Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#2035
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Ceva in genul asta am vazut la cineva, tot acoperis in 2 ape dar cu etaj si pod, nu mansarda.
Se vede ok. Si afara are gratar. Bineinteles, sunt 2 cosuri intr-unul.

#2036
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostTheWarrior, on 06 iulie 2017 - 12:56, said:

Ceva in genul asta am vazut la cineva, tot acoperis in 2 ape dar cu etaj si pod, nu mansarda.
Se vede ok.
Asta e diferenta.. Acolo chiar daca cosul ar iesi un metru peste nivelul tavanului etajului, deja avem o inaltime utila ce depaseste 4m..
In timp ce la colegul RaduHawk exista o conditionare in plus.

View PostTheWarrior, on 06 iulie 2017 - 12:56, said:

Si afara are gratar. Bineinteles, sunt 2 cosuri intr-unul.
Daca are un sistem de cos cu doua canale pentru fum - asa DA ! Posted Image

#2037
RaduHawk

RaduHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2005
Sunt perfect de acord ca din exterior, cosul ar fi aratat mult mai bine daca ar fi iesit pe langa coama. Proiectul a suferit ceva modificari, in locul initial de amplasare al semineului a aparut o scara interioara, neramanandu-mi decat solutia sa amplasez semineul langa peretele cu pricina. Acum, o fi mai simplu sa trag tubulatura pana prin mijlocul mansardei, si de acolo sa plec cu un cos de fum ce strapunge acoperisul pe langa coama? Cred ca m-as complica destul de mult.

#2038
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 13:26, said:

Sunt perfect de acord ca din exterior, cosul ar fi aratat mult mai bine daca ar fi iesit pe langa coama. Proiectul a suferit ceva modificari, in locul initial de amplasare al semineului a aparut o scara interioara, neramanandu-mi decat solutia sa amplasez semineul langa peretele cu pricina. Acum, o fi mai simplu sa trag tubulatura pana prin mijlocul mansardei, si de acolo sa plec cu un cos de fum ce strapunge acoperisul pe langa coama? Cred ca m-as complica destul de mult.
In ce faza e constructia? Poti posta planul parterului, mansardei si a invelitorii? Ai un jurnal al constructiei d-tale?

#2039
RaduHawk

RaduHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2005
Urmeaza a fi construit acoperisul saptamana asta.

Fata de planul atasat, cu gri am marcat locul unde va veni scara ce duce spre mansarda. Fereastra F3 este mutata mai la dreapta cu cca 1m tocmai pentru a amplasa semineul in locul ei.

Mansarda nu vine compartimentata, doar va fi delimitat cu pereti de rigips un spatiu util de cca 50mp cu inaltime minima 1.5m. Ulterior o voi compartimenta.

Attached Files



#2040
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 13:51, said:

Urmeaza a fi construit acoperisul saptamana asta.
Deci, te grabesti.

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 13:51, said:

Fata de planul atasat, cu gri am marcat locul unde va veni scara ce duce spre mansarda. Fereastra F3 este mutata mai la dreapta cu cca 1m tocmai pentru a amplasa semineul in locul ei.
Scara incepe de langa peretele cu dormitorul (la urcare te rotesti in sensul acelor ceasornicului) sau incepe din centrul living-ului (la urcare te rotesti in sens opus acelor ceasornicului)? Daca scara e in sensul acelor ceasornicului eu as fi incercat sa montez semineul la coltul acelui dreptunghi gri. Dar, avand in vedere ca cladirea deja e ridicata aducerea canalului pentru aerul necesar combustiei va (putea) ridica mari probleme.
Pacat..

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 13:51, said:

Mansarda nu vine compartimentata, doar va fi delimitat cu pereti de rigips un spatiu util de cca 50mp cu inaltime minima 1.5m. Ulterior o voi compartimenta.
Cosul in varianta centrala ar fi fost tangent la grinda din mijlocul living-ului si nu ar fi fi creat probleme la compartimentarea mansardei, sau cel putin un arhitect bun ar fi gasit solutii..
Posted Image

L-as '"trage'" un pic pe proiectantul d-tale de urechi pentru ca din faza de proiect a abordat problema cosului semineului cu superficialitate.. Posted Image si uite asa producem '"dupa chip si asemanare'" intr-o veselie.. de zici ca ""cosurile s-au inventat in Romania abea azi la pranz."".Posted Image Posted Image
Nimeni nu le stie pe toate, dar macar intrebi in stanga si-n dreapta printre colegii de proiectare si nu poate sa nu se gaseasca chiar nimeni care sa aiba o leaca de habar.. Posted Image

P.S. Cu centrala pe gaz din bucatarie cam aceeasi abordare.. Nu-i vad cosul pe planul invelitorii. Sa stii ca eu apreciez mai mult cand orice cos iese peste invelitoare si nu din pereti.. Posted Image

Edited by andreilesan, 06 July 2017 - 14:32.


#2041
RaduHawk

RaduHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2005
Montarea semineului langa casa scarii probabil ar complica si mai mult treburile. Ar trebui gaurita placa plus ca-i modific tot feng-shui-ul nevestii in ceea ce priveste amplasarea elementelor din living:). As castiga doar prin posibilitatea incalzirii facila mansardei printr-o gura de aerisire trasa din hota semineului, pe langa cosul de fum. Ce-i drept, cosul langa zid nici mie nu-mi arata prea bine. Daca-l fac de 5 metri si pun un ventilator pentru a-i mari tirajul, e o solutie viabila?

Cat despre proiectant, nu este vina lui. Semineul nu era initial pus in proiect, e o modificare personala la care ma gandeam de mult dar acum pe ultima suta de metri am inceput s-o studiez:)

#2042
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 14:34, said:

... Daca-l fac de 5 metri si pun un ventilator pentru a-i mari tirajul, e o solutie viabila?
Posted Image Cand se va lua curentul numai despre '"viabilitate'" iti vei aminti.. Si asta cand acest agregat termic trebuie sa indeplineasca rolul solutiei  de incazlire alternative si independente energetic !
Acum lasa cosul in exterior, ridica-l sa aiba minim 4m de la locul racordarii si  sa fie capatul cosului cel putin la cota coamei (daca nu mai sus), asigura-l static corespunzator (apeleaza la un inginer de rezistenta, nu la mizerias) si cat mai rar sa dai cu ochii in spatele casei, caci nu va fi estetic..

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 14:34, said:

Cat despre proiectant, nu este vina lui. Semineul nu era initial pus in proiect, e o modificare personala la care ma gandeam de mult dar acum pe ultima suta de metri am inceput s-o studiezPosted Image
A-a-a-a! Atunci succes la studiat! Posted Image

P.S. Radule, scrie in ce localitate e casa ca poate vor dori sa se implice si alti colegi din apropierea d-tale cu sfaturi sau chiar solutii concrete.Posted Image

Edited by andreilesan, 06 July 2017 - 14:57.


#2043
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Reglementarea a fost intodusa de multa vreme insa in ultimul timp si pe fondul incidentelor petrecute s-au decis sa fie scrupulosi in aplicarea reglementarilor.
Pina la urma , este spre binele tau.

#2044
RaduHawk

RaduHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2005
Cota coamei dupa cum rezulta din proiect, e la 6.3m. De la locul racordarii daca-l ridic cu 4m, tot cam p`acolo ies. In principiu cred ca ar trebui sa merg pe un semineu de 7m pentru a fi sigur ca respect si toate normativele.

Din punct de vedere estetic, daca l-as fi facut de 5m ar fi schimbat total datele problemei, plus ca nu as mai fi avut nevoie de ancorare. Am facut o simulare sa vad cum ar arata 'opera'. Nu arata foarte bine, dar parca am vazut si chestii mai hidoase.

Poate pe viitor fac un proiect de genul: https://www.askideas...nny-Chimney.jpg

P.S. Casa se afla in Iasi.

Attached Files


Edited by RaduHawk, 06 July 2017 - 15:27.


#2045
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 15:22, said:

.. In principiu cred ca ar trebui sa merg pe un semineu de 7m pentru a fi sigur ca respect si toate normativele.
Te-am zapacit de ai scris '"semineu'" in loc de cos.Posted Image

View PostRaduHawk, on 06 iulie 2017 - 15:22, said:

Din punct de vedere estetic, daca l-as fi facut de 5m ar fi schimbat total datele problemei, plus ca nu as mai fi avut nevoie de ancorare. Am facut o simulare sa vad cum ar arata 'opera'. Nu arata foarte bine, dar parca am vazut si chestii mai hidoase.
D-ta l-ai facut vazut de sus, dar realmente il vei '"savura'" de jos..
[ http://i460.photobucket.com/albums/qq327/riki_e/DSCN1942.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i460.photobucket.com/albums/qq327/riki_e/DSCN1942.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i460.photobucket.com/albums/qq327/riki_e/DSCN1942.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite ca acesta din atasament, care e o capodopera arhitectonica.. gandit de la prima atingere cu creionul a plansei.  
Posted Image

Attached Files



#2046
RaduHawk

RaduHawk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 21.02.2005
Casa fiind situata pe un varf de deal, va putea fi observat obeliscul din drumul european care-i la vreo 800m distanta:) Iau in calcul si pozitionarea semineului langa casa scarii, sa vorbesc sa vad daca se poate strapunge placa turnata, dar cred ca-s slabe sansele.

Edited by RaduHawk, 06 July 2017 - 17:06.


#2047
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postaltnume, on 06 iulie 2017 - 09:33, said:


Si pe mine m-au intrebat, dar mi-au dat avizul intrucat totul era ok in afara de asta.
Deci se poate si mai rau, si cu adeverinta si tot nu e ok.
Si cati ani avea centrala cand au inceput sa iti refuze verificarea?

Centrala are mai bine de 10 ani. Intotdeauna am avut acea adeverinta asa ca nu m-au refuzat sa mi-o ISCIR-izeze din acest motiv.
Am presupus ca devreme ce o cer probabil asa specifica legea. O fi fost mentionat sau nu in notificarile de la gaz inainte de verificare, nu-mi amintesc.

#2048
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna ziua, pt o soba metalica captusita cu samota,putere 3-7 kw,evacuare de 150mm,ce diametru si inaltime ar trebui sa aibă codul?,optez pt un cos profesional,schiedel sau tona,Multumesc


#2049
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postcampnou, on 15 august 2017 - 07:34, said:

Buna ziua, pt o soba metalica captusita cu samota,putere 3-7 kw,evacuare de 150mm,ce diametru si inaltime ar trebui sa aibă codul?,optez pt un cos profesional,schiedel sau tona,Multumesc


Buna ziua,

Ce inaltime utila are cosul de fum?
Tipul deschiderii este normal sau si vertical?

In principiu, la stut de evacuare de 150mm si un cos util de cca 6-7 ml recomand 160mm. La ceramic nu exista diam. de 150mm si cu 140mm sunteti putin la limita.

Alegeri inspirate!

#2050
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Deschidere si prin spate si vertical,inaltime urila ar fi cam 4 metri

#2051
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Cum pozitioneaza altii cosurile de fum:
[ https://farm6.staticflickr.com/5531/30406977321_c6dbd31ecb_z.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Rouge-Cloître Automne 2016 - Au Pays des Joyeux Lutins by Antonio Ponte, on Flickr

#2052
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Post86-APP, on 13 septembrie 2017 - 21:22, said:

Nu cred ca este analfabetism construirea unui cos din caramida .
Un motiv logic pt recomandarea asta ?
Primul '"motiv logic'" este ca pentru cosuri zidite din caramida se foloseau pe vremuri anumite marci de caramida spre exemplu cu o rezistenta la compresiune de minim M200.
Al doilea '"motiv logic'" este ca acea caramida trebuia sa fie si rezistenta la inghet (un F100 poate)..
La acest capitol cati fabricanti de caramida in Romania se pot lauda cu productie de caramida corespondenta macar la vechea marca M200 ?

Al treilea motiv ar fi rezistenta la condensat, caci agregatele termice performante deja folosesc tehnica condensarii chiar si la biomasa.
Al patrulea motiv ar fi rezistenta la socul termic, in cazul autoaprinderii funinginii..
Momentan ma opresc aici..Posted Image

P.S. Sa nu uitam ca mai devreme sau mai tarziu vor intra in vigoare si in Romania prevederile care nu vor permite emiterea avizui de functionare pentru cosurile neconforme (adica in afara standardelor in vigoare)..

Edited by andreilesan, 13 September 2017 - 22:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate