Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

Facultate din Bucuresti posibil s...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma
 Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...
 Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 

Ateism - FAQ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#109
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postzenon, on 24th December 2009, 08:20, said:

1.Dacă nu ai curajul doamnei! Educată atee, a renunțat la educația primită s'a autoeducat și acum poate să fie chiar educatoare morală la animalele needucate


2.Explică'i și inocentului care susține că educația atee este anti d-zeu

1. Ori chiar consideri ca te asez atat de jos de te exprimi la adresa mea atat de lipsit de onestitate?...
Am dreptul sa imi sustin opiniile in aceeasi masura in care o faci si tu, atata tot. Daca pur si simplu se dovedeste ca nu ai dreptate pentru ce trebuie sa te simti atat de ofensat? Oricine poate gresi.

2.Pai o sa-i explic ca educatia laica nu-i totuna cu cea atee, cum nu-i totuna cu cea religioasa. Educatia laica te face cu o meserie, atata tot. Ca sa devii om si nu robot ai nevoie si de educatie spirituala implicit a afectelor. Educatia atee refuza dimensiunea spirituala a omului si o face in primul rand inventand bube in ceea ce reprezinta mostenirea spirituala a omenirii.

#110
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postkaruna, on 24th December 2009, 09:14, said:

1. Ori chiar consideri ca te asez atat de jos de te exprimi la adresa mea atat de lipsit de onestitate?...
Am dreptul sa imi sustin opiniile in aceeasi masura in care o faci si tu, atata tot. Daca pur si simplu se dovedeste ca nu ai dreptate pentru ce trebuie sa te simti atat de ofensat? Oricine poate gresi.

2.Pai o sa-i explic ca educatia laica nu-i totuna cu cea atee, cum nu-i totuna cu cea religioasa. Educatia laica te face cu o meserie, atata tot. Ca sa devii om si nu robot ai nevoie si de educatie spirituala implicit a afectelor. Educatia atee refuza dimensiunea spirituala a omului si o face in primul rand inventand bube in ceea ce reprezinta mostenirea spirituala a omenirii.





-Ai înțeles greșit! Era vorba de curajul necesar pentru a renunța la o educație religioasă primită în copilărie
-Educația laică-cei 7 ani de acasă?Folosirea furculiței și a cuțitului la masă?Sau cunoștiințe generale despre lume ?
Educația atee creează o altă dimensiune spirituală a omului plecînd de la ideea că omul este propriul său stăpîn și că viața se desfășoară pe baza voinței umane și a propriului liber arbitru Faptul că își recunosc sentimentele față de oamenii cu care relaționează,față de ei înșiși,că nu se mulțumesc cu explicații simpliste( e voia....) îi face să aibe o lipsă spirituală sau adversarii lor nu recunosc decît spiritualitatea lor înșile?

Edited by zenon, 24 December 2009 - 14:21.


#111
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postzenon, on 24th December 2009, 14:19, said:

-Ai înțeles greșit! Era vorba de curajul necesar pentru a renunța la o educație religioasă primită în copilărie
-Educația laică-cei 7 ani de acasă?Folosirea furculiței și a cuțitului la masă?Sau cunoștiințe generale despre lume ?
Educația atee creează o altă dimensiune spirituală a omului plecînd de la ideea că omul este propriul său stăpîn și că viața se desfășoară pe baza voinței umane și a propriului liber arbitru Faptul că își recunosc sentimentele față de oamenii cu care relaționează,față de ei înșiși,că nu se mulțumesc cu explicații simpliste( e voia....) îi face să aibe o lipsă spirituală sau adversarii lor nu recunosc decît spiritualitatea lor înșile?

:D Ori tie chiar nu ti-e rusine? Ma intreb de fapt ce urmaresti cu circul asta. Sa sunam la 112 asa cum ne-ai sfatuit mai demult, pe cand negociam?...

- Ce nevoie are strastrastranepotul maimutei de cunostinte generale despre lume? Sa se dea mare in societate? Sa se umfle in pene, sa plesneasca de trufie?

- Acuma ca tot ai ajuns la sentimente, ce nevoie are lumea sa-si exteriorizeze ateii sentimentele negative, ca sentimente pozitive nu am vazut pana acum din partea lor? A, ca sa fie mereu vigilenta sa nu-si uite telefonul!... :)

#112
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postkaruna, on 24th December 2009, 14:55, said:

:D Ori tie chiar nu ti-e rusine? Ma intreb de fapt ce urmaresti cu circul asta. Sa sunam la 112 asa cum ne-ai sfatuit mai demult, pe cand negociam?...

- Ce nevoie are strastrastranepotul maimutei de cunostinte generale despre lume? Sa se dea mare in societate? Sa se umfle in pene, sa plesneasca de trufie?

- Acuma ca tot ai ajuns la sentimente, ce nevoie are lumea sa-si exteriorizeze ateii sentimentele negative, ca sentimente pozitive nu am vazut pana acum din partea lor? A, ca sa fie mereu vigilenta sa nu-si uite telefonul!... :)



Ce e cu tine?
Propun să amînăm discuțiile pînă după sărbători!
Nu vreau să discutăm sub imperiul emoțiilor de sfîrșit de an!
Îți doresc un an nou ferict și cu cît mai multe bucurii

#113
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postkaruna, on 24th December 2009, 14:55, said:

- Acuma ca tot ai ajuns la sentimente, ce nevoie are lumea sa-si exteriorizeze ateii sentimentele negative, ca sentimente pozitive nu am vazut pana acum din partea lor? A, ca sa fie mereu vigilenta sa nu-si uite telefonul!... :)

exista atei cu o inalta moralitate si cu deosebite calitati...cu multe daruri, cum ar spune un credincios. un singur cusur au acestia: orgoliul prea mare, neputinta de invata umilinta care le-ar inalta sufletul deasupra ingerilor. acesti atei au cruci grele de dus in viata asta, caci Dumnezeu ii vrea ca pe cei pe care i-a inzestrat cel mai bine. in fata suferintei, multi dintre ei aleg sa-si dubleze orgoliul devenind din indiferenti fata de divinitate, militanti impotriva Lui. daca e sa privim din perspectiva hristica...niste masochisti...

#114
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 26th December 2009, 09:37, said:

exista atei cu o inalta moralitate si cu deosebite calitati...cu multe daruri, cum ar spune un credincios. un singur cusur au acestia: orgoliul prea mare, neputinta de invata umilinta care le-ar inalta sufletul deasupra ingerilor. acesti atei au cruci grele de dus in viata asta, caci Dumnezeu ii vrea ca pe cei pe care i-a inzestrat cel mai bine. in fata suferintei, multi dintre ei aleg sa-si dubleze orgoliul devenind din indiferenti fata de divinitate, militanti impotriva Lui. daca e sa privim din perspectiva hristica...niste masochisti...





Altu' care se pătimește să înțeleagă diferența dintre ,,a nega existența'' și ,,a lupta impotriva''!
Undeva prin cls.5 se introduce în creierul micului învățăcel că nu poți să lupți împotriva a ceva ce nu recunoști ca fiind existent

#115
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Vorbeste despre orgoliu cineva care crede ca zeul a creat intregul Univers pentru el. Si ca zeul l-a creat dupa chipul si asemanarea sa si ca are un plan pentru el  :lol:

#116
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postrobinake, on 26th December 2009, 09:37, said:

exista atei cu o inalta moralitate si cu deosebite calitati...cu multe daruri, cum ar spune un credincios. un singur cusur au acestia: orgoliul prea mare, neputinta de invata umilinta care le-ar inalta sufletul deasupra ingerilor. acesti atei au cruci grele de dus in viata asta, caci Dumnezeu ii vrea ca pe cei pe care i-a inzestrat cel mai bine. in fata suferintei, multi dintre ei aleg sa-si dubleze orgoliul devenind din indiferenti fata de divinitate, militanti impotriva Lui. daca e sa privim din perspectiva hristica...niste masochisti...

...Raspuunsul, prieeteni, e vanaaare de vaant, raspunsul e vanaaare de vaaant...

De fapt tot ce face omul cat traieste este pentru a-si asigura un anume sentiment, numai ca acesta se castiga cu adevarat atunci cand omul devine mai capabil sa daruiasca, in conditiile in care trebuie  sa accepte neplaceri din partea altora.


View Postzenon, on 26th December 2009, 11:14, said:

Altu' care se pătimește să înțeleagă diferența dintre ,,a nega existența'' și ,,a lupta impotriva''!
Undeva prin cls.5 se introduce în creierul micului învățăcel că nu poți să lupți împotriva a ceva ce nu recunoști ca fiind existent

Tu doar iti gasesti motive sa nu crezi, dar nu poti "sa negi o existenta", adica sa fii categoric, doar pentru motivul ca nu crezi.

Atata vreme cat nu poti sa negi, fiindca s-a dovedit ca este ilogic, ceea ce faci negand este echivalent cu a lupta impotriva a ceea ce este posibil sa existe.

#117
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postzenon, on 26th December 2009, 11:14, said:

Altu' care se pătimește să înțeleagă diferența dintre ,,a nega existența'' și ,,a lupta impotriva''!
Undeva prin cls.5 se introduce în creierul micului învățăcel că nu poți să lupți împotriva a ceva ce nu recunoști ca fiind existent

well...atunci tu reprezinti exceptia care confima propria-ti regula. tu si inca vreo cativa de p-aci... :lol:


View PostArraquwain, on 26th December 2009, 11:31, said:

Vorbeste despre orgoliu cineva care crede ca zeul a creat intregul Univers pentru el. Si ca zeul l-a creat dupa chipul si asemanarea sa si ca are un plan pentru el  :lol:

gresit. crestinul afla ca este mai mare decat ingerii doar in momente de umilinta maxima...cand tot trupul si mintea sa se fac pres inaintea Adevarului, care pentru noi e Hristos...tocmai ca lipsa orgoliului e cheia. dar m-am obisnuit sa rastorni totul cu susu'n jos. ce altceva ar putea face unul ca tine...

#118
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postkaruna, on 26th December 2009, 12:39, said:

Tu doar iti gasesti motive sa nu crezi, dar nu poti "sa negi o existenta", adica sa fii categoric, doar pentru motivul ca nu crezi.

Atata vreme cat nu poti sa negi, fiindca s-a dovedit ca este ilogic, ceea ce faci negand este echivalent cu a lupta impotriva a ceea ce este posibil sa existe.




-Vai și iar vai:Găsesc motive să nu cred???în ce?Tu de ce nu crezi ca și mine?
-Nu pot să cred o ,,existență'a cui?
-Sunt categoric,pentru că neg o afirmație nedemonstrată de 7000 de ani
-Atîta timp cît pot să neg
-Fiindcă nu s'a dovedit nimic
-Negînd  existența este posibil să lupt împotriva a ceva ce este posibil să nu existe Oups! Să trăiesc într'o lume creată strict pe negarea unei fabulații?
Atunci,o lume care neagă o fabulație ,este o lume ireală sau una normală?
Aduce cu,,Zbor deasupra unui cuib de cuci''

#119
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postzenon, on 26th December 2009, 17:07, said:

1.-Vai și iar vai:Găsesc motive să nu cred???în ce?Tu de ce nu crezi ca și mine?
-Nu pot să cred o ,,existență'a cui?

2.-Sunt categoric,pentru că neg o afirmație nedemonstrată de 7000 de ani

3.-Atîta timp cît pot să neg
4.-Fiindcă nu s'a dovedit nimic
5.-Negînd  existența este posibil să lupt împotriva a ceva ce este posibil să nu existe Oups! Să trăiesc într'o lume creată strict pe negarea unei fabulații?
Atunci,o lume care neagă o fabulație ,este o lume ireală sau una normală?
Aduce cu,,Zbor deasupra unui cuib de cuci''

1.Pai daca "Eu sunt Cel ce sunt" este o axioma, nici nu se mai pune problema vreunei demonstratii. Doar cei care o fac pe nebunii, sau chiar nebunii cer demonstratii pentru asa ceva. :)

2.Adica tu spui ca nu este ceea ce este. Interesant...

3. Pai negi dar fara nicio baza, si mai esti si nemultumit ca se uita lumea ciudat la tine.

4.Nu sunt dovezi de adus, recunosti sau nu adevarul, la asta se reduce tot. :)

5.Eu ti-am aratat ca este ilogic sa negi categoric un lucru despre care numai crezi ca nu ar exista, adica nu ai nicio certitudine. Acesta era rationamentul.

#120
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postkaruna, on 26th December 2009, 18:32, said:

1.Pai daca "Eu sunt Cel ce sunt" este o axioma, nici nu se mai pune problema vreunei demonstratii. Doar cei care o fac pe nebunii, sau chiar nebunii cer demonstratii pentru asa ceva. :)

2.Adica tu spui ca nu este ceea ce este. Interesant...

3. Pai negi dar fara nicio baza, si mai esti si nemultumit ca se uita lumea ciudat la tine.

4.Nu sunt dovezi de adus, recunosti sau nu adevarul, la asta se reduce tot. :)

5.Eu ti-am aratat ca este ilogic sa negi categoric un lucru despre care numai crezi ca nu ar exista, adica nu ai nicio certitudine. Acesta era rationamentul.



-Tocmai asta e ideea ,,Eu sunt....''nu e o axiomă
Restule e negarea negării

#121
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postzenon, on 26th December 2009, 17:07, said:

-Vai și iar vai:Găsesc motive să nu cred???în ce?Tu de ce nu crezi ca și mine?
-Nu pot să cred o ,,existență'a cui?
-Sunt categoric,pentru că neg o afirmație nedemonstrată de 7000 de ani
-Atîta timp cît pot să neg
-Fiindcă nu s'a dovedit nimic
-Negînd  existența este posibil să lupt împotriva a ceva ce este posibil să nu existe Oups! Să trăiesc într'o lume creată strict pe negarea unei fabulații?
Atunci,o lume care neagă o fabulație ,este o lume ireală sau una normală?
Aduce cu,,Zbor deasupra unui cuib de cuci''

tocmai filmul asta sa-l aduci in discutia asta?! pai  R. P. McMurphy e Hristos iar bolnavii aia suntem noi toti, bre...un exemplu mai prost ca sa-ti sustii ateismul scrobit nici ca puteai sa dai...

#122
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postzenon, on 26th December 2009, 18:39, said:

-Tocmai asta e ideea ,,Eu sunt....''nu e o axiomă
Restule e negarea negării

Deci tu nu esti de fapt pana nu demonstrezi, asa-i? Eu acum vorbesc cu nimeni trebuie sa inteleg... :)

#123
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
iar o dati in retorica penibila crestina ? sau incercati sa glumiti ?

#124
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

Quote

18. Ateii nu au o bază morală, spre deosebire de teiști. Unul dintre argumentele folosite foarte des și combătut de tot atâtea ori. a) Este clar că Biblia sau oricare carte de același tip nu poate fi un cod moral. Numeroase precepte morale sunt depășite, altele sunt de-a dreptul caraghioase, iar alte norme morale foarte importante azi nu sunt nici măcar amintite, sau se susține opusul lor. În plus, faptul că oricare credincios este capabil să analizeze biblia și să afirme că anumite pasaje sună bine moral, iar altele nu prea, dovedește faptul că el nu folosește textul în sine ca o sursă de a decide ce este bine și ce este rău. Are un alt criteriu, pe care-l avem toți, credincioși sau atei, din România sau Indonezia. c) Elementele incipiente ale moralității sunt vizibile deja la alte primate, fiind clară originea ei evolutivă. Aceste animale au simțul dreptății, au spirit de sacrificiu etc. d) Este de asemenea clar că moralitatea nu este absolută, fie că ne place sau nu. Ceea ce era considerat imoral cândva este OK astăzi. Alte lucruri perfect normale și morale cu câteva secole în urmă (rasismul, sclavia, șovinismul, diferite tipuri de discriminări) sunt astăzi percepute ca imorale de întreaga lume civilizată. Credincioșilor de atunci li se părea că e în regulă cu normele din vremea lor. e) Moralitatea este diferită de la o epocă la alta, și chiar de la o țară la alta. Moralitatea apare un fenomen complex evolutiv rezultat din experiența acumulată de societatea respectivă, combinată cu o mulțime de influențe culturale, toate pe un fundal biologic specific explicat parțial de legități biologice(nu e spațiul și locul pentru a detalia).

19. Dacă nu există dumnezeu, cine m-ar opri să-i dau în cap vecinului și să-i iau mașina? Replică rostită de un pios radioascultător în timpul unei emisiuni care îl avea ca invitat pe un ateu binecunoscut. Sub o formă diferită, se regăsește și pe forumuri. La o analiză chiar și sumară, nu poate decât să stârnească zâmbete. Așadar, individul respectiv CHIAR ar recurge la crime dacă nu i-ar fi frică de iad? Oare acesta să fie înaltul rol moral al religiei, de polițist celest? În acest caz, ateii sunt net superiori și din punct de vedere moral, pentru că sunt cel puțin la fel de civilizați ca și credincioșii, dar ei o fac din convingere, din bun simț civic, din inteligență și nu de frica pedepsei divine. Este mai mult decât rușinos să insinuezi că, în lipsa fricii de pedeapsa divină, oamenii s-ar comporta ca niște psihopați.

De unde rezulta ca omul daca se bate cu caramida in piept ca el este moral, inseamna ca si este asa(soi un hombre muy honrado... lalalalalalalala). Probabil ca nici nu si-a dat seama ce afirmatii penibile a reusit sa faca. Ori numai ca face confuzie intre morala si prejudecati, de are impresia ca morala se schimba dupa cum bate vantul. Si in cazul, absurd de altfel, in care chiar asa s-ar intampla, ca morala sa  se schimbe de la o vreme la alta, ce mai ramane din convingerea ateilor, din bunul simt si din inteligenta lor care le da atata complex de  superioritate fata de prostii care sunt? Si daca morala este asa de schimbatoare precum zice, adica de ce nu l-ar crede pe piosul de la radio ca ar putea sa vina si vremea cand va fi moral sa spargi capetele altora? Ce l-ar impiedica sa nu aiba convingerea, "simtul civic", si "inteligenta" ca sa nu procedeze ca atare?

#125
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrobinake, on 26th December 2009, 19:41, said:

tocmai filmul asta sa-l aduci in discutia asta?! pai  R. P. McMurphy e Hristos iar bolnavii aia suntem noi toti, bre...un exemplu mai prost ca sa-ti sustii ateismul scrobit nici ca puteai sa dai...



Nu e doar film,e și carte!
McMurphy e hristos pentru că nu ai alte comparații?Ori  și idolul tău face lobotomii?Atunci-e un exemplu prost ales



View Postkaruna, on 26th December 2009, 19:44, said:

Deci tu nu esti de fapt pana nu demonstrezi, asa-i? Eu acum vorbesc cu nimeni trebuie sa inteleg... :)





Exist pentru că m'am ciupit de deget,iar tu trebuie să mă crezi pe cuvînt,că exist!

#126
misy33

misy33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.04.2009

View Postrobinake, on 26th December 2009, 09:37, said:

exista atei cu o inalta moralitate si cu deosebite calitati...cu multe daruri, cum ar spune un credincios. un singur cusur au acestia: orgoliul prea mare, neputinta de invata umilinta care le-ar inalta sufletul deasupra ingerilor. acesti atei au cruci grele de dus in viata asta, caci Dumnezeu ii vrea ca pe cei pe care i-a inzestrat cel mai bine. in fata suferintei, multi dintre ei aleg sa-si dubleze orgoliul devenind din indiferenti fata de divinitate, militanti impotriva Lui. daca e sa privim din perspectiva hristica...niste masochisti...

Cum ai dedus aceast "orgoliu"?
Daca Dumnezeu este creatorul universului si Lui ii atribuim toate valorile Binele, Adevarul, Puterea, Existenta, Sensul, Calea, Viata, atunci nu poate face rau ar fi in contradictoriu, si nu poate fi indiferent, ar fi in contradictie, si ar avea consecinte ale Raului, asupra oricarui copil al sau. Sau poate tu crezi ca creatorul a tot ce ne inconjoara, este neputincios in fata unor
dezastre care le creaza natura, sau la diferite boli cu care se confrunta omenirea...?? Spune-mi din punctul tau de vedere, un om care se naste imperfect fizic si/sau psihic  poate fi mostenitorul unui blestem al Raului, in cazul in care Dumnezeu da viata?

Nu exista mister, exista nestiinta; nu exista dogma, exista nestiinta; nu exista taina, exista nestiinta.

View Postkaruna, on 26th December 2009, 19:37, said:

De unde rezulta ca omul daca se bate cu caramida in piept ca el este moral, inseamna ca si este asa(soi un hombre muy honrado... lalalalalalalala).

Cand discuti de Moralitate sau Imoralitate, abordezi problemele lumii printr-o norma a Valorilor la care a participat doar omenirea, nicio divinitate nu si-a "bagat" coada, fie Dumnezeu, fie Necuratul, fie vreun alt zeu ocult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate