Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

despre deviatia de sept

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Canabisbv

Canabisbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2009
vreau sa imi fac operatia de deviatie de sept pentru ca am inceput sa respir cam greu .... intrebarea mea este:  daca imi face operatia de deviatie de sept mi se indreapta si nasul sau ramane cum era? eu cand am fost mai mic am avut un mic accident , ma dadeam cu sania si am intrat cu fata intr-un zid :D ! si nasul este destul de stramb !

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,662
  • Înscris: 26.11.2001
Depinde de gravitatea accidentului.
Mergi la un medic ORL si discuta problema.

Daca pana acum ai respirat bine si acum treburile s-au schimbat, putin probabil ca asta sa fie cauza, dar poate fi cauza agravanta.

#3
Canabisbv

Canabisbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2009
chestia este ca mai cunosc pe cineva care a avut nasul stramb si a facut operatia de deviatie de sept si ii s-a indreptat nasul un pic, adik arata mai bine !  si la altii aveau nasul la fel de stramb :-s

#4
x24

x24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 26.04.2007
Ce e de fapt aceasta deviatie de sept ? O umflatura, un fel de os pe nas ? Cred ca am si eu !

#5
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
Deviatia de sept e un lucru, nasul stramb e altul. Adica prin operatia  ptr deviatia de sept se curata si indreapta canalele prin care se respira, ptr a elimina obstacolele in care se prind si se blocheaza mucozitatile (empiric spus), iar nasul stramb se indreapta prin operatie estetica, in care se rearanjeaza piramida nazala .
Eu am si nasul stramb si deviatie de sept. Am facut operatie de deviatie de sept acum cateva saptamani, respir bine, insa nasul tot a ramas stramb, acum fiind necesara o operatie estetica, in care va trebui sa fie rupt nasul (desprinsa piramida nasala) si asezata si fixata cu ajutorul unor tampoane speciale asa incat nasul sa aiba o pozitie cat mai fireasca .

Se spune ca min 80% din oameni sufera de deviatie de sept, in gravitate aleatorie. Probleleme de respiratie apar datorita alergiei, rinitei si deviatiei de sept. Am folosit 2-3 ani, cel putin, picaturi Otrivin, un echivalent al Olinth-ului, cred. In fiecare seara, inainte de culcare, 1-2 picaturi in fiecare nara, chiar daca aveam probleme numai  cu nara dreapta. Am prins ocazie si am facut operatia ptr deviatie de sept; acum canalele din nas sunt indreptate, se pot curata usor (apa de mare) si diferenta chiar ca este remarcabila. Cred ca nu este solutie viabila tratamentul cu picaturi, in masura in care se sufera de deviatie de sept.
Sarbatori fericite !

#6
Canabisbv

Canabisbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2009
mersi de raspuns ! din cate am vazut operatia aia de indreptat nasul este destul de scumpa :( .... 1000 de euro ajunge si la 2000 de euro :(

#7
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008
Sa fie chiar atat de scumpa??? Oricum, ma gandesc ca sistemul de asigurari nu acopera acesta operatie, fiind considerata op. estetica. O sa ma interesez si eu, deocamdata trebuie sa mai capat ceva curaj dupa op. de deviatie de sept...ma gandesc ca aceasta e mai importanta, ptr cei care au ambele probleme (si nas stramb si deviatie de sept- dificultati in respiratie)

#8
Canabisbv

Canabisbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2009
ai putea sa faci si ambele operatii deodata .... :D

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postadragu76, on 29th December 2009, 13:44, said:

Sa fie chiar atat de scumpa??? Oricum, ma gandesc ca sistemul de asigurari nu acopera acesta operatie, fiind considerata op. estetica. O sa ma interesez si eu, deocamdata trebuie sa mai capat ceva curaj dupa op. de deviatie de sept...ma gandesc ca aceasta e mai importanta, ptr cei care au ambele probleme (si nas stramb si deviatie de sept- dificultati in respiratie)


rinoplastia se face la spitalul orl panduri fara niciun fel de cost.
nu stiu de unde debitati sumele astea exorbitante, poate pe site-ul clinicilor estetice de la dorobanti dar nici acolo nu cred ca e.

dupa cum s-a mai spus nasul stramb si piramida nazala stramba nu au neaparat de a face cu septul stramb adica cu cartilajul ce desparte fosele nazale.

dar da, poti face ambele operatii odata la indicatia unui medic orl care te vede,

#10
adragu76

adragu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 07.02.2008

View PostCanabisbv, on 31st December 2009, 17:39, said:

ai putea sa faci si ambele operatii deodata .... :D
te gandesti tu ca se pot face sau esti sigur ca da...ptr ca ptr deviatie de sept trebuiesc scoase tampoanele la 24 ore, ca sa se refaca mucoasa nasala, pe cand la op. estetica, nasul ca sa se fixeze ii trebuie mai mult timp sa stea neatins ca sa se lipeasca bine..

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postadragu76, on 3rd January 2010, 18:51, said:

te gandesti tu ca se pot face sau esti sigur ca da...ptr ca ptr deviatie de sept trebuiesc scoase tampoanele la 24 ore, ca sa se refaca mucoasa nasala, pe cand la op. estetica, nasul ca sa se fixeze ii trebuie mai mult timp sa stea neatins ca sa se lipeasca bine..


nu stiu de unde stie el DAR eu stiu ca tampoanele se scot la 48 de ore, nu 24
iar la operatia estetica nasul se fixeaza prin exterior, nu prin interior.

deci, evident, se pot face ambele in acelasi timp

#12
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
am gasit acest topic,si vreau sa va cer o parere.anul trecut doctorul la orl mi-a zis ca am deviatie de sept si am si polipi de cand sunt mica.de cateva seri tot sforai,si aseara,pe la 2 noapte am simtit ca nu mai pot respira deloc bine.mi-am pus in nas tot felul de minuni de la farmacie,creme,si tot am o respiratie fff grea.cand eram mica trebuia sa ma operez de polipi.mama nu a vrut,asa ca acum eu sufar,ca sa zic asa.acum ma mai pot opera de polipi?ma costa operatia?

View Post21_just_me, on 18th February 2010, 06:59, said:

1.am gasit acest topic,si vreau sa va cer o parere.anul trecut doctorul la orl mi-a zis ca am deviatie de sept si am si polipi de cand sunt mica.de cateva seri tot sforai,si aseara,pe la 2 noapte am simtit ca nu mai pot respira deloc bine.mi-am pus in nas tot felul de minuni de la farmacie,creme,si tot am o respiratie fff grea.cand eram mica trebuia sa ma operez de polipi.mama nu a vrut,asa ca acum eu sufar,ca sa zic asa.acum ma mai pot opera de polipi?ma costa operatia?

2.si am uitat sa spun ca ma doare si nasul,dintre ochi si narile.am luat de la farmacie o crema,care cica e speciala pentru fosele nazale,m-am dat cu ea si ma ustura de numai pot.pana sa ajung iar la medicul de la orl,as vrea cateva sfaturi despre ce as putea face sa pot respira mai usor si sa nu ma mai doara nasul :(

Edited by adadoi, 18 February 2010 - 08:22.


#13
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

View Post21_just_me, on 18th February 2010, 06:59, said:

am gasit acest topic,si vreau sa va cer o parere.anul trecut doctorul la orl mi-a zis ca am deviatie de sept si am si polipi de cand sunt mica.de cateva seri tot sforai,si aseara,pe la 2 noapte am simtit ca nu mai pot respira deloc bine.mi-am pus in nas tot felul de minuni de la farmacie,creme,si tot am o respiratie fff grea.cand eram mica trebuia sa ma operez de polipi.mama nu a vrut,asa ca acum eu sufar,ca sa zic asa.acum ma mai pot opera de polipi?ma costa operatia?

2.si am uitat sa spun ca ma doare si nasul,dintre ochi si narile.am luat de la farmacie o crema,care cica e speciala pentru fosele nazale,m-am dat cu ea si ma ustura de numai pot.pana sa ajung iar la medicul de la orl,as vrea cateva sfaturi despre ce as putea face sa pot respira mai usor si sa nu ma mai doara nasul :(
te poti opera. nu te costa nimic.
daca te ustura nu o mai folosesti, simplu:)
Pentru a respira mai usor incerci un decongestionant (cred ca le stii de la reclama olynth, nasic, afrin, bixtonim xylo, vibrocil, etc..) Sa nu le folosesti mai mult de 5 zile! Si eu am o rinita cronica si uneori respir mai greu. Avand in vedere ca sprayurile alea au efecte adverse pe termen lung le folosesc la stricta necesitate. N-ai sa mori pt ca respiri mai greu :lol: eu cred ca iti faci mult prea multe griji pentru niste chestii nesemnificative.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca tu ai impresia ca respiri mai greu, poti sa faci ce vrei.
dar nu ii incuraja pe toti sa faca la fel ca tine si nu le mai lua problemele in deradere.

nu e cazul sa dai sfaturi daca esti departe de problema.

@21_just_me
o respiratie fff grea poate fi cauza pentru f. multe probleme:

1) dispnee de efort (obosesti f. repede la cel mai mic efort si simti ca te sufoci)
2) slaba oxigenare a organismului
3) odihna precara din cauza respiratiei deficitare
4) intretinerea rino-sinuzitei pe care o acuzi si a infectiilor ORL

si ar mai fi...

mergi la medic pentru ca interventia chirurgicala pentru corectia deviatiei de sept, daca este cazul, este usoara si in 2 zile esti acasa iar in maxim o luna vei putea respira f. bine.

astfel se vor drena corect sinusurile iar respiratia corecta si completa pe nas iti vor asigura confort zi de zi, si in timpul odihnei de noapte.
ca sa nu mai zic ca nu vei mai avea nevoie deloc de niciun fel de spray nazal.

#15
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

View Postspare-me, on 19th February 2010, 13:40, said:

daca tu ai impresia ca respiri mai greu, poti sa faci ce vrei.
dar nu ii incuraja pe toti sa faca la fel ca tine si nu le mai lua problemele in deradere.

nu e cazul sa dai sfaturi daca esti departe de problema.

@21_just_me
o respiratie fff grea poate fi cauza pentru f. multe probleme:

1) dispnee de efort (obosesti f. repede la cel mai mic efort si simti ca te sufoci)
2) slaba oxigenare a organismului
3) odihna precara din cauza respiratiei deficitare
4) intretinerea rino-sinuzitei pe care o acuzi si a infectiilor ORL

si ar mai fi...

mergi la medic pentru ca interventia chirurgicala pentru corectia deviatiei de sept, daca este cazul, este usoara si in 2 zile esti acasa iar in maxim o luna vei putea respira f. bine.

astfel se vor drena corect sinusurile iar respiratia corecta si completa pe nas iti vor asigura confort zi de zi, si in timpul odihnei de noapte.
ca sa nu mai zic ca nu vei mai avea nevoie deloc de niciun fel de spray nazal.
salut
1. nu sunt departe de problema deloc.
2. Nu am incurajat nimic. a intrebat ce poate sa faca sa respire mai usor pana ajunge la MEDIC si i-am spus. Puteai sa dai si tu vreo solutie. Nu ai dat.
3. formularea "o respiratie fff grea" si restul explicatiilor care urmeaza in raspunsul tau lasa mult de dorit din punct de vedere medical. Nu ma apuc acum sa le demontez pentru ca nu am timp.
4. sprayul nazal decongestionant ii va mai fi util in cazut afectiunilor ce produc congestia mucoasei, chiar daca va face operatia de corectare a deviatiei de sept. Ca sa nu mai mentionez ca e posibil ca problema sa fie la cornetele nazale.
5. Nu am luat problemele in deradere. Daca asa ai inteles tu, e problema ta.

Edited by ioddrine, 19 February 2010 - 19:22.


#16
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010
cred ca luni ma duc la orl.numai suport sa respir numai pe o nara.ma doare si nasul de numai pot.am mai luat paracetamol sinus si parca nu ma mai doare asa tare nasul.dar noaptea,cand vreau sa adorm simt ca ma sufoc si nu pot respira.2 nopti nu am dormit mai deloc.azi mi-am luat plasture pentru nas,respiri usor.face reclama la televizor.nu stiu cat de bun este,dar pana luni vreau sa ma odihnesc macar oleaca.din cauza mamei mele,ca nu m-a operat cand eram mica de polipi,acum eu sufar de numai pot cu nasul.

#17
ioddrine

ioddrine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.02.2010

View Post21_just_me, on 19th February 2010, 19:27, said:

cred ca luni ma duc la orl.numai suport sa respir numai pe o nara.ma doare si nasul de numai pot.am mai luat paracetamol sinus si parca nu ma mai doare asa tare nasul.dar noaptea,cand vreau sa adorm simt ca ma sufoc si nu pot respira.2 nopti nu am dormit mai deloc.azi mi-am luat plasture pentru nas,respiri usor.face reclama la televizor.nu stiu cat de bun este,dar pana luni vreau sa ma odihnesc macar oleaca.din cauza mamei mele,ca nu m-a operat cand eram mica de polipi,acum eu sufar de numai pot cu nasul.
puteai sa ajungi exact in aceeasi situatie si daca te opera cand erai mica. medicul o sa-ti spuna cea mai buna solutie.

#18
21_just_me

21_just_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.02.2010

View Postioddrine, on 19th February 2010, 20:07, said:

puteai sa ajungi exact in aceeasi situatie si daca te opera cand erai mica. medicul o sa-ti spuna cea mai buna solutie.

sper sa imi zica ceva bun.deja simt cum abia,abia mai pot respira.mi-am pus solutie de pus in nas si degeaba.din contra,ma ustura de ma omoara :( daca am si polipi si deviatie de sept poate sa fie vreo problema?? :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate