Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Symbian vs Windows Mobile vs Android

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

Poll: OS? (255 member(s) have cast votes)

Symbian vs Windows Mobile vs Android

  1. Symbian (75 votes [29.41%])

    Percentage of vote: 29.41%

  2. Windows Mobile (55 votes [21.57%])

    Percentage of vote: 21.57%

  3. Android (125 votes [49.02%])

    Percentage of vote: 49.02%

Vote Guests cannot vote

#55
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Pentru ca multi lauda viitorul Windows Phone 7 (OS)

#56
tayfunx

tayfunx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.10.2009
asa un raspuns rapid. Simbian pe moment este foarte nasol , ma refer la s60 v5 (care se misca nasol cu lag) nu v3(care inca e un vis) , Android este un os destul de interesant,ai si android market de unde poti lua inclusiv sute de aplicatii si jocuri gratis , are inclusiv flash 10.1 full pe el , + ca 40% din smartphoneurile aparute recent ruleaza android , iar despre windows mobile ce sa zic , este un os pentru telefoane de "afaceristi" , nu prea greu de utilizat , dar nici asa usor ca android si symbian, si aici ma refer la a face o setare sau a activa internetul. Cred ca votul meu se duce tot catre Google Android.

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,074
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttayfunx, on 27th June 2010, 23:27, said:

asa un raspuns rapid. Simbian pe moment este foarte nasol , ma refer la s60 v5 (care se misca nasol cu lag)
Pune Android pe un procesor de 369 Mhz (eventual overclockat la 434 Mhz) si 128 MB RAM cat au multe telefoane Nokia cu S60 v5 si vezi cum (nu) se misca :) Nu Symbian-ul e lent, platformele pe care ruleaza Symbian-ul sunt in general lente. Nokia N8 se pare ca e rapid si are procesor de 680 Mhz ARM11 si 256 RAM, nu de 1 Ghz ARM8 si 512 RAM cum se pun mai nou pe Android. La aceleasi resurse, Symbian-ul ar trebui sa fie mai rapid intotdeauna (nu e facut in Java ca si Androidul) Iar magazin de aplicatii are si Nokia, Ovi are si el sute de aplicatii si jocuri gratuite, Flash 10.1 a fost lansat si pentru Symbian (desi inca nu exista nici un device cu el instalat, dar vor fi in curand probabil, de fapt nici pe Android nu prea sunt device-uri cu Froyo - Android 2.2, doar ceva teste pe Google Nexus din cate stiu eu si promisiuni ca vor fi in curand). Eu unul ma astept ca la un momentdat N8 sa aiba un firmware cu Flash 10.1. De fapt Flash 10.1 a fost lansat pentru cam toate platformele mobile, mai putin iPhone ... urmeaza doar sa fie pus pe telefoane de catre producatori (evident doar pe cele cu procesoare puternice/memorie multa)

Edited by utopium, 27 June 2010 - 22:52.


#58
sm0ker

sm0ker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.02.2004
Acum Android
In Noiembrie probabil Win 7. si va avea succes doar daca microsoft "stimuleaza" developerii

pt viitor...asteptam: MeeGO, HP sa faca ceva cu palmOS si cine stie cum iOS pt toata lumea :)

pentru mine symbian se "stinge" usor si nu mai are mult.

#59
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Dupa ultimele estimari, pana la sfarsitul anului Android va urca cel putin pana pe locul 2 in topul OS-urilor. Peste 65,000 de smartphone-uri cu Android se vand zilnic in lume. Nu stiu cat va mai rezista Symbian pe locul 1.
Mie unul Windows 7 nu imi place nici de frica. Din ce am vazut e mai mult un Windows Media Center, decat un OS pentru telefon. Iti da impresia ca ai in mana un Zune player, nu un smartphone. O porcarie. Nu cred ca va avea prea mare succes.

Cred ca Android si iPhone OS vor face legea anul viitor. MeeGo va creste dar nu cred ca se va vinde asa pe banda rulanta ca primele doua.

#60
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postutopium, on 27th June 2010, 23:49, said:

Pune Android pe un procesor de 369 Mhz (eventual overclockat la 434 Mhz) si 128 MB RAM cat au multe telefoane Nokia cu S60 v5 si vezi cum (nu) se misca :) Nu Symbian-ul e lent, platformele pe care ruleaza Symbian-ul sunt in general lente. Nokia N8 se pare ca e rapid si are procesor de 680 Mhz ARM11 si 256 RAM, nu de 1 Ghz ARM8 si 512 RAM cum se pun mai nou pe Android. La aceleasi resurse, Symbian-ul ar trebui sa fie mai rapid intotdeauna (nu e facut in Java ca si Androidul) Iar magazin de aplicatii are si Nokia, Ovi are si el sute de aplicatii si jocuri gratuite, Flash 10.1 a fost lansat si pentru Symbian (desi inca nu exista nici un device cu el instalat, dar vor fi in curand probabil, de fapt nici pe Android nu prea sunt device-uri cu Froyo - Android 2.2, doar ceva teste pe Google Nexus din cate stiu eu si promisiuni ca vor fi in curand). Eu unul ma astept ca la un momentdat N8 sa aiba un firmware cu Flash 10.1. De fapt Flash 10.1 a fost lansat pentru cam toate platformele mobile, mai putin iPhone ... urmeaza doar sa fie pus pe telefoane de catre producatori (evident doar pe cele cu procesoare puternice/memorie multa)
1.SO Android este facut(programat) in C respectiv C++ doar interfata este facuta in Java.
2.Android 2.2 este disponibil pe Google Nexus One.(se poate face update)
3.Nu am vazut nici o versiune de Symbian care sa fie atat de rapida ca Android 2.0/2.1/2.2
4.Procesoarele de 1 Ghz ARM8 si RAMI de 512 costa banii cum la Nokia calitatea si performanta nu prea mai sunt cuvinte cautate folosesc procesoare de acum 3 ani.
5.Eu zic ca pana la sfarsitul anului Android o sa treaca pe primul loc, de ce ? Toti producatori il sustin ca SO in schimb Symbianul cine il mai sustine in afara de Nokia ? Deja si Sony-Ericsson renunta la el in favoarea Androidului.

SO Android si IOS4 o sa faca legea in viitor si poate SO Bada dar are mult de recuperat.
Symbianul si WM o sa ajunga la muzeu. :lol:  Pe mine cel putin nu ma atrag deloc.

Edited by Just_Cavalli, 28 June 2010 - 11:14.


#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,074
  • Înscris: 14.08.2007

View PostJust_Cavalli, on 28th June 2010, 12:10, said:

3.Nu am vazut nici o versiune de Symbian care sa fie atat de rapida ca Android 2.0/2.1/2.2
Poate pentru ca nu ai vazut nici un Symbian pe 1 Ghz si 512 RAM, nu? :) Eu zic ca asta e motivul. Symbianul va mai avea cota de piata buna inca macar 2-3 ani, intre timp va intra si MeeGo in schema ... Android-ul va urca mult, asta e clar ... iOS4 nu are cum sa urce foarte mult decat daca va fi pus pe alte telefoane decat Apple. Apple are o limita la cate telefoane pot sa vanda pentru ca pretul e restrictiv si 90% din populatie nu-si permit un iPhone ... in america se vinde cu abonament si e avantajos, in restul lumii e mai greu sa-l cumpere oricine. Iar din cei care isi permit, mai sunt un procent mare care nu-l vor de nici o culoare.

M-am uitat aseara peste Win Phone 7, ce sa zic ... e interesant, dar nu vad ceva atat de revolutionar cum vad unii. Widgeturile de pe Symbian mi se par mai utile decat homescreen-ul lor. Bada OS nu va trece niciodata de 5% dupa parerea mea.

#62
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 17.09.2007
Eu nu inteleg ce cauta IOS in versus-ul asta, mai mult de 7-8% cota de piata nu are cum sa depaseasca. Apple nu are in plan sa lanseze mai multe telefoane sau sa extinda si la alti producatori IOS dintr-un motiv de business foarte bun: decat sa ai zeci de telefoane si un profit mic la fiecare (cu probleme de soft specifice, etc) mai bine un singur model, unde poti negocia serios cu furnizorii.

#63
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostHansolo, on 28th June 2010, 13:59, said:

Eu nu inteleg ce cauta IOS in versus-ul asta, mai mult de 7-8% cota de piata nu are cum sa depaseasca. Apple nu are in plan sa lanseze mai multe telefoane sau sa extinda si la alti producatori IOS dintr-un motiv de business foarte bun: decat sa ai zeci de telefoane si un profit mic la fiecare (cu probleme de soft specifice, etc) mai bine un singur model, unde poti negocia serios cu furnizorii.

Attached File  w70pd3.jpg   50.63K   33 downloads

Fie ca ne place sau nu, iOS e al treilea OS ca market share dupa Symbian si BlackBerry OS, iar in acest moment Apple e al 6 producator de telefoane mobile din lume cu peste 8.75 milioane de unitati vandute in trimestrul al doilea al acestui an si un market share aproximativ de 2.1%.  
Draciile astea de iPhoane se vand foarte bine.

Edited by antinVidia, 28 June 2010 - 13:49.


#64
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 17.09.2007
My mistake! Nu spun ca nu se vand bine sau ca nu sunt bune, dar parca ar fi prea de tot sa vezi 50% din oameni cu acelasi telefon...

Edited by Hansolo, 28 June 2010 - 20:07.


#65
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,074
  • Înscris: 14.08.2007

View PostHansolo, on 28th June 2010, 21:06, said:

My mistake! Nu spun ca nu se vand bine sau ca nu sunt bune, dar parca ar fi prea de tot sa vezi 50% din oameni cu acelasi telefon...
E clar ca nu au cum sa aiba o cota de piata semnificativa (peste 10%) orice ar face. Practic singura solutie ar fi sa ieftineasca masiv telefonul, dar asta ar insemna sa-si omoare brandul a carui imagine e de exclusivism si sa scada calitatea de fabricatie. Dar pe anumite piete gen SUA, e clar ca vor avea cota mare de piata. Acolo oricum e mai ieftin si abonamentele la telefon sunt mai mari, deci oarecum se justifica sa faci un abonament ceva mai mare pentru a lua un iPhone la $199 (desi am inteles ca AT&T e proasta ca retea). In plus e brand american, ceea ce pentru americani e esential. Nokia orice ar face va avea o presa majoritar negativa in SUA, iar orice sistem de operare facut de Apple, Microsoft, Google, Palm sau Motorola va fi considerat cel mai bun la ei. Bine, jumate din americanii care si-au luat iPhone au crezut ca iPhone e primul telefon cu touchscreen, apoi au crezut ca iPhone e primul telefon cu 3G, acum cred ca iPhone e primul telefon cu videotelefonie, etc. Masina de marketing Apple e foarte eficienta. Cand a venit un prieten de-al meu din SUA si avea iPhone acu vreo 2 ani nu ma credea ca "jaful" meu de Nokia (care era cel mai ieftin Nokia smartphone) stia sa faca tot ce facea iPhone-ul lui plus alte vreo 50 de chestii si avea inca de pe atunci aplicatii pentru VoIP gen Skype, etc.

Oricum, eu ma indoiesc ca Android-ul nu intrece iOS-ul la marketshare anul asta ... dar e posibil si ca iOS-ul sa intreaca Blackberry-ul. M-as mira daca n-ar face-o. Win Phone 7 ... depinde de cati producatori mari va fi sustinut ... daca e sustinut are sanse sa ia si el iOS-ul in timp. Maemo/MeeGo va fi si el un sistem de operare de nisa, pentru telefoanele de top de la Nokia ... nu va avea cota mare de piata (initial) dar eu zic ca va fi cel mai complex sistem de operare mobil (dar va mai dura un pic pana va deveni matur). BadaOS si PalmOS nu cred ca vor avea cote de piata grozave.

#66
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postutopium, on 28th June 2010, 12:32, said:

Apple are o limita la cate telefoane pot sa vanda pentru ca pretul e restrictiv si 90% din populatie nu-si permit un iPhone ... in america se vinde cu abonament si e avantajos, in restul lumii e mai greu sa-l cumpere oricine. Iar din cei care isi permit, mai sunt un procent mare care nu-l vor de nici o culoare.
Te hazardezi sa faci niste afirmatii nesustinute de realitate.
Sau poate nu stii cum sta piata.

Nu conteaza cat poate produce Apple, ei oricum isi vand bucatile "putine" pe care le fac ca painea calda. Si sunt oameni care vor cu disperare iPhone.

iOS va fi mereu pe locul 2-3, pe primul cred ca va ajunge Android (din simplul motiv ca va fi pe multe modele).
Dar ca browsing iOS este mereu primul, compara chiar 2.2 si iOS 2.0 sa vezi ce inseamna diferenta. De fapt inca de la primul iPhone browsingul era facut frumos.

Dar luand in calcul de ce BB este sus in top, asa si iOS va avea "nisa" lui. BB este sus pt serviciul lor de push email. Fara ala, RIM se zbatea undeva pe la 0.5-1% din piata.
Deci conteaza ce oferi, nu cum oferi.

Dar ca tot lauzi Maemo, ce face ala asa bine ar merita asa multe laude?
Iar Windows 7 are locul lui asigurat, cei care au avut primul PDA cu WM si care inca isi cumpara tot ce apare cu WM.

Exista nise pt toate, niciunul nu satisface totul. Dar cel mai aproape de asta este Android. Bada va fi pt pret, iar iOS pt calitate.

#67
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,074
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDheus, on 2nd July 2010, 22:29, said:

iOS va fi mereu pe locul 2-3, pe primul cred ca va ajunge Android (din simplul motiv ca va fi pe multe modele).
Dar ca browsing iOS este mereu primul, compara chiar 2.2 si iOS 2.0 sa vezi ce inseamna diferenta. De fapt inca de la primul iPhone browsingul era facut frumos.

Dar ca tot lauzi Maemo, ce face ala asa bine ar merita asa multe laude?
Pai tocmai la browsing bate Maemo iPhone-ul. Cauta review-uri pt browsere mobile si o sa vezi care e cel mai avansat browser mobil. Iar un browser care nu suporta o buna parte din site-urile existente (flash) nu are cum sa fie primul. Si apoi mai sunt multe altele, unul e sistem de operare foarte apropiat de ce poate sa faca un PC, iar altul e un sistem mobil limitat si controlat foarte strict de Apple.

Si nu mi se pare ca ma hazardez sa zic ca un telefon care costa spre $1000 nu poate castiga o cota de piata semnificativa. E cam la fel ca si la laptop-uri, PC-uri ... Apple face scule faine, dar nu a trecut niciodata de cota de piata de 5% (decat in SUA si anumite piete izolate unde sunt salarii mari) si nici nu va trece din cauza pretului. Symbian-uri exista la 150-200$. Android-uri cam tot pe-acolo (200-250$). Si Symbian-urile si Android-urile alea ieftine fac cam tot ce face iPhone si chiar in plus. Daca vrei, cumva e cam la fel cum la masini Porsche nu va ajunge niciodata sa aiba cota semnificativa de piata.

#68
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postutopium, on 3rd July 2010, 17:19, said:

Pai tocmai la browsing bate Maemo iPhone-ul. Cauta review-uri pt browsere mobile si o sa vezi care e cel mai avansat browser mobil. Iar un browser care nu suporta o buna parte din site-urile existente (flash) nu are cum sa fie primul. Si apoi mai sunt multe altele, unul e sistem de operare foarte apropiat de ce poate sa faca un PC, iar altul e un sistem mobil limitat si controlat foarte strict de Apple.
Dar gandeste-te si la usurinta cu care dai scroll pe iPhone si cat de greu se misca la altele. Stiu bine cat de bune sunt browserele pe Maemo, mai ales ca este cea mai aproapiata replica de PC, dar totusi, usurinta in utilizare conteaza mult pt cumparator.
Dar de ce toti va loviti de strictetea Apple? Nu e ca si cum nu ai stii cu ce vine iPhoneul, adica este totul pe fata, si ai libertatea de a alege. Asta nu e un criteriu de a puncta/depuncta un OS sau un telefon.

utopium said:

Si nu mi se pare ca ma hazardez sa zic ca un telefon care costa spre $1000 nu poate castiga o cota de piata semnificativa. E cam la fel ca si la laptop-uri, PC-uri ... Apple face scule faine, dar nu a trecut niciodata de cota de piata de 5% (decat in SUA si anumite piete izolate unde sunt salarii mari) si nici nu va trece din cauza pretului. Symbian-uri exista la 150-200$. Android-uri cam tot pe-acolo (200-250$). Si Symbian-urile si Android-urile alea ieftine fac cam tot ce face iPhone si chiar in plus. Daca vrei, cumva e cam la fel cum la masini Porsche nu va ajunge niciodata sa aiba cota semnificativa de piata.
Hai sa privesti si prin ochii mei. Apple, 1.7 milioane iPhoneuri vandute in 3 zile. Google/HTC, 200.000 Nexusuri in o luna de zile. Si chiar este diferenta de pret intre ele. Mai vrei? Niciun Android nu a ajuns la cifra asta, indiferent de pretul lui. Atat, altceva este redundant.
Ca oamenii sunt prosti, or fi, dar si produsul este vandut ;).

#69
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostDheus, on 5th July 2010, 22:38, said:

Hai sa privesti si prin ochii mei. Apple, 1.7 milioane iPhoneuri vandute in 3 zile. Google/HTC, 200.000 Nexusuri in o luna de zile. Si chiar este diferenta de pret intre ele. Mai vrei? Niciun Android nu a ajuns la cifra asta, indiferent de pretul lui. Atat, altceva este redundant.
Ca oamenii sunt prosti, or fi, dar si produsul este vandut ;).

Nexus-ul s-a vandut slabut...
Best seller-ul Android din toate timpurile e Motorola Droid cu peste 250.000 de bucati vandute in SUA, dupa prima saptamana de la lansare (droid-sells-250000-first-week).
Aici NU se includ si vanzarile din restul tarilor facute de Milestone pentru ca nu exista o evidenta clara (sau nu a fost facuta publica).
In Marea Britanie, imi aduc aminte ca cei de la expansys au vandut (ca precomenzi) primul stoc de Milestone (1000 de bucati) in doar 3 ore, doborand astfel recordul de vanzari la lansare detinut de iPhone in magazinul expansys (milestone-sells-out-less-3-hours).
Nu stiu exact numarul de unitati la care s-a ajuns astazi, dar oricum ele sunt de ordinul milioanelor si inca se mai vand.

Nexus-ul a fost mai mult un telefon pentru developerii de aplicatii si si-a atins scopul. A avut parte de foarte putina publicitate si au fost probleme cu disponibilitatea in magazine, mai ales in primele luni de la lansare. Cei de la Google au anuntat recent ca nu va mai exista un alt Nexus (androidandme).

Edited by antinVidia, 06 July 2010 - 16:05.


#70
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostantinVidia, on 6th July 2010, 17:02, said:

Nexus-ul s-a vandut slabut...
Nexus-ul a fost mai mult un telefon pentru developerii de aplicatii si si-a atins scopul.
Eu l-am luat ca etalon, pt ca la momentul actual este cel mai cunoscut "Droid", si pt ca a fost ceva nou cand a aparut. A fost pt developeri, dar si pt a ridica standardele, direct la 1Ghz procesor si 512, ca restul cresteau incet incet.

Da, bine, comparam cu Milestone/Droid, cel mai bine vandut, dar totusi nu a fost mai bine vandut ca iPhone 3G/3GS macar. A fixat niste recorduri mari iPhoneul, iar cota de piata are, si inca una importanta, nascuta in 3 ani, cu 4 aparate. Android are zeci acum, si tot nu a crescut asa repede.
Acum Galaxy S pare a fi urmatorul ca best seller.

#71
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostDheus, on 6th July 2010, 22:06, said:

Da, bine, comparam cu Milestone/Droid, cel mai bine vandut, dar totusi nu a fost mai bine vandut ca iPhone 3G/3GS macar. A fixat niste recorduri mari iPhoneul, iar cota de piata are, si inca una importanta, nascuta in 3 ani, cu 4 aparate. Android are zeci acum, si tot nu a crescut asa repede.
Acum Galaxy S pare a fi urmatorul ca best seller.

Nici un telefon de unul singur nu cred ca va reusi sa bata recordurile de vanzari detinute de iPhone-ul.
4 aparate care sunt de fapt cam acelasi aparat, cu mici schimbari software si hardware si cu aproximativ acelasi look :).

#72
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostantinVidia, on 6th July 2010, 23:12, said:

Nici un telefon de unul singur nu cred ca va reusi sa bata recordurile de vanzari detinute de iPhone-ul.
4 aparate care sunt de fapt cam acelasi aparat, cu mici schimbari software si hardware si cu aproximativ acelasi look :).
Totusi de HTC Incredible credeam ca o sa aud mai mult. Poate cand se va arata si prin Europa.
Intre timp, Galaxy S pare a fi purtatorul facliei pentru Android.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate