Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#15589
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Posthot_sombrero, on 13 iunie 2017 - 19:57, said:

Dupa parerea mea mult prea putin. Le-au schimbat cu altele ceva mai bine rectificate dar marginea aceea tot de 5mm. Poate ca la o plita in aer liber e ok dar in casa cred ca trebuie mai bine.



Recomand a se pune snur ceramic intre rama si plita, asemanator ca cele folosite pt usi.

View Posthot_sombrero, on 13 iunie 2017 - 19:57, said:

E ca si cum tehnica de turnare a regresat. .

Fii linistit la o plita de 300 Euro vei gasii technologie pe masura Posted Image

Edited by csomi, 13 June 2017 - 20:37.


#15590
hot_sombrero

hot_sombrero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 14.01.2006
O sa pun. Dar la cercuri nu se poate pune. Conteaza finisajul.
Cand eram copil aveam in bucatarie o soba cu plita Vesta, pe gaze. Tin minte cercurile se potriveau impecabil. Plita era perfect plana si rama nichelata. O vechitura...

#15591
logo_cab

logo_cab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.04.2009
Buna ziua! Fascinant subiectul, absolut arzator... La fel ca si alti cativa fugiti de acasa (a se citi confort termic), am ajuns in judetul Arad, unde incalzirea este cu lemne... Romantic sa privesti flacara, doar ca, pentru a o privi, acesta trebuie sa arda! Va trebui sa facem cel putin o soba intr-un dormitor si sa refacem soba din bucatarie. Stiti pe cineva in Arad care sa faca sobe cu clopot?

Edited by logo_cab, 14 June 2017 - 14:34.


#15592
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Am vazut o lucrare interesanta la colegii din Rusia si am zis ca marita sa o vedeti si voi.

Voi cauta si proiectul unui cuptor rusesc alb si negru (doi in unul) care mi s-a parut foarte interesant chiar daca a fost publicat peste o suta de ani in urma..Posted Image

Attached Files



#15593
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Iata si proiectul amintit mai sus.
Titlu: Cuptor Rusesc pentru incalzire cu turba sau tizic.
Ia sa vedem cine ii face o descriere mai ampla? Posted Image  Unde e nevoie de tradus - sa-mi spuneti si o rezolvam.
In ce unitati se masoara distanta pe acest proiect?  Unitatile acestea au fost inlocuite in metrice de prin 1899..

Apropo, turba are puterea calorica foarte apropiata de cea a peletilor.. Oare tipul de focar prezentat in acest proiect nu se aseamana cu ceva? Si oare nu ar fi posibil de folosit la resturi vegetale ?
Posted Image

Attached Files



#15594
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Mass Heater for a Greenhouse Using a Wood Stove

http://www.handprint...enhouse-heater/

Ce ma surpins aici, este folosirea boltarilor. Posted Image

#15595
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Astazi, am fost in vizita la Tuzla, la cele doua cosuri la care sunt racordate doua cazane diferite ca principiu. Am facut poze si m-am gandit sa le postez si aici sa vedeti si voi care este diferenta de depuneri de dupa un sezon de incalzire intre cele doua principii constructive diferite a cazanelor. Un cazan este din elementi de fonta '"clasic'", iar celalalt este de zidarie cu condensatie, fratele geaman al celui de aici : https://forum.softpe...0#entry20283054
Cum credeti care din imagini apartine cazanului de zidarie si care - celui din fonta ? Pozele au fost facute privind din varful cosurilor spre in jos.
Posted Image
P.S. Cu linia rosie am marcat ''granita'" dintre cei doi proprietari cu locuintele in oglinda.

Attached Files


Edited by andreilesan, 21 June 2017 - 14:49.


#15596
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 06.09.2014
Poza din dreapta este de la cazanul zidit, arata aproape ca la noi, la noi nu am curatat dupa primul sezon deoarece nu aveam ce sa curat, dupa al doilea sezon este o depunere de cca 1mm funingine foarte fina, asta la usa de curatire din pod, la aproximativ 4 m de capatul de sus, abea daca se ia pe deget.

#15597
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Calatorind pe la tara am facut si o poza cu rezultatul unei abordari frecvent intalnite cu privire la incalzirea cu combustibil solid.
In contextul tendintelor la nivel european (standardul EN 15544 si altele, Ecodesign, Acordul de la Paris 2015, etc), tinand cont si de pretul cosurilor si a sobelor performante,  la casele unifamiliale,   cum ati vedea voi, cate cosuri ar trebui/merita sa aiba acestea? Ar fi ceva de imbunatatit in cutuma sau nu?
Posted Image

Attached Files



#15598
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Putem face o comparatie si cu cateva case din sudul Germaniei (e adevarat ca ”nitel” mai mari)...

Attached Files


Edited by uforom89, 24 June 2017 - 11:51.


#15599
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postuforom89, on 24 iunie 2017 - 11:45, said:

Putem face o comparatie si cu cateva case din sudul Germaniei (e adevarat ca ”nitel” mai mari)...
Multumesc pentru pozele edificatoare, @uforom89Posted Image. Aceste poze spun mai mult decat  parerea pe care am cerut-o. In poza care am postat-o eu o cladire de cel mult 100 mp are 4 cosuri de fum la care sunt racordate cel putin 6 focare. Primul din dreapta e un cos neconform la care este racordat un cazan pe combustibil solid. Cazanul pe combustibil solid a fost montat ultimul in vederea reducerii disconfortului de a face focul in cele 5 focare din casa pentru a mentine calda intreaga cladire.
La cladirile prezentate in pozele colegului nostru @uforom89, beneficiarii nu au "'avut norocul"" de a trece prin fazele de incercare a tuturor solutiilor neconforme, cum se intampla la noi, unde arhitecti sustin ca pentru locuinte de pana la P+1 ar trebui sa nu se solicite proiecte..Posted Image .. In poza 05676 se observa ca si cosul de la centrala pe gaze este scos deasupra invelitorii.. probabil nu a stiut beneficiarul respectiv ca exista tari unde gazele arse pot fi scoase prin pereti si nimeni nu comenteaza.. Posted Image Insa, exista si tari care tin foarte mult la traditiile sale, aici vreau sa revenim la tema topicului, si chiar daca nu intotdeauna este posibil de montat sobe se incearca diverse combinatii tehnologice care sa aminteasca despre aceste agregate termice minunate. Mai jos atasez si eu niste poze din Austria. Am fost zilele trecute la VEUKO si am ramas placut impresionat de abordarea sistemului de incalzire al sediului lor, abordare care de altfel este frecvent intalnita la ei in tara.. Posted Image

Attached Files



#15600
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postandreilesan, on 29 iunie 2017 - 20:36, said:

...exista si tari care tin foarte mult la traditiile sale, aici vreau sa revenim la tema topicului, si chiar daca nu intotdeauna este posibil de montat sobe se incearca diverse combinatii tehnologice care sa aminteasca despre aceste agregate termice minunate. Mai jos atasez si eu niste poze din Austria. Am fost zilele trecute la VEUKO si am ramas placut impresionat de abordarea sistemului de incalzire al sediului lor, abordare care de altfel este frecvent intalnita la ei in tara.. Posted Image
La sediul VEUKO, in Viena, incalzirea este asigurata de catre o centrala cu peleti in tandem cu incalzire radianta (podea si pereti), insa au si cateva sobe performante pe lemne, si imitatii suficient de frumoase de corpuri de sobe.. adica vezi ""soba de teracota'", o atingi si e calda, insa nu contine nici '"fumuri'", nici focar..Posted Image
Am discutat despre mai multe, despre prescriptiile privind sobele montate in case cu consum redus de energie si in case pasive, despre etichetarea energetica care este obligatorie incepand cu 2018 in toate tarile din UE si aplicarea acestea la sobe.. Povestesc asta ca sa ne dam seama in ce lumi traiesc unii si altii.. care sustin ca '"incalzirea cu sobe tine de domeniul trecutului si nicidecum al viitorului'".. Discutand si despre tandemuri sobe - pompe de caldura ni s-a spus ca in Austria '"sa montezi o pompa de caldura e mai ieftin decat sa montezi o soba, insa soba produce caldura la costuri mai convenabile'"..
Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   1.63MB   38 downloads
  • Attached File  2.JPG   384.61K   34 downloads
  • Attached File  3.jpg   166.1K   36 downloads
  • Attached File  4.JPG   500.11K   36 downloads


#15601
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Iata ca dorinta de "".. Sa fie soba! ..'" exprimata aici: https://forum.softpe...6#entry21076066
s-a implinit ! Posted Image

Aici se poate vedea modalitatea aprinderii focului si calitatea/vizibilitatea gazelor admise pe cos :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CUJ21NW_MaM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar aici se poate vedea o scurta prezentare (calitatea sunetului lasa de dorit Posted Image , dar avand in vedere ca ne-am obisnuit cu totii sa privim filmulete chiar si in alte limbi, e acceptabil) a lucrarii: cuptorul '"alb'", cosul profesional, aductiunea de aer din exterior, obturarea admisiei de aer prin rotirea clapetei si imediata influentare a flacarii, clapeta pentru""calea directa"", etc.. :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K00QEF5s-kc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizionare placuta.Posted Image

#15602
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Aductiune de aer:
Attached File  IMG_20170411_120327.jpg   308.77K   58 downloadsAttached File  IMG_20170412_145048.jpg   226.79K   55 downloadsAttached File  IMG_20170413_102345.jpg   54.52K   53 downloads

Am folosit 2 tevi PVC SN4 de 200mm si lungime 2m + 2 coturi la 45°

#15603
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcsomi, on 03 mai 2017 - 19:18, said:

Si aici...Posted Image

"'Si aici'" : https://forum.softpe...4#entry21087007
- s-a montat soba din imaginea atasata. Unii vor recunoaste caramida pe care eu o asociez cu multa voie buna si amintiri placute.
Posted Image

Attached Files



#15604
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

View Postandreilesan, on 30 iunie 2017 - 20:41, said:

"'Unii vor recunoaste caramida pe care eu o asociez cu multa voie buna si amintiri placute.
Posted Image
Cristuru :)
Ce vremuri :)

#15605
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 30 iunie 2017 - 14:23, said:

Aductiune de aer:
Am folosit 2 tevi PVC SN4 de 200mm si lungime 2m + 2 coturi la 45°
Posted Image Posted Image

Sper ca nu se mai indoieste nimeni de necesitatea prevederii aductiunii de aer necesar combustiei la toate proiectele noi, indiferent ca e vorba despre focarele sobelor, semineelor sau cazanelor. Iar cea mai buna solutie este prevederea aductiunii pe sub termoizolatia placii de pe sol si conducerea ei direct pana sub focar. Chiar daca beneficiarul inca nu este hotarat daca va folosi soba sau semineu, e bine ca acea aductiune sa fie prevazuta si montata. E mult mai simplu sa-i pui un capac, decat sa nu o ai.
Am avut si discutii cu arhitecti si ingineri de instalatii care au ridicat problema ca nu ar exista in nici-un normativ national o astfel de prevedere. Se zice, insa, ca o societate nu trebuie considerata dupa ""ce reprezinta'" ea in momentul de fata, ci dupa '"ce viseaza'", ""ce isi doreste""  si '"la ce ravneste'".
Posted Image

#15606
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Unul dintre proiectele aductiunii de aer

Edited by csomi, 01 July 2017 - 07:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate