Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 

Orase/Sate cu acoperire 3G indoor optima

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postbogdan_ea, on 2nd January 2010, 15:25, said:

2 Daca citeai titlul scria Orase/Sate cu acoperire 3G indoor optima nu orase cu acoperire outdoor si drumuri publice
Adica doar orasele / satele cu site-uri proprii se califica pentru acoperire optima?! :huh: . O fi ea retea 3G dar nu e wifi totusi  <_< , un site dintr-o localitate acopera lejer de obicei si localitatile invecinate, tocmai de aia cei responsabili cu intocmirea acestor liste ar trebui sa verifice aceste lucruri la fata locului, dar stiu, e mai simplu sa listezi doar localitatile in care ai plantat antene si stii sigur ca functioneaza decat sa te deplasezi in teren si sa faci cateva masuratori care coroborate cu progamul de simulare ar rezulta o lista destul de exacta si mult largita.

#20
bogdan_ea

bogdan_ea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.03.2008

View PostBobby_ro, on 2nd January 2010, 17:08, said:

Adica doar orasele / satele cu site-uri proprii se califica pentru acoperire optima?! :huh: . O fi ea retea 3G dar nu e wifi totusi  <_< , un site dintr-o localitate acopera lejer de obicei si localitatile invecinate, tocmai de aia cei responsabili cu intocmirea acestor liste ar trebui sa verifice aceste lucruri la fata locului, dar stiu, e mai simplu sa listezi doar localitatile in care ai plantat antene si stii sigur ca functioneaza decat sa te deplasezi in teren si sa faci cateva masuratori care coroborate cu progamul de simulare ar rezulta o lista destul de exacta si mult largita.


Daca citeai si punctul 3, asa cum ai citit si titlul :rolleyes: :

3.E posibil si cum zici tu sa mai fie fi alte zone cu acoperire 3G indoor optima dar nu se pot face contracte din diferite motive comerciale


Daca vrei o sa iti enumar si diferitele motive comerciale !!!!!!!!!!!!!

Nah poate chiar nu sunt toate ;e o lista generalizata national, fiecare punct comercial din Judet poate are o lista proprie pe baza careia se merge, si care nu o pot verifica 100%, dar poate tu preferi sa citesti Orasele sau satele pe care le-a trecut fiecare la Topic-ul Acoperire Digi.Tel.

Uite iti mai dau o solutie daca vrei, poate ai o harta de Geografie cum era prin generala, mai mare a Romaniei, imprimi si harta de acoperire 3G a rcs-rds la aceeasi scala, o pui in spatele hartii de geografie, intepi cu ceva si daca nu ai semnal 3G in punctul acela nu stiu ne faci o reclamatie ceva gasesti tu ceva interesant

Chiar ma enervezi :nonobad:  unii stau cate o zi sa faca rost de o harta cat de cat ok de acoperire  a RCS RDS si altii ca tine dau din gura "Cei care intocmesc aceste liste sa sa isi mute curu` din birou si sa verifice acoperirea reala din teren."  

#21
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Poate nu e locul potrivit, dar, unde ai acoperire Digi Mobil ai si acoperire Digi Net prin modem USB ?

#22
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Dap.

#23
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postbogdan_ea, on 2nd January 2010, 16:39, said:

Nah poate chiar nu sunt toate ;e o lista generalizata national, fiecare punct comercial din Judet poate are o lista proprie pe baza careia se merge, si care nu o pot verifica 100%, dar poate tu preferi sa citesti Orasele sau satele pe care le-a trecut fiecare la Topic-ul Acoperire Digi.Tel.
Stai linistit ca l-am citit inca de la inceput, cand tu nu stiai de existenta acestui forum si nici pe post de "telefonist" in call center nu erai.

Quote

Chiar ma enervezi :nonobad:  unii stau cate o zi sa faca rost de o harta cat de cat ok de acoperire  a RCS RDS si altii ca tine dau din gura "Cei care intocmesc aceste liste sa sa isi mute curu` din birou si sa verifice acoperirea reala din teren."  
Toata stima, dar asta nu inseamna ca e completa sau ca a adus ceva nou (ba din contra). Initiativa e laudabila si o respect dar asta din nou nu inseamna ca nu pot sa o comentez! . In schimb afirmatia mea citatat de tine mai sus ramane valabila.


Oricum aceasta polemica este inutila, dar ca nota de incheiere: No offence daca cumva ai luat-o altfel. Respect informatiile si ajutorul pe care il oferi pe aceasta arie, atat tu cat si ceilalti care o fac.

#24
bogdan_ea

bogdan_ea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.03.2008

View PostBobby_ro, on 3rd January 2010, 02:19, said:

Stai linistit ca l-am citit inca de la inceput, cand tu nu stiai de existenta acestui forum si nici pe post de "telefonist" in call center nu erai.


Toata stima, dar asta nu inseamna ca e completa sau ca a adus ceva nou (ba din contra). Initiativa e laudabila si o respect dar asta din nou nu inseamna ca nu pot sa o comentez! . In schimb afirmatia mea citatat de tine mai sus ramane valabila.


Oricum aceasta polemica este inutila, dar ca nota de incheiere: No offence daca cumva ai luat-o altfel. Respect informatiile si ajutorul pe care il oferi pe aceasta arie, atat tu cat si ceilalti care o fac.


stiu de forum ce cel putin 5 ani, si m-am inregistrat din 21-March 08,si lucrez in RDS inainte sa se lanseze reteaua 3G si sa verifici tu acoperirea Ai facut niste supozitii la ghici care nu ti-au iesit...
Pentru tine care citesti listele de 3 ani poate nu a adus ceva nou dar pentru altii sunt importante
Daca vrei colaboram la o lista ce aduce ceva nou, eventual imi dai sugestii
TKS pentru cuvintele dulci, m-ai imbunat

#25
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View Postbogdan_ea, on 3rd January 2010, 03:16, said:

stiu de forum ce cel putin 5 ani, si m-am inregistrat din 21-March 08,si lucrez in RDS inainte sa se lanseze reteaua 3G si sa verifici tu acoperirea Ai facut niste supozitii la ghici care nu ti-au iesit...
Pentru tine care citesti listele de 3 ani poate nu a adus ceva nou dar pentru altii sunt importante
Daca vrei colaboram la o lista ce aduce ceva nou, eventual imi dai sugestii
TKS pentru cuvintele dulci, m-ai imbunat

De mentionat un lucru foarte important:acoperirea maxima pe 3G wcdma este calculata pe vremea cind era doar voce.Sau se poate lua in considerare si zilele astea,cint avem date doar in citeva orase mari.
Cind se vor folosi la greu date peste tot (teoretic) o sa scada acoperirea mult,prin tara o sa fie doar UMTS maxin si cam asta e si cu RDS.
Iar faza cu mii de locatii e doar marketind,praf in ochi pentru nestiutori .

#26
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostJean Gary Diablo, on 3rd January 2010, 08:03, said:

Cind se vor folosi la greu date peste tot (teoretic) o sa scada acoperirea mult,prin tara o sa fie doar UMTS maxin si cam asta e si cu RDS.
Păi doar nu te așteptai la hsdpa peste tot. Normal că pe dn ai doar 384kbps. Merge acceptabil și pe umts.

Edited by kineceler, 03 January 2010 - 11:44.


#27
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Pentru cei cu acoperire HSPDA ginionul maxim o sa fie prezenta pe BTS a unor descreierati
de "torentari".
Asa ca nu va mai stresati pentru modem-uri de 7,2 ca oricum,mai devreme sau mai tirziu,
si cele de 3,6 o sa ruleze la relanti. :D
Si viteza de 1mbs o sa fie un targhet cam indepartat.

#28
bogdan_ea

bogdan_ea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.03.2008

View Postbit 61, on 3rd January 2010, 14:41, said:

Pentru cei cu acoperire HSPDA ginionul maxim o sa fie prezenta pe BTS a unor descreierati
de "torentari".
Asa ca nu va mai stresati pentru modem-uri de 7,2 ca oricum,mai devreme sau mai tirziu,
si cele de 3,6 o sa ruleze la relanti. :D
Si viteza de 1mbs o sa fie un targhet cam indepartat.

Tocmai de aceea se face limitare dupa 3GB

#29
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Repet ,nenorocirea apare acolo unde sint multi.
Ca unii termina cei 3GB ,da' incep altii mai nervosi si tot asa.
Neatingerea vitezelor mari (maxime) o sa fie in strinsa corelatie cu numarul de utilizatori simultan pe BTS.
Mai putin conteaza distanta fata de BTS ,asta deoarece am observat ca se comporta excelent (E156G)
chiar la un semnal de -100....-103dbm.

#30
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Nu prea au cum sa apara torrentarii, au toti Fiberlink  si sunt obisnuiti cu x MB/s :D
Modemul nu prea are merite, asa se comporta UMTS.

#31
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Pe aici prin zona se intreba ce si cum despre torenti .
A trecut ceva timp intradevar.Era prin 2009. :w00t:
Stai sa se destepte si bugetarii care "o freaca" in timpul serviciului in fata monitoarelor si nu au
conexiune la locul de munca.
Toti (sau aproape) or sa vrea modem-uri.  
Atunci sa vezi inghesuiala in benzi la BTS-urile de pe linga primarii,directii, servicii,etc...

Este in primul rind meritul producatorului de chipset ca a realizat ceva bun.
Qualcomm ,cazul de fata.
Se gasesc si alte modem-uri care functioneaza "mai de-a doua" in conditii de low signal.
Tot in UMTS.
Nu cred ca trebuie sa amestecam standarde cu tehnologii.

Edited by bit 61, 03 January 2010 - 17:45.


#32
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbit 61, on 3rd January 2010, 13:41, said:

Pentru cei cu acoperire HSPDA ginionul maxim o sa fie prezenta pe BTS a unor descreierati
de "torentari".
Asa ca nu va mai stresati pentru modem-uri de 7,2 ca oricum,mai devreme sau mai tirziu,
si cele de 3,6 o sa ruleze la relanti. :D
Si viteza de 1mbs o sa fie un targhet cam indepartat.


Pe "torrentari' nu-i poti evita , ei sunt omniprezenti !

Acoperirea indoor oferita de "DigiNet mobil" in Oradea , Timisoara si Arad e destul de buna ,

cel putin la nivel de semnal 3 G simplu - nu neaparat HSDPA !

Edited by Teophileos, 03 January 2010 - 19:41.


#33
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostJean Gary Diablo, on 3rd January 2010, 08:03, said:

Iar faza cu mii de locatii e doar marketind,praf in ochi pentru nestiutori .
Lista aia e conservatoare si incompleta; nu e 'mkt. tine tehnicul de c..ie' ci invers. Oh... si nu pot sa nu remarc atitudinea de 'strugurii-s acri'.

Intamplator lista de Bihor ar trebui ignorata, fiindca in general zona respectiva a fost si va fi abordata altfel.

#34
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 10.05.2008
oricum localitatile care se dau pe site sau in callcenter nu releveaza niciodata realitatea. in sensul ca acoperirea este mult mai mare. rds niciodata nu si-a aratat in totalitate acoperirile sau numarul de abonati.

#35
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postmaistoru, on 4th January 2010, 17:43, said:

rds niciodata nu si-a aratat in totalitate acoperirile sau numarul de abonati.
Au mai fost exceptii, cum ar fi momentul incercarii de listare.

#36
xkz

xkz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.04.2006
@nuamsemnal - este suficienta doar antena sau mai este nevoie si de un alt echipament?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate