Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

despre deviatia de sept

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postioddrine, on 19th February 2010, 13:24, said:

N-ai sa mori pt ca respiri mai greu :lol: eu cred ca iti faci mult prea multe griji pentru niste chestii nesemnificative.


View Postioddrine, on 19th February 2010, 19:22, said:

salut
1. nu sunt departe de problema deloc.
2. Nu am incurajat nimic. a intrebat ce poate sa faca sa respire mai usor pana ajunge la MEDIC si i-am spus. Puteai sa dai si tu vreo solutie. Nu ai dat.
3. formularea "o respiratie fff grea" si restul explicatiilor care urmeaza in raspunsul tau lasa mult de dorit din punct de vedere medical. Nu ma apuc acum sa le demontez pentru ca nu am timp.
4. sprayul nazal decongestionant ii va mai fi util in cazut afectiunilor ce produc congestia mucoasei, chiar daca va face operatia de corectare a deviatiei de sept. Ca sa nu mai mentionez ca e posibil ca problema sa fie la cornetele nazale.
5. Nu am luat problemele in deradere. Daca asa ai inteles tu, e problema ta.

stimabile/o...eu NU sunt medic. dar sunt mai trecut prin asta decat tine de o mie de ori.
vezi si ditamai topicul sticky pecare probabil l-ai ignorat.
am scris sute de pagini pe-aici pe tema asta pana acum.

daca tu ESTI medic si poti sa spui aberatia de mai sus "n-o sa mori pentru ca respiri greu", cu atat mai grav.

View Post21_just_me, on 19th February 2010, 20:10, said:

sper sa imi zica ceva bun.deja simt cum abia,abia mai pot respira.mi-am pus solutie de pus in nas si degeaba.din contra,ma ustura de ma omoara :( daca am si polipi si deviatie de sept poate sa fie vreo problema?? :(

inceteaza sa le mai folosesti si mergi urgent la medic (pe cat posibil)
dupa interventie viata ti se va schimba radical.
citeste topicul sticky...

#20
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010
Scuze, nu cred ca am trecut prin profil, sunt un eu. Am vazut sticky dar nu l-am citit pentru ca nu ma interesa :) am citit acum putin din el, si imi pare rau ca a trebuit sa treci prin atatea. Stiu si eu cum e sa mergi cu aceeasi problema la n medici, poate la fel de bine ca tine. Nu am apucat sa citesc pana la capat, pana la urma operatia pt deviatie de sept a rezolvat problema (din cate am citit aveai dificultati in a respira si pe gura)?
Fata a precizat destul de clar ca nu poate respira cu o nara (deci cred ca treaba cu dispeea de efort si alte afectiuni ce i-ar pune viata in pericol cam pica. Eu am incercat sa o scot din starea asta de panica (din cate imi dau seama isi face griji din orice) care nu o ajuta de nici un fel. Avand in vedere ca oricum se ducea la medic solutia era macar la orizont. Ce ai fi vrut sa-i spun? ca problema ei ar putea fi data si de o tumora (pentru ca da, e posibil)??
Cred ca din experienta ta de viata si cea cu aceasta problema particulara ar trebui sa stii ca nu poti face afirmatii categorice (ex: viata ti se va schimba radical). Din experienta personala nu poti trage concluzii universal adevarate.
Oricum sper ca problema ei se va rezolva sau macar va sti exact cauza si cum sa o trateze.
si "n-o sa mori pentru ca respiri mai greu" nu e o aberatie. Era o afirmatie in contextul celor descrise de ea. Da, daca ai o criza de astm bronsic, un edem pulmonar acut, etc. poti sa dai coltul urgent pentru ca "respiri greu" sau mai bine zis nu prea mai respiri. Afirmatia mea era suficient de bine gandita.
Sutele de pagini scrie pe aceasta problema particulara nu te fac o autoritate in domeniu, pentru ca iti lipsesc multe alte informatii. Nici pe mine studiile medicale nu ma fac o autoritate dar macar eu imi cantaresc mai bine afirmatiile.

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Sutele de pagini scrie pe aceasta problema particulara nu te fac o autoritate in domeniu, pentru ca iti lipsesc multe alte informatii. Nici pe mine studiile medicale nu ma fac o autoritate dar macar eu imi cantaresc mai bine afirmatiile.
absolut corect., cu precizarea ca afirmatia mea nu era un particulara ci universal adevarata.
in general, legat de orice afectiune (chiar si una comuna cum e asta, foarte multi oameni zacand la propriu cu rinite/sinuzite/etc), o scurta vizita la medic iti poate imbunatati radical viata, in loc sa te chinui singur acasa ani intregi cu zeci de siropuri, sprayuri, etc...si sfaturi de pe net.

#22
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

View Postspare-me, on 20th February 2010, 08:19, said:

absolut corect., cu precizarea ca afirmatia mea nu era un particulara ci universal adevarata.
in general, legat de orice afectiune (chiar si una comuna cum e asta, foarte multi oameni zacand la propriu cu rinite/sinuzite/etc), o scurta vizita la medic iti poate imbunatati radical viata, in loc sa te chinui singur acasa ani intregi cu zeci de siropuri, sprayuri, etc...si sfaturi de pe net.
Afirmatia de acum e adevarata :) "o scurta vizita la medic iti poate imbunatati radical viata". Sau ti-o poate salva :) Initial ai zis ca ti-o imbunatateste; fara "poate". Si desigur, oricine are o problema de sanatate (sau chiar si niste schimbari care ridica semne de intrebare, fara a putea fi considerate o boala de catre persoana respectiva) si amana/evita/refuza consultul medical o face pe propria sanatate si probabil va regreta mai tarziu.

#23
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
mai mult ca sigur luni fac o vizita orl.numai suport sa respir asa greu :( 3 nopti nedormite :(

#24
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
Si eu am facut operatia pt corectarea deviatiei de sept, acum 4 saptamani, tot pentru ca nu mai puteam respira aproape deloc fara Olynth sau Bixtonim si acum ma simt ca un alt om. Pot respira normal, uneori se mai infunda nasul pt ca inca se reface mucoasa si apar diferite secretii, dar nu mai folosesc nici un produs pt desfundat narile. Am fost externat a 2a zi dupa operatie si singurul inconvenient a fost ca nu am putut respira pe nas in primele zile deoarece era infundat. Iti recomand sa te operezi, e o operatie usoara dupa care te refaci relativ repede. Succes.

#25
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am facut acum 5 ani operatia, la clinica ORL Panduri din Bucuresti. Am avut parte de un doctor extraordinar (Ilie Dumitru) care pe langa rezolvarea fizica a problemei stie sa-ti mentina si un tonus potrivit pe parcursul sederii in spital.
Din pacate am rinita alergica si postoperator am avut parte de secretii non stop care nu ieseau prin suflatul nasului ci trebuia zilnic, timp de trei saptamani, sa imi curete nasul "pana sus" cu niste feshe cu xilina parca bagate pe o sarmulita. O senzatie deloc placuta. Ba intr-o zi m-am trezit pe gat cu o bucata de "nu stiu ce" de marimea degetului mic de la mana. Un fel de cheag lung dar nu era de sange. Asadar, in loc de cateva zile, din cauza rinitei care producea  continuu, am stat trei saptamani internat!
De departe, cel mai greu moment al operatiei este scoaterea tampoanelor bagate dupa interventie. Asta in cazul in care faceti anestezie totala si nu simtiti actiunea daltei si a ciocanului (eu am facut totala). INtr-un fel eram fericit ca n-am avut dureri prea mari, mai mult disconfortul respiratiei exclusiv pe gura. Totul pana la scosul tampoanelor. Deci dupa doua zile s-au cimentuit acolo in nas iar scoaterea lor a fost chinul absolut pt ca nu ieseau. Si tot a tras...a tras...a tras pana au inceput usor sa iasa si sa arunc sange masiv. S-a rezolvat cu o injectie si rinofug (coagulante rapide).

Cu toate acestea beneficiile sunt uriase. Ti se schimba viata total! Atat ca mie mi-a ramas in continuare o hipertrofie nazala, adica noaptea cand ma culc pe o parte mi se desfunda o nara si mi se infunda partial cealalta. Daca schimb partea se inevrseaza procesul :)

#26
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostCristisor, on 25th March 2010, 12:12, said:

Si eu am facut operatia pt corectarea deviatiei de sept, acum 4 saptamani, tot pentru ca nu mai puteam respira aproape deloc fara Olynth sau Bixtonim si acum ma simt ca un alt om. Pot respira normal, uneori se mai infunda nasul pt ca inca se reface mucoasa si apar diferite secretii, dar nu mai folosesc nici un produs pt desfundat narile. Am fost externat a 2a zi dupa operatie si singurul inconvenient a fost ca nu am putut respira pe nas in primele zile deoarece era infundat. Iti recomand sa te operezi, e o operatie usoara dupa care te refaci relativ repede. Succes.


aveai nasul infundat sau era un hematom acolo? ma intereseaza pentru ca mi-am facut si eu operatia de deviatie de spet iar acum am un hematom de toata frumusetea care nu ma lasa sa respir deloc pe nas.....de fapt ma lasa sa expir greu dar am citit ca nu e bine sa insist....

am fost azi la doctor si mi-a taiat hematomul, a curs sange si mi-a zis sa merg si maine sa-l mai taie o data probabil....aceste hematoame n-ar trebui sa se resoarba de la sine?

#27
MBD

MBD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.11.2005

View Postspare-me, on 19th February 2010, 21:59, said:


Ca sa nu mai deschid alt topic, postez si eu aici. Am deviatie de sept si piramida nazala de 6 ani. Acum 2 ani am facut o operatie cu dalta si ciocanul in nara stanga din cauza ca nu mai putam sa respir iar acum 2 luni am facut o operatie cu laser de eliminare a cornetelor. Si totusi, in nara dreapta mi-a ramas neoperata un fel de pielita la inceputul ei; o sa pun o poza facuta cu telefonul meu slab ca sa intelegeti. Aceasta pielita am incercat sa-i explic doctorului de ea dar nu a vrut sa inteleaga si a folosit instrumentul acela prin care "deschide" nara si se uita inauntrul ei. In momentul in care foloseste intrumentul acela, 'lipeste' pielita de peretele nasului si nu o mai vede si spune ca nu am nici o obturatie (bine ca acum o sa-i arat poza, chiar daca o sa se simta jignit). Acum mai e si alta problema si anume ca eu imi simt plamanul stang suprasolicitat (plamanul stang ar functiona sigur in mod normal daca ar face-o si dreptul) iar pe cel drept nu prea pot sa-l folosesc normal si cred ca si dupa ce o sa operez 'pielita' aceea din nara dreapta, nu o sa-mi pot folosi plamanul drept cum trebuie. Ce sa fie ?! Sa fi ramas cumva in anii acestia plamanul drept mai mic decat cel stang? Mentionez ca de 2-3 ani cand dorm in pat, pun capul involuntar pe perna cu nara stanga in asa fel incat sa se 'deschida' mai mult nara drepta, ca sa pot sa respir cat de cat normal, dar chiar si asa, vad ca nu-mi pot folosi plamanul drept deloc bine. De exemplu cu nara stanga pot sa respir destul de mult timp, dar cu cea dreapta cred ca m-as sufocata foarte repede chiar si dupa ce as inlatura acea pielita - aceeasi senzatie si atunci cand respir pe gura. Partea cea mai nasoala nu e aceea ca nu-mi pot folosi plamanul drept in mod normal si nici ca am probleme de insuficienta respiratorie, ci faptul ca nu mi se oxigeneaza creierul iar daca incerc sa respir fortat pe nas sau pe gura, parca nivelul de oxigenare a creierului scade - foarte ciudat si neplacut in acelasi timp !!! Metionez ca nu sunt ipohondru si nu m-am vaitat in viata mea de nimic, dar afectiunea asta mi-a rapit pana si pofta de viata, si ma lupt cat pot sa raman calm si sa nu o dau in vreo depresie, pentru ca vad ca lipsa de oxigen la creier asta 'vrea' sa-mi provoace.

Sfaturi, sugestii, bascalii?!

Attached Files

  • Attached File  N.JPG   24.73K   41 downloads


#28
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
ce ai tu se numeste insuficienta de valva nazala stg(interna sau externa) probabil, dar fara sa vad nu am cum sa iti spun cu precizie. se opereaza, si inca destul de usor. mergi si tu la un alt medic si explica-i in detaliu problema. intre timp vezi ca erau niste plasturi pe la farmacie ce se lipesc noptea pe nas ca sa respiri mai bine. faceau reclama la tv intr-un timp la ei, nu mai stiu cum le zice, dar vezi ca asta e doar o solutie temporara

#29
raduculitii

raduculitii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2011
M-am operat de 3 zile,dureros dar in limitele suportabilului,anestezie locala,dureri dupa nu, doar disconfortul dat de inflamatia nasului,si faptul ca respir pe gura.A doua zi mi-a dat drumul acasa,ma duc zilnic sa-mi aspire din nas mucozitatile.Din ce mi-a zis dr.nici o operatie nu seamana cu alta si  recuperarea difera de la un pacient la altul.Nu mi-a introdus in nas mese.Costuri:50 ron analizele,80 consultul,200 spaga la dr. inca 30,40 ron brancardier,asistenta....poate am fost zgircit da-i CRIZA in puii mei.Sper ca a meritat! Sanatate ca de la al "vost"  frate! :peacefingers:

Sa nu uit mare, mare, mare, atentie sa nu raciti, gripati ,virusati ,nici in faza preoperatorie nici la recuperare.Sanatate ca de la al "vost" frate! :peacefingers:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate