Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Ajutor ! Telefon scapat in ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
pe placa de baza poti sa pulverizezi alcool si freci fara frica cu o periuta de dinti. La display nu mai ai ce sa ii faci din pacate. Ori traiesti cu pata aia ori schimbi display-ul.

#20
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@SPF
Eu am incercat sa recomand solutia cea mai simpla si cu riscuri minime, deoarece uleiul in sine nu produce distrugerea cablajului si acesta nu a patruns in tot telefonul (daca tot nu a fost scufundat in ulei) iar cea mai simpla solutie o reprezenta stergerea excesului de lichid, urmata de curatarea zonelor importante de contact.
A-l scufunda complet in alcool, inclusiv display-ul nu este solutia ideala, baia respectiva daca nu este facuta in mai multe etape, nu face decat sa imprastie un strat subtire de ulei, pentru ca la evaporare acesta va ramane oricum acolo intr-o cantitate suficienta, exact in locurile care necesita un contact electric cat mai bun.
Cat despre substantele enumerate mai sus, care fac o decapare garantata a uleiului, am si mentionat ca nu sunt aplicabile in cazul de fata, asta daca ai citit pana la capat toata propozitia.

Pe de alta parte, daca apelezi la cineva cu experienta, acesta  va deschide telefonul si trateaza componentele acestuia diferit, nu are rost sa contamineze de exemplu tastatura, displayul, casca , microfonul sau alte elemente printr-o baie in alcool.
Acum probabil ca fiecare trebuie sa capete experienta pe cont propriu, cu riscurile de rigoare, ca in noianul de sfaturi teoretice, practica ne omoara. Pe viitor important este sa mai ai si alte telefoane, ca sfaturi la gramada o sa gasesti din belsug.
Anyway, multumesc ca mi-a explicat cineva la ce foloseste si alcoolul izopropilic. B)

#21
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
M-am exprimat eu gresit. Baie completa nu inseamna imersiune a placii telefonului complet echipata in alcool izopropilic. Baie inseamna in acceptiunea mea dezbracarea completa a placii de toate accesoriile si curatata separat cu un pulverizator de alcool si o periuta de dinti. Se spreiaza din belsug cu alcool incat acesta sa curga de pe placa deasupra unei farfuriute ca sa nu uzi tot cu alcool, si concomitent se freaca metodic placa de baza cu periuta de dinti ajutand la scurgerea alcoolului pe farfuriuta impreauna cu reziduurile antrenate de alcool. Placa ar trebui sa ramana curata incat sa scartaie daca dai cu degetul pe ea. Un jet de aer cald cu o suflanta incat sa se topeasca doar un pic lipiturile (placa se tine perfect orizontala sa nu iti cada componentele de pe ea ca ai pus-o) si sa se solidifice la loc imediat ar fi de preferat dar nu este o necesitate.

#22
jd3rul

jd3rul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.05.2005
Da deci sa inteleg ca display-ul nu se poate dezasambla ?

#23
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Pana la urma, in cate elemente l-ai desfacut?
Uite cateva indicatii aici

Attached File  E75_RM_412_413_SM_Level_1_2_v1.0.pdf   1.71MB   27 downloads

#24
jd3rul

jd3rul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.05.2005
Pana la urma am scos lcd-u si l-am dezasamblat . O migala totala .

Are o foita de sticla , apoi cam 3 foite foarte subtiri de plastic cu niste nervuri pe ele , apoi un al 4-lea strat de plastic mai gros care le tine pe cele enumerate si ultimul strat este o folie de aluminiu sau ceva cromat ca o oglinda foarte subtire .

Am curatat uleiul de pe fiecare foita pt ca intrase ulei intre ele si le-am sters , a iesit foarte bine dar tot trebuie schimbat ecranul pt ca sunt anumite urme de cand le-am sters probabil sunt foarte finute acele nervuri .

Este in jur de 100ron LCD fara montaj , dar acum l-am desfacut de vreo 3-4 ori deci ma descurc singur cu montajul .

Multumesc mult la toti .

#25
jd3rul

jd3rul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.05.2005
stiti unde pot gasi suruburi pt e75 ? pt ca l-am dus la un 'mester' care vad ca i-a stricat filetul (in 2 locuri) si poate cu niste suruburi mai groase putin prinde. Aveti vreo idee?

#26
jd3rul

jd3rul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.05.2005
Am reusit pana la urma .. am gasit niste suruburi micute prin casa mai lungi si le-am pilit . N-au prins prea bine dar imi fac treaba

#27
TsmTsm

TsmTsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.07.2014
Am scăpat si eu un Lumia 630 in ulei de palmier dehidrogenat..
Eram la lucru si am scăpat ditamai oala cu ulei pe mine si a intrat in buzunar..acolo era si telefonul..prima data am scos telu si l.am sters bine de tot dar cred ca a intrat bine la earpiece..
Se aude foaaaaarte incet acum..
Ce pot sa fac? Am garanție la emag încă un an si 8 luni..ce sa mă fac?

#28
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
N-are rost sa-l trimiti la emag pentru ca oricum vor anula garantia si vei si sta o perioada buna fara telefon. Mai bine il duci la un service de cartier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate