Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#109
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Mie mi-au rasarit dupa o saptamana majoritatea, dar mai cate o saminta care rasare acum ( atreia sapt.). Poate nu le-am pus la aceeasi distanta sau pur si simplu asa a vrut ea.
Nefiind fix 25 de seminte de acelasi fel si punand cate 3 in pahar la unele seminte pentru ultimul pahar mi-au ramas doua seminte. Si cred ca am impresia gresita cum ca  nu au rasarit toate trei. Eu am pus cu un marker pt. CD un numar pe eticheta si acelasi numar pe paharele cu semintele din acelasi plic. Vreau sa stiu si dupa rasarire care este gogosar sau ardei gras.
Ideea este ca rasadurile mele se inclina dupa lumina si eu le rotesc zilnic, este bine sau le zapacesc degeaba?

#110
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai altfel raman inclinate.  roteste-le.  in felul asta isi mentin si mobilitatea, fac aerobic :)

#111
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
OK, merci pentru raspuns. Tu ai pus ceva din semintele de la banca?

#112
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
zilele astea trebuie sa le pun si eu pe cele la care fac rasaduri; am cam tras de timp ...

le-am pus in camp pe cele care trebuiau deja puse.

#113
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Pai nu e prea devreme ? Adica temperatura solului noaptea ar fi OK? Dar dupa rasarire, nu mai sunt posibile "brume tarzii" sau cum se numesc. Bine stiu, " cainele moare de alergatura si prostul de grija altuia", dar sunt curioasa.

#114
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai le-am pus pe cele ce e timpul sa fie puse: mazare,morcov,pastarnac,ridichii,salata

#115
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posttincu68, on 25th March 2010, 12:09, said:

Pai nu e prea devreme ? Adica temperatura solului noaptea ar fi OK? Dar dupa rasarire, nu mai sunt posibile "brume tarzii" sau cum se numesc. Bine stiu, " cainele moare de alergatura si prostul de grija altuia", dar sunt curioasa.

Si eu le-am pus pe cele care se seamana direct in camp ... mazare, morcovi, patrunjel, marar, busuioc, patrunjel de radacina ... urmeaza salata, ridichi.
Am mai pus si ceapa esalota si cea de arpagic.
Surprize din partea vremii pot fi ... dar ... cum ne-o fi norocu'
As vrea sa pun tot acum si porumbul dulce si floarea soarelui mexicana (de ornament) ... astea vreau sa le pun in randuri in jurul livezii.
Am pus la rasad rosii (Dacia si OxHeart sarbesti), pepeni galbeni si verzi si vinete (cam tarziu dar ... o sa le pun mai devreme in camp).

#116
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Atunci am sa pun si eu duminica morcovi, mazare, patrunjel, ridichi, arpagic, si ce mai am pe acolo. Dar am auzit la Busu ca in weekend ploua si in sud  asa ca vom vedea.

#117
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Acum vreo 10 ani am mancat la cineva niste cartofi prajiti facuti din niste cartofi albi la culoare (deci nu erau rose) adusi de cineva din judetul Dambovita, crescuti in gradina proprie.
A fost singura data cand am gasit un asemenea soi (am mancat de vreo 5-6 ori din acea "tura" de cartofi) si care din cate imi aduc aminte erau asa, mai dulci.
Pana atunci si de atunci incoace nu am mai intalnit vreodata acel gust si am o varsta, nu-s pusti. Stie cineva ce soi ar putea fi?
Ca mi-au placut atat de mult de parca as merge pe fir pana as da de persoana respectiva sa imi dea cativa pentru a cultiva, dar acum stau prost cu locul unde sa plantez pentru ca la mine la tara s-au intamplat niste chestii. Stau in Prahova, deci diferenta nu e mare de locatie.

enjoy,
Mtz

#118
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttincu68, on 26th March 2010, 01:00, said:

Atunci am sa pun si eu duminica morcovi, mazare, patrunjel, ridichi, arpagic, si ce mai am pe acolo. Dar am auzit la Busu ca in weekend ploua si in sud  asa ca vom vedea.

duminica nu e bine sa pui nimic; in orice duminica


View PostMtz, on 26th March 2010, 01:42, said:

Acum vreo 10 ani am mancat la cineva niste cartofi prajiti facuti din niste cartofi albi la culoare (deci nu erau rose) adusi de cineva din judetul Dambovita, crescuti in gradina proprie.
A fost singura data cand am gasit un asemenea soi (am mancat de vreo 5-6 ori din acea "tura" de cartofi) si care din cate imi aduc aminte erau asa, mai dulci.
Pana atunci si de atunci incoace nu am mai intalnit vreodata acel gust si am o varsta, nu-s pusti. Stie cineva ce soi ar putea fi?
Ca mi-au placut atat de mult de parca as merge pe fir pana as da de persoana respectiva sa imi dea cativa pentru a cultiva, dar acum stau prost cu locul unde sa plantez pentru ca la mine la tara s-au intamplat niste chestii. Stau in Prahova, deci diferenta nu e mare de locatie.

enjoy,
Mtz

intreaba pe topicul de cartofi.  poate gasesti mai repede raspuns acolo

Edited by DDuras, 26 March 2010 - 12:47.


#119
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Tinco, duminica sunt floriile si va ploua. Seamana maine, sa le prinda ploaia in sol!

#120
tincu68

tincu68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 24.05.2007
Adevarat sunt Floriile, dar dragii mei in principiu duminica este singura mea zi libera cand pot merge la tara sa fac gradinarit. Pacatuiesc probabil, dar nu fur, nu omor, nu invidiez, nu fac alte lucruri mai rele.
Imi place sa gradineresc dar alt timp liber nu am decat in concediu, iar acela fiind vara, ce sa culeg daca in primavara .......
Dar pentru ca intr-adevar este si sarbatoare mare nu am sa fac nimic in gradina.
Si ca fapt divers lucrez in Bucuresti de la 09.30 la 19.30, iar gradina este in jud. Calarasi.

Edited by tincu68, 26 March 2010 - 15:34.


#121
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Mentionez de la bun inceput ca, cunostintele mele legate de agricultura sunt cvasinule. Dar, in urma unei discutii cu niste amici, am cumparat de la hypermarket o punguta cu seminte de ardei iuti, o jardiniera, un sac de pamant, si, m-am apucat de agricultura pe... pervazul geamului de la bucatarie. Am citit pe undeva ca in primele doua saptamani nu trebuie udat aproape de loc, apoi doar cu apa calduta, si mai ales, sa nu fie expuse la temperatura sub 15C.

Dupa primele 5, 6 zile au inceput sa apara primele firicele, iar, acum dupa 15 zile jardiniera e plina de rasaduri. Una peste alta, am aranjat semintele pe trei randuri, iar acum am circa 65 - 70 de rasaduri pe o suprafata de 35 x 15 cmp. Banuiesc ca totusi densitatea e cam mare, nu ma asteptam sa se prinda chiar toate semnitele. Mea culpa...

Ce ma sfatuti? Cam care ar fi densitatea optima? Daca le las asa, ajung la maturitate sau se sufoca unele pe altele? Daca le mut, au sanse sa se "prinda"?

Multumiri anticipate celor isi care vor sacrifica cateva minute pentru a-mi raspunde.

Edited by radian, 09 May 2010 - 21:53.


#122
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

View Postradian, on 9th May 2010, 22:50, said:

Mentionez de la bun inceput ca, cunostintele mele legate de agricultura sunt cvasinule. Dar, in urma unei discutii cu niste amici, am cumparat de la hypermarket o punguta cu seminte de ardei iuti, o jardiniera, un sac de pamant, si, m-am apucat de agricultura pe... pervazul geamului de la bucatarie. Am citit pe undeva ca in primele doua saptamani nu trebuie udat aproape de loc, apoi doar cu apa calduta, si mai ales, sa nu fie expuse la temperatura sub 15C.

Dupa primele 5, 6 zile au inceput sa apara primele firicele, iar, acum dupa 15 zile jardiniera e plina de rasaduri. Una peste alta, am aranjat semintele pe trei randuri, iar acum am circa 65 - 70 de rasaduri pe o suprafata de 35 x 15 cmp. Banuiesc ca totusi densitatea e cam mare, nu ma asteptam sa se prinda chiar toate semnitele. Mea culpa...

Ce ma sfatuti? Cam care ar fi densitatea optima? Daca le las asa, ajung la maturitate sau se sufoca unele pe altele? Daca le mut, au sanse sa se "prinda"?

Multumiri anticipate celor isi care vor sacrifica cateva minute pentru a-mi raspunde.

Bine ai venit, in primul rand.
Ardeiul se pune in cultura cam 2 buc. la 25 cm. Si distanta intre randuri 70 cm. Dar ai tai sunt in jardiniera asa ca, daca ai jardiniere de 50 cm poti sa pui 4 bucati(2+2). Le trebuie soare si apa. Scoate-i pe balcon si mai uitate la ei pentru boli/daunatori. Si let us know. Succes.

Edited by valyb, 13 May 2010 - 19:14.


#123
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
La 4 bucati/jardiniera cred ca iesi mai scump decat daca ii cumperi de la supermarket. ;)

#124
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

View PostMtz, on 13th May 2010, 20:16, said:

La 4 bucati/jardiniera cred ca iesi mai scump decat daca ii cumperi de la supermarket. ;)
Mai Mtz, daca omul deja are rasaduri ce sa faca cu ele? Sa le arunce? Poate incepe cu ardei si ajunge cu sere pe 10 hectare. :) Sa vezi ce vii sa cumperi ardei iuti de la el :P

#125
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Da, acuma trebuie sa cumpere niste pamant ca sa aiba unde sa puna rasadurile, garduri, eventual paznici, etc. Daca e si cu sere pe el cred ca e si mai bine. In 10-20 de ani o sa isi scoata cheltuielile daca e norocos dar macar o sa se sature de ardei iuti.

Cat sunt in jardiniera nu trebuie sa cumpar de la el ca stau deasupra lui si deja mi-am facut un carlilg legat de o sfoara si o sa culeg singur cand se coc. Noaptea cand e luna plina. ;)

Edited by Mtz, 13 May 2010 - 19:27.


#126
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostMtz, on 13th May 2010, 20:26, said:

Cat sunt in jardiniera nu trebuie sa cumpar de la el ca stau deasupra lui si deja mi-am facut un carlilg legat de o sfoara si o sa culeg singur cand se coc. Noaptea cand e luna plina. ;)
Ce te faci daca le tine in balcon (adica pe interior, nu pe exterior) si mai e si acoperit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate