Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1999
stelutm

stelutm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2017

 gushpi, on 22 februarie 2017 - 21:32, said:

150 e un diametru mic; adaugi și coturile plus zona orizontală și nu mai rămâi cu nik din tiraj ...

A! Cât are hornul în diam și înălțime?

Ups! Este izolat hornul?
Salut. Hornul are vreo 5 m de la conectare si vreo 2.5 in jos, diametru int vreo 15 cm .Este horn din cărămidă in peretele casei si merge prin pod apoi afara deasupra de cornisa .Burlanul nu merge orizontal " este in plan inclinat"si am doar un cot in teracota băgat ca nu aveam cum sa ma leg cu burlanul

 andreilesan, on 22 februarie 2017 - 22:57, said:

Incearca sa chemi un cosar sa curete cosul, poate ajuta..Posted Image

Printre altele, sobarul ce parere are? Soba functioneaza bine? Posted Image
Sobarul sunt eu.Am vrut sa construiesc eu teracota ca a fost un plan de multa vreme studiat.Daca crezi ca mizeria este un factor atunci am sa fac si sarcina asta si postez rezultatul.Mersi

Edited by florin71_skoda, 23 February 2017 - 08:52.


#2000
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
='1487798344' post='20751695']
Salut. Hornul are vreo 5 m de la conectare si vreo 2.5 in jos, diametru int vreo 15 cm


Prima data curuta cosul , apoi vezi sa nu fie  spart, o fereastra de vizitare deschisa indifenent la ce nivel este . Daca are 15 cm in diametru este mult mai larg decit necesar.Vezi daca trage cosul  scotind  burlanul de legatura  .introducind mina in cos ,,te gidila.. sau aprinzind o hirtie-vezi sa nu iti ia foc cosul

#2001
stelutm

stelutm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2017

 bobon, on 23 februarie 2017 - 07:46, said:

='1487798344' post='20751695']
Salut. Hornul are vreo 5 m de la conectare si vreo 2.5 in jos, diametru int vreo 15 cm



Prima data curuta cosul , apoi vezi sa nu fie  spart, o fereastra de vizitare deschisa indifenent la ce nivel este . Daca are 15 cm in diametru este mult mai larg decit necesar.Vezi daca trage cosul  scotind  burlanul de legatura  .introducind mina in cos ,,te gidila.. sau aprinzind o hirtie-vezi sa nu iti ia foc cosul

Salut
Am curatat cosul, este luna si bec.Am facut proba la o alta gaura ce o aveam in camera vecina si tragea fumul inauntru (am aprins o hartie dar nu am bagat hartia in cos).Cand am aprins in soba ziare sa fac mult fum sa strans fumul in camera de ardere si iesea pe la usa teracotei, un pic si pe la usa de vizitare.Poate sa fie gurile de trecere prea inguste la primul fum al doilea etc ..? E prea puternuca teracota pentru horn ? Are 2 fumuri orizontale care ma scot in partea de sus si 4 verticale ( 2 stanga si 2 dreapta) .. are cineva o ideea ce se intampla ?? Era sa uit , am pus o prelungire de teava in horn si nu mai aduna fumul in focar darnu auzeam acel zgomot de tiraj ?!

Edited by Daco_Get, 24 February 2017 - 07:07.


#2002
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
"Are 2 fumuri orizontale care ma scot in partea de sus si 4 verticale ( 2 stanga si 2 dreapta) .. are cineva o ideea ce se intampla ??"

Cum 4 verticale,astea trebuie sa fie pe numar impar(3,5,7..)cum faci iesirea ,pe jos?
Cit spatiu ai lasat la trecerea (intoarcerea )fumurilor?
Treaba cu 2 fumuri orizontale ,o sa-ti dea de furca la curatatul celui de al 2 lea fum ,daca nu ai capac de vizitare.Fumurile orizontale au un spatiu de  20/30cm?,prin care sa "alerge " fumul?

Edited by XTH, 23 February 2017 - 20:43.


#2003
stelutm

stelutm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2017

 XTH, on 23 februarie 2017 - 20:30, said:

"Are 2 fumuri orizontale care ma scot in partea de sus si 4 verticale ( 2 stanga si 2 dreapta) .. are cineva o ideea ce se intampla ??"

Cum 4 verticale,astea trebuie sa fie pe numar impar(3,5,7..)cum faci iesirea ,pe jos?
Pot sa atasez vreo poza sau o schita pe acest forum.Eu explic pe "limba mea" si atunci se intelege altceva.

#2004
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Foarte bine si o schita de mina,pozele...parfum.

#2005
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 XTH, on 23 februarie 2017 - 20:40, said:

Foarte bine si o schita de mina,pozele...parfum.

Explica  cit de largi sunt fumurile   latura x latura sau  in cm sau suprafata si cit sunt orificiile de comunicare  intre  fumuri.

Daca  scoti  cosul de legatura---burlanul acela si faci foc in teracota  iese fum pe orificiul  de iesire  unde parca ai pus un cot?. Daca nu iese ai probleme cu teracota.

Deci : faceti un foc  cu  citeva lemne subtiri,lasati sa iese ceva fum, insistati cu focul  iar daca nici dupa un sfert de ora nu functioneaza bine ai totusi ceva la cos. .Asta o faceti dupa verificarea  sobei  fara racordul burlan.

#2006
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Buna seara,

doresc sa pun un cos de fum pe interiorul casei (acum e la rosu), pe coltul unei camere la parter, trece prin etaj iese prin acoperis, cos din cale asemanator cu Schiedel cu tub ceramic in interior si izolat pe interior cu vata bazaltica specifica incepand din pod.

Dat fiind faptul ca in fata hornului, tot pe colt vreau sa pun un termosemineu (din perete in perete) si nu am subsol la casa, unde ar trebui sa fac usita de vizitare a hornului? Ma gandesc ca doar prin exteriorul peretelui casei la inaltimea corespunzatoare, altfel nu vad cum pt ca masa semineului si imbracamintea de piatra imi va impiedica accesul la horn.

Edited by clausio, 22 March 2017 - 22:42.


#2007
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
Salut,

Am un cos de fum executat din caramida si pus in intregime in exterior casei. Cosul respectiv, deserveste o centrala pe peleti iar asta a fost a doua iarna in care a fost folosit iar pe interior nu sunt depuneri (inca se vede culoarea caramizii).
Problema este ca iarna asta "casa" a consumat mai putin, astfel incat centrala a mers si ea mai putin iar cosul a inceput sa "transpire/ude/condenseze?" de la acoperis in jos. Pe peretele interior nu este nimic vizibil (cel putin nu inca).
Din ce am inteles dupa ce am mai citit pe aici, o solutie ar fi sa reduc suprafata de transfer a aerului cu un soi de capac, dar as dori o parere mai avizata din partea voastra...

Attached Files

  • Attached File  cos.jpg   150.6K   56 downloads


#2008
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 gooagle, on 03 aprilie 2017 - 06:53, said:

Salut,

Am un cos de fum executat din caramida si pus in intregime in exterior casei. Cosul respectiv, deserveste o centrala pe peleti iar asta a fost a doua iarna in care a fost folosit iar pe interior nu sunt depuneri (inca se vede culoarea caramizii).
Problema este ca iarna asta "casa" a consumat mai putin, astfel incat centrala a mers si ea mai putin iar cosul a inceput sa "transpire/ude/condenseze?" de la acoperis in jos. Pe peretele interior nu este nimic vizibil (cel putin nu inca).
Din ce am inteles dupa ce am mai citit pe aici, o solutie ar fi sa reduc suprafata de transfer a aerului cu un soi de capac, dar as dori o parere mai avizata din partea voastra...
Eu as recomanda o solutie de tubare a cosului cu module din Inox speciale pentru cosuri de fum. Acest sistem trebuie sa contina si usa de vizitare/curatare, dar si colector de condens cu racordarea la scurgere protejata de inghet.
Cosul nu a fost afectat de condens doar de la acoperis in jos, ci pe toata inaltimea ce se vede uda in poza. In zona invelitorii exista un sort special impermiabil si deacea da impresia ca sub acesta nu ar fi condens, dar eu cred ca este.. Si atunci, zic sa te grabesti sa tubezi cosul pana in iarna viitoare ca sa nu inceapa sa intre in cicluri repetate de inghet-dezghet zidaria cosului si sa se inceapa deteriorarea ei..Posted Image

Edited by andreilesan, 03 April 2017 - 08:20.


#2009
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
dar daca-l izoleaza?

#2010
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
din pacate pretul tubarii (tabla simpla fara izolatie) primit este cat un cos profesional asa ca mai degraba il daram pe asta si il refac ...

#2011
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 gooagle, on 14 aprilie 2017 - 11:47, said:

din pacate pretul tubarii (tabla simpla fara izolatie) primit este cat un cos profesional asa ca mai degraba il daram pe asta si il refac ...
Imi pare rau, dar l-as '"trage de urechi'" pe cel ce a recomandat (daca lucrarea s-a proiectat si executat dupa 2008)  sa se monteze un cos de caramida, fara tub de inox sau tub de samota (adica a recomandat un sistem de cos neconform). Posted Image
Posted Image

#2012
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 gooagle, on 14 aprilie 2017 - 11:47, said:

din pacate pretul tubarii (tabla simpla fara izolatie) primit este cat un cos profesional asa ca mai degraba il daram pe asta si il refac ...


pretul asanarii cu un sistem profesional (inox-perete simplu), un T450/T600 este cu cca 40% mai economic in comparatie cu un sistem profesional (un tristrat).
dupa, as reanaliza putin si dimensionarea cosului si/sau daca acel cazan functioneaza in parametrii normali. este clar ca se atinge punctul de roua si de acolo rezulta condensul respectiv. Deci, tubarea ar putea insemna doar protejarea fara de condens si nu disparitia acestuia...

Edited by mmtsdc, 14 April 2017 - 12:44.


#2013
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
acum cosul are la interior 250mm pe profil patrat in timp ce oferta de intubare este facuta pe profil rotund de 200mm (asta in conditiile actuale in care cazanul are 35kW in timp ce arzatorul 52kW) astfel incat se va ajunge la mutare a punctului de roua. numai ca ~4100lei pentru intubare mi se pare mult ca si pret pentru 8.5ml si exact cum spui nu stiu daca asta va rezolva problema (cu toate ca oferta este facuta de o firma autorizata)

Edited by gooagle, 14 April 2017 - 13:19.


#2014
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
Țeavă inox simplă la interior + izolare pe exterior!

#2015
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Bună ziua. Ajutati-mi va rog cu un sfat... Am primit 2 oferte apropiate ca preț intre un cos Schiedel Clasic și un cos Leier LSK. Ce sa aleg?

#2016
sanjuro

sanjuro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 23.04.2007

 florin-vm, on 26 aprilie 2017 - 16:10, said:

Bună ziua. Ajutati-mi va rog cu un sfat... Am primit 2 oferte apropiate ca preț intre un cos Schiedel Clasic și un cos Leier LSK. Ce sa aleg?
Fa-le in ciuda, ia-ti un Plewa :) !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate