Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

UPC conduce la numarul de portari de telefonie fixa in reteaua proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
No offence nici ție, dar faptul că lucrezi la RTC și arunci cu noroi (afirmații nefondate) în UPC... mă face să fiu circumspect la orice "previziuni" ale tale.

#38
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Postunchiujim, on 13th January 2010, 21:50, said:

clientii sunt invatati cu anumite standarde si au parte de experiente neplacute dupa portare(toti care au cerut re-portarea se plang de neseriozitatea noului operator).

View Postdjl, on 1st July 2010, 10:36, said:

2) telefonia clasciă e peste cea V.O.I.P., dar și mai scumpă de întreținut. Să nu uităm că "Romtelecom" are baterii (mai bine zis acumulatori) tampon în centralele telefonice, deci în cazul în care se întrerupe curentul telefonia va merge; nu știu când vom vedea așa ceva la investitorii privați.
Corect!

Schimband providerul de net, am renuntat si eu la fixul RTC in favoarea fixului gratuit ce venea "la pachet" cu internetul. Credeam ca fac o mare economie. Faza naspa e ca vorbitul la telefonul fix a devenit o grea incercare (ecou, intreruperi, voce schimbata - ditai agresiunile la adresa urechii). Nu mai mentionez ca niciodata nu te poti baza pe faptul ca "ocupat" e intr-adevar ocupat si "nu raspunde" e "nu raspunde". Eu - care uram mobilul, am ajuns sa sun de pe mobil in retelele fixe, doar ca sa-mi tihneasca cele cateva minute de convorbire.

#39
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View PostAlta_, on 2nd July 2010, 17:53, said:

Schimband providerul de net, am renuntat si eu la fixul RTC in favoarea fixului gratuit ce venea "la pachet" cu internetul. Credeam ca fac o mare economie. Faza naspa e ca vorbitul la telefonul fix a devenit o grea incercare (ecou, intreruperi, voce schimbata - ditai agresiunile la adresa urechii). Nu mai mentionez ca niciodata nu te poti baza pe faptul ca "ocupat" e intr-adevar ocupat si "nu raspunde" e "nu raspunde". Eu - care uram mobilul, am ajuns sa sun de pe mobil in retelele fixe, doar ca sa-mi tihneasca cele cateva minute de convorbire.
Banuiesc ca e vorba de RDS cu oferta lor Gigi care pana nu demult oferea gratuit fixul, iar acum cere taxa de mentenanta de 5 lei.
La RDS se stie ca doar Fiberlinkul (internetul) e bun. TVul se vede cu pureci de multe ori, chiar si pe digital, telefonul fix e asa cum spui, de mobil nu mai zic nimic la acoperirea pe care o are, internetul mobil are acoperire mica si nu au nici stickuri.
A doua mare calitate dupa FL este pretul mic, care pentru foarte multi e determinant in alegerea servicilor si a operatorilor.

#40
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postageofdark, on 2nd July 2010, 18:41, said:

Banuiesc ca e vorba de RDS cu oferta lor Gigi care pana nu demult oferea gratuit fixul, iar acum cere taxa de mentenanta de 5 lei.
La RDS se stie ca doar Fiberlinkul (internetul) e bun. TVul se vede cu pureci de multe ori, chiar si pe digital, telefonul fix e asa cum spui, de mobil nu mai zic nimic la acoperirea pe care o are, internetul mobil are acoperire mica si nu au nici stickuri.
A doua mare calitate dupa FL este pretul mic, care pentru foarte multi e determinant in alegerea servicilor si a operatorilor.

Nici UPC nu sta mai bine la telefonie. Se aude bine, atunci cand merge.
Ieri am reusit sa comand o pizza de pe fix si a plecat omul cu ea inapoi pentru ca mi-a cazut telefonul, desi internetul functiona.
Telefonul chiar avea ton, insa cand formai un numar iti dadea ocupat si, de asemenea, nu puteai fi sunat. Trist!
Telefonia VOIP de la UPC e o balarie.
Nu te poti niciodata baza pe ea... ca mai toate serviciile UPC, cu exceptia televiziunii.
Imi recalculeaza factura, insa nervii mei de aseara ca era sa ma culc nemancat... un provider de toata rushinea.
NU RECOMAND NIMANUI!
Si raspunsul UPC (deci a se intelege: aia care s-au portat in UPC sigur vor pleca de unde au venit)

Va multumim pentru mesajul trimis si va comunicam, pe aceasta cale, ca am inaintat solicitarea cu numarul 2268016 din 02.07.2010 catre departamentul tehnic. Colegii din acest departament, in urma analizei inregistrarilor din baza noastra de date privind disfunctionalitatea care a aparut in cazul serviciului de telefonie pe care il aveti achizitionat de la compania noastra, vor propune ajustarea facturii.

#41
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View PostPORTOCAL, on 2nd July 2010, 19:42, said:

Nici UPC nu sta mai bine la telefonie. Se aude bine, atunci cand merge.
Ieri am reusit sa comand o pizza de pe fix si a plecat omul cu ea inapoi pentru ca mi-a cazut telefonul, desi internetul functiona.
Telefonul chiar avea ton, insa cand formai un numar iti dadea ocupat si, de asemenea, nu puteai fi sunat. Trist!
Telefonia VOIP de la UPC e o balarie.
Nu te poti niciodata baza pe ea... ca mai toate serviciile UPC, cu exceptia televiziunii.
Imi recalculeaza factura, insa nervii mei de aseara ca era sa ma culc nemancat... un provider de toata rushinea.
NU RECOMAND NIMANUI!
Si raspunsul UPC (deci a se intelege: aia care s-au portat in UPC sigur vor pleca de unde au venit)
Eu recomand UPC ca si calitate, ca pret fiecare isi cunoaste buzunarul. UPC trebuie sa lucreze putin la preturi ca sunt exagerate.
Eu am de 2 luni GPON de la RDS, iar ca sa am Fiberlink 1 a trebuit sa inghit si TV digital care se vede cu purici si telefonia lor care e varza rau (se aude cu ecou si pacaneli) pentru 16 luni. Pentru asta platesc 58 lei cu tot cu TVA adica mai putin decat internetul Large de la UPC.
Am de la UPC 3 play TV mediu digital +HD+HBO Pack, telefonie large si internet mediu. In septembrie imi expira contractul si renunt la internetul mediu, pentru ca am de la RDS si e un serviciu care e OK. La TV si telefonie nu renunt. Chiar din contra, cand imi expira contractul o sa renunt la TV si telefonia de la RDS.

#42
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postageofdark, on 2nd July 2010, 20:34, said:

Eu recomand UPC ca si calitate, ca pret fiecare isi cunoaste buzunarul. UPC trebuie sa lucreze putin la preturi ca sunt exagerate.
Eu am de 2 luni GPON de la RDS, iar ca sa am Fiberlink 1 a trebuit sa inghit si TV digital care se vede cu purici si telefonia lor care e varza rau (se aude cu ecou si pacaneli) pentru 16 luni. Pentru asta platesc 58 lei cu tot cu TVA adica mai putin decat internetul Large de la UPC.
Am de la UPC 3 play TV mediu digital +HD+HBO Pack, telefonie large si internet mediu. In septembrie imi expira contractul si renunt la internetul mediu, pentru ca am de la RDS si e un serviciu care e OK. La TV si telefonie nu renunt. Chiar din contra, cand imi expira contractul o sa renunt la TV si telefonia de la RDS.

Mai bine iti iei telefonie de la Romtelecom, ca sa nu te trezesti ca te cauta lumea pe fix si e cazut :)) Net de la RDS si TV de la UPC :))
Deci, cum spuneam, telefonia UPC e o balarie.

#43
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostPORTOCAL, on 2nd July 2010, 22:49, said:

Mai bine iti iei telefonie de la Romtelecom, ca sa nu te trezesti ca te cauta lumea pe fix si e cazut :)) Net de la RDS si TV de la UPC :))
Deci, cum spuneam, telefonia UPC e o balarie.
Asta cu calitatea telefoniei la romtelecom este un mit. Am văzut linii telefonice rupre de copaci căzuți, am avut linia întreruptă de niște copilași care se jucau la dozele de prin scara blocului (deștepți foc, știu că alea nu îi curentează mare brânză). La fel și cu televiziunea upc care vine prin cabluri izolate cu scoci de pe stâlp uneori. Iar la rds... mai bine wireless că dacă e wired și pică stai cu săptămâna fără servicii. Nu există serviciul perfect. Nu are cum sunt prea multe variabile complet aleatoare.

Edited by kineceler, 02 July 2010 - 21:57.


#44
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View PostPORTOCAL, on 2nd July 2010, 22:49, said:

Mai bine iti iei telefonie de la Romtelecom, ca sa nu te trezesti ca te cauta lumea pe fix si e cazut :)) Net de la RDS si TV de la UPC :))
Deci, cum spuneam, telefonia UPC e o balarie.
La mine merge fixul lor bine. Am si un UPS si merge si cand pica curentul. Inca sunt multumit de el, cu toate ca e inca scump.

View Postkineceler, on 2nd July 2010, 22:55, said:

Asta cu calitatea telefoniei la romtelecom este un mit. Am văzut linii telefonice rupre de copaci căzuți, am avut linia întreruptă de niște copilași care se jucau la dozele de prin scara blocului (deștepți foc, știu că alea nu îi curentează mare brânză). La fel și cu televiziunea upc care vine prin cabluri izolate cu scoci de pe stâlp uneori. Iar la rds... mai bine wireless că dacă e wired și pică stai cu săptămâna fără servicii. Nu există serviciul perfect. Nu are cum sunt prea multe variabile complet aleatoare.
Dintre UPC, RTC si RDS, cei din urma sunt cei mai dezordonati, dezorganizati, cu angajati de 2 bani in echipele de pe teren, etc. I-am vazut cand au tras fibra la mine. Imediat au scos masina de gaurit si au vrut sa-mi dea gauri prin mijlocul casei fara pic de simt estetic. Am urlat la ei, apoi au accepta sa traga fibra asa cum le-am spus. Au tras de pe tambur fibra de 2x mai mult decat imi trebuia. Noroc ca nu a trebuit sa o platesc. Nu au avut niciun cui cu plastic pe el ca sa o fixeze de un perete de un toc, ceva. Vai de capul lor.
Sa nu mai spun ce dadeau de pamant, pereti, stalpi si ce mai iesea in cale  cu sculele si uneltele lor, cuti cu mufe, etc, inclusiv cu mobilele oferite de firma, care aratau jalnic toate crapate. Mi s-a facut sila.

Edited by ageofdark, 02 July 2010 - 22:24.


#45
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postageofdark, on 2nd July 2010, 23:21, said:

La mine merge fixul lor bine. Am si un UPS si merge si cand pica curentul. Inca sunt multumit de el, cu toate ca e inca scump.


Dintre UPC, RTC si RDS, cei din urma sunt cei mai dezordonati, dezorganizati, cu angajati de 2 bani in echipele de pe teren, etc. I-am vazut cand au tras fibra la mine. Imediat au scos masina de gaurit si au vrut sa-mi dea gauri prin mijlocul casei fara pic de simt estetic. Am urlat la ei, apoi au accepta sa traga fibra asa cum le-am spus. Au tras de pe tambur fibra de 2x mai mult decat imi trebuia. Noroc ca nu a trebuit sa o platesc. Nu au avut niciun cui cu plastic pe el ca sa o fixeze de un perete de un toc, ceva. Vai de capul lor.
Sa nu mai spun ce dadeau de pamant, pereti, stalpi si ce mai iesea in cale  cu sculele si uneltele lor, cuti cu mufe, etc, inclusiv cu mobilele oferite de firma, care aratau jalnic toate crapate. Mi s-a facut sila.

Si eu am spus ca fixul lor se aude bine, insa fie:
- cade atunci cand cade netul (nu f rar)
- mai cade si cand nu cade netul ( ca aseara)
- au probleme de interconectare

Eu, persona, nu recomand nimanui linie telefonica de la UPC.
La fel de bine imi pun VOIP pe calculator ca e aproximativ accelasi lucru: ambele au nevoie de net sa existe. Upc are o calitate un pic mai buna a suntetului si cam atat

#46
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
@ageofdark le-am auzit pe toate, dar de televiziune digitala cu pureci inca nu. poate nu stiai ca pe digital nu exista pureci.
sunt si eu curios de unde vine ecoul si pocanelile... probabil de la ont-ul huawei.

Edited by Bukovina, 02 July 2010 - 22:57.


#47
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View PostBukovina, on 2nd July 2010, 23:55, said:

@ageofdark le-am auzit pe toate, dar de televiziune digitala cu pureci inca nu. poate nu stiai ca pe digital nu exista pureci.
sunt si eu curios de unde vine ecoul si pocanelile... probabil de la ont-ul huawei.
Pe RDS analog se vad pureci uneori. Pe RDS digital apar macroblocuri urate mai ales la cadrele rapide.
Nu stiu de unde apare ecou, dar de incercare am vorbi in RTC si ecoul se aude si la mine si la cel cu care vorbesc in reteaua RTC. Nu cred ca e de la ONT, mai de graba RDS nu prea e interesat de TV si cu atat mai putin de telefonia fixa. RDS s-a bazat pe internet, iar TVul si telefonia fixa le dadea ca accesorii. Pana de curand nici nu a cerut bani pe telefonia fixa.
Despre internetul lor pot spune ca ofera o conexiune buna. Mai pica din cand in cand dar in general e bun. Iar pentru cei care vor sa dea zilnic jos cate un serial, film, ceva de pe torenti si dc, e mai mult decat ideal. Daca folosesti netul pentru navigare, youtube, mess nici nu simti ca ai fibra.

Edited by ageofdark, 02 July 2010 - 23:14.


#48
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
si crezi ca la alt provider se incarcau mai repede, daca site-urile se incarca greu poti sa ai si 10 Gbps banda internationala ca tot asa ti se vor incarca site-urile in special youtube.
folosesc si eu serviciile de telefonie prin reteaua 3G si nu am intalnit pocnituri si ecouri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate