Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Symbian vs Windows Mobile vs Android

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

Poll: OS? (255 member(s) have cast votes)

Symbian vs Windows Mobile vs Android

  1. Symbian (75 votes [29.41%])

    Percentage of vote: 29.41%

  2. Windows Mobile (55 votes [21.57%])

    Percentage of vote: 21.57%

  3. Android (125 votes [49.02%])

    Percentage of vote: 49.02%

Vote Guests cannot vote

#37
tudoricaaa

tudoricaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.03.2009
Viitorul e Maemo.

#38
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Care viitor? Au renuntat la el si vor sa scoata altceva :) tot ceva bazat pe linux  Meego

http://conversations...bile-computing/

#39
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010
Ce conteaza SO-ul ? Aplicatiile conteaza in primul rand . Sa fie un SO cat mai light , fara lag , si o interfata gen HTS sau Samsung .

#40
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
[ http://i45.tinypic.com/w70pd3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"In terms of smartphone operating systems, iPhone and Android have seen the biggest jumps (10.5% to 15.4% and 1.6% to 9.6%, respectively). Windows Mobile continues to wind down (6.8%), while Symbian (44.3%) and BlackBerry (19.4%) still top the list." [intomobile]

Exact cum se astepta toata lumea Android-ul in acest moment e peste Windows Mobile ca market share (9,6% vs. 6,8%).

#41
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Am votat WinMO.Am avut symbian(n70,6120c,n95 8gb) si pot spune ca era stabil,aplicatii destule,destul de "customizabil".Recent insa am trecut la Omnia I900 cu winMO 6.1.....la inceput winul asa venit de la mama lui e praf,lag in meniu,touch slabut,interfata oribila dar din momentul in care am pus winMO 6.5 modificat de cateva persoane destepte(vezi modaco.com) toate aceste defecte au disparut.Touch-ul este o placere acum,interfata TouchFLO este superba,no more lag,winMo-ul se misca pur si simplu foarte bine.Sunt curios ce plusuri o sa aduca WinMO 7....om trai si om vedea.

#42
mogaciu

mogaciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.09.2009
Android kicks ass.

#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Conteaza viitorul ? Sau vrei un telefon pe care il folosesti in prezent ?

#44
alex_civ

alex_civ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.08.2009

View Postlucifer76, on 26th May 2010, 07:46, said:

Conteaza viitorul ? Sau vrei un telefon pe care il folosesti in prezent ?

In esenta conteaza pentru ca nu iei un telefon sa il schimbi luna viitoare. Practic nu asa de mult pentru ca oricum OS-urile sunt la ani distanta unul de celalalt. Mai cu mot pare sa fie androidul ce tot scoate versiuni noi pe banda - practic asta inseamna ca se trage puternic.

Edited by alex_civ, 27 May 2010 - 15:53.


#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Asa se zicea ca si primul mobil cu Android e "viitorul" . A trecut destul timp de la aparitia lui G1 si viitorul inca nu a devenit prezent . Din 2008 pana acum , daca Android era viitorul , celelalte trebuiau sa dispara intre timp . Si totusi se anunta Symbian 3 , Bada OS etc .
Eu nu as lua un mobil pe baza asta , softul nu apare chiar peste noapte . Din moment ce il cumpar acum , nu ma incalzeste cu nimic ca apare soft peste un an , nu ? Ca nu cred eu ca daca maine apare un nou OS intr-o luna apare si tot softul necesar .

#46
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Depinde si ce face cel ce dezvolta OS-ul respectiv. In general se lanseaza cu un developer challenge unde programatorii "se bat" sa castige premiul cel mare.

De exemplu Bada are acum Bada Developer Challenge cu o valoare totala a premiilor de 2.7 milioane de dolari. Marele premiu este de 300 000 de dolari. Sunt destul de multi bani pentru o aplicatie pe telefonul mobil. Multi vor incerca sa castige si astfel va fi o explozie de programe facute pentru Bada.

Efectul de schimbare a leaderilor din clasament nu este unul instantaneu. Gandeste-te la firefox vs ie acum 3-4 ani si care e situatia acum.

#47
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sau poate se intampla ca la N900 cu maemo . Ce zic acum posesorii lui , poate si ei au crezut ca maemo este viitorul la Nokia si de fapt nu se mai continua dezvoltarea aplicatiilor ? Se anunta Meegoo , alte versiuni de symbian ... La fel , pentru Bada OS , o sa dureze portarea aplicatiilor consacrate , gen Igo Garmin . Uite cat a durat la Igo , si nici macar acum nu este pentru toate rezolutiile . Mi se pare ca nu merge pe G1  :cursing: , dar poate ma insel . Si alt exemplu , folosesc un 5800 , si nici pana acum nu a aparut un video player 3th party care sa  mearga pe el . Si asta pentru un SO anuntat in martie 2007 .
Ca concluzie , pana nu apar suficiente aplicatii pentru un SO , nu se merita achizitionarea .

#48
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Nu e nici chiar asa. Conteaza sa apara aplicatiile necesare persoanei respective. Pentru mine IGO nu reprezinta un deal braker daca ar fi sa aleg Bada OS. Twitter/Facebook in schimb ar fi dar din fericire social media e integrata in OS.

#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Bine mai , ia tu telefon acum si asteapta un an ca poate apare iGo, Garmin sau Sygic . Eu prefer sa cumpau un smartphone ca sa il folosesc acum , nu sa ma uit la el  :naughty:

#50
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Un an? Ha. Cautat nitel pe net si cica Bada OS are deja Route66 preinstalat deci o solutie de navigare ai de cand iei telefonul.

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Si ? Exista harta pentru Ro ? Sau asta nu conteaza ? Si LG 505 vine cu WisePilot , dar asta nu inseamna ca e si folosibil . Doar cele 3 de care am zis mai sus au harti complete pentru Romania . Nici macar Ndrive nu are .

#52
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Ei bine Route 66 are harta completa a europei pe care poti sa o descarci la tine in telefon.  Cat despre alte programe de navigatie sunt ferm convins ca vor aparea in timp record avand in vedere ca sdk-ul e public si nu vad de ce ar evita aceasta ocazie de extindere respectivele companii ce produc software de navigatie. Eu totusi as fi putin ingaduitor avand in vedere ca primul telefon cu Bada a aparut de nici macar o saptamana.  Oricum cam mult offtopic facem pe subiectul asta si ar fi bine sa ne optim aici.

#53
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Harta EU nu are detalii in Ro . Stai linistit , offtopic nu este , doar vorbim despre softuri pentru diverse SO  :peacefingers: . Ai dreptate , abia e aparut , dar o sa vorbim din nou peste cateva luni , sa speram ca o sa apara si soft mai mult pentru el .

#54
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Windows Mobile pentru ce imi trebe mie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate