Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Tulburare de comportament?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
hannah-andrea

hannah-andrea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.12.2009

 methamorfoz, on 23rd January 2010, 20:07, said:

Chiar ieri am vazut pe cineva cu o situatie asemanatoare... ai o anxietate marcata din cate spui + un delir de persecutie si urmarire (ca din felul cum vorbesti despre respectiva , citez "aratare", nu cred ca pare a fi prea prietenoasa cu tine). Stiu ca frica in anxietate n-o poti controla asa pur si simplu(nici in fobii sau obsesii-simpla incercare de a le rezista si de a te opune lor creaza anxietate si suferinta celui in cauza : aviz - celor carora le e usor sa spuna: invinge-ti teama!...nu e chiar asa simplu)...si stai linistita ca atacuri de panica are toata lumea(fie ca recunoaste sau nu, macar o data in viata fiecare om de pe planeta asta va simti la un moment dat un atac de panica cand ii e frica, i-o ia inima razna, i se usuca gura, i se pune nod in gat sau gol in stomac sau eu stiu ce alte simptome mai asociaza...nu crede pe cine zice ca nu are!). Banuiesc ca ai fost la psihiatru (de te-ai ales cu toate diagnosticele astea), ia in continuare anxioliticele si antidepresivele pe care ti le-a dat (si antipsihoticele , probabil, ca sa nu mai "vezi" aratari) si gandeste ca n-ai nimic grav - e chiar soft pe langa ce au unii,crede-ma,gandeste-te ca multa lume sufera de anxietate si stress si ca nimic nu e de nedepasit din situatiile in care suntem pusi,limitele omului sunt , pana la urma, infinite ...atat timp cat VREA sa-si pastreze sanatatea psihica. Uite, ca exercitiu, practica zilnic autoanaliza. Fa-ti asa o introspectie a ta: am fost ok azi? am reactionat azi disproportionat la ceva? la care lucru nu trebuia sa reactionez asa? cum ar trebui sa reactionez data viitoare? fa exercitii de aduceri aminte de te miri ce chestii(ce-ti trasneste prin cap) sau/si incearca sa-ti exprimi partea logica a mintii tale, fa conexiuni, asociatii, gandeste cat mai complex...ia un lucru si analizeaza-l, desfa-l in 4,6,8... zilnic,ia-ti 15 -20 minute macar pt asta si lucreaza-ti mintea si asigura-te ca functioneaza mereu cum trebuie. Ia sa vezi: medicamentele + toate astea or sa faca minuni. Treaba e sa vrei! Sau incearca o psihoterapie...si eu as fi avut nevoie, de exemplu, insa nu stiu de ce tind sa-i cam desconsider pe psihologi(nu psihologia!) si sa am mai degraba incredere in exercitiile mele. Si eu fac toate astea zilnic, ia incearca si tu!  :kisstogether:

ps: si ia un xanax  cu o ora doua inainte de culcare, o sa dormi ca un bebelus!  :thumbup:

am luat xanax timp de o luna, si nu am vazut nicio imbunatatire, nu imi dadea somnolenta, nu ma linistea... multumesc, oricum!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate