Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#2017
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postflorin-vm, on 26 aprilie 2017 - 16:10, said:

Bună ziua. Ajutati-mi va rog cu un sfat... Am primit 2 oferte apropiate ca preț intre un cos Schiedel Clasic și un cos Leier LSK. Ce sa aleg?

Schiedel e un cos cu tub fabricat in Cehia/Italia si mantaua in Ungaria. Schiedel Clasic se recomanda si este certificat doar pentru combustibil solid....Daca pui o sursa pe gaz NU este cosul potrivit Posted Image
Leier e un cos cu tub fabricat in Germania si mantauta fabricata in Romania. Leier are de asemenea un sistem ce este certificat doar pentru combustibil solid (nu stiu care dintre sisteme este pentru lemn si care este si pentru gaz)...

Da', cum spune un coleg mai sus, le poti face in ciuda cu un Plewa; as adauga si un Tona, macar stii ca ai un cos atat pentru sursa pe lemn, dar si pe gaz Posted Image

Alegeri inspirate!

Edited by mmtsdc, 02 May 2017 - 15:31.


#2018
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Zilele trecute mi s-a prezentat o centrala murala pe gaz (pana in 24 kW), model nou, si ce m-a surprins placut a fost ca in documentatia privind instalarea - cosul de fum a fost prevazut de a fi scos doar deasupra invelitorii. Adica in nici-o modalitate de montare a centralei (si au fost prezentate vre-o unsprezece), cosul nu se oprea pe fatada.
Oare colegii nostri arhitecti, implicati in proiecte de cladiri noi, vor lau acest aspect in consideratie?
Posted Image

#2019
marian4321

marian4321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2017
Are cineva sistem de cosuri de fum schiedel?
daca da, ce parere aveti? sau unde sa mai caut?

#2020
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
poti descrie situatia pe care o ai?
pentru ce anume ai nevoie de cos de fum....

#2021
marian4321

marian4321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2017

View Postarg, on 29 iunie 2017 - 14:44, said:

poti descrie situatia pe care o ai?
pentru ce anume ai nevoie de cos de fum....
semineu, am un prieten care isi face casa si vrea neaparat semineu

#2022
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmarian4321, on 29 iunie 2017 - 14:39, said:

... sau unde sa mai caut?

Cu doua posturi mai sus. Aveai de citit o singura pagina, asta ultima, care avea doar 3 poturi :D  Daca citeai, ai fi aflat 4 nume de firme mai de soi care fabrica cosuri de fum :D

#2023
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postflorin71_skoda, on 29 iunie 2017 - 15:29, said:

Cu doua posturi mai sus. Aveai de citit o singura pagina, asta ultima, care avea doar 3 poturi Posted Image  Daca citeai, ai fi aflat 4 nume de firme mai de soi care fabrica cosuri de fum Posted Image
a facut topic nou si un moderator l-a mutat aici, o sa caute si o sa gasesca.

Edited by arg, 29 June 2017 - 15:43.


#2024
marian4321

marian4321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2017

View Postarg, on 29 iunie 2017 - 15:43, said:

a facut topic nou si un moderator l-a mutat aici, o sa caute si o sa gasesca.
da, scuze, sunt nou aici simi prind urechile

#2025
RaduHawk

RaduHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2005
Salutare.

Se poate un sfat in estimarea inaltimii unui cos de fum folosit pentru un semineu de 6-8Kw?
Sunt in faza de bugetare, iar calculele-s destul de diferite in functie de inaltimea cosului de fum. Acesta va fi montat in exterior, lipit de perete, dupa cum se poate observa in poza atasata. Casa va avea inaltimea finala de 6.3m, iar o perpendiculara pe cosul de fum pana la varful coamei cred ca ar fi de cca 4m.
Din ce am dedus din acest topic si rasfoind un pic normativul in vigoare, presupun ca voi avea nevoie de un cos de fum de cca 7m. Gresesc? Avand in vedere ca cel mai probabil va fi un cos de fum Schiedel ceramic, sau ceva similar, s-ar impune si ancorarea lui.

Daca aveti alte idei constructive eficiente si la un pret mai rezonabil, va rog sa-mi spuneti.

Attached File  cos fum.jpg   249.92K   38 downloads

Edited by RaduHawk, 06 July 2017 - 04:11.


#2026
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am o centrala termica cu tiraj natural.
Pana acum 2 ani cand a avut loc ultima revizie, verificare, adeverita de la cosar se pare ca a avut caracter facultativ, coseritul fiind o recomandare; de anul acesta a devenit litera de lege?

Intreb intrucat se apropie revizia-verificarea si de aprox. 1 an am primit instiintarea atasata mai jos, in care la final se stipuleaza referirea in privinta coseritului.

Attached Files


Edited by altnume, 06 July 2017 - 07:08.


#2027
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Se vede un mare rahat pe ce ai atasat. Regleaza zoom-ul ala de la smartphone.

#2028
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Mai degraba a focalizat prost si in lumina slaba.

#2029
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Mie mi-au cerut tot timpul adeverinta de coserit pentru acelasi tip de centrala, iar eu stiu ca ultima data cand am obtinut ISCIR-ul, e cel putin a 3-a oara cand am mers dupa cosar.
Pentru eliberarea avizului de functionare insa, pentru ca centrala e veche, nu mai prea vor unii sa vina, fie pentru ca nu se mai ocupa de astfel de centrala, fie pentru ca nu pot asigura piese de schimb si nu se baga, asa ca ultima oara (in martie 2016) a venit o persoana de la o alta firma care a sesizat ceva nereguli la adeverinta cosarului: ba ca n-are cosaru un registru, ba ca de fapt nu a curatat, a facut doar o verificare a cosului. Suplimentar a zis ca a vazut doua hornuri si cica ar trebui sa am verificare a cosului de fum si daca am soba.

Asadar nu stiu cat de legal a devenit intre timp, mie mi s-a cerut de mult timp si am oferit adeverinta respectiva in ISCIR-izare.

#2030
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Dar de ce cosul a fost ales de a fi pozitionat in exteriorul cladirii? Mai in interiorul planului casei, mai aproape de coama, nu se putea pozitiona? Posted Image

#2031
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Probabil ca pe peretele ala e si semineul si tot la cosul acela se poate lega si un gratar pus pe perete in exterior.

#2032
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmaster_oz, on 06 iulie 2017 - 07:52, said:

Mie mi-au cerut tot timpul adeverinta de coserit pentru acelasi tip de centrala, iar eu stiu ca ultima data cand am obtinut ISCIR-ul, e cel putin a 3-a oara cand am mers dupa cosar.
Pentru eliberarea avizului de functionare insa, pentru ca centrala e veche, nu mai prea vor unii sa vina, fie pentru ca nu se mai ocupa de astfel de centrala, fie pentru ca nu pot asigura piese de schimb si nu se baga, asa ca ultima oara (in martie 2016) a venit o persoana de la o alta firma care a sesizat ceva nereguli la adeverinta cosarului: ba ca n-are cosaru un registru, ba ca de fapt nu a curatat, a facut doar o verificare a cosului. Suplimentar a zis ca a vazut doua hornuri si cica ar trebui sa am verificare a cosului de fum si daca am soba.

Asadar nu stiu cat de legal a devenit intre timp, mie mi s-a cerut de mult timp si am oferit adeverinta respectiva in ISCIR-izare.
Si pe mine m-au intrebat, dar mi-au dat avizul intrucat totul era ok in afara de asta.
Deci se poate si mai rau, si cu adeverinta si tot nu e ok.
Si cati ani avea centrala cand au inceput sa iti refuze verificarea?
___________________________________
atasez din nou doc,

Attached Files

  • Attached File  I.jpg   186.62K   22 downloads
  • Attached File  II.jpg   709.57K   24 downloads

Edited by altnume, 06 July 2017 - 09:34.


#2033
RaduHawk

RaduHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2005
Exact. Semineul va fi pozitionat pe acelasi perete, dar pe interior, normal:) Nu am luat in calcul pozitionarea gratarului astfel incat sa-l leg la acelasi cos de fum.

#2034
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 12:27, said:

Nu am luat in calcul pozitionarea gratarului astfel incat sa-l leg la acelasi cos de fum.
Posted Image Posted Image

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 12:27, said:

Exact. Semineul va fi pozitionat pe acelasi perete, dar pe interior, normal:)
Am inteles. Arhitectul d-tale a facut vre-o simulare cum va arata acel cos cu inaltimea de 6,3m in ansamblu cu acoperisul, tinand cont si de asigurarea statica al cosului?
Si acum ca sa facem un exercitiu de imaginatie, cum ar fi fost daca cosul ar fi iesit langa coama? Se asigura si inaltimea utila de minim 4m, se adapostea fata de intemperii si o mare parte a cosului, nu mai zgaraia retina , etc..
Uite o varianta a cum se abordeaza cosurile la noi: https://forum.softpe...8#entry21314356
Si uite cum se abordeaza la cei cu traditie: https://forum.softpe...8#entry21320551
O fi vre-o diferenta? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate