai pa,nu imi pierd timpul cu o canalie ca tn ;)
ps:semi-analfabet sa il faci pe tactu care te-a scapat pe sub poarta
:lol:  Am avut animale , cat nu ai tu idei!
De cand eram mic veneam acasa cu cate o vietate! (am avut foarte multe pasari(vrabii , pitigoi , porumbei , gugustiuci ,  chiar si o CIOARA cu o  aripa rupta, care S-A REFACUT! Si era si foarte inteligenta; de pesti si acvariu nu-ti mai zic , de broasca testoasa  din curte de asemenea ), apoi pisici de pe strada , dar care nu prea stateau la bloc si o zbugheau dupa vreo luna pe usa sau pe geam...(p-astea nu le poti tine in loc...),  apoi o catzea corcitura cu pechinez,imediat dupa ce am luat-o pe asta de la Gugesti m-am mutat la casa,   un CANICHE de talie mare , pe care il am si acum dar la tara ca e MARE si mai si musca,  tot acolo are companie si o catea "comunitara" sa-i tina de urat  :lol:  , o corcitura de ciobanesc cu probleme de crestere si la oase ( a ramas mic de talie..).iar acasa am PISICI  "la greu"... cateodata , mai se oplosesc si alte pisici  ratacite ! Ultima a fost o corcitura de siameza care venea numai la mine sa o mangai sau sa-i dau sa manance , si asa cum a venit asa a si plecat... De asta chiar imi pare rau ca nu a stat... Am vrut sa iau si un Pit-bull (nah ca sa "te ating" putin la punctul sensibil , dar mi-a fost frica sa nu-mi omoare pisicile cand va CRESTE ; si asa a fost , l-a luat vecinul , a crescut ENORM , trage dacia de pe loc , si e pericol public...  a "mancat" doua pisici pana acum care au "indraznit " sa-i calce teritoriul NOAPTEA si  nu le-a dat drumul pana ce nu s-au "racit"...)

E foarte frumos sa ai animale MULTE DAR SA LE MAI SI INGRIJESTI altfel nu le faci nici o favoare...
Cat despre taica-meu?  E batran , e  director de Liceu , profesor de limba romana , patron , OM DE CULTURA!(raritati in ziua de azi , cand  INCULTII s-au inmultit peste  masura si trebuiesc suportati de restul OAMENILOR!)
Cam el e taica-meu (daca vroiai sa ma jignesti  afla ca ai dat chix rau de tot... )
Sa-ti mai zic  si de "alte rude"?
Te salut respectuos!  :OK:
Later edit: Sa fim totusi On-topic:  la atatea pisici si caini , este foarte greu sa le asiguri hrana ! IN PRIMUL rand nu stiu ce a fost in capul acelei persoane care a adunat toata animalele acelea!
Eu am insumat asa , 3 motani , +o pisica(mama tuturor), un caine acasa, 2 la tara , 2 la firma(comunitari de asemenea, le fac maine o poza) ,  + pisicile vecinului plecat in Belgia (vreo 4, variaza numarul  ca mai vin si de prin vecini...), si iti zic SINCER ca e foarte greu sa-i ingrijesti pe toti !
Cand stii ca poti , iti asumi responsabilitatea , CAND NU , ATUNCI NU O FACI! E mai bine si pentru tine , e mai bine si pentru animal!
punct.

Attached Files


Edited by gabigowriel, 24 January 2010 - 00:08.


#45
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 gabigowriel, on 24th January 2010, 00:53, said:

:lol:  Am avut animale , cat nu ai tu idei!
De cand eram mic veneam acasa cu cate o vietate! (am avut foarte multe pasari(vrabii , pitigoi , porumbei , gugustiuci ,  chiar si o CIOARA cu o  aripa rupta, care S-A REFACUT! Si era si foarte inteligenta; de pesti si acvariu nu-ti mai zic , de broasca testoasa  din curte de asemenea ), apoi pisici de pe strada , dar care nu prea stateau la bloc si o zbugheau dupa vreo luna pe usa sau pe geam...(p-astea nu le poti tine in loc...),  apoi o catzea corcitura cu pechinez,imediat dupa ce am luat-o pe asta de la Gugesti m-am mutat la casa,   un CANICHE de talie mare , pe care il am si acum dar la tara ca e MARE si mai si musca,  tot acolo are companie si o catea "comunitara" sa-i tina de urat  :lol:  , o corcitura de ciobanesc cu probleme de crestere si la oase ( a ramas mic de talie..).iar acasa am PISICI  "la greu"... cateodata , mai se oplosesc si alte pisici  ratacite ! Ultima a fost o corcitura de siameza care venea numai la mine sa o mangai sau sa-i dau sa manance , si asa cum a venit asa a si plecat... De asta chiar imi pare rau ca nu a stat... Am vrut sa iau si un Pit-bull (nah ca sa "te ating" putin la punctul sensibil , dar mi-a fost frica sa nu-mi omoare pisicile cand va CRESTE ; si asa a fost , l-a luat vecinul , a crescut ENORM , trage dacia de pe loc , si e pericol public...  a "mancat" doua pisici pana acum care au "indraznit " sa-i calce teritoriul NOAPTEA si  nu le-a dat drumul pana ce nu s-au "racit"...)

E foarte frumos sa ai animale MULTE DAR SA LE MAI SI INGRIJESTI altfel nu le faci nici o favoare...
Cat despre taica-meu?  E batran , e  director de Liceu , profesor de limba romana , patron , OM DE CULTURA!(raritati in ziua de azi , cand  INCULTII s-au inmultit peste  masura si trebuiesc suportati de restul OAMENILOR!)
Cam el e taica-meu (daca vroiai sa ma jignesti  afla ca ai dat chix rau de tot... )
Sa-ti mai zic  si de "alte rude"?
Te salut respectuos!  :OK:
Later edit: Sa fim totusi On-topic:  la atatea pisici si caini , este foarte greu sa le asiguri hrana ! IN PRIMUL rand nu stiu ce a fost in capul acelei persoane care a adunat toata animalele acelea!
Eu am insumat asa , 3 motani , +o pisica(mama tuturor), un caine acasa, 2 la tara , 2 la firma(comunitari de asemenea, le fac maine o poza) ,  + pisicile vecinului plecat in Belgia (vreo 4, variaza numarul  ca mai vin si de prin vecini...), si iti zic SINCER ca e foarte greu sa-i ingrijesti pe toti !
Cand stii ca poti , iti asumi responsabilitatea , CAND NU , ATUNCI NU O FACI! E mai bine si pentru tine , e mai bine si pentru animal!
punct.
no tocmai din motivu ca ai avut animele ar trebuie sa intelegi pers respectiva,nu sa o critici.....
pacat ca tine vecinu acel red nose legat :OK:

Edited by bilibistrocizel, 24 January 2010 - 00:26.


#46
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
decit sa va certati, mai bine donati bani pentru....copii din Haiti :)

#47
zuzua

zuzua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.06.2007
Stimata doamna, ne puteti da o idee despre ce gandeati dumneavoastra in momentul in care strangeati caini si pisici de pe strada?
Am vazut foarte multe persoane spunand in cadrul acestui topic " aaa si eu faceam asta cand eram mic "
Exact despre asta este vorba !!! Cu totii faceam chestia asta cand eram copii , pentru ca impulsul de moment ne stapanea. Nu ne gandeam la consecinte. Odata cu inaintarea in varsta, insa, incepem sa ne maturizam, sa devenim RESPONSABILI. Se pare ca altii nu...
Nu ma intelegeti gresit , iubesc animalele enorm si eu am si caini si pisici si am avut toata viata..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate