Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#127
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

View Postdorel232004, on 13th May 2010, 21:51, said:

Ce te faci daca le tine in balcon (adica pe interior, nu pe exterior) si mai e si acoperit?

Bai tu chiar esti un "dorel". Te-ai spalat pe maini? :D
Hai sa pastram topicul.

#128
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvalyb, on 13th May 2010, 22:55, said:

Te-ai spalat pe maini?
Asta ce a vrut sa fie?
Si nu mai putem glumi si noi? Ori esti bugetar?

#129
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
[quote name='dorel232004' date='13th May 2010, 23:09' post='8197606']
Asta ce a vrut sa fie?
Si nu mai putem glumi si noi? Ori esti bugetar?

Chiar glumeam. Vezi daca stai mult pe softpedia si nu te mai uiti si la tv la reclame. Este o reclama la un lavabil...dar te las pe tine sa o vezi.
Cat despre bugetar...nu merci.

Edited by valyb, 13 May 2010 - 23:03.


#130
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci am glumit amandoi si ne-am inteles pe rand!

#131
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006

View PostMtz, on 13th May 2010, 20:26, said:

... Cat sunt in jardiniera nu trebuie sa cumpar de la el ca stau deasupra lui si deja mi-am facut un carlilg legat de o sfoara si o sa culeg singur cand se coc. Noaptea cand e luna plina. ;)

Alo vecinu, ardei iti dau eu de buna voie, dar, fi boier si nu-mi mai inunda baia...  :D

Multumesc pentru sfaturi. Eu i-am rarit, adica acum am 3 jardiniere, din punct de vedere comercial, cu asa o expansiune in plina criza am dat lovitura... Dar avand in vedere recomandarile primite, se pare ca tot is prea dese rasadurile. Inca-s tot n bucatarie pe pervaz, e prea racoare sa le scot pe balcon, am inteles ca temperaturile sub 15C nu le prea priesc.

Am atasat o poza cu "recolta" mea.

Attached Files



#132
tony_s20

tony_s20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2010

View Postradian, on 23rd May 2010, 00:11, said:

Alo vecinu, ardei iti dau eu de buna voie, dar, fi boier si nu-mi mai inunda baia...  :D

Dar avand in vedere recomandarile primite, se pare ca tot is prea dese rasadurile. Inca-s tot n bucatarie pe pervaz, e prea racoare sa le scot pe balcon, am inteles ca temperaturile sub 15C nu le prea priesc.

Am atasat o poza cu "recolta" mea.

ideea este ca poti sa le pui cat mai des de la inceput cand ajung la marimea care o ai tu acum e bine sa le repici in pahare de unica folosinta, si ai sa vezi ca randamentul este mai mare, o sa pun o poza azi cu o cuva de ardei capia care urmeaza sa o repic :D

#133
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postradian, on 23rd May 2010, 00:11, said:

Alo vecinu, ardei iti dau eu de buna voie, dar, fi boier si nu-mi mai inunda baia...  :D

Multumesc pentru sfaturi. Eu i-am rarit, adica acum am 3 jardiniere, din punct de vedere comercial, cu asa o expansiune in plina criza am dat lovitura... Dar avand in vedere recomandarile primite, se pare ca tot is prea dese rasadurile. Inca-s tot n bucatarie pe pervaz, e prea racoare sa le scot pe balcon, am inteles ca temperaturile sub 15C nu le prea priesc.

Am atasat o poza cu "recolta" mea.


eu am crescut anul trecut ardei iute "de balcon", da' era un fir intr-o cutie mare de smantana sau 2 fire intr-un pet de 5 l taiat in partea de sus.

anul asta am facut si rasaduri...da' ardeii semanati pe la jumatea lui aprilie direct in balcon is mai mari decat cei semanati la 1 martie in casa. eu cred ca la momentul asta e OK sa ii scoti afara (oricum afara se dezvolta net mai bine decat in casa).

#134
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Multumesc pentru sfaturi, urmeaza sa umplu balconul cu pahare de unica folosinta, o sa ma pupe nevasta-mea...  :D

#135
tony_s20

tony_s20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2010

View Postradian, on 23rd May 2010, 20:53, said:

Multumesc pentru sfaturi, urmeaza sa umplu balconul cu pahare de unica folosinta, o sa ma pupe nevasta-mea...  :D

sa nu ajungi sa umpli balconul de pahare poti sa-i mai pui in jardiniere ca vad ca ai poti sa pui cate 6-8 fire, depinde cat de lunga este.
eu intradevar stau la curte le pun intr-o cuva ies cate 200-300fire apoi le repic in paharele de unica folosinta si cand se maresc le bag in camp, dar daca le ti doar in balcon pune cum ti-am zis si o sa creasca ok.

View Postradian, on 23rd May 2010, 00:11, said:

Alo vecinu, ardei iti dau eu de buna voie, dar, fi boier si nu-mi mai inunda baia...  :D

Multumesc pentru sfaturi. Eu i-am rarit, adica acum am 3 jardiniere, din punct de vedere comercial, cu asa o expansiune in plina criza am dat lovitura... Dar avand in vedere recomandarile primite, se pare ca tot is prea dese rasadurile. Inca-s tot n bucatarie pe pervaz, e prea racoare sa le scot pe balcon, am inteles ca temperaturile sub 15C nu le prea priesc.

Am atasat o poza cu "recolta" mea.


[ http://img214.imageshack.us/img214/7346/000002e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img46.imageshack.us/img46/3669/000001sp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img571.imageshack.us/img571/4365/000000r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cam asa e la mine, astea sunt stagiile de pregatire

#136
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
O intrebare pentru cei care au primit seminte traditionale de la Banca , v-au rasarit plantele? S-au dezvoltat bine la transplantare? Cum vi se par in comparatie cu alte plante, ma refer la faptul ca semintele primite au fost culese din alte zone.
Eu pot sa va spun ca am pua semintele de ardei in pahare de unica folosinta in Bucuresti, au rasarit f. bine dar la transplantare au ramas vioaie dar nu se mai dezvolta cum o faceau in balcon ci mult mai lent. Rosiile le-am pus in cuib. Din 75 de seminte au rasarit 15. Sunt f frumoase si nu par chinuite de vremea din baragan. Dovleceii sunt plini de flori  dar neproductive. Mazarea a inflorit mult mai tarziu decat a vecinilor, practic deabea acum incepe sa lege pastai. Dar am sa pastrez seminte pentru ca mi-a convenit ca au rasarit mai tarziu (porumbeii se harneau din altele mai timpurii) iar acum au mai multe randuri de flori , deci mai multe etaje cu pastai. Semintele de salata desi le-am pus in primavara, nu de toamna, au strans o capatana mica-medie, ceea cen-am reusit cu alt fel de seminte. Castravetii se intind cu spor. Morcovii au rasarit destul de bine si cresc (mi se pare repede fata de soiul din anul trecut) astept sa vad ce forma finala vor avea.
Voi ce mai spuneti?

#137
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Posttincu68, on 24th June 2010, 11:20, said:

O intrebare pentru cei care au primit seminte traditionale de la Banca , v-au rasarit plantele? S-au dezvoltat bine la transplantare? Cum vi se par in comparatie cu alte plante, ma refer la faptul ca semintele primite au fost culese din alte zone.
Eu pot sa va spun ca am pua semintele de ardei in pahare de unica folosinta in Bucuresti, au rasarit f. bine dar la transplantare au ramas vioaie dar nu se mai dezvolta cum o faceau in balcon ci mult mai lent. Rosiile le-am pus in cuib. Din 75 de seminte au rasarit 15. Sunt f frumoase si nu par chinuite de vremea din baragan. Dovleceii sunt plini de flori  dar neproductive. Mazarea a inflorit mult mai tarziu decat a vecinilor, practic deabea acum incepe sa lege pastai. Dar am sa pastrez seminte pentru ca mi-a convenit ca au rasarit mai tarziu (porumbeii se harneau din altele mai timpurii) iar acum au mai multe randuri de flori , deci mai multe etaje cu pastai. Semintele de salata desi le-am pus in primavara, nu de toamna, au strans o capatana mica-medie, ceea cen-am reusit cu alt fel de seminte. Castravetii se intind cu spor. Morcovii au rasarit destul de bine si cresc (mi se pare repede fata de soiul din anul trecut) astept sa vad ce forma finala vor avea.
Voi ce mai spuneti?
  

In paharele ,la bloc, s-au dezvoltat. Dar nu au crescut mari si viguroase ca rasadurile clasice din tirguri. Castravetii aveau u tulpina lunga si subtire care abia ii sustinea. E drept ca nici nu prea au avut lumina(soare), toate geamurile de la bloc unde am putut pune paharelele dau la padure. Cind le-am pus in teren la tara....genocid. Cu toate atentele ingrijiri, castravetii si telina au disparut in totalitate, mai toate rosiile, ardeii, gogosarii. Cele citeva fire care au rezistat, au stagnat mult timp, dar acum au inceput sa se dezvolte. Sper sa pot recolta seminte din ce va iesi, cind va iesi, daca va iesi. Mi-e cam rusine sa cer la anul inca un rind desi acum am mai capatat ceva experienta.Asa ca am mai pus si alte rasaduri in primavara luate dintr-un sat, soi autohton, scoase de doi batrinei plini de viata, de la care de altfel cumpara aproape tot satul in fiecare an. Astea s-au prins si dezvoltat desi le-am dus mai la munte de unde au aparut ele. E posibil si pamintul din paharele sa nu fii fost de calitate sau potrivit. Era ceva unguresc din hipermarket, vedeam cochilii de mici melcisori ,pareau marini, in el. Tot in balcon dar in alt pamint mai vechi am pus seminte de la ardeii iuti ce i-am mincat si au crescut si dezvoltat mult mai bine. Buneii de la care am lut rasadurile ulterioare, le produc direct in gradina, in tunele din nuiele acoperite cu folie.  Cind e cald dau folia deoparte, cind vine frigul o pun la loc, asta pina se face vremea de rasadit in ogor. Presupun ca sunt mai bine adaptate la conditiile de mediu din teren la plantare. Asa voi face pt la anul. voi planta semintele (daca cele de la banca vor avea urmasi) in teren, in tunel.

#138
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am avut in paharute doar ardeii grasi si intr-adevar sunt cei mai pricajiti. Dar rosiile le-am pus direct in gradina atunci cand a disparut pericolul brumelor. In paharute mi-au rasarit aproape toate semintele, dar in gradina o treime.Si eu sper sa strang ceva seminte, nu as indrazni sa mai cer.
Succes si o vara frumoasa sa aveti.

#139
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna dimineata. Cum recoltez semintele de rosie ? Cum le pastrez sa pot face rasad la anu' ? Cum fac sa obtin seminte de morcov, pastirnac si patrunjel din plantele ce au crescut anul acesta ?

Edited by omnitera, 17 September 2010 - 05:27.


#140
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,889
  • Înscris: 06.10.2003

View Postomnitera, on 17th September 2010, 06:27, said:

Buna dimineata. Cum recoltez semintele de rosie ? Cum le pastrez sa pot face rasad la anu' ? Cum fac sa obtin seminte de morcov, pastirnac si patrunjel din plantele ce au crescut anul acesta ?

Dintr-o rosie foarte coapta se scot semintele si se pun la uscat pe o farfurie/ziar/ etc.
Morcovul, patrunjelul fac inflorescenta, deci si seminte, abia in anul 2. Prin urmare, trebuie lasati cativa in strat (si insemnat locul) pana la anul (eventual acoperiti cu frunze, sa nu inghete daca sunt la suprafata).

#141
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postshiva, on 17th September 2010, 05:29, said:

Dintr-o rosie foarte coapta se scot semintele si se pun la uscat pe o farfurie/ziar/ etc.
Morcovul, patrunjelul fac inflorescenta, deci si seminte, abia in anul 2. Prin urmare, trebuie lasati cativa in strat (si insemnat locul) pana la anul (eventual acoperiti cu frunze, sa nu inghete daca sunt la suprafata).
  

Multumesc pt raspuns. Dar vreau sa bag tractorul si/sau motosapa acum ,in toamna. pot sa-i scot si sa-i replantez la anu ? Sau sa fac un strat separat in care sa-i pun acum ?

#142
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

View Postomnitera, on 17th September 2010, 06:27, said:

Buna dimineata. Cum recoltez semintele de rosie ? Cum le pastrez sa pot face rasad la anu' ? Cum fac sa obtin seminte de morcov, pastirnac si patrunjel din plantele ce au crescut anul acesta ?
Pentru a strange seminte de rosii se aleg cele coapte si, daca ai posibilitatea, de pe tufe care au fost mai pline de rod si se scoat impreuna zeama si semintele. Poti sa le lasi impreuna o zi sa stea, amestecandu-le sa nu formeze crusta de mucegai deasupra, asta facandu-se pentru ca semintele sa se separe mai usor de restul, iar apoi eu le spal sub jet, punandu-le intr-o sita dintr-acelea cu care se cerne faina. La uscat se pun pe o carpa absorbanta, niciodata pe hartie pentru ca se lipesc, iar de pe carpa pot fi mai usor desprinse printr-o frecare usoara.
Radacinoasele se scot toamna, in special morcovul, celelalte se scot pentru a fi alese radacinile frumoase si se replanteaza in pamant dupa ce trece riscul de inghet la sol. Problema e ca pe parcursul iernii radacinile mai putrezesc si de aceea trebuie lasata o cantitate mai mare din acestea.
Patrunjelul si pastarnacul merg ingropate si din toamna in locul in care vrei sa le lasi sa faca seminte si le acoperi mai spre iarna cu ceva frunze sau coceni de porumb, dar morcovul e mult mai sensibil la inghet.

#143
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postgreen_waves, on 18th September 2010, 08:11, said:

Pentru a strange seminte de rosii se aleg cele coapte si, daca ai posibilitatea, de pe tufe care au fost mai pline de rod si se scoat impreuna zeama si semintele. Poti sa le lasi impreuna o zi sa stea, amestecandu-le sa nu formeze crusta de mucegai deasupra, asta facandu-se pentru ca semintele sa se separe mai usor de restul, iar apoi eu le spal sub jet, punandu-le intr-o sita dintr-acelea cu care se cerne faina. La uscat se pun pe o carpa absorbanta, niciodata pe hartie pentru ca se lipesc, iar de pe carpa pot fi mai usor desprinse printr-o frecare usoara.
Radacinoasele se scot toamna, in special morcovul, celelalte se scot pentru a fi alese radacinile frumoase si se replanteaza in pamant dupa ce trece riscul de inghet la sol. Problema e ca pe parcursul iernii radacinile mai putrezesc si de aceea trebuie lasata o cantitate mai mare din acestea.
Patrunjelul si pastarnacul merg ingropate si din toamna in locul in care vrei sa le lasi sa faca seminte si le acoperi mai spre iarna cu ceva frunze sau coceni de porumb, dar morcovul e mult mai sensibil la inghet.


merci pt sfaturi :thumbup:  Am auzit de la diversi ca iarna asta va fi cea mai grea din ultimii 1000 de ani. Daca ii las in pamint mi-e sa nu inghete. Mai bine-i scot si-i pun in primavara. Cum pot sa pastrez radacinoasele mai bine ? Zona de depozitare e subsol din caramida tencuita si placa de ciment jos. Destul de aerisita, dar se cam mumifica si nici merele nu se pastreaza prea grozav. Nu au caldura dar nici nu e pericol de temperaturi mici.

#144
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postomnitera, on 20th September 2010, 06:45, said:

merci pt sfaturi :thumbup:  Am auzit de la diversi ca iarna asta va fi cea mai grea din ultimii 1000 de ani. Daca ii las in pamint mi-e sa nu inghete. Mai bine-i scot si-i pun in primavara. Cum pot sa pastrez radacinoasele mai bine ? Zona de depozitare e subsol din caramida tencuita si placa de ciment jos. Destul de aerisita, dar se cam mumifica si nici merele nu se pastreaza prea grozav. Nu au caldura dar nici nu e pericol de temperaturi mici.


Semintele cele mai bune sunt cele din fructele din inflorescentele 2 si 3.
Se culeg rosiile cand sunt foarte coapte, maturitate fiziologica, si se lasa 2-3 zile intr-o camera racoroasa.
Se taie in 2 si se trec printr-o sita, iar ce ramane, seminte si coji se pune intr-un vas cu apa unde semintele se separa de coji.
Urmatoarea operatiune e frecarea semintelor cu un pumn de malai de porumb. Malaiul e abraziv pentru pulpa ramasa pe seminte si extrage  apa de pe seminte care a ramas de la spalat. Dupa cateva minute de amestecat intre plalme se cerne cu o sita si raman semintele aproape uscate. Le pui pe un ziar la umbra in strat subtire si dupa 10 zile le pui intr-o punga din hartie sau un cornet, scrii pe el data si soiul de ce planta e si le pui la pastrare intr-un loc intunecos si fara umiditate.

Radacinoasele, morcov, pastarnac, patrunjel sau telina le scoti din pamant mai pe la jumatatea lui octombrie, le cureti de pamant  si le rupi frunzele la 1 cm.
Ii stratifici in ladite cu nisip si ii tii pana in primavara cand ii plantezi in pamant la distanta de 70-75 intre randuri si 30-50 intre plante pe rand.

Problema lor e ca se vor corci cu alte plante din apropiere. Distanta de protectie este de 1500 m.

Edited by trestie-de-balta, 20 September 2010 - 07:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate