Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 

Drivere pentru Lenovo 3000 N200

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alexmiq_90

alexmiq_90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.01.2007
Vreau sa instalez XP pe un Lenovo 3000 N200 care are Vista preinstalat. La bootare imi zice ca nu-mi recunoaste hardul. Am aflat ca asta se intampla din cauza faptului ca cd-ul cu xp n-are drivere pentru hardurile de tipul SATA. Am invatat sa fac cd bootabil, dar problema e ca n-am driverele pentru hard. Hardul este WD1600BEVS. Poate sa-mi dea cineva driverele ca de 2 zile le caut pe net si tot nu gasesc.

#2
alx.z

alx.z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.04.2007
in mod normal nu ai nevoie de drivere daca folosesti o copie de win xp sp3.

Edited by alx.z, 03 January 2010 - 10:54.


#3
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Postalexmiq_90, on 3rd January 2010, 04:34, said:

Vreau sa instalez XP pe un Lenovo 3000 N200 care are Vista preinstalat. La bootare imi zice ca nu-mi recunoaste hardul. Am aflat ca asta se intampla din cauza faptului ca cd-ul cu xp n-are drivere pentru hardurile de tipul SATA. Am invatat sa fac cd bootabil, dar problema e ca n-am driverele pentru hard. Hardul este WD1600BEVS. Poate sa-mi dea cineva driverele ca de 2 zile le caut pe net si tot nu gasesc.


cauta la setarile hdd din bios si schimba modul de operare din sata/ahci in ide/compatible. daca nu ai asa ceva, iar chipset-ul (placa de baza) este de la intel,driver-ii sata ii iei de la intel, ii extragi pe o disketa si-i copiezi in calculator apoi ii incluzi in kit-ul de windows cu n-lite (sunt destule tutoriale si aici si pe site la n-lite) si dai instalare. inainte de a te apuca de formatat, te duci pe site la lenovo si cauti driveri de xp pentru modelul tau de laptop. vezi ce ai sub vista si dai jos ce trebuie pentru xp.

#4
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Ca o completare la cele de mai sus si pentru a nu plange mai tarziu, fa-ti un full backup al sistemului si al programelor preinstalate din fabrica. Lenovo are un program ajutator foarte bun in acest sens. O sa-ti trebuiasca un CD si doua DVD-uri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate