Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

De acum dieta

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#235
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Postamonra_71, on 12th January 2010, 08:17, said:

depinde cate kilograme avem fiecare si cata miscare facem....

Exact. Prin puțin eu înțeleg redus ca număr de calorii, deși în exemplul meu de mai sus cașcavalul afumat ca și cantitate efectivă e mult mai puțin decât pieptul de pui, dar e o bombă cu ceas alături de alte produse bogate în lipide. 1 g de carbohidrați sau proteină oferă 4 calorii, același gram de lipide asigură 9 calorii, deci dublu.


View Postamonra_71, on 12th January 2010, 18:12, said:

... daca se mananca putin si prost nu ar trebui sa avem probleme de greutate.

Ci de sănătate, mai degrabă. Că în general mâncăm prost asta se știe, dar că mâncăm puțin am îndoieli.

Ceea ce ne place în timp ne ucide, iar ceea ce nu ne place ne face bine. Și dau ca exemplu soia, zeama de tărâțe, grâul germinat ori urzicile, etc... :)

Edited by mossel, 12 January 2010 - 19:03.


#236
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Ca suntem robii gustului, se stie. In principiu bucataria romaneasca exceleaza in savoare si mai putin in "alimente sanatoase". Asta nu inseamna ca suntem bolnavi cu totii sau ca daca evitam sarmalele suntem sanatosi.
Io zic asa, ca o dieta echilibrata ti-o creezi singur, singurel. Bineinteles, documentat.
Ca io n-o sa mananc in veci urzici zemuite cum face matusa-mea sau ciorba de loboda ca soacra-mea.
Si apoi chestia asta restrictiva are un impact psihologic foarte mare.

Spuneam ca de exemplu, nu-ti place painea neagra, integrala etc. Iti place painea alba. Pai mananca frate o felie, doua. Nu de acolo te ingrasi. Acorda-ti acest rasfat. Dar ... taie din alta parte.

#237
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

View Postamonra_71, on 12th January 2010, 19:30, said:

Ca suntem robii gustului, se stie. In principiu bucataria romaneasca exceleaza in savoare si mai putin in "alimente sanatoase". Asta nu inseamna ca suntem bolnavi cu totii sau ca daca evitam sarmalele suntem sanatosi.
Io zic asa, ca o dieta echilibrata ti-o creezi singur, singurel. Bineinteles, documentat.
Ca io n-o sa mananc in veci urzici zemuite cum face matusa-mea sau ciorba de loboda ca soacra-mea.
Si apoi chestia asta restrictiva are un impact psihologic foarte mare.

Spuneam ca de exemplu, nu-ti place painea neagra, integrala etc. Iti place painea alba. Pai mananca frate o felie, doua. Nu de acolo te ingrasi. Acorda-ti acest rasfat. Dar ... taie din alta parte.


ai dreptate amonra_71.Fiecare ne creem dieta ,,personalizata".Fiecare isi propune sa nu manance aia,aia si aia si etc.Si sa manance mai multe fructe.legume,etc.Eu am redus mult din dulce,si din preparate facute de mama cu grasimi,etc.Si mi-am propus sa fac tae bo.Am crezut k ma voi plictisi.Azi am facut 1 ora si 35 de min.Plus ca merg pe jos.Fiecare isi face singur propria lui dieta,cu sfaturile altora.Asa cum am facut eu,si am reusit.1 kg in 10 zile eu zic ca e un semn bun,nu? :rolleyes:

#238
R0xyadel

R0xyadel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2009
am si eu o mica intrebare...tin sa mentionez ca nu am citit tot ce s-a scris pana acum....rusine mie  :(
semintele (de dovleac, floarea soarelui) ingrasa?

#239
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

View PostR0xyadel, on 12th January 2010, 20:39, said:

am si eu o mica intrebare...tin sa mentionez ca nu am citit tot ce s-a scris pana acum....rusine mie  :(
semintele (de dovleac, floarea soarelui) ingrasa?


din cate stiu eu nu ingrasa,semintele sunt bune,chiar o prietena mi-a zis sa mananc in fiecare zi cam 35-40 gr de seminte.fulgi de ovaz,cerealele romanesti sunt bune.

#240
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postgirley, on 12th January 2010, 19:44, said:

din cate stiu eu nu ingrasa,semintele sunt bune,chiar o prietena mi-a zis sa mananc in fiecare zi cam 35-40 gr de seminte.fulgi de ovaz,cerealele romanesti sunt bune.

Ba ingrasa daca mananci prea multe (gandeste-te ca au vreo 600calorii/100g). Sunt recomandate maxim 1-2 linguri pe zi ca sursa de grasimi bune. Neaparat nesarate si neprajite.

Fulgii nu sunt chiar asa buni. Sau ma rog, eu personal nu i-as manca decat daca as muri de pofta si nu ca pe ceva sanatos.

#241
R0xyadel

R0xyadel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2009
mdea....trist atunci...mersic frumos pentru raspunsuri...

#242
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

View Postmossel, on 12th January 2010, 01:18, said:

Hai să-ți dau un exemplu: dacă eu mănânc 90 de grame de șuncă afumată sau cașcaval afumat, iar tu mănânci 200 de grame de piept de pui care mănâncă mai mult? :)

Hai să-ți dau eu întâi un exemplu:
mic dejun clasic:  200g  lapte degresat cu cereale fără zahăr sau 1-2 felii de pâine cu un iaurt degresat.
prânz:   200 g piept de pui cu legume fierte: cartofi, morcovi și dovlecei, plus salată de sfeclă asezonată cu ulei de măsline și zeamă de lămâie sau orez simplu și un pahar de suc de portocale.
cină până la ora 18: 100 g  iaurt degresat sau brânză de vaci degresată, sau două mandarine mici, sau un măr cât pumnul + un ceai.

La prima vedere  e ok.  Ca încărcătură glicemică /masă, micul și marele dejul dau peste cap insulina. În principiu ne putem  considera obezi până spre seară.  Cina e hipocalorică la pătrat și ar avea noroc de moș Ene, că altfel nu ne-am putea ține pe picioare. Deci exclus discoteci , pijamas-party-uri sau se... ședințe. :D Făcând o medie, se slăbește foarte puțin. Dar stai liniștit, punem imediat gramele la loc ;)

Din punctul meu de vedere, între șuncă/cașcaval și piept de pui nu este nici o diferență. Dacă nu mai adaugi nimic la meniu, e ok. Ba... dacă mă gândesc bine, mai pune 10 grame de cașcaval. :proud: Acum nu socotim de câte ori mâncăm suncă . Bănuiesc că o masă, dar nu zilnic.

View Postmossel, on 12th January 2010, 01:18, said:

Dar ce anume-l provoacă?
Nu-mi place să repet, dar mi-am spus întotdeauna că cine e interesat, măcar e atent.
Explicațiile sunt laborioase :yawn:

View Postmossel, on 11th January 2010, 18:54, said:

Citesc în privirea ta siguranța indusă de un corp suplu și armonios, ...
Ok, ok. Să vedem....    :lol:
Fiecare aliment își are un corespondent glicemic și un efect metabolic indus. Prin urmare, glicemia crescută antrenează un răspuns insulic puternic, ce presupune o activare a lipogenezei și o inhibare a lipolizei. Rezultatul acestui chimism este stocarea de grăsimi în defavoarea arderii lor. Mănânci gras, ești gras nu e o egalitate. -_-

Edited by Versus76, 12 January 2010 - 23:48.


#243
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Io nu zic ca voi n-aveti dreptate.
Insa e aiurea sa te apuci sa-i povestesti cuiva ce vrea sa se apuce de dieta de corespondent glicemic si efect metabolic indus, activare a lipogenezei si o inhibare a lipolizei. Evident ca in principiu toti ar trebui sa ne documentam despre alimentatia sanatoasa. Ideea ar fi si sa pricepem ce se intampla. Acu daca voi faceti compuneri despre piept de pui, sunca afumata si 10 gr de cascaval, sorry dar pe mine m-ati pierdut pe drum.

De ce nu spuneti clar: fiecare masa trebuie sa contina proteine, glucide, fructe si/sau legume, o cantitate mititica de grasimi. Si dati exemple. In asta consta discutia. Ca daca dimineata rod o felie de cascaval cu paine, atunci am si proteine si glucide si grasimi. In schimb daca mananc ou fiert cu paine mai am nevoie macar de 5 masline  :D . Si apoi cand ziceti degresat, lapte degresat, branza degresata ar fi bine de stiut ca e ideal sa folosesti aceste alimente partial degresate, cu un continut de macar 1.5% grasimi.

Si nu, nu semintele ingrasa, practic nici un aliment luat individual nu ingrasa. Cantitatea si combinatiile sunt buba.

#244
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010
De ce nu spuneti clar: fiecare masa trebuie sa contina proteine, glucide, fructe si/sau legume, o cantitate mititica de grasimi. Si dati exemple. In asta consta discutia. Ca daca dimineata rod o felie de cascaval cu paine, atunci am si proteine si glucide si grasimi. In schimb daca mananc ou fiert cu paine mai am nevoie macar de 5 masline  :D . Si apoi cand ziceti degresat, lapte degresat, branza degresata ar fi bine de stiut ca e ideal sa folosesti aceste alimente partial degresate, cu un continut de macar 1.5% grasimi.

Si nu, nu semintele ingrasa, practic nici un aliment luat individual nu ingrasa. Cantitatea si combinatiile sunt buba.
[/quote]

fiecare ca tine o cura de slabire stie ca trebuie sa manance cu mai putine grasimi,cum ar fi lapte,iaurt,branza.toate sa fie degresate.Se recomanda fructe,legume,salate,etc.Sunt deja la a 3-a zi de tae bo si ma simt extraordinar.

#245
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postgirley, on 13th January 2010, 18:37, said:

Sunt deja la a 3-a zi de tae bo si ma simt extraordinar.
eu sunt in al 3-lea an si nu mi-a placut niciodata :thumbup:

#246
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View PostVersus76, on 12th January 2010, 23:37, said:

La prima vedere  e ok.

E parfum ( de femeie) exemplul de meniu. Sunt sigur că dă rezultate.


View PostVersus76, on 12th January 2010, 23:37, said:

Fiecare aliment își are un corespondent glicemic și un efect metabolic indus. Prin urmare, glicemia crescută antrenează un răspuns insulic puternic, ce presupune o activare a lipogenezei și o inhibare a lipolizei. Rezultatul acestui chimism este stocarea de grăsimi în defavoarea arderii lor.

E complicat, mie îmi place simplitatea.  :)

View Postamonra_71, on 13th January 2010, 08:22, said:

Acu daca voi faceti compuneri despre piept de pui, sunca afumata si 10 gr de cascaval, sorry dar pe mine m-ati pierdut pe drum.

Am oferit exemplul acela cu cele două alimente vizavi de afirmația că oamenii mănâncă puțin. Mai puțin ca gramaj/cantitate poate însemna foarte mult ca număr de calorii, asta e ideea. Și un covrig, o biscuite, o măslină - caloriile se-adună.

View Postamonra_71, on 13th January 2010, 08:22, said:

De ce nu spuneti clar: fiecare masa trebuie sa contina proteine, glucide, fructe si/sau legume, o cantitate mititica de grasimi.

Fiecare masă trebuie să conțină proteine, glucide, fructe și/sau legume și o cantitate foarte mică de grăsimi.


View Postamonra_71, on 13th January 2010, 08:22, said:

Si apoi cand ziceti degresat, lapte degresat, branza degresata ar fi bine de stiut ca e ideal sa folosesti aceste alimente partial degresate, cu un continut de macar 1.5% grasimi.

Într-o dietă eu aș opta pentru 0,1%. Altfel îmi creează senzația că trișez.  :D


View Postamonra_71, on 13th January 2010, 08:22, said:

Si nu, nu semintele ingrasa, practic nici un aliment luat individual nu ingrasa. Cantitatea si combinatiile sunt buba.

:yes:


View PostVersus76, on 12th January 2010, 23:37, said:

Nu-mi place să repet,

Ai putea face o excepție.  :naughty:

Edited by mossel, 13 January 2010 - 19:04.


#247
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
No, incepem sa ne adunam .
Limita intre supraponderal si obez e foarte fina.
Presupunem ca nu vorbim de aceste cazuri care clar ar trebui sa fie asistate de personal de specialitate intr-o dieta.

#248
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postgirley, on 13th January 2010, 17:37, said:

fiecare ca tine o cura de slabire stie ca trebuie sa manance cu mai putine grasimi,cum ar fi lapte,iaurt,branza.toate sa fie degresate.Se recomanda fructe,legume,salate,etc.Sunt deja la a 3-a zi de tae bo si ma simt extraordinar.

In afara de ce se recomanda, ce mai stii?
Stii ca ar fi bine inainte de toate sa faci o cura de detoxifiere?
Stii ca e importanta cantitatea de fibra ingurgitata?
Stii ca nu ai voie crantanele intre mese?
Stii ca daca la o gustare servesti iaurt cu fructe (ma rog nu e recomandat) ar trebui sa renunti la fructul de la alta gustare?
Stii ca prin grasimi nu se intelege carne prajita?

#249
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

View Postamonra_71, on 14th January 2010, 18:06, said:

In afara de ce se recomanda, ce mai stii?
Stii ca ar fi bine inainte de toate sa faci o cura de detoxifiere?  asta nu stiam
Stii ca e importanta cantitatea de fibra ingurgitata? normal ca stiu
Stii ca nu ai voie crantanele intre mese? stiu si asta,ca doar tin de 2 sapt dieta,nu de 1 zi si am mai tinut diete
Stii ca daca la o gustare servesti iaurt cu fructe (ma rog nu e recomandat) ar trebui sa renunti la fructul de la alta gustare?e ceva logic.stiam fara sa imi spui tu
Stii ca prin grasimi nu se intelege carne prajita? nici nu mananc carne prajita ,ma feresc de orice e prajit.mananc numai carne fiarta.


#250
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Te-ai suparat degeaba. "Tu" esti doar un oarecare interlocutor. Chiar daca e topicul tau, discutia devine la un moment dat generala.
Este un subiect care intereseaza. Sunt lucruri pe care le citim si nu le intelegem, sunt lucruri pe care chiar nu le cunoastem. Spor.

Edited by amonra_71, 14 January 2010 - 22:11.


#251
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

View Postamonra_71, on 14th January 2010, 22:10, said:

Te-ai suparat degeaba. "Tu" esti doar un oarecare interlocutor. Chiar daca e topicul tau, discutia devine la un moment dat generala.
Este un subiect care intereseaza. Sunt lucruri pe care le citim si nu le intelegem, sunt lucruri pe care chiar nu le cunoastem. Spor.


Eu am mai tinut diete si inainte,dar acum vad ca nu a mai dat rezultate cum tineam inainte.De asta am cerut sfaturile celor de pe softpedia.Si nu m-am suparat.Ca nu am de ce.Sunt deja la a 5 zi de tae-bo si a 12 zi de dieta si ma simt destul de ok.Numai ca am momente cand ma simt ametita. :(

#252
girley

girley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 03.01.2010

View Postgirley, on 15th January 2010, 07:52, said:

Eu am mai tinut diete si inainte,dar acum vad ca nu a mai dat rezultate cum tineam inainte.De asta am cerut sfaturile celor de pe softpedia.Si nu m-am suparat.Ca nu am de ce.Sunt deja la a 5 zi de tae-bo si a 12 zi de dieta si ma simt destul de ok.Numai ca am momente cand ma simt ametita. :(

pentru cei care tin dieta,recomand sa manance kerfir.e foarte bun&sanatos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate