Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Ateism - FAQ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#163
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postwicked-crow, on 29th January 2010, 23:09, said:

1.In concluzie, Fumatorule, pot spune ca discursul tau pro-Vechiul Testament este putin fortat.
2. In mare parte sunt de acord cu ceea ce spui, explicatiile sunt in marea lor majoritate pertinente si de bun simt.
3.Pana la motivarea alipirii de Noul Testament. Nu am acceptat chestia asta nici cand eram crestin si nu o accept nici acum. Pentru ca e o diferenta prea mare. Eu ma consideram adept al lui Iisus, iar Iisus ne-a invatat cu totil altceva decat Iahve. Am motivat in alt comentariu care sunt cele trei mari motive pentru care crestinii accepta VT: 1-geneza; 2- descendenta lui Iisus; 3- profetii care il vestesc pe Mesia-Hristos.
4. Eu ma  simteam mult mai apropiat de imaginea Mantuitorului decat de cea a Dumnezului razbunator si gelos din VT. La drept vorbind, va numiti crestini nu "biblici","scripturisti" sau mai stiu eu cum.
5.Oricum as da-o, per total, pari un crestin de treaba :lol:
6.In plus, "apostolii" nici nu s-au gandit pana la Pavel sa converteasca dintre "neamuri". Nici macar nu voiau sa stea la masa cu alte natii inchinatoare la idoli (mostra de toleranta abrahamica  :thumbup: )
7.Iar crestinii au incercat cat au putut de mult sa se diferentieze de evrei care erau priviti ca fiind niste zurbagii in cadrul Imperiului Roman (spre marea lor cinste nu s-au lasat cuceriti ca niste papagali si nici nu au acceptat stapanirea latina cu una cu doua). Cea mai clara diferentiere de iudei era sacrificarea si consumarea carnii de porc. :)
8.Mi se pare ca Pavel s-a straduit la maxim sa faca religia crestina extrem de marketabila :)
Cat despre veridicitate...stii deja parerea mea :)
1. Eu n-aș zice că e chiar un discurs pro - VT...Un anumit mod de abordare, face parte din...tehnica unei polemici...
2.  :arigato:
3. Antiteza? Păi, deși spui că o respingi, pari că o subliniezi, câteva cuvinte mai încolo...Ea e evidentă, de altminteri...Sunt, până la urmă, două imagini diferite ale lui Dumnezeu...Atât de diferite, încât, zic eu, sunt doi dumnezei...Cele 3 motive prezentate de tine sunt perfect valabile, numai că, probabil, într-o fază ceva mai timpurie a creștinismului...Sigur că a intervenit și tradiția în momentul alcătuirii Bibliei...Dar și nevoia unei delimitări clare...Raporturile de putere se schimbaseră, nu-i așa? Și...diferența în continuitate, ca să zic așa, trebuia subliniată...
4. Da, e normal...Orice creștin ar trebui să se simtă așa..Probabil că se și întâmplă asta...
5. Și tu, la fel... :D
6. Da...Creștinismul îi datorează enorm lui Pavel...Și, dacă te uiți un pic la alcătuirea Noului Testament, recunoaște asta...
7. Dpdv religios, la început nu...Cum spuneai, fără Pavel, cine știe...
8. Ha! Ha! Ha! Ha!....Orice s-ar spune, Pavel a fost genial...Dă clasă oricărui ideolog care a trăit vreodată sub Soare...

#164
wicked-crow

wicked-crow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 25.01.2010

View PostFumatorul, on 29th January 2010, 23:39, said:

1. Eu n-aș zice că e chiar un discurs pro - VT...Un anumit mod de abordare, face parte din...tehnica unei polemici...
2.  :arigato:
3. Antiteza? Păi, deși spui că o respingi, pari că o subliniezi, câteva cuvinte mai încolo...Ea e evidentă, de altminteri...Sunt, până la urmă, două imagini diferite ale lui Dumnezeu...Atât de diferite, încât, zic eu, sunt doi dumnezei...Cele 3 motive prezentate de tine sunt perfect valabile, numai că, probabil, într-o fază ceva mai timpurie a creștinismului...Sigur că a intervenit și tradiția în momentul alcătuirii Bibliei...Dar și nevoia unei delimitări clare...Raporturile de putere se schimbaseră, nu-i așa? Și...diferența în continuitate, ca să zic așa, trebuia subliniată...
4. Da, e normal...Orice creștin ar trebui să se simtă așa..Probabil că se și întâmplă asta...
5. Și tu, la fel... :D
6. Da...Creștinismul îi datorează enorm lui Pavel...Și, dacă te uiți un pic la alcătuirea Noului Testament, recunoaște asta...
7. Dpdv religios, la început nu...Cum spuneai, fără Pavel, cine știe...
8. Ha! Ha! Ha! Ha!....Orice s-ar spune, Pavel a fost genial...Dă clasă oricărui ideolog care a trăit vreodată sub Soare...
Daca Pavel n-ar fi dat startul la ars carti poate ca l-as stima mai mult. In America de Sud si Centrala franciscanii parca aveau fantezii erotice. Toti se credeau Pavel in Efes si distrugeau scrierile bastinasilor pentru ca erau -vezi draga Doamne- pagane.
"Si eu la fel" ce? Sunt un ateu de treaba sau vrei sa insinuezi altceva  :lol:
Nu prea inteleg ce subliniez... Suna ca si cum ai fi observat o contradictie in discursul meu si eu am ratat-o :)

#165
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la urma unde e dovada ca exista dumnezeu? daca niste argumente dovedesc existenta a unui lucru atunci orice basm devine realitate   ,ateismul este lipsa credintei atat ,ateismul nui stiinta,filozofie,credinta ,practic e NIMIC ,un minus nu poate fi ceva,  cand crestini vor dovedi ca exista dumnezeu vom crede in el ,  un ateu e si un om deschis la orice doar ca sa se poate dovedi atat,noi nu cerem mai mult decat o dovada clara

#166
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostRay25tm, on 21 ianuarie 2017 - 13:35, said:

Pana la urma unde e dovada ca exista dumnezeu? daca niste argumente dovedesc existenta a unui lucru atunci orice basm devine realitate   ,ateismul este lipsa credintei atat ,ateismul nui stiinta,filozofie,credinta ,practic e NIMIC ,un minus nu poate fi ceva...
Așa este, ateismul e nimic. Cu toate acestea ateii consideră că nimicul e o chestiune extrem de deșteaptă și că numai oamenii inteligenți pot deveni atei.

Edited by mario_bril, 23 January 2017 - 15:22.


#167
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmario_bril, on 23 ianuarie 2017 - 15:22, said:

Așa este, ateismul e nimic. Cu toate acestea ateii consideră că nimicul e o chestiune extrem de deșteaptă și că numai oamenii inteligenți pot deveni atei.

nui adevarat ateii nu considera  ateismul o chestie inteligenta ,pai ateismul e un minus de credinta ,a nu crede in zeii nu are legatura cu inteligenta

#168
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostRay25tm, on 24 ianuarie 2017 - 01:15, said:

nui adevarat ateii nu considera  ateismul o chestie inteligenta ,pai ateismul e un minus de credinta ,a nu crede in zeii nu are legatura cu inteligenta
Atunci spune-le lor, asta. Spune-le că ateismul e o prostie, că eu tot le-am spus dar nu m-au crezut. Poate că te vor crede pe tine, fiind de-al lor.

#169
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostRay25tm, on 24 ianuarie 2017 - 01:15, said:

pai ateismul e un minus de credinta
Asa cum heterosexualitatea e un minus de homosexualitate. Asa cum un minus de colectionat de timbre este un hobby.

#170
Gaben_Almighty

Gaben_Almighty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 20.02.2014

View Postmario_bril, on 23 ianuarie 2017 - 15:22, said:

Așa este, ateismul e nimic. Cu toate acestea ateii consideră că nimicul e o chestiune extrem de deșteaptă și că numai oamenii inteligenți pot deveni atei.

Cum trateaza religia problemele psihice?

#171
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGaben_Almighty, on 22 februarie 2017 - 20:15, said:

Cum trateaza religia problemele psihice?
Prin milă și rugăciune.

Edited by mario_bril, 23 February 2017 - 02:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate