Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Va rog, ajutati cu mancare 24 de pisici si 6 caini!

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Postez acest mesaj urgent in numele unei prietene, aflata in dificultate:

"Locuiesc in Sibiu, in gazda, si disperarea m-a facut sa va contactez (printr-o cunostinta care are acces la internet).

Din dorinta de a salva animale aflate in suferinta, lovite de masini, agresate de oameni fara suflet sau ratacite pe strada, le-am luat in casa si le-am oferit adapost, hrana, ingrijiri medicale. Le-am deparazitat, vaccinat si sterilizat. Apoi, am incercat sa le gasesc un stapan, dand anunturi in ziarele locale si, cu greu, doar cateva si-au gasit stapan, desi erau donate, nu vandute. Cert este ca in prezent am in casa 24 de pisici si 6 caini.

M-am descurcat cu cheltuielile pentru ele pana anul trecut, cand mi-am pierdut locul de munca, momentan nemaiavand nici un venit. Am ramas fara curent electric si cred ca in curand voi ramane si fara gaz. Nu imi fac griji pentru intretinerea mea cat pentru aceste animalute nevinovate.

Va rog, poate ma puteti ajuta si, prin acest gest, le ajutati pe ele!

Ma puteti contacta la numarul de telefon 0747 693 427, pe acest forum sau pe email: [email protected]."

Am atasat 4 poze cu cateva dintre aceste animale.
Rog seriozitate.

[ http://img121.imageshack.us/img121/5122/p1030281xy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img121.imageshack.us/img121/716/p1030272n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img691.imageshack.us/img691/2331/p1030274v.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img198.imageshack.us/img198/7563/p1030280m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ce friptura buna poti sa faci din cainii aia .. si ce haina de piele!


Totusi, situatia nu-i chiar atat de neagra precum fotografiile o prezinta. Daca nu vei avea cu ce sa hranesti animãlurile, intr-un final le vei da drumul pentru a-si cauta ele de mancare (la asta se pricep foarte bine). In acest fel, se va obtine o casa curatata de gloata aceea de caini si pisici, ei vor trai iar proprietarul se va gandi de cel putin 2 ori inainte de a lua aceeasi decizie in viitor.

Edited by pelikanu, 19 January 2010 - 13:14.


#3
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
pelikane, vezi ca de fapt esti papagal.


Prietene, da un cont de paypal si pun si eu niste euro acolo.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Serios?

Si dupa ce tu vei pune cativa euro in contul paypal, ce se va intampla?
Vrei sa iti spun eu?

Vor mai fi cativa cu buzunarele largi care vor mai pune cativa euro - si pe urma nu va mai pune nimeni bani - in acel moment ce se va intampla?
Se va face apel la bunavointa utilizatorilor altui forum?

Nu stiu de ce nu ganditi inainte de a vorbi (scrie).

Edited by pelikanu, 19 January 2010 - 13:34.


#5
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
Deabia reusesc sa inteleg cum e sa ai 1 caine in casa. Dar 30 de animale!?
Ce stare mintala trebuie sa ai sa ajungi aici?

Solutie pentru animale: ori le lasati libere ori va sacrificati pentru ele si le lasati sa se infrupte. Din poze pare ca o sa fiti de ajuns cel putin o saptamana.

#6
mariux21

mariux21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.11.2006
imi plac animalele dar nu e normal sa iti faci menajerie sau adapost pt animale in casa ta proprie... deja devine o problema psihologica. am si eu o matusa in aceeasi situatie de muuulti ani de zile si pot sa zic ca nu e sanatoasa dpdv al sanatatii mintale. daca tii atat de mult sa salvezi animalele cred ca cea mai buna varianta e sa te implici in alt sens, de genul sa gasesti un loc pentru asa ceva in aer liber sa infiintezi un adapost pentru animale, asa le ajuti.

#7
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Cred ca voi n-ati inteles: doamna respectiva a postat ca sa fie ajutata, nu ca sa-i faceti voi morala! (voi, care probabil ca nu ati avut vreodata un animal, sau daca ati avut/aveti, e cumparat de la petshop.) ;)

#8
mariux21

mariux21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.11.2006
Da bine ca stii tu ca nu am avut animale :) am un motan care nu e cumparat de la petshop iar prietenei mele i-am facut cadou o pisica pe care am gasit-o pe strada cand avea 2 luni si era mica si neajutorata(peste doua zile a fost viscol) asa ca nu ma judeca tu pe mine. dar e altceva cand iti faci menajerie in casa :)
Sunt milioane de caini si de pisici in Romanica asta care traiesc pe strada si unele traiesc chiar foarte bine asa, persoana respectiva le-ar lua pe toate sa aiba grija de ele?

Edited by mariux21, 19 January 2010 - 14:13.


#9
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
stiu ca in sibiu este un spital care te poate ajuta cel mai bine!

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Multumesc pentru raspunsuri.

Doamna respectiva oricum va da spre adoptie animalele ei, doar ca in aceste momente nu mai poate sa le intretina prin mijloace proprii si de aceea a apelat la ajutorul altora, zic eu, din cauze nobile. Nu cred ca se asteapta neaparat la donatii in bani, ci mai ales la donatii in mancare pentru animale.

Animalele dansei au fost animale aflate in dificultate, luate de pe strada, ingrijite, insanatosite, nu in scopul de a-si face o menajerie in locuinta proprie, ci de a le ajuta si a inlesni adoptiile ulterioare. Toate acestea necesita bani, dragoste, grija si putere psihica. Ultimele 3 nu sunt o problema, doar banii sunt.

Binenteles, unii dintre noi le pot lasa sa zaca pe strazi, bolnave sau accidentate. Altii s-au decis sa le dea a doua sansa, dar e din ce in ce mai greu sa razbati...

#11
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
si eu sunt iubitor de animale, am chiar un catelus, dar sa stai IN CASA cu atatea vietuitoare....

#12
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
In Sibiu, ca in orice alt oras, exista Centru de Animale. Mai exista si anunturi online, mai exista si oameni binevoitori care au o curte, etc....

Solutii sunt, cea mai plauzibila ar fi un centru pentru animale, vor avea grija de ele si vor incerca sa le doneze. :)

#13
uzzy86

uzzy86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.12.2006

 mariux21, on 19th January 2010, 14:11, said:

[...] iar prietenei mele i-am facut cadou o pisica pe care am gasit-o pe strada cand avea 2 luni si era mica si neajutorata [...]
=))  :thumbup: scuze dar nu m-am putut abtine...
Dupa cum a mai spus cineva incearca la un spital pentru ca se arunca resturi de la bucatarie.

Edited by uzzy86, 19 January 2010 - 15:46.


#14
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
spitalul era pentru stapana! :thumbup:

#15
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
sunteti incapabili sa va abtineti de la comentarii penibile, care va fac sa va aratati adevaratul nivel emotional.
nu e treaba voastra cum, de ce si pana cand va trai doamna aceasta in casa cu animalutele salvate de ea. s-a lansat un anunt, un strigat de ajutor si cine considera ca poate ajuta o va face. cine a trait cu un animal in casa va intelege iubirea neconditionata din ochii lui si va intelege de ce unii sunt dispusi sa se sacrifice pentru asta. nu avem de-a face cu o colectionara, ci cu o persoana care s-a ocupat de animalutele acestea, le-a sterilizat ceea ce denota preocupare pentru situatia lor...dar ce sa intelegeti voi?

suntem buni sa judecam...si vedem mereu paiul din ochii altora! suntem o tara de intoleranti si de handicapati sentimental. si nu o spun cu rautate ci cu multa tristete

Edited by adrianatoma, 19 January 2010 - 18:26.


#16
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 cris2d2, on 19th January 2010, 03:17, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Doamna respectiva oricum va da spre adoptie animalele ei, doar ca in aceste momente nu mai poate sa le intretina prin mijloace proprii si de aceea a apelat la ajutorul altora, zic eu, din cauze nobile. Nu cred ca se asteapta neaparat la donatii in bani, ci mai ales la donatii in mancare pentru animale.

Animalele dansei au fost animale aflate in dificultate, luate de pe strada, ingrijite, insanatosite, nu in scopul de a-si face o menajerie in locuinta proprie, ci de a le ajuta si a inlesni adoptiile ulterioare. Toate acestea necesita bani, dragoste, grija si putere psihica. Ultimele 3 nu sunt o problema, doar banii sunt.

Binenteles, unii dintre noi le pot lasa sa zaca pe strazi, bolnave sau accidentate. Altii s-au decis sa le dea a doua sansa, dar e din ce in ce mai greu sa razbati...
Se pare ca aici i-si dau toti cu parerea despre absolut orice,am vazut ca sunt useri ai acestui forum care posteaza sa se afle in treaba despre orice subiect.Daca vrei sa ajuti acele suflete chinuite intra pe animale.ro,acolo ai mult mai multe sanse sa primesti ajutor.

#17
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

 alinutzik, on 19th January 2010, 18:25, said:

Se pare ca aici i-si dau toti cu parerea despre absolut orice,am vazut ca sunt useri ai acestui forum care posteaza sa se afle in treaba despre orice subiect.Daca vrei sa ajuti acele suflete chinuite intra pe animale.ro,acolo ai mult mai multe sanse sa primesti ajutor.

Multumesc pentru sustinere tuturor, dar animale.ro a fost primul site unde am postat. Softpedia e al doilea si ultimul. Aici am primit macar mesaje de sustinere, pe animale.ro inca nu am nici un mesaj. Mai astept...

#18
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 cris2d2, on 19th January 2010, 06:49, said:

Multumesc pentru sustinere tuturor, dar animale.ro a fost primul site unde am postat. Softpedia e al doilea si ultimul. Aici am primit macar mesaje de sustinere, pe animale.ro inca nu am nici un mesaj. Mai astept...
Acum am verificat.Dupa cum cunosc eu comunitatea animale.ro,sigur vei gasi sustinere.Ai putina rabdare,abia astazi ai postat apelul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate