Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#8497
micleano

micleano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.07.2014
addilie,
Eu nu am folosit pastile jiffy, dar am cumparat plante inradacinate in pastile.
Concret, anul trecut am cumparat muscate . Erau frumoase pentru virsta lor. Excelent!
Le-am mutat intr-un ghiveci mai mare , dar nu cu mult. Le-am fertilizat ca la carte, le-am mutat intr-un ghiveci mai mare . La un moment dat am vazut ca nu mai merg bine. Dupa lungi analize , le-am scos din ghiveci sa vad ce au. Am dat toata turba la o parte si am ajuns la pastila jiffy. Avea date radacini dar la capat. Hirtia nu s-a descompus deloc. Le-am replantat intr-o alta turba. De trait au trait.
Acu, saptamina trecuta am zis sa le pregatesc de primavara. Le-am scos din ghiveci , si la fel am ajuns la pastila care nu are hirtia descompusa. Radacinile erau iesite doar pe la fundul pastilei.
Acum am taiat hirtia si am lasat radacinile libere.
Eu nu zic ca nu sunt bune , dar au asta am patit. Poate nu am stiut ce sa fac, cum sa administrez problema, poate sunt mai "ingramadita" cu noile tendinte, dar asta am patit .

#8498
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Eu nu am spus că sunt/nu sunt bune... doar că am folosit și am observat că rădăcinile sunt oarecum obstrucționate de membrana aia care nu pare să fie de hârtie. Am pus poze ca să vadă și alții cum arată, spre exemplu, tomatele. În al doilea an le-am scos membrana aia când le-am plantat... se desface ușor cu mâna.

#8499
iulian242308

iulian242308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.02.2016
Poți sa pui ridichii direct afara și pui o folie peste ele.eu le-am pus asa pe 10-15 febroarie.

#8500
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Pastilele Jiffy nu se dezintegreaza in apa. Eu le foloseam cand plantam plante de acvariu si le ingropam in nisip si pietris la 50-60 cm. sub apa.

#8501
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,572
  • Înscris: 27.01.2012
Niste rasad repicat de ardei si vinete sistem 'paharel' si de la mine...

Attached Files



#8502
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
aoleu ce discutii de la pastilele mele Posted Image.
personal oricum le-as desface indiferent de asigurarile producatorului. nu imi ia mult, si barem sunt sigur ca e totul ok.


de ieri am mutat 19/25 kaptur si 12/15 aragon de pe hartie uda in turba. (puse pe hartie pe 22). sa vad daca incoltesc si restul.
ardei mar nu au dat coltul inca. (10)
nici ardeiul gras/ardeiul capia de la banca de gene. (ma rog, semintele de la banca de gene le-am pus pe 24 ca am uitat de ele). 5 si 5.

azi daca imi revin dupa un dus fierbinte pun si rosiile pe hartie umeda. daca nu, maine.

temperatura este 21-22 cu exceptia 1-2-3 ore/zi cand mai aerisim si scade pe la 18.

Edited by fr0ggybv, 28 February 2016 - 19:22.


#8503
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
E vreo problema daca tin semintele de tomate, ardei, vinete cca o saptamana sau doua la congelator? Pana le seman.

#8504
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,572
  • Înscris: 27.01.2012
Ai un motiv anume sa le congelezi?

#8505
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Pentru posteritate!Posted Image

#8506
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Anastasia, pentru dezinfectarea acestora poti folosi hipoclorit. Cauta experimentul de anul trecut al unui coleg pe ardei si rosii. Nu cred ca va fi o imbunatatire desi in mediul naturat ele trec de la un an la altul prin diferite temperaturi negative.  Important cred ca este sa te asiguri ca vor germina si mai bine foloseste metoda cu paharul si batistuta. Poti folosi, Atonik, Cropmax, Sprintene & CO in apa in concentratia specificata de fiecare producator in parte.  Congelatorul ...da-l in masa.

#8507
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
An de an le-am tinut in congelator cateva zile. Stu colegi care le pastreaza acolo mult si bine.
Vinetele si ardeii o sa-i pun in servetele umezite sa le urmaresc incoltirea. Tomatele nu cred ca va fi cazul. Mereu mi-au germinat perfect.

Nu le mai "sterilizez" cu nimic. Dumnezeu cu mila. Am multe soiuri, sunt greu de separat si bibilit.

#8508
crisGC

crisGC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.02.2010

 subway_guru, on 28 februarie 2016 - 18:23, said:

Niste rasad repicat de ardei si vinete sistem 'paharel' si de la mine...

Uau, is bune de plantat, si io abia le-am semanat...Posted Image

#8509
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
* Turba si substraturi
* Turba Klasmann (tipuri, retete, compozitie, granulatie, utilizare)
* Pastile de turba

#8510
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
niste pufuri de cropmax ajung pentru rasaduri dupa repicare, sau tre sa imi fac provizii de alt ingrasamant ? daca da, de care?

#8511
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Anul trecut eu le-am dat doar Cropmax conform indicațiilor din prospect și au fost ok

#8512
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Turbă și substraturi

Biolan
* biolan.fi _________în engleză

Florabalt
* floragard.de  _____în engleză

Kekkilä
* adamplastik.com __în turcă
* arenatorf.com ____în turcă
* solarlegume.ro ___în română
* morami.ro _______în română
* ittkaphato.hu _____în maghiară

Klasmann
* foremostco.com  __în engleză

Mikskaar
* mikskaar.com  ___în engleză

Pindstrup
* pindstrup.com ____în engleză

Rėkyva
* rekyva.eu  _______în engleză

Terracult
* terracult.com  ____în engleză

Edited by Eugen_D, 29 February 2016 - 19:39.


#8513
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

 maru_29, on 27 februarie 2016 - 20:51, said:

Am eu ,sunt chiar bune , eu mi-am facut treaba cu ele anul trecut cand am pus seminte de flori in ele pe care nu le-am repicat iar anul asta am pus rosii,dar mai multe seminte/alveola pt ca vreau sa le repic,daca nu ma insel au cam aceleasi dimensiuni precum tava de rasad de 70,la alveola ma refer ,numa ca minirasadnita are alveola dreptunghiulara iar tava patrata , diferenta sunt un pic mai adanci cele de 70 .
Tavitele negre cu alveole au gauri in partea de jos? Că am cumparat si eu minirasadnita de la Lidl, si nu au acele orificii.

#8514
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Eu le.am dat gaura cu frigaruia de gratar :D nu aveau nici ale mele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate