Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

UPC conduce la numarul de portari de telefonie fixa in reteaua proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a anunțat că la 14 luni de la data lansării portabilității în România au fost portate în total 201.104 numere de telefonie, 66% (132.644) dintre acestea fiind numere de telefonie mobilă.

Pe segmentul telefoniei fixe s-au portat 68.460 de numere. Față de ultima raportare, UPC a reușit să atragă cei mai mulți clienți – 6.746 de noi numere portate – față de Orange cu 3.007 noi clienți, RCS&RDS cu 2.692, Romtelecom – 2.570 sau Vodafone cu 1.498. Doi noi furnizori au efectuat primele portări în propriile rețele: Intersat și Digicom Systems.

Situația furnizorilor  de servicii de telefonie fixă se prezintă astfel : UPC – 29.328, RCS&RDS – 12.651, Vodafone – 10.345, Orange – 7.664, Romtelecom – 5.755, Dial Telecom – 810, New Com Telecomunicatii – 574, GTS Telecom– 460, Digital Cable System – 188, Euroweb – 154, Ines Group – 134, Telemobil – 82, Cobalt IT- 69, Intersat – 49, Media Sat – 48, Atlas Telecom – 26, Datek Telecom și Telcor Communications câte 21, Digicom Systems și Prime Telecom câte 17, World Telecom Network – 11, Iristel și Necc Telecom România câte 10, Air Bites – 6, Canal S – 5, Cosmote – 3 și A&G Communication - 2.

Cele mai multe numere de telefonie fixă au fost portate în București (19.189), urmat de județul Cluj cu 5.245 de portări, Prahova (4.108) și Timiș (3.259).

Portabilitatea numerelor permite utilizatorilor de servicii de telefonie să își păstreze numărul de telefon atunci când schimbă furnizorul. Se pot porta numerele de telefonie fixă, mobilă și numere speciale precum cele din categoria 0800 sau 0900. Portarea se face doar în cadrul aceleași categorii (fix-fix, mobil-mobil). Serviciul este disponibil în România din 21 octombrie 2008.

În domeniul telefoniei mobile, de la ultima raportare (octombrie), cele mai multe numere (10.609) au fost portate în rețeaua Orange, urmată de Cosmote (+ 9.259), Vodafone (+ 6.626), RCS&RDS (+ 320) și Telemobil (+ 85). Situația operatorilor se prezintă astfel Cosmote – 47.283, Vodafone – 44.279, Orange – 38.763, RCS&RDS –  1.699 și Telemobil – 620.

tot articolul


si tot in aceasta tema..

EXTRAOPTIUNEA UPC INTERNATIONAL 60

Doar 5 lei/luna si ai 60 de minute de convorbiri internationale
UPC International 60 include convorbiri catre retelele fixe din: Austria, Belgia, Danemarca, Franta, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Israel, Italia, Olanda, Portugalia, Spania, Suedia, Elvetia, Marea Britanie; retele fixe si mobile din SUA si Canada.

Tarif fix de 0,3 lei/minut, dupa epuizarea minutelor incluse.

Extraoptiunea UPC International 60 se poate adauga oricarui produs care include telefonie.

Preturile nu includ TVA. Preturile cu TVA sunt: 5,95 lei/luna abonament Extraoptiune; 0,357 lei/minut, dupa epuizarea minutelor incluse

Edited by lafayette, 13 January 2010 - 07:54.


#2
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
De ce nu ne spune UPC și prin ce metode au ajuns la numărul acesta? :deadtongue:

#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am auzit si eu de portarile fortate si de procesul intentat de RTC si RDS.
O sa iasa urat daca vor castiga.

#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,540
  • Înscris: 16.12.2006
danutz, un link te rog :D

ca nu eram la curent cu procesul asta !

#5
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu este publica informatia. Nu am gasit niciun link.

Stiu doar ca UPC a "furat" clienti de la concurenta prin portare, li se punea clientilor o hartie in fata si cei care semnau fara sa stie ce semneaza, ajungeau cu numarul de RTC sau RDS portat in UPC. Au fost dati in judecata si si se cer niste daune enorme pentru fiecare numar portat ilegal.
Acum nu stiu cat de reala este situatia. Poate ne da cineva mai multe detalii.

Edited by danutz1, 13 January 2010 - 13:21.


#6
elvis77ro

elvis77ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 10.01.2007
au semnat ce nu stiau, logic ca este fix doar problema celor ce au semnat

#7
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Nu chiar, intră sub incidența legii ca abuz de încredere. Dacă vin clienții cu martori, s-ar putea lăsa chiar și cu dosare penale.

#8
ClaudiuGG

ClaudiuGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.02.2009
Haha, uite metoda de facut bani pe criza :) , daca UPC a facut aceasta magarie sper sa ii calareasca bine de tot RDS si RTC si sa scoata cat mai mult dupa ei. Nu de multa vreme a fost acel scandal cu somatiile de plata trimise aiurea, nu e mult de cand OPC-ul le inchidea sediile, da vad ca se tin tare upc-istii, nu se lasa de prostii cu una cu doua,

Edited by ClaudiuGG, 13 January 2010 - 16:06.


#9
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdanutz1, on 13th January 2010, 13:14, said:

Nu este publica informatia. Nu am gasit niciun link.

Stiu doar ca UPC a "furat" clienti de la concurenta prin portare, li se punea clientilor o hartie in fata si cei care semnau fara sa stie ce semneaza, ajungeau cu numarul de RTC sau RDS portat in UPC. Au fost dati in judecata si si se cer niste daune enorme pentru fiecare numar portat ilegal.
Acum nu stiu cat de reala este situatia. Poate ne da cineva mai multe detalii.
Eu mi-am portat numarul de la RTC la UPC in octombrie/noiembrie 2009. Am facut-o in momentul in care RTC mi-a confirmat ca linia nu suporta VDSL. Am pastrat linia telefonica de la RTC in speranta ofertei VDSL. M-am dus la UPC si nu mi-a bagat nimic sub nas fortat. Chiar din contra m-a lasat sa citesc cat vreau acel contract.
Sunt din Timisoara, Timis, al 3-lea judet ca nr de portari la UPC.
Mai am prieteni si vecini care au renuntat ca mine la RTC.
Pentru RTC linia telefonica e vitala pentru ca e foarte scumpa! La RDS nu stiu daca conteaza linia telefonica pentru ca oricum o vand la pachet cu internetul!
Oricum in sistemul nostru de drept si nu numai, dupa ce ai semnat un contract este foarte greu sa demonstrezi ca ai fost in eroare.
Eu prefer UPC in locul ADSLului si Dolce, iar pentru moment nu-s interesat de IPTV pentru ca asa cum va-ti dat seama linia telefonica de la RTC era praf asa cum sunt pest 50% din liniile lor, probabil. de asemnea nu vreau sa le dau bani pe modemuri si STBuri. Mai am si acum un modem ADSL de pe vremuri in dulap cu care nu mai pot face nimic.

#10
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006
E greu de crezut  ptr unii.. ca se porteaza lumea la UPC....
concurenta da moca telefonul, dar uita sa te rezolve daca ai ghinionul sa ai probleme..
Am telefon portat de la RTC la UPC acum ceva timp, nu am avut probleme..
Am in alta locatie , o alta linie fixa de la RDS..numai probleme ...asa ca voi scapa si de acest neajuns..

#11
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postlafayette, on 13th January 2010, 18:11, said:

E greu de crezut  ptr unii.. ca se porteaza lumea la UPC....
concurenta da moca telefonul, dar uita sa te rezolve daca ai ghinionul sa ai probleme..
Am telefon portat de la RTC la UPC acum ceva timp, nu am avut probleme..
Am in alta locatie , o alta linie fixa de la RDS..numai probleme ...asa ca voi scapa si de acest neajuns..
Am uitat sa fac o precizare!
Nu laud UPC, insa in comparetie cu oferta RTC sau RDS Cablelink la pot avea acces si pot deveni client ce imi ofera UPC este superior.
Da, nu ma pot plange de serviciul telefonic. Nu ma pot plange nici de digitalul sau HDul lor. Ma plang de traficul pe net pe care il filtreaza si de faptul ca UPC nu recunosc asta si mai ales nu-l reglementeaza intr-un mod transparent.

#12
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009

View Postlafayette, on 13th January 2010, 18:11, said:

E greu de crezut  ptr unii.. ca se porteaza lumea la UPC....
concurenta da moca telefonul, dar uita sa te rezolve daca ai ghinionul sa ai probleme..
Am telefon portat de la RTC la UPC acum ceva timp, nu am avut probleme..
Am in alta locatie , o alta linie fixa de la RDS..numai probleme ...asa ca voi scapa si de acest neajuns..
Concurența= vreo 5 firme disponibile cam național și, ca să vezi, fix la UPC vine lumea :lol:

#13
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postlafayette, on 13th January 2010, 07:50, said:

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a anunțat că la 14 luni de la data lansării portabilității în România au fost portate în total 201.104 numere de telefonie, 66% (132.644) dintre acestea fiind numere de telefonie mobilă.

Pe segmentul telefoniei fixe s-au portat 68.460 de numere. Față de ultima raportare, UPC a reușit să atragă cei mai mulți clienți – 6.746 de noi numere portate – față de Orange cu 3.007 noi clienți, RCS&RDS cu 2.692, Romtelecom – 2.570 sau Vodafone cu 1.498. Doi noi furnizori au efectuat primele portări în propriile rețele: Intersat și Digicom Systems.

Situația furnizorilor de servicii de telefonie fixă se prezintă astfel : UPC – 29.328, RCS&RDS – 12.651, Vodafone – 10.345, Orange – 7.664, Romtelecom – 5.755, Dial Telecom – 810, New Com Telecomunicatii – 574, GTS Telecom– 460, Digital Cable System – 188, Euroweb – 154, Ines Group – 134, Telemobil – 82, Cobalt IT- 69, Intersat – 49, Media Sat – 48, Atlas Telecom – 26, Datek Telecom și Telcor Communications câte 21, Digicom Systems și Prime Telecom câte 17, World Telecom Network – 11, Iristel și Necc Telecom România câte 10, Air Bites – 6, Canal S – 5, Cosmote – 3 și A&G Communication - 2.

Cele mai multe numere de telefonie fixă au fost portate în București (19.189), urmat de județul Cluj cu 5.245 de portări, Prahova (4.108) și Timiș (3.259).

Portabilitatea numerelor permite utilizatorilor de servicii de telefonie să își păstreze numărul de telefon atunci când schimbă furnizorul. Se pot porta numerele de telefonie fixă, mobilă și numere speciale precum cele din categoria 0800 sau 0900. Portarea se face doar în cadrul aceleași categorii (fix-fix, mobil-mobil). Serviciul este disponibil în România din 21 octombrie 2008.

În domeniul telefoniei mobile, de la ultima raportare (octombrie), cele mai multe numere (10.609) au fost portate în rețeaua Orange, urmată de Cosmote (+ 9.259), Vodafone (+ 6.626), RCS&RDS (+ 320) și Telemobil (+ 85). Situația operatorilor se prezintă astfel Cosmote – 47.283, Vodafone – 44.279, Orange – 38.763, RCS&RDS – 1.699 și Telemobil – 620.

tot articolul


si tot in aceasta tema..

EXTRAOPTIUNEA UPC INTERNATIONAL 60

Doar 5 lei/luna si ai 60 de minute de convorbiri internationale
UPC International 60 include convorbiri catre retelele fixe din: Austria, Belgia, Danemarca, Franta, Germania, Grecia, Ungaria, Irlanda, Israel, Italia, Olanda, Portugalia, Spania, Suedia, Elvetia, Marea Britanie; retele fixe si mobile din SUA si Canada.

Tarif fix de 0,3 lei/minut, dupa epuizarea minutelor incluse.

Extraoptiunea UPC International 60 se poate adauga oricarui produs care include telefonie.

Preturile nu includ TVA. Preturile cu TVA sunt: 5,95 lei/luna abonament Extraoptiune; 0,357 lei/minut, dupa epuizarea minutelor incluse
si cum au ajuns la rezultatul asta ? au cele mai multe portari ABUZIVE! da pe langa ei rds e mic copil.... .as vrea sa vad si o statistica cu cei re- portati in rtc dupa experiantele avute cu operatorii ceilalti.veti avea surprize.mari.si daca se mai opreste curentul pe traseu.... :thumbdown: . clientii sunt invatati cu anumite standarde si au parte de experiente neplacute dupa portare(toti care au cerut re-portarea se plang de neseriozitatea noului operator).

#14
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009

View Postunchiujim, on 13th January 2010, 20:50, said:

si cum au ajuns la rezultatul asta ? au cele mai multe portari ABUZIVE! da pe langa ei rds e mic copil.... .as vrea sa vad si o statistica cu cei re- portati in rtc dupa experiantele avute cu operatorii ceilalti.veti avea surprize.mari.si daca se mai opreste curentul pe traseu.... :thumbdown: . clientii sunt invatati cu anumite standarde si au parte de experiente neplacute dupa portare(toti care au cerut re-portarea se plang de neseriozitatea noului operator).
Bine că vii și tu să faci reclamă Romtelecomului, de parcă o fi Dumnezeu. Romtelecom care te minte încă din reclamă :death:

#15
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postlafayette, on 13th January 2010, 18:11, said:

E greu de crezut ptr unii.. ca se porteaza lumea la UPC....
concurenta da moca telefonul, dar uita sa te rezolve daca ai ghinionul sa ai probleme..
Am telefon portat de la RTC la UPC acum ceva timp, nu am avut probleme..
Am in alta locatie , o alta linie fixa de la RDS..numai probleme ...asa ca voi scapa si de acest neajuns..
se porteaza in upc in cunostinta de cauza putini. marea majoritate sunt persoane in varsta care habar nu au ce aia portare,li se pune o hartie in fata(cerere de portare) de catre agent si semneaza ca primarii.nu sunt povesti ,sunt relatari ale clientilor.culmea e ca daca au deranjamente la linia portata vin tot la rtc :lol: sa reclame ca la upc nu-i baga nimeni in seama :worthy:  :cursing: .in timp se vor vedea rezultatele....

#16
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postunchiujim, on 13th January 2010, 20:59, said:

in timp se vor vedea rezultatele....
Adica persoanele in varsta vor plati mai putin, nu?

View Postunchiujim, on 13th January 2010, 20:59, said:

culmea e ca daca au deranjamente la linia portata vin tot la rtc :lol: ....
Io-s curios cum reclama... suna la rtc de pe linia care nu merge a UPC? :huh:

Edited by 654321, 13 January 2010 - 21:10.


#17
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Post654321, on 13th January 2010, 21:06, said:

Adica persoanele in varsta vor plati mai putin, nu?


Io-s curios cum reclama... suna la rtc de pe linia care nu merge a UPC? :huh:
nu ,nu pot suna! vin in magazinele rtc si reclama ca nu le merge linia upc cu nr portat ! :nonobad: platesc mai putin pt servicii muult mai putine :naughty: .

#18
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postunchiujim, on 13th January 2010, 21:56, said:

nu ,nu pot suna! vin in magazinele rtc si reclama ca nu le merge linia upc cu nr portat ! :nonobad: platesc mai putin pt servicii muult mai putine :naughty: .
Asa se explica... Inseamna ca linia telefonica e suspendata de UPC pentru neplata ca mai mult ca sigur se duc sa plateasca la rtc. :) Sau se duc la rds? :scratchchin:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate