Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

caini vagabonzi

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#37
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
solutia exista numai ca la noi, astia se incapataneaza sa bata pasul pe loc. e clar ca sunt stiute locurile unde sunt haitele dar de ce nu se intervine? e chiar asa de greu sa vina intr-o noapte o masina si sa-i ia pe toti?
buk, cand o sa avem noi caine si cand o sa fii tu muscat de un caine de pe strada...de ce nu pui si tu asa problema? iesi si tu la o plimbare prin parc si ala sare la picioarele tale doar pentru ca si-a dat seama ca nu sunt detinator de animal de casa? ai trecut vreodata cu bicicleta pe langa ei? pe noi ne deranjeaza cainii vagabonzi!  

eu am mai gasit o solutie. putem sa-i legam cu lanturi de copaci si sa-i lasam in grija celor care spun ca le dau de mancare. va garantez ca in doua saptamani mor toti de foame. e adevarat ca, fiind legati de copaci, sa existe tentatia celor frustrati sa le dea cu bolovanul in cap dar sper sa se abtina pentru ca e mult mai fain sa-i vezi murind de foame decat subit.

solutia cu masina nu e prea buna pentru ca aia au capu tare si te pun la cheltuieli inutile.

cine are nevoie de fauna, sa se duca dracului la gradina zoologica!

#38
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

Necronomikon, on Jun 10 2005, 08:44, said:

Ca tot imi place sa repet: buk + amicul tau aolex, va rugam sa strangeti toti cainii vagabonzi de pe strazi si sa-i cresteti la voi acasa, in asa fel incat sa nu va deranjati nici vecinii.

<{POST_SNAPBACK}>


... si care stiti ce inseamna un caine si loialitatea si afectiunea lui... d'aia sunt oameni cu probleme psihice care fac haine pentru caini si ii considera copii lor.
...si in plus le puteti oferi "afectiune, mancare", le pot "apara teritoriul,puii, viata"
Banii sau mai bine zis suportul pentru aceste javre cretine cu accese de furie fata de oricine trece pe langa ele pot fi folositi pentru copii si batranii nevoiasi, nu pentru niste javre salbatice... care arate recunostinta cat timp li se da de mancare... apoi uita (aproape tot) tot

Edited by Alinux, 10 June 2005 - 09:43.


#39
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

buk, on Jun 10 2005, 00:08, said:

Oricum, cainii vagabonzi - agresivi, zgomotosi, schiopi, care isi apara teritoriul,puii, viata, in cautare de afectiune, mancare, calcati de masini, alungati, batuti, omorati - sunt rezultatul societatii imperfecte (poate e putin spus) in care traim.Asa ca macar sa nu-i privim ca pe nenorocirea care ne-a lovit din senin in perfectiunea vietii noastre si sa aratam putina toleranta.Atat.

<{POST_SNAPBACK}>

Bla bla bla ! Ah ce-mi place cand mi-i tavaleste lupul, asa batuti, alungati, jegosi, perversi (te apuca pe la spate de picior) cum sunt ei, bietii de ei !

In alta ordine de idei, nu am nimic cu ei. Nu ma deranjeaza, nu interactionez cu ei, decat atunci cand si-o cauta ei in mod expres - de 2 ori pe zi / nu plimb cainele mai des din pacate - si asta ma duce cu gandul ca sunt f prosti : daca si-o iau o saptamana la rand, de ce insista cu perseverenta ? Spera ca sa imblanzeste lupul meu peste noapte ?

#40
iriwdir

iriwdir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.02.2005
Super tare ana_karr. Ma uimesti pe zi ce trece. Nu am de gand sa sustin o polemica.. dar tare frumoasa si desteapta esti. Mai ales desteapta. Parintii tai te-au crescut minunat. Cinste lor.

Ai niste idei care pe mine una ma lasa masca. Educatia ta, frumusetea ta, imaginea ta despre tine nu pot decat sa ma complexeze. Mai poti? Inca mai poti? Ia sa vedem, ce o sa mai zici? Astept cu nerabdare post-urile tale minunate si edificatoare care cuprind atata intelepciune si experienta de viata incat ma fac sa nu pot sa traiesc fara ele. Am devenit deja dependenta.

Hai sa vedem...

P.S.  :puke:

#41
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

Alinux, on Jun 10 2005, 09:40, said:

... si care stiti ce inseamna un caine si loialitatea si afectiunea lui... d'aia sunt oameni cu probleme psihice care fac haine pentru caini si ii considera copii lor.
...si in plus le puteti oferi "afectiune, mancare", le pot "apara teritoriul,puii, viata"
Banii sau mai bine zis suportul pentru aceste javre cretine cu accese de furie fata de oricine trece pe langa ele pot fi folositi pentru copii si batranii nevoiasi, nu pentru niste javre salbatice... care arate recunostinta cat timp li se da de mancare... apoi uita (aproape tot) tot

<{POST_SNAPBACK}>


  Te-ai gandit inainte sa scrii???
De batrani si copii ar fi trebuit sa se ingrijoreze dragii nostrii conducatori, ca de-aia platim la biruri si taxe de ne iasa ochii...Iar de animale se ingrijesc organizatii nonguvernamentale...
  Vedeti voi, dragilor...problema tine de educatie...si in Romania aceasta lipseste, inclusiv la cei cu diplome universitare...Sa ma explichez...Te duci la iarba verde..urla manelele/muzica din masina de langa...Tare relaxant...Mijloacele de transport in comun...dupa sintagma "Ei intra pe usa, noi iesim pe geam", de parca nu mai vin si alte trolee/ tramvaie/autobuze, obligatoriu sa incapa toti in aceeasi masina, tineri care noaptea n-au altceva de facut decat sa urle( probabil fac concurs" Cine urla mai tare"!?! ), aruncatul pe jos in zone in care la fiecare 2 stalpi sunt cosuri de gunoi, muncitul dupa zicala "de unde lucrez, deacolo si traiesc " etc, etc...
   Nici nu e de mirare, in acest context, discutia din acest topic...Alinux...te-ai dus vreodata la un orfelinat/azil de batrani pt. ca iti PASA de acesti oameni????Nu cred...Si inca ceva, Alinux.... toti prietenii/ oamenii pe care i-ai ajutat ti-au multumit pentru ajutorul dat??Ma indoiesc..multi uita binele pe care le faci, ba mai mult, ti-ar da si in cap, numai ca sa ajunga mai sus ca tine.... :puke:
   @Ana Karr ...dc. te-ai fi uitat mai mult pe Animal Planet ai fi observat ca sunt si caini luati din centrele de plasament si dresati ca si caini utilitari: orbi, epileptici, invalizi...Problema eutanasierii prin bolovan in cap sau injectie tine de calitatea de OM: om pentru ca ai suflet si nu actionezi numai dupa instinct sau om pentru ca te simti D-zeu si ca ai putere sa distrugi tot ce este in lumea asta???

#42
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

Quote

De batrani si copii ar fi trebuit sa se ingrijoreze dragii nostrii conducatori, ca de-aia platim la biruri si taxe de ne iasa ochii...
ar trebui...

Quote

Iar de animale se ingrijesc organizatii nonguvernamentale...
cand o sa intelegeti ca orice e o afacere ???

Quote

Vedeti voi, dragilor...problema tine de educatie...si in Romania aceasta lipseste [...]
corect

Quote

Alinux...te-ai dus vreodata la un orfelinat/azil de batrani pt. ca iti PASA de acesti oameni????Nu cred...
eu recunosc ca nu am fost.... DAR, prefer sa dau mancarea si banii unor batrani/copii decat cainilor vagabonzi... cred ca e totusi o diferenta...

#43
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

shiva, on Jun 10 2005, 10:46, said:

Te-ai gandit inainte sa scrii???
De batrani si copii ar fi trebuit sa se ingrijoreze dragii nostrii conducatori, ca de-aia platim la biruri si taxe de ne iasa ochii...


Iar de animale se ingrijesc organizatii nonguvernamentale...
  Vedeti voi, dragilor...problema tine de educatie...si in Romania aceasta lipseste, inclusiv la cei cu diplome universitare...Sa ma explichez...Te duci la iarba verde..urla manelele/muzica din masina de langa...Tare relaxant...Mijloacele de transport in comun...dupa sintagma "Ei intra pe usa, noi iesim pe geam", de parca nu mai vin si alte trolee/ tramvaie/autobuze, obligatoriu sa incapa toti in aceeasi masina, tineri care noaptea n-au altceva de facut decat sa urle( probabil fac concurs" Cine urla mai tare"!?! ), aruncatul pe jos in zone in care la fiecare 2 stalpi sunt cosuri de gunoi, muncitul dupa zicala "de unde lucrez, deacolo si traiesc " etc, etc...

   Nici nu e de mirare, in acest context, discutia din acest topic...Alinux...te-ai dus vreodata la un orfelinat/azil de batrani pt. ca iti PASA de acesti oameni????Nu cred...Si inca ceva, Alinux.... toti prietenii/ oamenii pe care i-ai ajutat ti-au multumit pentru ajutorul dat??Ma indoiesc..multi uita binele pe care le faci, ba mai mult, ti-ar da si in cap, numai ca sa ajunga mai sus ca tine.... :puke:

De acord ca nu exista educatie, dar asta nu se face cu forta. Asculta manele pentru ca doar atat ii duce capul... asta nu are a face cu a "iubi" javrele care latra si maraie gata sa te rupa cand treci cu bicicleta/masina sau pe jos pe langa ei...Aici e vorba de niste javre care au ajuns asa din cauza unor iubitori de animale ca tine... care se satura la un moment dat si acel "catelus scump" nu mai are loc pe langa ei.

draga mea shiva... merg in fiecare an la orfelinatul din orasul meu, in delegatia de la compania la care lucrez cu jucarii si hainute pentru acei copilasi. Eu ajut cat pot si cum pot si nu astept ca tine sa-mi multumeasca cineva. In momentul in care astepti ca cineva sa-ti multumeasca nu mai e ajutor...
De ce nu faci tu un sistem asemanator cu cel ce-l tot vezi pe Animal Planet, din fonduri nonguvernamentale sa aduni toate javrele si sa ai grija de ele... daca poti... sau cum zicea cineva... ia toate javrele la tine acasa si ai tu grija de ele

Edited by Alinux, 10 June 2005 - 11:27.


#44
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
ana...si eu mai plimb un rottweiler de vreo 70 de kg pe afara si totusi nu-l las sa omoare cainii care il latra. il tin in lesa, desi e mai greu decat mine. si daca ii spun sa stea potolit sta. probabil conteaza si cum l-ai crescut.   :notangel:

#45
IronMAN

IronMAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.01.2004
cei ce ar trebui sa se ocupe de acesti caini sunt cei de la Asociatia pentru Protectia Animalelor.
am dat telefon la ei si mi-au spus sa fac o adresa in care sa specific unde sunt acesti caini.
au zis ca o sa trimita un echipaj sa ridice acesti caini. cainii sunt tinuti 15 zile in acest "adapost" dupa care sunt eutanasiati.
telefonul: 3129555
adresa str. Selari 2-4


eu asta am cerut, un numar de telefon unde sa fac o plangere.
cine ii iubeste, cine ii vrea, cui ii este mila, pe cine nu deranjeaza (si asa mai departe), sa se duca la aceasta adresa sa ii ia in casa si sa ii pupe sub coada cat vor.

Edited by IronMAN, 10 June 2005 - 12:45.


#46
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

bbshtrumf, on Jun 10 2005, 11:42, said:

ana...si eu mai plimb un rottweiler de vreo 70 de kg pe afara si totusi nu-l las sa omoare cainii care il latra. il tin in lesa, desi e mai greu decat mine. si daca ii spun sa stea potolit sta. probabil conteaza si cum l-ai crescut.   :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>

In momentul in care suntem incercuiti de 5 potai jegoase, am de ales : ori ma lupt cu ei, si risc sa fiu muscata de picior, ori dau drumul la lant . Alegerea e simpla . De ce sa-mi risc eu sanatatea ?
Da, intervin cand e vorba de un caine de rasa, al carui stapan intervine simultan cu mine. Am fost muscata de multe ori in incaierari din astea (inainte sa se abroge legea cu botnita, lesa, etc), asa ca mi-am invatat lectia.
Iar cainele meu nu a fost crescut de mine intradevar. L-am cumparat la 7-8 luni, ca sa aflu ulterior ca fusese dresat si folosit la lupte . Normal, nu a facut fata, si l-au vandut, pe motiv ca "nu-si permit sa-l intretina". Si eu mi-am luat beleaua fara sa stiu ce-am bagat in casa ! In orice caz : cata recunostinta si iubire vad la cainele asta pt mine, nu cred ca mai voi vedea vreodata de la cineva.

#47
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@ana_koorr
E potent lupu' tau presupun;  alt motiv pentru a intretine un animal nu prea vad, din cele spuse de tine. Te cred, e nasol sa fii neatragatoare   :death:


Unii mananca kkt ca ei ajutat saracii copilasi cu hainute, jucarii, ciunga si bombonele. Uita sa precizeze...folosite. Pai atunci si eu, care nu pot sa spun ca ma emotioneaza asa mult ideea de a contribui la fondul de viitori delicventi/ ex secursiti ca pe altii, am donat zeci de articole diverse.
Daca tot esti asa bun samaritean, du-te si cumpara-i niste haine NOI, cu care nu ti-ar fi nici tie rusine sa-ti imbraci copilul, nu niste gioarse ramase mici sau rupte in coate.  :nonobad:  

PS Nu uitati, de fiecare data cand sunati la hingheri, intotdeauna va fi cineva care cu o mica "atentie" va diminua putin eficacitatea acestora.:drac:  Asta e, Romania, la asa scursuri, asa metode :finger:

Edited by sepguy, 10 June 2005 - 14:11.


#48
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

buk, on Jun 10 2005, 01:08, said:

N-as vrea sa intru intr-o polemica fara sens cu unii care nu stiu ce inseamna sa ai un caine, ce inseamna loialitatea si afectiunea neconditionata a unui caine.Oricum, cainii vagabonzi - agresivi, zgomotosi, schiopi, care isi apara teritoriul,puii, viata, in cautare de afectiune, mancare, calcati de masini, alungati, batuti, omorati - sunt rezultatul societatii imperfecte (poate e putin spus) in care traim.Asa ca macar sa nu-i privim ca pe nenorocirea care ne-a lovit din senin in perfectiunea vietii noastre si sa aratam putina toleranta.Atat.

<{POST_SNAPBACK}>


bai copii....eu stiu "ce inseamna sa ai un caine, ce inseamna loialitatea si afectiunea neconditionata a unui caine"...dar asta nu ma impiedica sa urasc cainii vagabonzi. Nu au ce cauta pe strada...nu e locul lor acolo. Pe mine ma deranjeaza cand noaptea nu pot sa dorm ca e latra in haita ca tembelii la luna, ma deranjeaza cand vin seara acasa si ma inconjoara, ma deranjeaza cand ies cu cainele la plimbare si-l musca. Pe mine m-au muscat 2 caini vagabonzi pana acum....au venit miseleste pe la spate....nici nu i-am simtit.... . Ultimul chair recent...iar cand l-am alergat sa-l casapesc lumea din cartier tot pe mine cu gura ca ce am cu bietu' caine ca el isi apara teritoriul. De cand e aleea teritoriul lui? eu stiam ca e al nostru. I-am aratat pantalonii rupti (erau nici de o saptamana)....si tot el cu gura....ca ce fac atata caz pt o pereche de blugi ...nici nu mai stiam in cine sa dau cu piatra in caine sau in el....asa rau m-a enervat...i-am umplut frigiderul si am plecat draq...asemenea oameni merita sa traisca in tara asta de cacat.s-ai pupe ei in fund pe cainii vagabonzi cat vor.
si am mai patit o chestie ...sapt trecuta.... eram in parc..in zona cu caini (e semnalizata)...cainele meu (o rasa f blanda) alerga liber pe langa mine. Vine un prost de om....cica.."bah de ce nu-ti tii javra in lant?"...nici nu mai conta ca la cativa metri erau un grup de caini vagabonzi...daca aia nu aveau stapan si nu aveau de cine sa se ia... AH CE SCARBA AM PE OAMENII CARE SE DAU MARI IUBITORI DE CAINI DA NU-SI IAU CAINII IN CASA SA AIBE GRIJA DE EI...sa le asigure o viata decent...sa-i duca la doctor, sa le dea de mancare....SI SA-SI ASUME RESPONSABILITATEA asupra a ceea ce fac acesti caini vagabonzi.

Edited by bubalus, 10 June 2005 - 14:18.


#49
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Subscriu

#50
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

sepguy, on Jun 10 2005, 14:08, said:

@ana_koorr
E potent lupu' tau presupun;  alt motiv pentru a intretine un animal nu prea vad, din cele spuse de tine. Te cred, e nasol sa fii neatragatoare   :death:

<{POST_SNAPBACK}>

Stii de ce-l tin ?
Cand il plimb sunt unii fraiesteni care-mi zic : "Nu vrei sa-mi pui mie lantu` sa ma plimbi in locul lui ?" . Si uite asa nu mai ma "simt"  neatragatoare, atata timp cat unii se ofera sa le pun lantu` de gat !

#51
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Psihic hani, ca suntem in romania, t...e gasesti la tot coltzu'  :peacefingers:

#52
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

iriwdir, on Jun 10 2005, 09:57, said:

Super tare ana_karr. Ma uimesti pe zi ce trece. Nu am de gand sa sustin o polemica.. dar tare frumoasa si desteapta esti. Mai ales desteapta. Parintii tai te-au crescut minunat. Cinste lor.
Ai niste idei care pe mine una ma lasa masca. Educatia ta, frumusetea ta, imaginea ta despre tine nu pot decat sa ma complexeze. Mai poti? Inca mai poti? Ia sa vedem, ce o sa mai zici? Astept cu nerabdare post-urile tale minunate si edificatoare care cuprind atata intelepciune si experienta de viata incat ma fac sa nu pot sa traiesc fara ele. Am devenit deja dependenta.
Hai sa vedem...
P.S.  :puke:

<{POST_SNAPBACK}>

Ar fi mai interesant daca ti-ai expune si argumenta parerile personale legate de fiecare subiect, nu sa stai pe margine si sa carcotesti pe seama altora.

Tare mi-ar place sa te vad incercuita de 5 potai care se reped la picioarele tale incercand cu inversunare sa te inhate. Sa vedem, cat de delicata, binevoitoare si buna esti. Chiar sunt curioasa ce ai face. Nu, nu o rupi la fuga, ca te mananca de vie ! Tine minte asta !

Sa-ti dau un sfat :  nu-ti expune parerea in legatura cu probleme pe care nu le-ai trait pt ca nu stii cum reactionezi in acele situatii limita.
A sta pe margine si a-ti da cu parerea despre cum ar trebui sa fim/facem/credem/comportam nu e o solutie .
Deschide ochii si vezi in ce lume traiesti, vezi cum reactionezi tu in anumite situatii si apoi impartaseste-ne experienta ta.

Eu mi-am zis pararea in legatura cu acest subiect : sunt atacata, am posibilitatea sa raspund cu aceasi moneda . Nu-i frumos? Nu-i corect ? Nu-i onest ? Nu-i uman ? Nu se cade ? Si ce ? Ce lucruri sunt in viata corecte, oneste, umane ?

#53
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

Ana_Karr, on Jun 10 2005, 18:20, said:

Nu-i frumos? Nu-i corect ? Nu-i onest ? Nu-i uman ? Nu se cade ? Si ce ? Ce lucruri sunt in viata corecte, oneste, umane ?

<{POST_SNAPBACK}>

da-da... hai sa ne omoram...  sa omoram si cainii... si pisicile.... si tot ce misca...



scuze, dar patetic mod de a gandi... (mi-am exprimat parerea)

#54
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

vladc, on Jun 10 2005, 18:26, said:

da-da... hai sa ne omoram...  sa omoram si cainii... si pisicile.... si tot ce misca...
scuze, dar patetic mod de a gandi... (mi-am exprimat parerea)

<{POST_SNAPBACK}>

Hai sa-ti zic o noutate !  Nu se omoara caini, pisici maidaneze , dar se omoara oamenii intre ei ! Se calca in picioare si dovedesc in fiecare zi este cea mai infecta fiinta de fata pe Pamantului. Si nu la nivel de atitudine fata de animale, ci fata de oameni .
Asta daca o tot dam in aberatii !
Ce-ar fi sa nu mai veniti cu filozofii, si utopii ! Zice-ti fratilor  ce-i de facut cand te ataca o haita cu inversunare, de inlemnesti in loc, ti-e frica si sa respiri (unii chiar au incetat sa respire pe veci, dupa ce au fost atacati de maidanezi). Ce-i de facut ? A da drumul la lant vad ca nu-i bine ! Sa le dau Orbit ? Ca altceva nu am in buzunare ! Oare scap ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate