Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#8533
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postsov, on 01 martie 2016 - 15:18, said:

Poate nu m-am exprimat eu bine. Inca nu le-am semanat, urmeaza sa o fac saptamana viitoare, experienta cu bulinele a fost din sezonul trecut.
Am multe soiuri pentru testare, si nu as vrea sa le incurc ca anul trecut cand am lipit buline pe pahare, dar s-a deteriorat scrisul si nu am mai stiut care erau soiurile exacte.
una din variantele water proof & rezistenta la UV este eticheta PVC scrisa cu creionul (HB, de preferinta). Personal merg pe aceasta varianta (de 3 ani). Dupa un an de zile scrisul inca e acolo, la refolosire poti sterge cu guma. Altii prefera scrisul cu marker cu vopsea (alba), direct pe tavite. Eu o voi folosi doar la repicare, cand multitudinea de soiuri/hibrizi e mult diminuata (trecand de la tv 288 la tv 45 sau tv28), iar spatiul pe masura ...

Edited by qwertysecret, 01 March 2016 - 16:53.


#8534
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 06.01.2012
Cablu incalzire de la bulgari 350W cu termostat mecanic 100RON. Am cumparat saptamina trecuta si a fost OK: http://olx.ro/oferta...i-ID5sFp2.html.
Cel de 1600W, 1800W sau 200W sint la pret de 140RON. Transportul cu FAN Courier 20RON.

Scuze, cel de 2000W este 140RON nu de 200W. http://olx.ro/oferta...ri-ID5sFp2.html
Sint mai multe oferte, dar baiatul e serios si da informatii. Se poate comanda separat doar cablul si termostat luati din comert.

#8535
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Patru fasii de hartie cu cate 30 de seminte de salata,lipite cu pap,mi-au luat mai putin de o ora.Se pot "planta" pe vreme urata 1000 de salati intr-o zi.In gradina tragi cu un colt de sapa un sant de 4-5 cm adancume,pe lungimea fasiei de hartie cu seminte,si gata.Mai pierzi cateva ore sa plantezi 1000 de salati.Si nu mai pierzi timpul cu raritul.Presupun ca doar plivite,sau afanat pamantul cu o sapaliga ptintre salati.Vin cu poze,si cu activitatea din bucatarie,si cu "plantatul",si cu productia.Le voi pune alaturi de ridichi (aceeasi metoda),ceapa verde si usturoi,in minitunele.Verdeata de paste.Voi cumpara doar leurda.

#8536
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postsov, on 01 martie 2016 - 15:18, said:

Am multe soiuri pentru testare, si nu as vrea sa le incurc ca anul trecut cand am lipit buline pe pahare, dar s-a deteriorat scrisul si nu am mai stiut care erau soiurile exacte.
Considerați tăvița ca pe un răboj și în loc de crestături o însemnați /numerotați suplimentar prin practicarea unor găuri pe margine.
Astfel, tăvița cu eticheta nr 27 va avea 2 găuri pe latura mică și 7 găuri pe latura mare. Eticheta dispare, găurile rămân.
Notați-vă în agendă ce conține tăvița 27 și mai ales aveți grijă să nu pierdeți agenda !

Metoda se poate folosi și la recipientele de recoltat semințe, dând în acestea 2 rânduri de orificii.
Unul pentru clasa zecilor și ultimul pentru clasa unităților.

Edited by Eugen_D, 01 March 2016 - 18:42.


#8537
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Postgirus, on 01 martie 2016 - 17:52, said:

Patru fasii de hartie cu cate 30 de seminte de salata,lipite cu pap,mi-au luat mai putin de o ora.Se pot "planta" pe vreme urata 1000 de salati intr-o zi.In gradina tragi cu un colt de sapa un sant de 4-5 cm adancume,pe lungimea fasiei de hartie cu seminte,si gata.Mai pierzi cateva ore sa plantezi 1000 de salati.Si nu mai pierzi timpul cu raritul.Presupun ca doar plivite,sau afanat pamantul cu o sapaliga ptintre salati.Vin cu poze,si cu activitatea din bucatarie,si cu "plantatul",si cu productia.Le voi pune alaturi de ridichi (aceeasi metoda),ceapa verde si usturoi,in minitunele.Verdeata de paste.Voi cumpara doar leurda.


eu anul asta sper sa ma descurc cu asta :

http://www.amazon.co...r/dp/B0001FP946

duminica vad cum merge la salata/spanac/ridichi.

#8538
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
La ridichi cred ca merge bine dar oare la sala cum o fi cu semintele alea asa de mici.

#8539
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View PostStudioOne, on 01 martie 2016 - 18:58, said:

La ridichi cred ca merge bine dar oare la sala cum o fi cu semintele alea asa de mici.


tata mi-a zis ca avea si el cand era tanar asa ceva, si se punea nisip.
si cartulia tot cu nisip zice la semintele mici.
o sa incerc si cu nisip si fara pe hartie sa vad cum merge.

Edited by fr0ggybv, 01 March 2016 - 19:41.


#8540
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016

View Postqwertysecret, on 01 martie 2016 - 11:18, said:

ardeii la 3 saptamani de la semanat. Stiu ca le place concurenta, dar parca-s prea inghesuiti, voi ati mai astepta inca o saptamana pana la repicare?
Nu stiu ce " steroizi" le.ai dat sa manance :D da uite.i pe ai mei semanati pe 5 feb iesiti undeva intre 12-15 feb  , sa inteleg ca le place mai mult la gramada? Si atunci de ce se recomanda sa nu se repice ? Attached File  IMG_20160301_192507.jpg   320.31K   36 downloadsAttached File  IMG_20160301_192512.jpg   313.51K   39 downloads
si vinetele Attached File  IMG_20160301_192525.jpg   249.76K   38 downloadsAttached File  IMG_20160301_192554.jpg   275.42K   34 downloads
Si poate ne dai si reteta cum de au crescut in 3 sapt cati altii in 10 :D , ai un mare like de la mine , inca n.am 50 mesaje sa pot da like :(  , iti voi da unul maine dupa contul sotului.

#8541
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Mai colegi! Este super relaxanta "insamantarea" hartiei igienice.Incercati.Sunt om serios si nu vin pe forum cu povesti pentru copii.1000de salati an cateva ore.O zi ploioasa va asigura productia necesara familiei.

Edited by girus, 01 March 2016 - 20:11.


#8542
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
No problem, dar trebuie sa gasesti cele mai bune argumente pentru ceea ce predici...primul lucru...poze si 'instructiuni' detaliate pentru metoda propusa...in felul asta sigur vei gasi 'adepti' si 'carcotasi'...dispusi la proba veridicitatii!
:)

Edited by subway_guru, 01 March 2016 - 20:12.


#8543
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Am pus si eu seminte de salata pe hartie igienica acum vreo 5 ani. Lipite cu apa si grau parca.
A ras toata lumea de mine si a avut dreptate, m`am lasat :)))

#8544
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Daca foloseai faina integrala... nu mai radea?
:)

#8545
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Mai greu a fost ca nu gaseam hartie d`aia neagra, veche, toata dintr`o bucata. Gaseam numai d`aia parfumata, pretaiata, de se rupe daca o intinzi mai tare Posted Image
Am pus si morcovi, a batut o rafala si mi`a zburat hartia din sant, chiar daca pusesem bulgarasi pe ea ca s`o tina pana o intind pe toata. S`a dus drq prin crengile de la nectarin si am recuperat`o bucati.
Bine ca nu m`a vazut nimeni ca eram de 1meleon like`uri pe iutub.

edit: Asa ca girus are intentii ascunse. Ori vrea sa va vanda hartie igienica, ori nu vrea sa fie singur pe lume. Nu e, am recunoscut deja :D

Edited by rid, 01 March 2016 - 21:05.


#8546
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 30.07.2013
Hahaha, genial!

#8547
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.02.2009

View Postsvsuhiliseu, on 01 martie 2016 - 10:41, said:

O intrebare: in ultima poza sunt rosiile dar sunt cam "balerine". Credeti ca vor fi ok de pus in solar?

De plantat la sol, in solar, nu se poate!
De dus in solar pentru fortificare se poate ...chiar e indicat!

View Postsov, on 01 martie 2016 - 13:44, said:

Cum sa fac sa recunosc soiurile din tavite?

Notez tavitele (cu numere) pe ultima alveola din dreapta-jos ... seman de la stanga la dreapta (pe coloane) si
notez pe agenda agricola!
Concret: in tavita nr 1 am o coloana cu ardei gras, a doua coloana cu ardei "cutare" si tot asa! ... daca ai seminte
putine si nu completezi o coloana lasi restul alveolelor libere (sa nu te incurci)!
Asta e valabila cand ai multe soiuri! .... f multi seamana o tavita cu un singur soi/hibrid!

View Postqwertysecret, on 01 martie 2016 - 13:18, said:

3 saptamani de la semanat (9 feb).

Da detaliile cerute: seminte umezite? temperatura?
La mine in 7 zile au iesit vinetele Aragon: seminte neumezite, 27-29 grade.
Ardeii semanati tot atunci: abia am vazut verde (cativa doar)

View Postgirus, on 01 martie 2016 - 17:52, said:

Patru fasii de hartie cu cate 30 de seminte de salata,lipite cu pap,mi-au luat mai putin de o ora.

Da` stiu ca ai rabdare! ... nici cu timpul liber nu stai rau!Posted Image

View Postgirus, on 01 martie 2016 - 17:52, said:

Se pot "planta" pe vreme urata 1000 de salati intr-o zi.

1000 de "salati" se pot planta oricum intr-o singura zi! ... da` nu pe vreme urata: atunci stau
in casa si beau vin fiert! Posted Image

#8548
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
1000 semeni in cateva minute,dupa care pierzi zile intregi ca sa raresti plantele,sa culegi si tu cate o salata serioasa,nu furaj pentru gaini.Am experienta cu ridichiile.Voi pune poze cu salatile.Poate nu-mi va reusi experimentul.De asta suntem colegi pe forum.Sa ne impartasim experientele si sa comentam rezultatele.Va tin la curent.Asa cum v-am obisnuit,cu poze.Retineti ca nu am nevoie de salata.Am laptuca salbateca,O CAPATANA CAT O PUNGA DE PLASTIC INALTIME SI CAT UN PAPUC 44 LA BAZA.FACI O CIORBA DE SALATA DIN EA.Este un experiment.Cu vinul,pe vremea asta...O bere,DA.

Edited by girus, 01 March 2016 - 22:12.


#8549
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.02.2009
Ca sa termin treaba: eu fac rasad de salata ... tava de 70!

#8550
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006


View Postdanutz_2009, on 01 martie 2016 - 21:55, said:


Da detaliile cerute: seminte umezite? temperatura?
La mine in 7 zile au iesit vinetele Aragon: seminte neumezite, 27-29 grade.
Ardeii semanati tot atunci: abia am vazut verde (cativa doar)

nu-mi place sa mi se răspundă la intrebare cu... mai multe intrebari. Treacă de la mine de data asta :)
NU am umezit semintele in prealabil (mi se pare prea complicat la cate soiuri sau hibrizi pun), temp. pana la primele rasariri intre 28 si 30 grd, folosind o minisera de la 2Dman, o aeroterma și o tava cu apa (parca am mai spus-o undeva...). Apoi i-am trecut sub neoane 4*36w 6500K 24/24 până cand am tras concluzia ca ce a fost bun de răsărit a răsărit. In tot acest timp temp a fost de 25-26 grd. Acum 5 zile (parca), venind tomatele din urma, a trebuit sa - i mut într-un alt raft, cu 3*36w 6500K 16/24, unde temp a fost intre 14 și 19 grd

Acum îmi răspunzi și mie la intrebare? :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate