Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#8101
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 abubue, on 08 februarie 2016 - 23:02, said:

yo personal cred ca "aia" ce ai tu acolo nu este turba ! ... in sensul bunului simt al comerciantului de la
care ai cumparat-o ! ...
PS: atentie la neatentie : exista voci care spun ca anumite substraturi comerciale,
cu nume "indoielnice" contin toata "gama" de metale grele, deseuri toxice etc !

Ieczact!
Am vazut inlocuitorii la groapa de gunoi din constructii, acolo unde se aduce si pamant poluat. Sapau gropi cam de 3 m adancime, cu buldo, si de acolo luau pamant in saci de 50kg. Sute de saci.

Edited by crisbud, 09 February 2016 - 08:02.


#8102
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 qwertysecret, on 06 februarie 2016 - 21:45, said:

Multumim pentru share!


In dreptul germinarii telinei avem un asterisc, "* Fluctuatia zilnica la 15℃ sau mai jos este esentiala", chiar asa este?
scuzata-mi fie insistenta, ma vad nevoit sa ma citez: adevarat sau fals?

#8103
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
incoltire 95 % metoda material umed :)

Attached Files



#8104
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am pus si eu asa , ma astept in curand sa le dea coltu sa le pot semana. E cea mai sigura metoda sa nu mai stai cu incertitudinea ca vor germina semintele sau nu.
Pentru cele semanate vrac la strat am folosit-o cu succes si anul trecut.

Apropo, e adevarat ca semintele care dupa 12-24 ore de stat in apa nu se lasa la fund -sunt chioare, adica nu merita semanate ca nu sunt bune ?

Edited by Achimitom04, 09 February 2016 - 09:54.


#8105
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Buna ziua tuturor!
Incepator in ale legumiculturii ....sa zicem , desi la origini sunt de la tara . M-am apucat de rasaduri pentru consum propriu , am la tara ceva teren cu un solar iar la curte o bucata de teren pe care vreau sa imi fac gradina mea , acum am pus in dressing :D sa nu radeti de mine e singura camera din casa unde am lumina buna ,loc iar temperatura o pot regla prin aerisire iar noaptea este destul de racoare 17-19 grade (nu am calorifer in camera) iar umiditatea e undeva intre 35-70 (am un ceas cu termometru care imi arata temperatura si umidatea )rasadurile le am puse in tavi de 32 , ceva rosii prekos pentru solar , inima de bou, oxheart, paulina , ruxandra, ghittia ,tranzista(un soi bulgaresc nici mama nu a auzit de ele ), vinete Aragon, ardei urechi de elefant , asti si karola, la semanat (turba si pamant de flori universal 1:1, si un pic de terrafertil toate amestecate) le-am stropit cu solutie de folpan . Stiu ca dupa ce rasar si au 2-3 frunze adevarate trebuie stropite cu previcur , dar mai departe ? le mai dau cu ingrasamant foliar sau radicular ? cum si cat ? am tot citit despre cropmax , sprintene, atonik si tecamin cel radicular ,care cum se da si cat ? solutiile odata facute le mai pot pastra ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si intelegere .

#8106
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 rvd55, on 09 februarie 2016 - 09:06, said:

incoltire 95 % metoda material umed Posted Image

In cat timp au ajus asa?
Au stat scufundate in apa?
Ori pe o suprafata umezita?

#8107
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 rvd55, on 09 februarie 2016 - 09:06, said:

incoltire 95 % metoda material umed Posted Image

detaliezi putin metoda te rog ?

#8108
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Am demarat si eu pe 2016,primele incoltite la 36 ore, tinute la 20-23*,acum cresc putin temp ca in urmatoarele 24 ore sa dea coltu si celelalte ,metoda sigura,migaloasa,e drept, dar nu ai ce sa ratezi,chiar nu ai ce gresi asa.

Attached Files



#8109
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014

 meganedoi, on 09 februarie 2016 - 10:12, said:


In cat timp au ajus asa?
Au stat scufundate in apa?
Ori pe o suprafata umezita?
au ajuns asa in 4-5 zile,le pun intr un material umed, le bag in apa calda o data pe zi sa nu se usuce ,puse intr-un bol de plastic pe calorifer sau rasadnita din solar,verificate colturile sa nu se alungeasca prea tare,apoi semanate prin imprastiere,asa fac de ani de zile  si nu am avut niciodata probleme

#8110
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Asa am pus eu anul trecut ardei kapia peste 1000 de seminte. Le-am tinut pe pervazul geamului intr-o batista umeda pusa intr-un pahar in care zilnic puneam doar cateva picaturi de apa. Temperatura constanta zi si noapte. Apoi munca de chinez la semanat dupa ce am umplut tavile cu pamant de flori. Dat gauri cu un varf de creion apoi fiecare samanta in gaurica. Am pus astfel 2 tavi...
Jumatate de zi...munca adevarata de chinez.

LE. Poze am pus si anul trecut

Edited by StudioOne, 09 February 2016 - 12:10.


#8111
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Si ale mele tot in carpa stau in niste borcanele, langa calorifer. Tot asa procedez si eu, odata pe zi le scufund intr-un pahar cu apa  dupa care le pun la loc . Deja am vazut ceva coltisori, maine ma astept sa demarez semanatul la rosii. Pe calorifer mi-a fost frica sa le pun sa nu le fie prea cald.

#8112
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

 m_maru, on 09 februarie 2016 - 10:02, said:

Buna ziua tuturor!
Incepator in ale legumiculturii ....sa zicem , desi la origini sunt de la tara . M-am apucat de rasaduri pentru consum propriu , am la tara ceva teren cu un solar iar la curte o bucata de teren pe care vreau sa imi fac gradina mea , acum am pus in dressing Posted Image sa nu radeti de mine e singura camera din casa unde am lumina buna ,loc iar temperatura o pot regla prin aerisire iar noaptea este destul de racoare 17-19 grade (nu am calorifer in camera) iar umiditatea e undeva intre 35-70 (am un ceas cu termometru care imi arata temperatura si umidatea )rasadurile le am puse in tavi de 32 , ceva rosii prekos pentru solar , inima de bou, oxheart, paulina , ruxandra, ghittia ,tranzista(un soi bulgaresc nici mama nu a auzit de ele ), vinete Aragon, ardei urechi de elefant , asti si karola, la semanat (turba si pamant de flori universal 1:1, si un pic de terrafertil toate amestecate) le-am stropit cu solutie de folpan . Stiu ca dupa ce rasar si au 2-3 frunze adevarate trebuie stropite cu previcur , dar mai departe ? le mai dau cu ingrasamant foliar sau radicular ? cum si cat ? am tot citit despre cropmax , sprintene, atonik si tecamin cel radicular ,care cum se da si cat ? solutiile odata facute le mai pot pastra ?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si intelegere .
poti folosi cropmax 20ml \10l apa foliar,chiar si un insecticid daca e nevoie,,actara,,iar prin udare daca e nevoie poti folosi ingrasamantul solubil ,,solfert,,          ,solutiile a data preparate trebuiesc folosite

#8113
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,957
  • Înscris: 13.04.2007
Mai copii: va rog eu frumos sa va abtineti de la comentarii daca nu detineti informatia si nu sunteti stapani pe situatie, cum nu sunt nici eu. Din dorinta de a face bine faceti mai mult rau. Terminati cu prostiile, cu stropitul cu Previcur, Actara, Solfert, etc.
Iata un citat din prospectul de la Cropmax:
''Mod de folosire:
– Rasaduri (5-7cm) – 2,5ml Cropmax / 10l apa / 50mp;
– Legume in sere si solarii: 20ml Cropmax / 10l apa / 100mp;
– Legume si flori in camp: 10ml Cropmax / 10l apa / 100mp;
– Vita de vie si pomi fructiferi: 10-20ml / 10l apa / 100mp;''
Am spus de mii de ori: cititi, cititi, cititi dar selectati informatia!
Cu riscul de a se supara multi colegi pe mine, nu cred ca sunt mai mult de cativa care sunt capabili sa ofere sfaturi, restul discutam discutii!

#8114
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
In 4-5 zile incolteau si in substrat, daca le erau asigurate conditiile optime. Degeaba le incoltesti in cirpe umede daca dupa aia nu le asiguri conditii de crestere, se intimpla acelasi lucru, doar ca le vezi ca au incoltit.

#8115
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
start si la mine la solanacee/ardei, sa ne fie intr-un ceas bun! :)

Attached Files



#8116
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 30.07.2013

 StudioOne, on 09 februarie 2016 - 12:10, said:

Asa am pus eu anul trecut ardei kapia peste 1000 de seminte. Le-am tinut pe pervazul geamului intr-o batista umeda pusa intr-un pahar in care zilnic puneam doar cateva picaturi de apa. Temperatura constanta zi si noapte. Apoi munca de chinez la semanat dupa ce am umplut tavile cu pamant de flori. Dat gauri cu un varf de creion apoi fiecare samanta in gaurica. Am pus astfel 2 tavi...
Jumatate de zi...munca adevarata de chinez.

LE. Poze am pus si anul trecut

Ce idee minunata mi-ai dat! Asa voi face si eu anul acesta! Cum am doar 100 de ardei si 100 de vinete nu ma voi chinui prea mult.

#8117
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

 corsica, on 09 februarie 2016 - 19:43, said:

Mai copii: va rog eu frumos sa va abtineti de la comentarii daca nu detineti informatia si nu sunteti stapani pe situatie, cum nu sunt nici eu. Din dorinta de a face bine faceti mai mult rau. Terminati cu prostiile, cu stropitul cu Previcur, Actara, Solfert, etc.
Iata un citat din prospectul de la Cropmax:
''Mod de folosire:
– Rasaduri (5-7cm) – 2,5ml Cropmax / 10l apa / 50mp;
– Legume in sere si solarii: 20ml Cropmax / 10l apa / 100mp;
– Legume si flori in camp: 10ml Cropmax / 10l apa / 100mp;
– Vita de vie si pomi fructiferi: 10-20ml / 10l apa / 100mp;''
Am spus de mii de ori: cititi, cititi, cititi dar selectati informatia!
Cu riscul de a se supara multi colegi pe mine, nu cred ca sunt mai mult de cativa care sunt capabili sa ofere sfaturi, restul discutam discutii!
Atunci intreb altfel ...in faza de rasad este necesar a se stropi cu ceva ? si daca da cu ce si in ce cantitate ? am tot gasit tratamente de la a-z dar m-ar interesa doar strictul necesar pt max 150-200 fire rasad din toate(rosii,ardei,vinete), castravetii ii voi pune direct la cuib oricum ei rasar mai repede  , deocamdata singura mea problema ar fi ca nu vor avea suficienta lumina .

Edited by m_maru, 09 February 2016 - 21:37.


#8118
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Citeste si tu in urma ..sint multe retete fiecare cu ale lui.nu e ceva batut in cuie.dar ceva de caderea rasadului sa dai obligat.

Citeste si tu in urma ..sint multe retete fiecare cu ale lui.nu e ceva batut in cuie.dar ceva de caderea rasadului sa dai obligat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate